رفرش ریت(Refresh Rate)در مانیتور چیست؟

بازی با رفرش ریت (نرخ تازه سازی) بالا می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. در اینجا آنچه باید در مورد آزمایش، بهینه سازی و انتخاب نمایشگر با رفرش ریت بالا بدانید، آمده است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: کاربرد انواع رینگ لایت

 

انجام بازی‌ها با رفرش ریت بالاتر می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر تجربه بازی شما داشته باشد. این امر به ویژه در مورد بازی‌های رقابتی و سریع که در آن هر فریم مهم است، مرتبط است. با این حال، صرف خرید یک نمایشگر 144 هرتزی یا 240 هرتزی برای دیدن مزایای آن کافی نیست.

سیستم شما باید بتواند نرخ فریم لازم را برای استفاده از رفرش ریت بالاتر تامین کند.

درک رفرش ریت 

همانطور که در بالا نشان داده شد، رفرش ریت بالاتر به فرکانسی اشاره دارد که نمایشگر تصویر روی صفحه را به روز می کند. زمان بین این به‌روزرسانی‌ها بر حسب میلی‌ثانیه (میلی‌ثانیه) اندازه‌گیری می‌شود، در حالی که رفرش ریت نمایشگر با هرتز (هرتز) اندازه‌گیری می‌شود.

رفرش ریت نمایشگر شما به چند بار در ثانیه اشاره دارد که نمایشگر می تواند تصویر جدیدی را ترسیم کند. این در هرتز (هرتز) اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، اگر صفحه نمایش شما دارای نرخ تجدید 144 هرتز است، تصویر را 144 بار در ثانیه تازه می کند. هنگامی که با نرخ فریم بالای تولید شده توسط یک GPU و CPU که با هم کار می کنند جفت شود، می تواند منجر به تجربه روان تر و FPS بالقوه بالاتر شود.

برای بهره مندی از نرخ تازه سازی بالاتر، سه مورد از مهم ترین مؤلفه هایی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

مانیتوری با قابلیت تازه سازی سریع.
پردازنده‌ای که به اندازه کافی سریع است تا دستورالعمل‌های مهم بازی از جمله هوش مصنوعی، فیزیک، منطق بازی و داده‌های رندر را ارائه دهد.
یک GPU که به اندازه کافی سریع باشد تا این دستورالعمل ها را سریع اجرا کند و گرافیکی را که روی صفحه می بینید ایجاد کند.
مانیتور فقط می تواند یک تصویر را با سرعتی که سیستم تولید می کند نمایش دهد، بنابراین مهم است که CPU و GPU شما قادر به تکمیل سریع این فرآیند باشند. اگر CPU و GPU شما قادر به تامین تعداد فریم به اندازه کافی برای مانیتور نباشند، مانیتور شما بدون توجه به اینکه مشخصات آن چقدر خوب است، قادر به تولید تصویر با نرخ تازه سازی بالا نخواهد بود.

اگر مانیتور شما دارای نرخ تازه سازی 144 هرتز است اما پردازنده گرافیکی تنها 30 فریم در ثانیه ارائه می دهد، از نرخ تازه سازی بالاتر از این استفاده نمی شود.

تنظیمات سخت افزاری

سطح سخت‌افزار مورد نیاز برای افزایش رفرش ریت بر اساس رفرش ریتی که امیدوارید به دست آورید، و همچنین بازی‌هایی که بازی می‌کنید متفاوت است. به طور کلی، هر چه رفرش ریت مانیتور بالاتر باشد، CPU و GPU شما به FPS بیشتری نیاز دارند و از گزینه های عملکرد بالاتر سود بیشتری دریافت خواهید کرد.

با در نظر گرفتن این موضوع، بازی ها از نظر میزان بارگذاری روی CPU و GPU متفاوت هستند. بازی‌های قدیمی‌تر یا بازی‌هایی که بر جدیدترین فناوری‌های گرافیکی تأکید ندارند، به‌طور قابل‌توجهی نسبت به بازی های پیشرفته، منابع فشرده‌تری خواهند داشت. این بدان معناست که بسته به بازی که می‌خواهید بازی کنید، ممکن است رفرش ریت بالاتر روی سخت‌افزار کم‌قدرت‌تر قابل دستیابی باشد.

تنظیمات گرافیکی مورد استفاده نیز بر میزان سخت‌افزاری بودن این تجربه تأثیر می‌گذارد. کاهش رزولوشن به 1080p منجر به رفرش ریت بالاتر با هزینه کمتر برای عملکرد، و همچنین خاموش کردن یا کاهش تنظیمات گرافیکی می شود. همانطور که با رزولوشن‌های بالاتر، تجربه گیم‌پلی سخت‌افزار کمتری را تجربه می‌کند، افزایش نرخ فریم به اندازه کافی برای مشاهده مزایای نمایشگر با رفرش ریت بالا آسان‌تر خواهد بود.

این ممکن است به این معنی باشد که تنظیمات و وضوح بازی های خود را برای یافتن تعادلی که برای شما مناسب است، تنظیم کنید.

تعیین قابلیت های سیستم شما

قبل از ارتقاء به یک مانیتور با رفرش ریت بالا، ایده خوبی است که مطمئن شوید سیستم شما به وظیفه خود عمل می کند.

بهترین – و ساده ترین – راه برای دانستن اینکه سیستم شما از چه رفرش ریت هایی پشتیبانی می کند، انجام بازی ها و دیدن عملکرد آنهاست. از یک ابزار نظارت بر نرخ فریم مانند Fraps برای نمایش FPS فعلی خود (فریم در ثانیه) در حین بازی استفاده کنید. اکثر ابزارهای نظارت بر نرخ فریم این توانایی را دارند که میانگین FPS شما را محک بزنند، که عملکرد سیستم شما را در طول یک جلسه گیم پلی پیگیری می کند.

در حالت ایده‌آل، شما می‌خواهید که نرخ فریم بازی با رفرش ریت مانیتور 1:1 مطابقت داشته باشد تا تجربه‌ای ایده‌آل داشته باشید. برای مثال، سیستم شما باید 144 فریم در ثانیه خروجی داشته باشد تا از مزایای کامل یک مانیتور 144 هرتز بهره مند شوید.

با این حال، شما همچنان می‌توانید از رفرش ریت بالاتری لذت ببرید، حتی اگر به محدودیت‌هایی که نمایشگر شما قادر به انجام آن است نرسد. پخش با فرکانس 110 هرتز بهتر از 60 هرتز است و همیشه می توانید CPU و GPU خود را بعدا ارتقا دهید تا به 144 FPS برسید.

اگر سیستم شما برای اجرای بازی‌های بالاتر از 60 فریم در ثانیه مشکل دارد، بعید است که از نمایشگر با نرخ تازه‌سازی بالا بهره‌مند شوید، اما اگر رایانه شما قادر به تولید بالاتر از 60 فریم در ثانیه باشد، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

در صورتی که هنوز مالک بازی مورد نظر خود نیستید، می‌توانید عناوین مشابه را آزمایش کرده و تعمیم دهید. بازی‌هایی که در همان سال منتشر می‌شوند، متعلق به یک ژانر هستند، اغلب الزامات عملکرد نسبتاً مشابهی دارند. همچنین می‌توانید تجربیات بازیکنان دیگر را بررسی کنید و پیکربندی سخت‌افزار خود را با آنها مقایسه کنید تا متوجه شوید که چه انتظاری دارید.

همگام سازی تطبیقی

اگر سیستم شما برای دستیابی به FPS مورد نظر خود در تلاش است، یک صفحه نمایش با همگام سازی تطبیقی ممکن است مفید باشد. بسیاری از نمایشگرهای مدرن از این فناوری استفاده می کنند. همگام‌سازی تطبیقی نمایشگر را قادر می‌سازد تا مستقیماً با GPU ارتباط برقرار کند تا رفرش ریت نمایشگر با تولید هر فریم همگام شود، حتی اگر FPS ناسازگار باشد.

 (VSync) یک ویژگی مشابه است که اغلب می تواند در بازی فعال شود. فناوری‌های همگام‌سازی تطبیقی و VSync می‌توانند به کاهش یا حذف مصنوعات بصری کمک کنند.

انتخاب مانیتور مناسب

مانیتورهای با رفرش ریت بالا با نرخ‌های تازه‌سازی بسیار متفاوتی در دسترس هستند، که ۱۴۴ هرتز پیشرفت قابل‌توجهی نسبت به مانیتورهای استاندارد ۶۰ هرتز است و ۲۴۰ هرتز یک گزینه محبوب و پیشرفته است. 

لزوماً نیازی به خرید مانیتوری با بالاترین نرخ تازه سازی ممکن نیست که سیستم شما می تواند پشتیبانی کند. در عوض، به دنبال مانیتوری باشید که ترکیب مناسبی از ویژگی ها را برای شما ارائه دهد. یافتن نمایشگری با نرخ تازه‌سازی، وضوح، اندازه صفحه و نسبت تصویر که با قابلیت‌های عملکرد رایانه شخصی شما مطابقت داشته باشد باید در اولویت باشد.

سیستم خود را برای بازی روان تر ارتقا دهید

یک صفحه نمایش با رفرش ریت بالا می تواند تأثیر قابل توجهی بر تجربه بازی شما داشته باشد، با این فرض که سخت افزار شما به اندازه کافی قدرتمند است تا نیازهای بالاتر را برآورده کند.

در اینجا چند نمونه از پیکربندی‌های سیستمی وجود دارد که از رفرش ریت بالاتر پشتیبانی می‌کنند:

1920×1080 144Hz

CPU: Intel® Core™ i5-11600K
پردازنده گرافیکی: Nvidia GeForce RTX 3060
رم: 8 گیگابایت
فضای ذخیره سازی: 32 گیگابایت حافظه Intel Optane/1TB HDD
نمایشگر: نرخ تازه سازی 1920×1080/144Hz
1920×1080 240 هرتز

CPU: Intel® Core™ i7-11700K
پردازنده گرافیکی: Nvidia GeForce RTX 3070
رم: 16 گیگابایت
فضای ذخیره سازی: 512 گیگابایت اینتل SSD/1 ترابایت هارد دیسک
صفحه نمایش: نرخ تازه سازی 2560×1440/144 هرتز یا نرخ تازه سازی 1920×1080/240 هرتز
1920×1080 360 هرتز

CPU: Intel® Core™ i9-11900K
پردازنده گرافیکی: Nvidia GeForce RTX 3080
رم: 32 گیگابایت
فضای ذخیره سازی: 1 ترابایت اینتل SSD / 2 ترابایت هارد دیسک
صفحه نمایش: نرخ تازه سازی 3840×2160/120 هرتز، نرخ تازه سازی 2560×1440/240 هرتز، یا نرخ نوسازی 1920×1080/360 هرتز
صرف نظر از پیکربندی سیستم خود، به یاد داشته باشید که آن را با صفحه نمایشی که ویژگی های مورد نظر شما را دارد جفت کنید. وقتی CPU، GPU و نمایشگر با هم سازگار هستند و با هم کار می کنند، نتایج باید به وضوح، مزایای رفرش ریت بالاتر را نشان دهد.

مطالب مرتبط: بهترین لنزهای APS-C برای سونی در سال 2022
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *