میکروفن (microphone) دستگاه یا حسگری است که صدا را به جریان الکتریسیته تبدیل می‌کند.

میکروفن (به شکل محاوره‌ای مایک نامیده می‌شود. وسیله‌ای است که صوت را به الکتریسیته و نیز حسگری است که صوت را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند. در سال ۱۸۷۶، امیل برلاینر نخستین میکروفن را اختراع کرد که به عنوان فرستنده‌ی صدا در تلفن‌ها به کار برده شد.

میکروفن‌ها کاربردهای زیادی در تلفن، ضبط صوت، سیستم‌های کارائوکه، سمعک، ساخت فیلم و انیمیشن، مهندسی صوت، تلفن‌های رادیویی خصوصی (همانند واکی تاکی اما در مسافت‌های بیشتر)، بلند گوهای دستی، ساخت برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، ضبط صدا در رایانه‌ها، سیستم‌های تشخیص گفتار، voIP و نیز کاربردهای غیر صوتی (خارج از محدوده شنوایی انسان (از ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ کیلو هرتز)) مانند بررسی فراصوت و سیستم‌های عیب‌یابی دارند.

امروزه بیشتر میکروفن‌ها از سیستم‌های القای الکترو مغناطیسی (میکروفن‌های پویا (دینامیک))، تغییر گنجایش خازنی (میکروفن‌های خازنی (کندانسر))، تنش پیزوالکتریسیته و سوار سازی (مدولاسیون) نوری برای تولید سیگنال الکتریکی از امواج مکانیکی بهره می‌برند. هر میکروفون دارای چهار خصوصیت اصلی است:

حساسیت
امپدانس
پاسخ فرکانس
جهت دار بودن

انواع میکروفن

انواع میکروفون ها از نظر ساختاری به دو نوع دینامیکی و خازنی تقسیم می شوند ولی از نظر کاربرد میکروفون ها دارای انواعی مانند یقه ای، سخنرانی، استودیو و… هستند.

میکروفن‌های دینامیکی

در میکروفن‌های دینامیک، سیگنال صدا با حرکت کردن یک هادی در میان یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. در بیشتر میکروفون‌های دینامیک یک دیافراگم بسیار باریک و سبک در پاسخ به فشار هوا حرکت می‌کند.

حرکت دیافراگم باعث حرکت یک سیم پیچ صدای معلق در میان یک میدان مغناطیسی می‌شود، و منجر به ایجاد جریان الکتریکی کوچکی می‌شود.

میکروفون‌های دینامیک حساسیت کمتری (در مقابل فشار هوا و فرکانس‌های بالا) نسبت به میکروفون‌های خازنی دارند و معمولاً می‌توانند در شرایط سخت تری کار کنند. همچنین این میکروفون‌ها ارزان‌تر هستند و برای ضبط صدای درامز و گیتار الکتریک مناسب تر می‌باشند.

مناسب‌ترین میکروفون برای snare میکروفون Shure SM۵۷ (که برای آمپلی فایر گیتار نیز عالی هستند). بسیاری از مهندسان از میکروفون Sennheiser MD۴۲۱ برای toms و AKG D۱۱۲ برای باس درام استفاده می‌کنند.

میکروفن‌های خازنی

اگر به دنبال وفاداری کامل به منبع صدا هستید، باید از میکروفون خازنی استفاده کنید. میکروفون‌های خازنی در مقابل میکروفون‌های دینامیک، واکنش بهتری نسبت به «سرعت» و تحرک امواج صوتی نشان می‌دهند.

این سیستم مکانیکی ساده شامل یک دیافراگم نازک و کشیده شده‌است که در نزدیکی یک صفحه فلزی قرار گرفته‌است (backplate). این آرایش یک خازن ایجاد می‌کند که بار الکتریکی خود را از یک منبع خارجی دریافت می‌کند – باتری یا منبع برق اختصاصی، یا فانتوم پاور از میکسر.

دیافراگم در پاسخ به تغییر فشار هوا به آرامی می‌لرزد و باعث تغییر ظرفیت خازن و ایجاد سیگنال خروجی میکروفون می‌شود.

میکروفون‌های خازنی در دو نوع ترانزیستوری و لامپی و در اشکال و ابعاد مختلف تولید می‌شوند – اما همه آن‌ها بر اساس این اصول کار می‌کنند. برخلاف سایر میکروفن‌ها، میکروفن خازنی به مولد برق DC و یک پیش‌تقویت‌کننده احتیاج دارد.

میکروفن خازنی دارای معایبی است که بزرگی و حساسیت بیش از حد از آن جمله هستند. ضمناً در مقابل منابع صوتی بلند مجاور دچار واپیچیدگی خواهد شد.

این میکروفن کیفیت بسیار خوبی از صدا تولید می‌کند (معمولاً ۲۰ تا ۱۸۰۰۰ هرتز) و نسبت به صداهای گذرا واکنش بسیار بالائی دارد.

از میکروفن خازنی برای صدابرداری بسیار حساس استفاده می‌شود (صدابرداری در صحنه‌های متحرک و ایستا) به‌ویژه هنگامی که منبع صوتی در فاصلهٔ دور قرار دارد (به‌صورت میکروفن آویز در ارکسترهای بزرگ). از طرف دیگر می‌توان این میکروفن را به‌عنوان بوم صدا، بوم دستی، پایه‌ای و آویز نیز به‌کار گرفت.

میکروفن اِلِکترِت

این نوع میکروفن نیز، نوع خاصی از میکروفن خازنی است که کاربرد وسیعی به عنوان میکروفن شخصی یا میکروفن مخفی دارد و دارای کیفیت خوبی در صدابرداری است.

این نوع نسبتاً ارزان و کوچک میکروفن دارای دیافراگم پلاستیکی است که بار الکترو استاتیک ‘دایم’ دارد؛ از این‌رو به ولتاژ قطبی نیاز نخواهد داشت.

تقویت‌کنندهٔ کوچکی که با باتری کار می‌کند در محفظهٔ میکروفن کار گذاشته شده‌است. در اثر کهنه شدن و کار کردن زیاد، اشکالاتی در عملکرد این میکروفن پدید می‌آید؛ از جمله، از بین رفتن فرکانس‌های بالا، کاهش حساسی و افزایش نوفهٔ زمینه. اختلالات در این میکروفن بر اثر رطوبت زیاد، بخار، حرارت و گرد و خاک سرعت بیشتری می‌گیرد.

میکروفن‌های ریبون

میکروفون‌های ریبون اولین میکروفون‌های هدایتی (directional) بودند که از لحاظ تجاری به موفقیت رسیدند و در دوره طلایی رادیو کاربرد وسیعی داشتند. امروزه میکروفون‌های ریبون، با تلاش شرکت‌هایی مانند Royer، در حال بازگشتن به عرصه صدا هستند.

میکروفون‌های ریبون به جای سطح فشار صدا (SPL) به سرعت مولکول‌های هوا واکنش نشان می‌دهند و در آن‌ها المان معلق و بسیار کوچکی در یک میدان مغناطیسی قوی حرکت می‌کنند.

در کاربردهای استودیویی این تفاوت عملکردی مهم نیست، هرچند می‌تواند در حین ضبط در فضای باز و در روزهایی که باد می‌وزد حیاتی باشد! میکروفون‌های ریبون قدیمی مانند RCA ۴۴ و ۷۷DX بیش از اندازه ظریف و حساس بودند؛ میکروفون‌های ریبون امروزی – مانند Royer R۱۲۱ و R۱۲۲ – طوری طراحی شده‌اند که تحمل استفاده سنگین استودیویی را داشته باشند.

میکروفن‌های یو اس بی

میکروفون‌های USB یکی از پیشرفت‌های جدید در فناوری میکروفون هستند و دارای تمام اجزای میکروفون‌های سنتی می‌باشند: کپسول، دیافراگم و غیره. تفاوت این میکروفون در داشتن دو مدار اضافی است: یک پری آمپلی فایر داخلی و یک مبدل آنالوگ به دیجیتال (A/D). پری آمپلی فایر اتصال میکروفون به میکسر یا پری آمپلی فایر میکروفون خارجی را غیرضروری می‌سازد.

مبدل A/D خروجی میکروفون را از آنالوگ (ولتاژ) به دیجیتال (داده) تبدیل می‌کند، تا بتواند به‌طور مستقیم وارد رایانه شود و توسط نرم‌افزار ضبط خوانده شود. این میکروفون ضبط دیجیتال پرتابل را بسیار آسان می‌کند. تنها کافی است میکروفون را به رایانه متصل کنید، نرم‌افزار DAW را اجرا نمایید و کلید ضبط را بزنید!

میکروفن‌های بی‌سیم (VHF یا UHF)

طی سال‌های اخیر، روند رشد ارتباطات بدون سیم با ظهور تلفن‌های سلولی جهش بزرگی نمود. این درحالیست که در سال ۲۰۰۳ ارتباطات بی‌سیم یکصدمین سالگرد تولد خود را جشن گرفت. صد سال پیش و در تاریخ ۱۹ ژوئن ۱۹۰۳ نخستین پیام تلگراف بدون سیم برفراز آتلانتیک تا انگلستان توسط رئیس‌جمهور روزولت مخابره شد.

این نقطه آغاز ارتباطات بی‌سیم و تولد آن به‌شمار می‌رود، بطوریکه امروزه ارتباطات بی‌سیم به گونه‌ای در ابعاد زندگی ما نفوذ کرده‌است. میکروفن‌های بی‌سیم نیز از این موضوع مستثنی نیستند و هم‌اکنون بیش از ۲۰۰ نوع مختلف از این میکروفن‌ها توسط سازندگان در سرتاسر دنیا تولید و عرضه می‌شوند.

یک سیستم میکروفن بی‌سیم، معمولاً متشکل از سه بخش اصلی شامل: میکروفون، فرستنده و گیرنده است. اما آنچه که قابلیت حذف سیم را نسبت به سیستم‌های میکروفن معمولی به این تجهیزات می‌بخشد، قطعاً اجزاء فرستنده و گیرنده آن می‌باشند. بخش فرستنده این تجهیزات معمولاً در قالب یک مجموعه و به همراه بخش میکروفن و فاقد سیم، ادغام و عرضه می‌شوند.

در سیستم‌های جدید میکروفن بدون سیم، دو آنتن مختلف، یکی بر روی بخش فرستنده و دیگری بر روی قسمت گیرنده وجود دارد.

هنگامیکه فاصله فرستنده از آنتن گیرنده بیش از حد مجاز افزایش می‌یابد، در این حالت صدا و سیگنال‌های رادیویی دچار تحریف و نویز می‌شوند.

به علاوه استفاده از امواج بالای فرکانسی باند (UHF) که دارای طول موج کوتاه تری نسبت به (VHF) می‌باشند، باعث کاهش بازتابش سیگنال‌ها در محیط مورد استفاده می‌شود.

میکروفون دوربین DSLR

اگر مالک دوربین دیجیتال DSLR یا بدون آینه هستید ، این احتمال وجود دارد که دوربین شما بتواند ویدیویی با کیفیت بالا نیز ضبط کند. DSLR مدرن توانایی عملکرد شگفت انگیز تصویر را دارد ، اما میکروفون داخلی با سایر دوربین ها در یک رده نیست.

خود دوربین می تواند صدای دیجیتال با کیفیت مناسب – به طور معمول با کیفیت CD – را ضبط کند ، اما لینک ضعیف آن میکروفون داخلی است. خوشبختانه میکروفون های خارجی به راحتی در دسترس هستند و استفاده از آنها کاملاً ساده است و می توانند پیشرفت قابل توجهی در صداقت فیلم های شما داشته باشند.

قبل از شروع ، دو موضوع وجود دارد که باید از آنها آگاه شوید. اول از همه ، میکروفونهای موجود در DSLR نه تنها از کیفیت پایینی برخوردار نیستند ، بلکه معمولاً در سطح جلوی بدنه دوربین قرار می گیرند ، درست در جایی که می توانند توسط موقعیت طبیعی دست شما که دوربین را گرفته است مسدود شوند.

نتیجه یک صدای خفه است. از دیگر مزایای ارائه شده توسط میکروفن های خارجی ، تنوع است. اگرچه قابلیت ضبط استریو از طریق میکروفون ورودی خارجی را دارد ، اما میکروفون های داخلی اکثر DSLR ها یک عنصر تک کاناله هستند.

این برای عکسهای ساده مصاحبه با سر صحبت اشکالی ندارد ، اما برای ضبط پیچیده تر مانند موسیقی یا صداهای محیط چندان مناسب نیست.

اما کاملاً مونو حساب نکنید – اکثر میکروفون های ساچمه ای جهت دار در بازار ، چه مدل های حرفه ای و چه پروموزر ، که برای ضبط از راه دور و ضبط دیالوگ طراحی شده اند ، مونو هستند زیرا استریو برای صداهایی که این میکروفون ها معمولاً ضبط می کنند مهم نیست. با این حال ، آنچه مهم است این است که مطمئن شوید دوربین شما واقعاً برای میکروفون خارجی تأمین شده است. معمولاً این یک جک ورودی 1⁄8 اینچی در کنار درگاه های USB و HDMI در بدنه است.

بسیاری از دوربین ها ، اما نه همه ، ورودی میکروفون 1⁄8 اینچی دارند ، اما برای اطمینان از کتابچه راهنمای مالک خود استفاده کنید. اگر دوربین شما ورودی میکروفون ندارد ، می توانید از یک ضبط کننده دیجیتال به اندازه جیب کوچک مانند Roland R-26 ، Tascam DR-07mkII ، Sony PCM-M10 ، Yamaha C24 یا Zoom H2n استفاده کنید و صدای دوربین خود را با آهنگ ضبط کننده همگام سازی کنید بعداً در مرحله ویرایش. میکروفون 101 در صوتی حرفه ای از دو دسته رایج میکروفون استفاده می شود.

طراحی ناهموار و ساده ، میکروفون های دینامیکی به برخورد امواج صوتی با دیافراگم متصل به سیم پیچ بستگی دارد که در یک میدان مغناطیسی حرکت می کند ، بنابراین سیگنال خروجی ایجاد می کند. این دقیقاً برعکس نحوه عملکرد بلندگو است ، جایی که ورودی ولتاژ دیافراگمی را ایجاد می کند که امواج صوتی ایجاد می کند.

نوعی تغییر رویکرد پویا ، میکروفون روبان است که نوار فلزی نازکی را بین دو آهن ربا بزرگ قرار می دهد. از آنجا که عنصر روبان میکروفن شکننده بسیار مستعد آسیب در برابر وزش شدید باد است ، این مدل ها بندرت در خارج از استودیو استفاده می شوند.

میکروفون های کندانسور از دیافراگم فلزی با بار الکتریکی استفاده می کنند که توسط یک لایه هوای نازک از صفحه پشتی رسانا جدا شده است. امواج صوتی که دیافراگم را لرزاند تغییر ولتاژ بسیار کمی ایجاد می کند که توسط یک مدار کوچک در بدنه میکروفون تقویت می شود.

هم کپسول میکروفن کندانسور و هم لوازم الکترونیکی به منبع تغذیه نیاز دارند که از باتری داخلی تغذیه می شود یا مستقیماً از طریق پیش تقویت کننده دوربین یا میکسر تغذیه می شود.

میکروفون یقه ای

میکروفون های Lavalier بسته به نوع استفاده از آنها متفاوت متصل می شوند. در برنامه های تئاتر که از میکروفون برای تقویت صدای بازیگر یا خواننده استفاده می شود ، لاوا به طور معمول در موهای مجری پنهان می شوند.
این قرار دادن احتمال خراشیدگی در برابر لباس آنها را هنگام حرکت از بین می برد ، که باعث تقویت صدای خراشیده می شود.
این همچنین به تعلیق ناباوری می افزاید ، زیرا شخصیت ها خود میکروفون نمی پوشند ، به ویژه اگر طرح در زمان قبل از وجود میکروفون های لاکچری تنظیم شود.
گاهی اوقات ، هدست های مخصوص رنگ پوست که به عنوان “میکروفن های سر پوشیده” شناخته می شوند ، در برنامه های کاربردی هنگامی که بازیگران بسیاری از عملکرد خود را با آواز و حرکت سریع به سر می برند ، مانند موزیکال های صحنه ای و سناریوهای سخنرانی یا سخنرانی ، مورد استفاده قرار می گیرند.
میکروفون با سر پوشیده شده در اصل یک لولار روی یک پایه مفتول سیمی است که روی گوش مجری حلقه می کند. در برنامه های تلویزیونی و مستند ، لاورو به طور معمول به یک مقاله از لباس موضوع ، مانند کراوات ، ژاکت یا یقه بسته می شود.
در استفاده از فیلم های داستانی ، گاو نرها تقریباً همیشه زیر لباس پنهان می شوند تا واقعیت داشتن شخص را از میکروفون پنهان کنند. میکروفون بوم معمولاً “بهتر” و طبیعی تر از میکروفن لاکچری به نظر می رسد و همیشه اولین انتخاب یک صداپیشه است. با این حال ، برای عکسبرداری از مکان بیرونی ، ممکن است استفاده از لولر کاربردی تر باشد.
یک چنین شرایطی در هنگام شلیک گسترده ای است که اپراتور بوم را مجبور می کند فاصله ای از بلندگو را حفظ کند که به اندازه کافی نزدیک نیست تا بتواند نسبت سیگنال به نویز با میکروفون را بدست آورد.
در این حالت ، یک میکروفون lav پنهان شده روی بلندگو به دلیل مجاورت آن نسبت سیگنال به نویز خوبی را برای ضبط گفتار بدست می آورد. هنگامی که میکروفن های لاکچری باید زیر لباس پنهان شوند ، احتمال خراشیدگی مواد در برابر میکروفون خطر خاصی است.
برای به حداقل رساندن این مشکل ، ضبط کنندگان صدا بعضی اوقات سر میکروفن ها را با پوست خال می پیچند یا آن را داخل یک اسفنج توخالی و ستونی قرار می دهند و آن را زیر پلاکارد ، پشت دکمه یا گره کراوات قرار می دهند.
بسته فرستنده ای که میکروفون به آن متصل است نیز ممکن است لازم باشد زیر لباس شخص پنهان شود.
کیسه های فرستنده با بندهای الاستیک نگه داشته می شوند و به منظور پنهان نگه داشتن فرستنده در مکان های مختلفی که لباس فضای غیر آشکاری فراهم می کند ، مانند بالا در اطراف کمر ، در فضای ایجاد شده در ستون فقرات دقیقاً بالای خط کمربند ، داخل ران زیر دامن یا لباس ، تقریباً در مچ پا زیر پای شلوار ، یا حتی در قسمت داخلی چکمه.

خرید تجهیزات عکاسی از فروشگاه مینیاتور

لینک های مرتبط

رکوردر صدا

میکروفون

میکروفون یقه ای

میکروفون دوربین DSLR

فرستنده میکروفون

گیرنده میکروفون

برچسب ها: رکوردر صدا ، قیمت رکوردر صدا ، فروش رکوردر صدا ، خرید رکوردر صدا ، میکروفون ، مرکز فروش میکروفون دوربین ، مرکز خرید میکروفون دوربین ، مرکز فروش میکروفون یقه ای ، مرکز خرید میکروفون یقه ای ، قیمت میکروفون ، فروش میکروفون ، خرید میکروفون ، میکروفون یقه ای ، قیمت میکروفون یقه ای ، فروش میکروفون یقه ای ، خرید میکروفون یقه ای ، میکروفون دوربین DSLR ، قیمت میکروفون دوربین DSLR ، فروش میکروفون دوربین DSLR ، خرید میکروفون دوربین DSLR ، فرستنده میکروفون ، قیمت فرستنده میکروفون ، فروش فرستنده میکروفون ، خرید فرستنده میکروفون ، گیرنده میکروفون ، قیمت گیرنده میکروفون ، فروش گیرنده میکروفون ، خرید گیرنده میکروفون