عملکرد شاتر دوربین عکاسی

همه ما با صدای شاتر دوربین آشنا هستیم. آیا می دانید وقتی که این صدا را می شنوید چه اتفاقی در دوربین عکاسی شما می افتد؟ ما در این مقاله نحوه کار کردن شاتر دوربین و اینکه چرا صدای آن مانند یک کلیک شنیده می شود را توضیح خواهیم داد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین سایز رینگ لایت

 

شاتر دوربین عکاسی چیست؟

ابتدا اجازه دهید تعریف کنیم که شاتر چیست و چه کاری انجام می دهد؟ می توانید آن را دریچه ای بدانید که برای ورود نور به سنسور دوربین باز می شود و سپس بسته می شود تا نوردهی متوقف شود. در واقع شاتر یک مانع مکانیکی پیچیده است. این فقط یک دریچه ساده نیست که باز و بسته شود.

 

انواع مختلفی از شاتر وجود دارند که بسته به نوع دوربین مکانیزم های متفاوتی دارند. بیایید نگاهی بیندازیم به شاترهایی که در دوربین های DSLR، بدون آینه و دوربین های فیلمبرداری وجود دارند.

شاتر دوربین DSLR

قبل از شروع بیایید DSLR را تعریف کنیم تا بفهمیم چطور شاتر کار می کند. DSLR در واقع مخفف کلمه Digital Single Lens Reflex است.این بدان معنا است که دوربین عکاسی شما دارای یک سیستم نوری متشکل از آینه و منشور است. با این کار دقیقا می توانید آنچه را از طریق لنز عبور می کند ببینید.

 

اپتیک DSLR با قرار دادن یک آینه در پشت لنز که به منشور داخل منظره یاب شما می رسد کار می کند. می توانید آن را به عنوان یک پریسکوپ کوچک تصور کنید که نور را برای رسیدن به چشم شما بازتاب می دهد. حالا آینه چه ارتباطی با شاتر دارد؟ خوب از آنجا که آینه مستقیما پشت لنز است از برخورد نور با شاتر جلوگیری می کند.

اما دوربین DSLR به گونه ای طراحی شده است که با فشار دادن دکمه شاتر آینه بالا می رود تا شاتر بتواند باز شود و سنسور در معرض نور قرار گیرد. وقتی دکمه شاتر را فشار می دهید هنگام بالا رفتن آینه صدایی مانند صدای سیلی می شنوید. از آنجا که آینه بالا رفته و دیگر نوری را منعکس نمی کند شما در منظره یاب یک صفحه سیاه می بینید.

در حالی که آینه بالاست پرده اول شاتر پایین می رود و حسگر پشت آن در معرض نور قرار می دهد. سپس پرده دوم پایین می آید و سنسور را می پوشاند. مدت زمان پایین آمدن پرده اول و دوم به سرعت شاتر بستگی دارد. هر چه سرعت شاتر کمتر باشد مدت زمان بیشتری شاتر باز است. از شما میخواهیم ویدئویی را که در لینک قرار دارد مشاهده کنید تا کاملا با مکانیزم حرکت شاتر در دوربین DSLR آشنا شوید.

ویدئوی مکانیزم حرکت شاتر در دوربین DSLR

شاتر دوربین عکاسی بدون آینه

دوربین های عکاسی بدون آینه به دلیل اینکه همانند دوربین های DSLR دارای آینه نیستند به این نام شناخته می شوند. دوربین های بدون آینه داده های تصویر را از حسگر به یک صفحه نمایش الکترونیکی در منظره یاب منتقل می کنند تا تصویر آنچه را که می خواهید عکاسی کنید ببینید.

 

از بسیاری جهات مکانسیم شاتر دوربین بدون آینه همانند DSLR است. همچنین دارای یک پرده شاتر است که هنگام عکس گرفتن بالا و پایین می رود. اما این بار تفاوت در نحوه حرکت و ضبط تصویر هنگام فشردن دکمه شاتر است. از آنجا که این دوربین ها فاقد آینه هستند حسگر کاملا در پشت لنز قرار گرفته است.

وقتی دکمه شاتر را فشار می دهید پرده شاتر بالا می رود تا سنسور را مسدود کند و سپس پایین می رود تا سنسور نوردهی شود هنگامی که نوردهی انجام شد پرده دیگری از بالای سنسور پایین می رود و نوردهی را متوقف می کند و بجای خود باز می گردد و دوربین برای شات بعدی آماده می شود.

با مشاهده ویدئو در لینک زیر عملکرد شاتر در دوربین بدون آینه برای شما ملموس تر خواهد شد.

 ویدئوی مکانیزم حرکت شاتر در دوربین بدون آینه

شاتر در دوربین های مدیوم فرمت

همه ما درباره دوربین های کراپ سنسور و دوربین های فول فریم شنیده ایم. سنسورهای کراپ معمولا در دوربین های ارزان قیمت یافت می شوند. سنسورهای فول فریم سنسورهایی هستند که اکثر عکاسان حرفه ای از آنها استفاده می کنند.

 

اما دوربین های مدیوم فرمت چطور؟

این دوربین ها نام خود را از دوربین های فرمت 120 میلی متر در دوران عکاسی با فیلم گرفته اند. از آنجا که دوربین های مدیوم فرمت وضوح بیشتری دارند بسیار گران هستند. تنها درصد کمی از عکاسان حرفه ای از آن استفاده می کنند.دوربین های مدیوم فرمت درست همانند دوربین های فول فریم دارای نسخه های DSLR و بدون آینه هستند. این بدان معناست که مکانیسم شاتر در آنها متفاوت است.

 

اما دوربین های مدیوم فرمت سطح بالا اغلب از یک شاتر ویژه بنام لیف شاتر بهره می برند. برخلاف سایر مکانیزم های شاتر، لیف شاتر درون لنز است و مانند دیافراگم عمل می کند یعنی به جای بالا و پایین به سمت داخل یا خارج حرکت می کند. مزیت لیف شاتر این است که سریعتر از هر مکانیسم دیگری است. می توانید از آن برای همگام سازی فلاش تا سرعت 1/1000 ثانیه نیز استفاده کنید.

 

شاتر در دوربین های کامپکت و تلفن های همراه هوشمند

تا به حال فکر کرده اید که صدای کلیک شاتر دوربین های کامپکت یا تلفن همراه از کجا ناشی می شود؟

این صدا در واقع به صورت الکترونیکی تولید می شود.

دوربین های کامپکت و تلفن های همراه پرده های شاتر ندارند که بالا و پایین برود. در عوض آنها نور را مستقیم از لنز به سمت سنسور هدایت می کنند. به همین دلیل است که حجم آنها بسیار کوچک است و می توانند بیشتر از دوربین های عادی عکس بگیرند.

 

بنابراین اگر دوربین تلفن هوشمند شما بدون شاتر کار می کند چرا وجود دوربین های عکاسی همچنان ضروری است؟ همه اینها به کیفیت عکس ها برمی گردد. دوربین های بدون شاتر تمایل به ایجاد نویز در تصاویر دارند. در حالی که در دوربین های عکاسی دارای شاتر چنین نیست و آنها کنترل بهتری بر روی نوری دارند که به سنسور می رسد.

عملکرد شاتر هنگام عکاسی

همانطور که قبلا گفته شد مدت زمان باز ماندن شاتر را با تنظیم سرعت شاتر بر روی دوربین مشخص می کنید. به عنوان مثال وقتی سرعت شاتر را روی 3 ثانیه تنظیم کنید این همان فاصله بین باز شدن پرده اول و آینه تا بسته شدن پرده دوم است. برخی از دوربین ها این امکان را دارند که تا چندین فریم در ثانیه عکاسی کنند.

مثلا وقتی یک دوربین با سرعت 14 فریم برثانیه عکاسی می کند یعنی شاتر آن 14 بار در ثانیه باز و بسته می شود و سنسور 14 بار در ثانیه نوردهی می شود. ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

ویدئوی سرعت خیره کننده شاتر دوربین کانن 1DX II

عملکرد شاتر هنگام فیلمبرداری

در هنگام فیلمبرداری هرگز از شاتر استفاده نمی شود. هنگامی که با استفاده از دوربین بدون آینه یا DSLR خود فیلم ضبط می کنید شاتر شما بالا می رود و تا پایان فیلمبرداری هرگز پایین نمی آید. در حالت ضبط فیلم، سنسور با اسکن الکترونیکی نوری که از لنز دریافت می کند به یک شاتر مجازی تبدیل می شود. دریافت اطلاعات ویدیو به سنسور دوربین شما بستگی دارد.

دو نوع سنسور اصلی در دوربین ها وجود دارد. اولین مورد سنسور CMOS است که در اکثر دوربین های سطح پایین و حتی حرفه ای یافت می شود. این سنسور با اسکن کردن صحنه از چپ به راست و از بالا به پایین فیلم را ضبط می کند.

 

یک سنسور CMOS تمام صحنه را در میلی ثانیه اسکن می کند ولی این سنسور در ضبط حرکات سریع دچار مشکل می شود زیرا نمی تواند تمام صحنه را یکباره ضبط کند. اگر دوربین DSLR یا بدون آینه دارید با یک حرکت سریع آن را از چپ به راست حرکت دهید و متوجه خواهید شد که اثر موسوم به Jell-o در فیلم شما دیده خواهد شد.

 

سنسور نوع دوم CCD نام دارد و بیشتر در دوربین های فیلمبرداری حرفه ای و سینمایی سطح بالا یافت می شود. در این دوربین ها برای جلوگیری از تحریف حرکت از سنسوری موسوم به سنسور جهانی استفاده می شود. این سنسور صحنه را یکباره ضبط می کند بنابراین در حرکت متوجه هیچ تاخیری نمی شوید.

 

دانستن درباره نحوه کارکرد شاتر به شما این امکان را می دهد که از قابلیت ها و محدودیت های دوربین خود آگاه شوید و مطمئنا پس از این با شنیدن صدای کلیک در دوربین عکاسی خود حس خوشایندی خواهید داشت.

 

مطالب مرتبط

تکنیک های عکاسی از حباب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *