زوم اپتیکال در مقابل زوم دیجیتال

در گذشته زوم به تغییر فاصله ظاهری بین لنز و سوژه اشاره داشت ولی با معرفی فناوری دیجیتال مفهوم زوم کمی پیچیده تر شده است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت مناسب برای یوتیوب

 

روش های مختلف زوم در عکاسی

امروزه در عکاسی دو روش برای زوم کردن وجود دارد:

1- زوم اپتیکال 2- زوم دیجیتال

در زوم اپتیکال از تغییرات فیزیکی لنز استفاده می کنیم تا فاصله بین سنسور دوربین و سوژه را تنطیم کنیم. ولی در زوم دیجیتال از فناوری بزرگنمایی برای بزرگ کردن یک منطقه از تصویر استفاده می کنیم.

در واقع در زوم اپتیکال حرکت فیزیکی لنز باعث افزایش فاصله کانونی می شود و با دور شدن لنز از سنسور دوربین عکاسی تصویر بزرگتر می شود.

زوم دیجیتال را می توان به عنوان یک نرم افزار جهت بزرگ کردن تصاویر در نظر گرفت. در زوم دیجیتال قسمتی از عکس برش خورده وبزرگتر می شود این بزرگنمایی باعث کاهش کیفیت و وضوح عکس می شود.

در گذشته، دوربین های عکاسی که بجای سنسور از نگاتیو استفاده می کردند فقط امکان زوم اپتیکال را داشتند. اما امروزه دوربین های عکاسی و فیلمبرداری که به سنسور دیجیتال مجهز هستند علاوه بر زوم اپتیکال قابلیت زوم دیجیتال را نیز دارند.

لنزهای پرایم و لنزهای زوم

ما در عکاسی به طور کلی دو نوع لنز داریم که عبارتند از : 1- لنز پرایم 2- لنز زوم

لنزهای پرایم لنزهایی هستند که فاصله کانونی آنها ثابت است و امکان زوم اپتیکال با آنها وجود ندارد.

لنزهای زوم لنزهایی هستند که دارای فاصله کانونی متغیر هستند و می توان به کمک آنها برروی سوژه زوم اپتیکال را انجام داد.

در زوم اپتیکال هر چقدر که فاصله کانونی لنز بیشتر باشد می تواند مسافت بیشتری را زوم کند. البته باید یادآور شد که عکاسی در فاصله کانونی زیاد می تواند باعث ایجاد تاری در عکس در اثر لرزشهای جزئی شود.

امروزه دوربین های عکاسی مجهز به لرزشگیر سنسور هستند. حتی برخی از لنزها نیز مجهز به سیستم لرزشگیر هستند.

زوم دیجیتال یا زوم اپتیکال ؟ کدام یک بهتر است؟

اگر می خواهید عکس هایی با وضوح بالا داشته باشید از زوم اپتیکال استفاده کنید. بیشتر عکاسان حرفه ای از زوم اپتیکال استفاده می کنند زیرا در زوم اپتیکال کیفیت و وضوح عکس حفظ می شود.

در زوم دیجیتال کیفیت عکس به تعداد پیکسلهای دوربین بستگی دارد. زوم هوشمند نوع جدیدی از زوم دیجیتال است که مخاطب با دیدن عکس احساس می کند کیفیت آن از زوم اپتیکال بالاتر است.

زوم دیجیتال نیز مزایایی دارد. مثلا هنگامی که به لنز زوم دسترسی نداشته باشید زوم دیجیتال برای بزرگنمایی تصاویر به شما کمک می کند. در تلفن های همراه هوشمند فقط امکان زوم دیجیتال وجود دارد.

 

مطالب مرتبط:  عکاسی انتزاعی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *