روش استفاده از فیلترهای ND

فیلتر چگالی خنثی (ND) یکی از آن ابزارهایی است که تقریباً باید در کیف دوربین هر عکاسی وجود داشته باشد. با این حال، فیلترهای ND برای برخی مبهم است و بسیاری از مردم نمی دانند چگونه، کجا و چه زمانی از آنها استفاده کنند. فراتر از آن، به نظر می‌رسد که سازندگان در ترجیحات خود تا آنجایی که فیلترهای ND را نام‌گذاری می‌کنند، متفاوت هستند – که این سردرگمی را بیشتر می‌کند. در این مقاله، می خواهیم دنیای فیلترهای ND را با هم مرور کنیم و ببینیم آیا می‌توانیم نام‌گذاری را معنا کنیم و همچنین زمان‌های مناسبی را برای استفاده از آن‌ها نام ببریم.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: << استفاده از رینگ لایت برای کاشت ناخن >>

 

فیلتر ND اساساً فیلتری است که روی لنز قرار داده شود (یا در شکاف فیلتر انداخته شود) میزان نوری که به دوربین راه پیدا می کند را کاهش می دهد. فیلتر ND را به عنوان عینک آفتابی برای دوربین خود در نظر بگیرید – البته عینک آفتابی که رنگ نور گرفته شده توسط دوربین و لنز را تغییر نمی دهد – بنابراین نامگذاری “خنثی” است.

چند کاربرد در دنیای واقعی برای فیلتر ND وجود دارد – یکی شامل دیافراگم و دیگری شامل سرعت شاتر.

1. دیافراگم – عمق میدان کم در محیط های با نور روشن

در دنیای عکاسی، به طور کلی، نور بیشتر بهتر است. اما، اگر تا به حال با یک دوربین آنالوگ یا دیجیتال قدیمی‌تر بیرون رفته‌اید و سعی کرده‌اید از لنز 50 میلی‌متری f/1.8 خود در روز روشن با دیافراگم‌های باز عکس بگیرید، ممکن است به یاد بیاورید که نورسنج دیجیتالی شما که فریاد می زند “OVEREXPOSURE!” زیرا شاتر دوربین نمی تواند به اندازه کافی برای مقدار نور موجود سریع بچرخد.

فیلتر ND به عکاسان اجازه می دهد تا از لنزهای با دیافراگم باز خود در نور شدید بدون نوردهی بیش از حد عکس بگیرند. این اجازه می دهد تا از عمق میدان کم و جلوه های فوکوس انتخابی در شرایط نوری که از قابلیت های سرعت شاتر دوربین فراتر می رود استفاده شود.

حتی با وجود سرعت‌های شاتر فوق‌العاده دوربین‌های حرفه‌ای امروزی و سرعت‌های شاتر غیرقابل دسترس که قبلاً توسط شاترهای الکترونیکی معرفی شده‌اند، هنوز جایی در عکاسی برای فیلتر ND وجود دارد.

2. سرعت شاتر 

استفاده کلاسیک تر از فیلتر ND به تأثیر آن بر سرعت شاتر مربوط می شود. با ورود نور کمتر به دوربین، برای تنظیم دیافراگم معین باید شاتر را کاهش دهید. سرعت شاتر آهسته تر باعث می شود هر چیزی که در کادر شما حرکت می کند تار شود.

به طور کلی، تاری دوربین مطلوب نیست، اما اگر با سه پایه یا ساپورت جایگزین با فیلتر ND و شاتر آهسته کار می کنید، چیزی که در قاب ثابت است ثابت می ماند و آن چیزی که حرکت می کند تار می شود.

کجا می توانید از این استفاده کنید؟ اساساً در هر عکسی که می خواهید با آن بر حرکت تأکید کنید. سوژه های محبوب شامل آبشارها، ترافیک وسایل نقلیه، مناظر دریایی، رودخانه ها، نهرها، ابرها و دود هستند.

مطالب مرتبط: آینده دوربین های DSLR
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *