روش فوکوس در عکاسی ماکرو

اگر می خواهید از دنیای کوچک گیاهان و حشرات عکس بگیرید ، در این راه احتمالا با چالش های زیادی روبرو خواهید شد. عکاسی ماکرو ژانر دشواری است – شما در برابر چالش هایی مانند عمق میدان ، پراش و تاری حرکت قرار دارید. طبیعتاً فوکوس در عکاسی ماکرو کار ساده ای نیست ، اما یک کار اساسی است. چگونه روش فوکوس خود را برای گرفتن سوژه های کوچک انجام می دهید؟ پاسخ دقیقاً به آنچه از آن عکاسی می کنید بستگی دارد.

1- عکاسی از سوژه های نسبتا بزرگ

در عکاسی ماکرو ، سوژه “نسبتاً بزرگ” چیزی به اندازه سنجاقک یا گل است. این سوژه ها کوچک هستند ، اما در سطحی نیستند که برای گرفتن عکس واضح به دانش تخصصی زیادی نیاز داشته باشید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت بزرگ

 

اگر سوژه شما در حدود چهار اینچ (10 سانتی متر) یا بزرگتر است ، توصیه من این است که فقط مانند یک سوژه متحرک معمولی بر روی آن فوکوس کنید. از فوکوس خودکار (AF-C) خود استفاده کنید ، با حالت منطقه ای فوکوس خودکار که کار مناسبی را برای ردیابی سوژه شما در سراسر کادر انجام می دهد (چیزی مانند منطقه پویا یا حالت ردیابی سه بعدی).

حتی اگر سوژه شما بی حرکت باشد (مثلاً یک گل در یک روز بدون باد زیاد) ، باز هم بهتر است از فوکوس خودکار مداوم استفاده کنید. 

بزرگترین دشواری در اینجا این است که فوکوس بر روی سوژه های با سرعت بالا هنوز خیلی آسان نخواهد بود و در این زمینه کارهای زیادی نمی توانید انجام دهید. توصیه اصلی این است که چندین عکس پشت سر هم بگیرید – برای مثال در حالت پشت سر هم – زیرا ممکن است فقط کسری از ثانیه باشد که تصویر شما کاملاً فوکوس شده باشد و شما نمی خواهید آن را از دست بدهید.

عکاسی از سوژه های کوچکتر

با دقیق ترین تعریف ، “عکاسی ماکرو” به این معنی است که شما در بزرگنمایی 1: 1 یا بیشتر فوکوس کنید. بنابراین ، اگر عرض سنسور دوربین شما 1.5 اینچ باشد ، صحنه ضبط شده در کل عکس شما نیز 1.5 اینچ یا کمتر خواهد بود. 

در این بزرگنمایی ، حرکت دوربین به جلو یا عقب فقط چند میلی متر در هر بار ، برای بیرون انداختن کل عکس از فوکوس کافی است. و حتی اگر با موفقیت فوکوس کنید ، عمق میدان شما به طرز چشمگیری کم خواهد بود. در حقیقت ، اگر می خواهید فقط سر و بدن یک مورچه به طور همزمان در فوکوس قرار گیرد ، احتمالاً از این شانس برخوردار نیستید.

همانطور که انتظار دارید ، حتی بهترین سیستم های فوکوس خودکار روی کره زمین نیز در چنین شرایطی با مشکل روبرو می شوند. اگر سوژه شما به سرعت در حال حرکت باشد ، مشکل حتی بدتر می شود و شما باید حرکت آن را بدون از دست دادن فوکوس دنبال کنید.

اما این بدان معنا نیست که فوکوس روی سوژه های کوچک حتی اگر در حال حرکت هستند غیرممکن است. به عنوان مثال حشره موجود در عکس زیر خیلی سریع در حال حرکت بود و با بزرگنمایی 1:1 روی آن فوکوس شده است.

بله ، برای عکاسی معمولی ، فوکوس دستی کندتر از فوکوس خودکار است. به علاوه ، برای سوژه هایی که دارای سرعت بالایی هستند ، از دقت کمتری برخوردار هستند عکاسی ماکرو از جانوران با زوم زیاد متفاوت است ، و این یکی از مواردی است که فوکوس دستی بهترین گزینه موجود است – اما فقط در صورت استفاده صحیح از آن.

روش مناسب برای فوکوس دستی برای عکاسی ماکرو این نیست که ترکیب خود را بسازید ، سپس حلقه فوکوس را بچرخانید تا تصویر در منظره یاب واضح شود. درعوض ، حلقه فوکوس خود را در یک نقطه خاص تنظیم کنید و سپس به جلو و عقب بروید تا تصویر واضح به نظر برسد.

این فرآیند با استفاده از دیافراگم نسبتاً کوچک ، معمولاً از f / 11 تا f / 22 ، آسان تر می شود. البته این میزان نور شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و احتمال اینکه برای بهینه سازی عکس خود نیاز به استفاده از فلاش داشته باشید بسیار زیاد است. 

3- از سه پایه استفاده کنید

برخی از عکاسان ماکرو با استفاده از سه پایه مشکلات فوکوس دستی را برطرف می کنند. به طور کلی ، برای سوژه ای که در حال حرکت است ، تقریباً غیرممکن است که از یک سه پایه استفاده شود و یک عکس ماکرو در فوکوس دقیق ثبت شود. در عوض ، بهتر است از سه پایه برای سوژه های ماکرو نسبتاً ثابت استفاده کنید.

اگر سوژه شما ساکن است ، در نحوه تنظیم سه پایه انعطاف پذیری زیادی دارید. برای حرکت سه پایه به جلو و عقب ، تنظیم ارتفاع و تغییر ترکیب می توانید به همان اندازه که نیاز دارید وقت بگذارید. هنوز برخی از لوازم جانبی سه پایه وجود دارد که برای این نوع عکاسی بسیار ارزشمند است ، زیرا کار شما را بسیار سریعتر انجام می دهد، مانند ریل های فوکوس.

این ریل ها، فوکوس بر روی عکس های ماکرو را بسیار آسان تر می کند و برای گرفتن بیشترین عمق میدان ممکن با سوژه های غیر متحرک بسیار موثر است.

مطالب مرتبط:  نکات مهم در مورد خرید اسپیدلایت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *