روش استفاده از جبران نوردهی

قبل از اینکه به شما نشان دهیم ویژگی جبران نوردهی را در دوربین خود از کجا می توانید بیابید ، بیایید بررسی کنیم این ویژگی چه کاری انجام می دهد و در چه حالت های دوربین می توان از آن استفاده کرد اما اول ، به درک خوبی از نوردهی کمک می کند ، که در مجموع سه تنظیم مهم در همه عکس ها است: سرعت شاتر ، دیافراگم و ISO. در مجموع ، اینها چیزی را تشکیل می دهند که به عنوان مثلث نوردهی شناخته می شود.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: با رینگ لایت در ZOOM زیباتر دیده شوید

 

جبران نوردهی به عکاسان اجازه می دهد تا تنظیمات نوردهی را که توسط نورسنج دوربین انتخاب می شود ، نادیده بگیرند تا تصاویر را قبل از گرفتن تاریک یا روشن کنند. از آنجا که کنتورهای دوربین با ارزیابی نور منعکس شده بر روی اشخاص کار می کنند و روی خاکستری میانه استاندارد می شوند (همچنین به رنگ خاکستری 18٪ نیز شناخته می شود) ، هر زمان که دوربین عکاسی را به سمت چیزی بسیار تاریک نشان می دهد ، متر با روشن کردن میزان نوردهی برعکس کار می کند ، در حالی که سوژه ای بسیار روشن باعث می شود تا نوردهی نور را کم کند.

این کار به منظور نزدیک شدن به حد ممکن به خاکستری میانی انجام می شود ، تا تصویر حاصل از آن خیلی تاریک یا روشن نباشد. اگرچه این در اکثر موارد کاملاً خوب کار می کند ، اما ممکن است در معرض نوردهی بیش از حد یا در معرض نور قرار گرفتن در شرایط نوری چالش برانگیزتر قرار گیرید ، در اینصورت ممکن است نورسنج بیش از حد با شدت زیاد نورسنج را تنظیم کند. این جایی است که جبران نوردهی شروع به کار می کند ، عکاس به صورت دستی روشنایی تصویر را کنترل می کند و با استفاده از ویژگی جبران نوردهی دوربین ، آن را لغو می کند.

چگونه از جبران نوردهی استفاده کنیم؟

برای استفاده از جبران نوردهی ، باید یکی از حالت های دوربین را انتخاب کنید که از نورسنج استفاده می کند ، مانند اولویت دیافراگم ، اولویت شاتر ، حالت برنامه یا هر حالت “صحنه” دیگری که تنظیمات نوردهی خودکار را انجام می دهد. مگر اینکه یکی ISO خودکار را روشن کند ، جبران نوردهی در حالت دستی هیچ کاری انجام نمی دهد. پس از انتخاب حالت مناسب دوربین ، امکان تنظیم روشنایی تصویر با استفاده از ویژگی جبران نوردهی دوربین وجود دارد.

بنابراین ویژگی جبران نوردهی در دوربین را از کجا پیدا می کنید؟ متأسفانه ، همه اینها با توجه به ساخت و مدل دوربین متفاوت است. در حالی که اکثر دوربین ها یک دکمه اختصاصی در بالا یا پشت دوربین دارند ، برخی از دوربین ها ممکن است این ویژگی را فقط از طریق یک دکمه در دسترس داشته باشند. شناسایی دکمه جبران نوردهی در دوربین بسیار آسان است – به دنبال دکمه ای باشید که دارای علامت مثبت و منفی باشد ، مانند تصویر زیر:

اگر نمی توانید چنین دکمه ای را پیدا کنید ، ممکن است در بالا یا پشت دوربین یک صفحه وجود داشته باشد که از یک مقدار منفی به یک مقدار مثبت مانند -3 تا +3 برسد و در این بین با اندکی افزایش همراه باشد. اگر در یافتن دکمه جبران نوردهی مشکل دارید ، لطفاً کتابچه راهنمای دوربین خود را برای جزئیات بررسی کنید.

اگر از Nikon DSLR استفاده می کنید ، به احتمال زیاد دکمه ای در نزدیکی شاتر دوربین است:

اگر از Canon DSLR استفاده می کنید ، ممکن است یک دکمه “AV” در پشت دوربین وجود داشته باشد:

و در برخی از دوربین های دیگر ، به ویژه دوربین های بدون آینه با طراحی یکپارچه ، ممکن است یک صفحه جبران کننده نوردهی در بالای دوربین پیدا کنید ، مانند مورد فوجی X-T20 در زیر:

استفاده از جبران نوردهی بسیار آسان است. اگر تصویری تاریک به نظر برسد ، شما یک شماره مثبت (+ EV) را انتخاب می کنید ، در حالی که اگر به نظر می رسد تصویر روشن است ، یک شماره منفی (-EV) را انتخاب می کنید. برای دوربین هایی که دکمه دارند ، باید دکمه را نگه دارید و یکی از صفحه های انگشت شست را بچرخانید ، یا یک بار آن را فشار دهید و از صفحه LCD برای تنظیم میزان نوردهی استفاده کنید. 

از آنجا که دوربین های DSLR دارای منظره یاب نوری هستند ، یک منطقه جبران نوردهی در منظره یاب دارند که به شکل زیر است:

همانطور که شروع به تنظیم نوردهی خود از طریق جبران نوردهی می کنید ، یک نشانگر به سمت چپ یا راست مقدار “0” میانی مشاهده خواهید کرد ، که نشان می دهد شما در حال جبران نور (-) یا مثبت (+) هستید (اگر هرگز از این ویژگی استفاده نکرده اید ، ممکن است حتی تا زمانی که مقدار جبران نوردهی اضافه نشود ، منطقه را با رنگ قرمز برجسته ببینید).

اگر از دوربین بدون آینه استفاده می کنید ، تنظیم میزان جبران نوردهی باید تصویر موجود در LCD و منظره یاب الکترونیکی دوربین (EVF) را روشن یا تیره کند ، تا دیدن نتیجه نهایی آسان شود. همراه با تنظیمات خودکار روشنایی ، باید یک پوشش اطلاعاتی وجود داشته باشد که مقدار جبران نوردهی فعلی را نشان می دهد. ممکن است در یک یا چند منطقه منظره یاب نشان داده شود:

هنگامی که تنظیمات جبران نوردهی را انجام دهید ، مقادیر + – EV در LCD و EVF نشان داده می شود. اگر پس از انجام تغییرات نمی توانید این مقادیر را مشاهده کنید ، ممکن است لازم باشد نمایش اطلاعات را از منوی دوربین روشن کنید.

سیستم جبران نوردهی چگونه کار می کند؟

جبران نوردهی با تنظیم یک یا چند متغیر نوردهی بسته به اینکه از چه دوربینی استفاده می کنید ، کار می کند. هنگام عکاسی در حالت اولویت دیافراگم ، عکاس دیافراگم دوربین را تنظیم می کند ، در حالی که دوربین به طور خودکار سرعت شاتر را بسته به میزان خواندن از متر دوربین تنظیم می کند. هنگام تنظیم نوردهی از طریق جبران نوردهی ، عکاس اساساً سرعت شاتر تعیین شده توسط دوربین را نادیده می گیرد. به نمودار نمونه زیر نگاه کنید ، جایی که سعی خواهیم کرد نوردهی را با استفاده از جبران نوردهی در حالت اولویت دیافراگم تنظیم کنیم:

CAMERA METERED EXPOSURE (APERTURE PRIORITY)
f/1.4 f/2.0 f/2.8 f/4.0 f/5.6
1/1000 1/500 1/250 1/125 1/60

انتخاب -1 EV از طریق جبران نوردهی باعث افزایش سرعت شاتر از 1 / 250th ثانیه به 1 / 500th ثانیه می شود ، در حالی که دیافراگم را ثابت نگه می دارد:

APERTURE PRIORITY, -1 EV EXPOSURE COMPENSATION
f/1.4 f/2.0 f/2.8 f/4.0 f/5.6
1/1000 1/500 1/250 1/125 1/60

این امر اساساً تصویر را تاریک می کند ، زیرا نور کمتری به سنسور برخورد می کند. از طرف دیگر ، اگر +1 EV را شماره گیری کنیم ، در نهایت با یک تصویر روشن تر مواجه خواهیم شد و سرعت شاتر به نصف کاهش می یابد ، در نتیجه یک تصویر روشن تر ایجاد می شود:

APERTURE PRIORITY, +1 EV EXPOSURE COMPENSATION
f/1.4 f/2.0 f/2.8 f/4.0 f/5.6
1/1000 1/500 1/250 1/125 1/60

هنگام عکاسی در حالت اولویت شاتر ، استفاده از ویژگی جبران نوردهی به جای سرعت شاتر بر دیافراگم دوربین تأثیر می گذارد. بیایید با همان نوردهی پایه شروع کنیم ، جایی که 1 / 250th از ثانیه را به عنوان سرعت شاتر تنظیم می کنیم:

CAMERA METERED EXPOSURE (SHUTTER PRIORITY)
f/1.4 f/2.0 f/2.8 f/4.0 f/5.6
1/1000 1/500 1/250 1/125 1/60

انتخاب -1 EV از طریق جبران نوردهی ، دیافراگم دوربین را از f / 2.8 به f / 4.0 تنظیم می کند ، در حالی که سرعت شاتر را ثابت نگه می دارد:

SHUTTER PRIORITY, -1 EV EXPOSURE COMPENSATION
f/1.4 f/2.0 f/2.8 f/4.0 f/5.6
1/1000 1/500 1/250 1/125 1/60

در حالی که انتخاب +1 EV دیافراگم را به f / 2.0 می رساند ، بنابراین تصویر را روشن می کند:

SHUTTER PRIORITY, +1 EV EXPOSURE COMPENSATION
f/1.4 f/2.0 f/2.8 f/4.0 f/5.6
1/1000 1/500 1/250 1/125 1/60

هنگام عکاسی در حالت دستی ، تنها متغیری که می تواند تغییر کند Camera ISO است ، اما ابتدا باید همانطور که قبلاً اشاره شد روی Auto ISO تنظیم شود. این کار مانند موارد فوق عمل می کند ، اما دیافراگم و سرعت شاتر ثابت می مانند.

مطالب مرتبط:  روش محاسبه مدت زمان نوردهی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *