شناخت اجزای دوربین عکاسی

شناخت اجزای دوربین عکاسی

برای تسلط بر هر مهارتی باید تا حد امکان در مورد آن اطلاعات داشته باشید. شما باید پیچیدگی های آن را بدانید تا بتوانید آن مهارت را با بهترین توانایی های خود اجرا کنید. عکاسی هم فرقی نمی کند. دانستن قسمت های اصلی دوربین و عملکردهای آن ضروری است تا بتوانید از آنها به نفع خود استفاده کنید و به شما کمک کند پتانسیل دوربین را به حداکثر برسانید. به هر حال یک دوربین فقط به اندازه اپراتورش خوب است.

 

قیمت انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

شناخت اجزای دوربین عکاسی

شناخت اجزای دوربین عکاسی

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مفهوم CRI و کاربرد آن در رینگ لایت

 

شناخت اجزای داخلی و خارجی دوربین

به لطف پیشرفت‌های تکنولوژیکی دوربین‌های امروزی، می‌توان عکس‌های زیبا را با فشار دادن یک دکمه انجام داد. علاوه بر این، دوربین‌های مدرن دارای فوکوس خودکار دقیق، پردازش در نور کم، تنظیمات سرعت شاتر و موارد دیگر هستند. حالت خودکار آن‌ها همچنین قادر است عکس‌های زیبایی را ثبت کند.

در حالی که این ویژگی ها برای مبتدیان مناسب هستند، دانستن اینکه چگونه قطعات اصلی دوربین کار می کنند و چگونه می توانید از آنها به خوبی استفاده کنید می تواند به شما کمک کند مهارت های خود را ده برابر کنید و در دراز مدت به یک عکاس حرفه ای تبدیل شوید.

بخش هایی از دوربین و عملکرد آنها

دوربین های دیجیتال مدرن همه دارای قطعات اولیه یکسانی هستند. در اینجا قسمت‌هایی از یک دوربین، نحوه کارکرد آن‌ها و آنچه در فرآیند ساخت عکس نقش دارند، مشخص شده است:

شناخت اجزای دوربین عکاسی 2

شناخت اجزای دوربین عکاسی 2

منظره یاب

منظره یاب یکی از مهم ترین قسمت های دوربین است. این یک قسمت مستطیلی شکل در پشت دوربین شما است که به شما امکان می دهد سوژه خود را ببینید و کادر بندی کنید. برخی از منظره یاب ها کاملا دیجیتال هستند که جزئیات مختلفی مانند سرعت شاتر، دیافراگم و ISO را قبل از گرفتن عکس به شما نشان می دهند.

پنتاپریسم

پنتاپریسم آینه ای است که با زاویه 45 درجه پشت لنز دوربین قرار می گیرد. آینه نور گرفته شده از لنز را به منظره یاب پخش می کند. قبل از پنتاپریسم، عکاسان همیشه مجبور بودند هنگام عکس گرفتن به پایین نگاه کنند. این برای برخی از سوژه ها ایده آل نیست. پنتاپریسم باعث حل این مشکل شد و اکنون دوربین های تک لنز رفلکس یا SLR را تعریف می کند.

فلش داخلی

فلاش داخلی بخشی از آناتومی دوربین است که در هنگام فعال شدن، یک انفجار نور (یعنی فلاش نور) تولید می کند. دارای یک موقعیت ثابت در جلو یا بالای دوربین است تا بتواند سوژه را روشن کند. فلاش داخلی فقط زمانی روشن می شود که دوربین عکس می گیرد.

دکمه فلاش

دکمه فلاش در دوربین هایی با فلاش پاپ آپ داخلی وجود دارد. عملکرد اصلی آن این است که فلاش را مجبور به باز کردن قبل از شروع به کار می کند. در عین حال، در برخی از دوربین ها، اگر دکمه فلاش را نگه دارید، می توانید با تنظیم جبران نوردهی فلاش، شدت فلاش را تنظیم کنید.

مانت لنز

پایه لنز اتصال مکانیکی است که به لنز اجازه می دهد تا به دوربین متصل شود. شما فقط می توانید از لنزهایی استفاده کنید که با سیستم مانت لنز دوربین شما مطابقت دارند. برخی از تولیدکنندگان دوربین از سیستم‌های مانت لنز اختصاصی استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که مشتریان از لنزهای خود استفاده خواهند کرد.

دکمه رهاسازی لنز

دکمه آزاد کردن لنز، قفل پایه لنز را باز می کند و به شما امکان می دهد لنز را جدا کنید. اگرچه می‌توانید لنز را در یک مرحله وصل کنید، اما به عنوان یک اقدام ایمنی، تنها با فشار دادن دکمه آزاد کردن لنز می‌توانید آن را جدا کنید. آن را در جلوی دوربین، نزدیک مانت لنز پیدا خواهید کرد.

دکمه حالت یا مود

صفحه مدرج یکی از پرکاربردترین قسمت های دوربین است. این یک چرخ دنده کوچک است که در سمت راست بالای دوربین قرار دارد و بین حالت‌های دوربین (یعنی روش‌های عملکرد) جابجا می‌شود. علاوه بر این، یک دوربین ممکن است حالت های متعددی داشته باشد، از جمله تنظیمات دستی، خودکار، نیمه اتوماتیک و مبتنی بر صحنه.

صفحه نمایش فوکوس

صفحه فوکوس دوربین سطح شیشه ای است که آینه دوربین روی آن تصویر را پخش می کند. صفحه فوکوس به دستیابی به جلوه های مختلف فوکوس مانند عکس های واضح و با کنتراست بالا تا تاری و بوکه کمک می کند.

لنز کندانسور

یک لنز کندانسور دارای دو عدسی محدب منطبق است. این قسمت از یک روش ساده برای تصحیح حاشیه یا انحراف رنگ استفاده می‌کند که مشکلی رایج در استفاده از لنزهای دوربین سنتی است.

سنسور دیجیتال

سنسور دیجیتال دوربین یکی از ظریف ترین قسمت های آن است. این حسگر، نوری که از لنز می‌آید را می‌گیرد تا تصویری ایجاد کند. دوربین‌های مدرن از یک دستگاه متصل به شارژ (CCD) یا یک سنسور نیمه‌رسانای اکسید فلزی (CMOS) برای ثبت تصاویر استفاده می‌کنند.

دستگیره

دستگیره سمت راست دوربین است که طراحی منحنی خاصی دارد تا بتوانید به راحتی دوربین را در دست بگیرید. معمولاً فضایی برای قرار دادن انگشتان شما و نگه داشتن ایمن دوربین فراهم می کند. دسته معمولاً بافت متفاوتی نسبت به بقیه دوربین دارد.

شاتر

شاتر یک قطعه فلزی یا پلاستیکی مات است که میزان نوری که به سنسور دوربین می رسد را کنترل می کند. علاوه بر این، مدت باز ماندن شاتر تعیین می کند که نوردهی شما چگونه خواهد بود. می‌توانید با استفاده از دکمه شاتر آن را فعال کنید و با استفاده از تنظیم سرعت شاتر دوربین، آن را تنظیم کنید.

صقحه نمایش

صفحه نمایش دوربین اطلاعات مفیدی را در مورد عکس ها و دوربین به کاربر نشان می دهد. در اینجا تنظیمات مختلف دوربینی را مشاهده می کنید که می توانید برای تغییر نوردهی، ISO، سرعت شاتر و موارد دیگر تغییر دهید. همچنین می توانید با استفاده از این نمایشگر برای تغییر تنظیمات دوربین خود به منوهای دیگر دسترسی داشته باشید. امروزه بیشتر نمایشگرهای دوربین به شما این امکان را می دهند که قبل از اینکه دکمه شاتر را فشار دهید، ببینید تصویر شما چگونه ظاهر می شود. این ویژگی دوربین های دیجیتال را متحول کرد زیرا به عکاسان در ایجاد عکس های ثابت کمک می کند.

الکترونیک

اجزای الکترونیکی دوربین شما به سه دسته جداگانه تقسیم می شوند: اجزای ضبط عکس، کنترل کننده دوربین و اجزای رابط کاربری. عناصر کنترل کننده تمام اجزای الکترونیکی دوربین را کنترل می کنند. عناصر عکاسی آن وظیفه ضبط تصاویر را بر عهده دارند. در همین حال، عناصر رابط کاربری وظیفه دارند به کاربر اجازه تعامل و کنترل دوربین را بدهند.

سنسور کنترل از راه دور

سنسور کنترل از راه دور یک دستگاه الکترونیکی (معمولاً یک دستگاه مادون قرمز) است که به شما امکان می دهد دوربین را به کنترل از راه دور متصل کنید. پس از برقراری اتصال، می توانید از کنترل از راه دور برای فعال کردن شاتر از فاصله دور یا در یک لحظه از پیش تعیین شده استفاده کنید.

دکمه شاتر

دکمه شاتر یکی از نمادین ترین بخش های دوربین است. دکمه به دوربین می گوید شاتر را رها کرده و عکس بگیرد. دوربین‌های DSLR عملکرد دومی را به دکمه شاتر اختصاص می‌دهند: این دکمه سیستم فوکوس خودکار دوربین را هنگامی که به صورت نیمه فشار داده می‌شود فعال می‌کند.

سیستم فوکوس خودکار

یکی از مزایایی که دوربین های دیجیتال نسبت به دوربین های عکاسی سنتی دارند، فوکوس سریع و خودکار روی یک سوژه خاص است. این امر به لطف سنسور فوکوس خودکار، یکی از بخش‌های لنز که اطلاعات را به کامپیوتر داخل دوربین ارسال می‌کند و به لنز دستور می‌دهد تا عناصر فوکوس خود را تنظیم کند تا تصویری واضح ارائه کند، امکان‌پذیر است.

آینه رفلکس و رله

آینه رفلکس در هر دوربین SLR یا DSLR وجود دارد. بر خلاف دوربین های مسافت یاب، لنز دوربین های DSLR در همان محور لنز قرار ندارد و به همین دلیل این نوع دوربین ها به آینه نیاز دارند. آینه رفلکس آینه ای است که در زاویه 45 درجه قرار می گیرد تا نور را از لنز به منظره یاب منعکس کند و به شما امکان می دهد آنچه را که لنز می بیند ببینید.

دیافراگم

دیافراگم یکی از سه رکن تعیین نوردهی عکس های شما است. علاوه بر این، دیافراگم روزنه ای در لنز شما است که نور از آن عبور می کند. این قسمت دارای تیغه های کوچک و نازکی است که بسته به میزان نوری که می خواهید در معرض نوردهی خود قرار دهید، منقبض یا منبسط می شوند. همچنین عمق میدان دوربین شما را تعیین می کند، که عاملی حیاتی در میزان محو شدن پس زمینه است.

کلید اصلی

کلید اصلی یک چرخ دنده است که در قسمت جلویی دوربین قرار دارد و به شما امکان می دهد دیافراگم، سرعت شاتر، جبران نوردهی و سایر پارامترها را تنظیم کنید. در برخی از دوربین ها، کلید اصلی می تواند به شما کمک کند تا در میان تصاویر روی کارت حافظه حرکت کنید.

کفشک گرم

کفشک گرم، یک براکت فلزی U شکل که در بالای دوربین قرار دارد، یکی از اجزای اصلی یک دوربین است. این یک اتصال مکانیکی است که به شما امکان می دهد یک واحد فلاش اکسترنال و سایر لوازم جانبی مانند ماشه های رادیویی، میکروفون های خارجی و نورسنج را متصل کنید.

عناصر زوم

اگر به تازگی اولین دوربین خود را خریداری کرده اید، به احتمال زیاد یک لنز زوم با آن دارید. لنزهای زوم به شما این امکان را می دهند که با چرخاندن حلقه های لنز، بین فواصل کانونی، از واید به تله فوتو، بسته به محدوده کانونی لنز خود جابجا شوید.

باتری ها

در نهایت باتری یکی از مهم ترین بخش های دوربین است. اکثر اجزای آن در صورتی که با باتری تغذیه نشود کار نمی کنند. داشتن باتری با دوام طولانی به شما امکان می دهد عکس های بیشتری بگیرید و برای مدت طولانی عکاسی کنید.

نحوه عملکرد دوربین خود را درک کنید

برای تسلط بر هر نوع هنری، باید ابزارهایی را که استفاده خواهید کرد، بشناسید. مانند دوربین‌ها، شناخت قسمت‌های دوربین و نحوه عملکرد دوربین به شما امکان می‌دهد نوردهی و عمق میدان خود را کنترل کنید و به شما امکان می‌دهد عکس‌های زیبایی بگیرید و با هر موقعیت و محیطی سازگار شوید. اگر به دنبال تبدیل شدن به یک عکاس چیره دست هستید، برای درک بخش‌های دوربین و عملکرد آن‌ها وقت بگذارید.

مطالب مرتبط: بررسی لنز Tamron 20mm f2.8 Di III OSD
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *