سیستم Dual pixel در دوربین های کانن چیست؟

Dual pixel چیست؟

Dual Pixel RAW یک نوآوری کانن است که از هر دو فتودیود در سنسور 30.4 مگاپیکسلی Dual Pixel CMOS AF EOS 5D Mark IV استفاده می کند.

 

خرید انواع رینگ لایت در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت بهتر است یا سافت باکس؟

 

Dual pixel چگونه کار می کند؟

پیکسل های سنسور Dual Pixel دارای ساختار فوتودیود دوگانه هستند. این طراحی حسگر به این معنی است که سنسور می‌تواند سیگنال‌های A و B را از سوژه دریافت کند و هرگونه تفاوت فاز بین دو سیگنال را تشخیص دهد و به آنها اجازه می‌دهد به عنوان بخشی از سیستم Dual Pixel AF فوکوس کنند. هنگام ثبت تصویر، سنسور اطلاعات تصویر را از سیگنال های تصویر ترکیبی A و B بدست می آورد. این فناوری هم فوکوس و هم عکاسی تصویر را با یک سنسور امکان پذیر می کند.

در طول تصویربرداری Dual Pixel RAW، یک فایل RAW تنها دو تصویر را در فایل ذخیره می‌کند. یک تصویر از داده های تصویر ترکیبی A+B و دیگری فقط داده های تصویر A تشکیل شده است. این بدان معناست که فایل‌های Dual Pixel RAW هم تصویر معمولی و هم اطلاعات اختلاف منظر را دارند که می‌توان آن‌ها را اندازه‌گیری کرد و اطلاعات فاصله سوژه را برون‌یابی کرد. از آنجایی که تصاویر Dual Pixel RAW حاوی دو تصویر هستند، بنابراین اندازه فایل دو برابر تصاویر RAW معمولی هستند.

با استفاده از Dual Pixel RAW Optimizer در نرم افزار Digital Photo Professional، کاربران می توانند از داده های Dual Pixel ثبت شده با تصویر Dual Pixel RAW برای تنظیم ریز موقعیت حداکثر وضوح با استفاده از اطلاعات عمق موجود در فایل استفاده کنند.

آیا همیشه کار می کند؟

به نظر می رسد مطالب خود آنها می گوید که Dual Pixel RAW همیشه عالی کار نمی کند. اگر از لنزهای خاصی استفاده می کنید (احتمالاً بسته به فاصله کانونی)، ممکن است اثری کم و بیش مشاهده کنید. یا جالب است که انتخاب شما برای جهت گیری دوربین – افقی یا پرتره – نیز اثربخشی Dual Pixel RAW را تغییر می دهد. ما هنوز کسی را ندیده‌ایم که این ادعاها را آزمایش کند، بنابراین نمی‌دانم که آیا اینها فقط بیانیه‌های بازاریابی مبتنی بر همه ما هستند یا چیزهایی هستند که شما واقعاً متوجه آن خواهید شد.

تنظیمات دیافراگم

به نظر می‌رسد که Dual Pixel RAW در تنظیمات دیافراگم باز بهترین عملکرد را دارد («وقتی تنظیم دیافراگم لنز کاملاً باز است، تنظیم صدا و اثر جبران تأکید می‌شود»). این امر منطقی است، زیرا مشاهده تنظیمات جزئی ممکن با دیافراگم کوچک دشوارتر است، جایی که عمق میدان بسیار بیشتر است.

یک تنظیم در هر عکس

شما فقط می توانید یک تنظیم را روی یک عکس انجام دهید، نه هر سه را به طور همزمان. بنابراین، اگر نیاز به تنظیم فوکوس و کاهش شعله ور دارید، باید یکی از این دو را انتخاب کنید. این نباید مشکل بزرگی باشد، اما ارزش آن را دارد که در نظر داشته باشید.

نگرانی های اندازه فایل

متأسفانه، اندازه فایل با استفاده از ویژگی Dual Pixel RAW تقریبا دو برابر می شود، از 37 مگابایت به 67 مگابایت، که یک نگرانی آشکار است. برای مثال، اگر در حال عکاسی از یک عروسی هستید، ممکن است خوب باشد که این ویژگی ها را در اختیار داشته باشید – اما ارزش دو برابر کردن حجم کل فایل کل عروسی را ندارد.

جلوه های نرخ فریم

کانن چیزی در مورد کاهش نرخ فریم با ویژگی Dual Pixel RAW ذکر نکرده است. مطمئناً ممکن است کاهشی در نرخ فریم وجود داشته باشد.

ریز تنظیم تصویر

هنگامی که یک تصویر در یک ناحیه خاص به اندازه کافی واضح نیست، مثلاً روی چشم یک سوژه، می توان تصویر را تنظیم کرد و وضوح را به ناحیه مورد نظر بازگرداند.

شیفت بوکه

با Dual Pixel RAW می‌توانید موقعیت مناطق خارج از فوکوس یا «بوکه» را برای بهبود ترکیب بندی تنظیم کنید، به عنوان مثال حرکت یک شی خارج از فوکوس که سوژه را مبهم می‌کند.

کاهش شبح وارگی

بر خلاف فلیر لنز، که گاهی اوقات می‌توان از آن برای ایجاد یک تصویر با کنتراست پایین استفاده خلاقانه کرد، شبح‌سازی مطلوب نیست و بازتاب‌های داخلی لنز را نشان می‌دهد. این را می توان با Dual Pixel RAW کنترل کرد و با تنظیم دقیق آن را به حداقل رساند.

برای بهترین نتیجه

برای استفاده بیشتر از Dual Pixel RAW نیاز به تنظیم دقیق EOS 5D Mark IV دارد. برای بهترین نتایج، با فاصله کانونی لنز حداقل 50 میلی‌متر و دیافراگم f/5.6 یا کمتر عکس بگیرید، مطمئن شوید که مقدار ISO 1600 یا کمتر است. جلوه‌ها ممکن است بین فرمت پرتره یا عمودی عکس‌برداری متفاوت باشد و برای بهترین نتایج مطمئن شوید که شما با پارامترهای زیر عکاسی می کنید:

فاصله کانونی     فاصله سوژه

50 میلی متر        10-1 میلی متر

100 میلی متر      20-2 میلی متر

200 میلی متر      40-4 میلی متر

 

مطالب مرتبط: روش ریکاوری کردن کارت حافظه SD

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *