روش تمیز کردن سنسور دوربین

روش تمیز کردن سنسور دوربین

اصطلاح غبار سنسور برای توصیف ذرات یا عناصری هستند که وارد دوربین عکاسی دیجیتال می شوند و به سنسور آن می چسبند. این اتفاق معمولا زمانی می افتد که کاربر با خارج کردن لنز یا باز کردن درب پوش، سنسور را در معرض ذرات و گرد و غبار قرار می دهد.

تمیز کردن سنسور دوربین

تمیز کردن سنسور دوربین

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای کاشت ناخن

 

سنسور دوربین های عکاسی به طرز ناخوشایندی مستعد جمع شدن گرد و غبار هستند. بنابراین در صورت عدم دقت، به ناچار مجبور خواهید شد هر چند وقت یکبار سنسور دوربین خود را تمیز کنید. اگر شما یک عکاس حرفه ای هستید که در یک مراسم صدها عکس می گیرید باید همیشه سنسور دوربین خود را تمیز نگه دارید.

تمیز کردن سنسور دوربین

تمیز کردن سنسور دوربین

برخی از دوربین های عکاسی دیجیتال مجهز به فناوری SELF-CLEANING هستند، یعنی با هربار خاموش یا روشن شدن دوربین، سنسور با یک حرکت لرزشی فراصوت گرد و غبار را از روی خود حذف می کند.

تمیز کردن سنسور دوربین

تمیز کردن سنسور دوربین

اما اگر به کمک این فناوری گرد و غبار از روی سنسور حذف نشد دو راه برای شما وجود دارد. یا به تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید و تمیز کردن سنسور را به آنها بسپارید و مشمول پرداخت هزینه شوید یا اینکه خودتان با روش صحیح این کار را انجام دهید.

تمیز کردن سنسور دوربین

تمیز کردن سنسور دوربین

برای اینکه مطمئن شوید آیا سنسور دوربین  شما تمیز است یا خیر، یک تکه کاغذ سفید را جلوی لنز دوربین قرار دهید، حلقه فوکوس دستی را روی بی نهایت تنظیم کنید، دیافراگم را روی عدد 22 تنظیم کنید و همچنین ایزو را برای دوربین عکاسی کانن روی 100 و برای دوربین عکاسی نیکون روی 200 تنظیم کنید. یک عکس از کاغذ سفید بگیرید و تصویر را زوم کنید. با فرض اینکه لنز شما تمیز باشد اگر نقاط سیاه رنگی در تصویر دیده شوند نشانگر این است که سنسور دوربین شما کثیف است.

قبل از شروع به تمیز کردن سنسور باید مکان مناسبی را برای این کار بیابید که عاری از گرد و غبار و ذرات معلق در هوا باشد و تمام ابزارهای لازم را در اختیار داشته باشید. مطمئن شوید که باتری دروبین کاملا شارژ است. سپس فقل آینه را فعال کنید. اگر باتری شما در حین کار تمام شود آینه به حالت قبل برگشته و دوربین شما دچار آسیب خواهد شد. با رعایت نکات فوق می توانید تمیز کردن سنسور را شروع کنید که به دو روش خشک و مرطوب انجام می شود. دقت داشته باشید زمانی که دوربین روشن است از آنجایی که سنسور دوربین شارژ الکترو استاتیکی دارد همانند یک آهنربا ذرات گرد و غبار را به خود جذب می کند.

1- تمیز کردن سنسور دوربین عکاسی به روش خشک

ابزار لازم برای این کار عبارت است از یک دمنده هوا و یک برس مخصوص

 

ابتدا دوربین عکاسی را به حالت وارونه نگه داشته  و از یک دمنده هوا استفاده می کنیم تا ذرات گرد و غبار از روی آینه کنار بروند. سپس قفل آینه را فعال کرده و با دمنده سنسور را تمیز می کنیم. حال یک عکس از کاغذ سفید به روش قبل می گیریم، اگر آلودگی بر روی سنسور باقی مانده باشد باید از برس مخصوص استفاده کنیم تا ذرات را تمیز می کنیم.

تمیز کردن سنسور دوربین

تمیز کردن سنسور دوربین

2- تمیز کردن سنسور دوربین عکاسی دیجیتال به روش مرطوب

ابزار لازم برای این کار عبارتند از :

ذره بین مخصوص درای چراغ قوه

این ذره بین برای مشاهده ذرات و لکه های روی سنسور دوربین عکاسی استفاده می شود.

سواب تمیز کننده مخصوص سنسور دوربین

محلول تمیز کننده سنسور دوربین 

 

ابتدا لبه های سواب را در دو طرف با دو قطره محلول مرطوب می کنیم. سواب را از یک لبه تا لبه دیگر سنسور به آرامی می کشیم سپس آن را چرخانده و از طرف دیگر می کشیم. این کار باید با فشار خیلی کم انجام شود.

[aparat id=’clM43′]

 

مطالب مرتبط

تنظیمات White Balance در دوربین چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *