رایج ترین اصطلاحات در عکاسی

یادگیری عکاسی دیجیتال کار سختی به نظر می رسد – به ویژه هنگامی که با انواع اصطلاحات فنی در عکاسی روبرو می شوید. درک اصطلاحات رایج عکاسی ، تعاریف و زبان ، اولین گام اساسی در جهت ارتقاء مهارت شما به عنوان یک عکاس مبتدی است. این که آیا با اولین دوربین دیجیتال خود عکاسی می کنید یا می خواهید اصطلاحات پیچیده تری مانند انحراف رنگی ، عدد f یا سنسور تصویر را بیاموزید ، ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید که چگونه باید دید خود را هنگام نزدیک شدن به عکاسی دیجیتال تغییر دهید. 

جهت مشاهده مطلب کلیک کنید: روش های خلاقانه در استفاده از رینگ لایت

 

دیافراگم

این اولین اصطلاح رایج عکاسی است که باید یاد بگیرید. به بیان ساده تر ، دیافراگم اندازه دهانه لنز است. لنز را به عنوان یک پنجره در نظر بگیرید – پنجره های بزرگ یا زاویه های وسیع نور بیشتری را وارد می کنند ، در حالی که پنجره های کوچک نور کمتری را وارد می کنند. یک دیافراگم باز باز باعث می شود تا نور بیشتری برای تصویر روشن تر وارد تصویر شود ، در حالی که دیافراگم کوچکتر نور کمتری را وارد می کند. دیافراگم با f-stop اندازه گیری می شود. یک توقف کوچک f مانند f/1.8 یک دهانه گسترده است ، یک توقف بزرگ f مانند f/22 یک دریچه بسیار باریک است. دیافراگم یکی از سه تنظیمات دوربین است که میزان نوردهی تصویر یا میزان روشن یا تاریک بودن آن را تعیین می کند. دیافراگم همچنین بر میزان فوکوس تصویر تأثیر می گذارد – دیافراگم های گسترده باعث ایجاد پس زمینه خامه ای می شود در حالی که دیافراگم های باریک بیشتر تصویر را واضح نگه می دارند.

نسبت ابعاد

اگر قبلاً تصاویری را چاپ کرده اید ، احتمالاً متوجه شده اید که معمولاً یک تصویر 10 8 8 با تصویر اصلی بریده می شود. این به دلیل نسبت ابعاد است. نسبت ابعاد به سادگی نسبت ارتفاع به عرض است. نسبت تصویر 10 * 8 برابر 4 x 5 است ، اما تصویر 4 * 7 کمی گسترده تر است. اگر می دانید چگونه می خواهید تصویر خود را چاپ کنید ، می توانید نسبت تصویر را در دوربین خود تغییر دهید ، یا وقتی عکس خود را با نسبت مناسب ویرایش می کنید ، می توانید آن را برش دهید.

بوکه

بوکه همان گوی هایی است که وقتی فوکوس نورها در یک تصویر خارج می شود ایجاد می شود. داشتن جلوه ای زیبا در پس زمینه یک عکس ، که از طریق دیافراگم های گسترده ایجاد شده است. این تأثیر جالبی بر کیفیت تصویر شما خواهد داشت. راهنمای نهایی ما در زمینه ایجاد زمینه با بوکه را برای همه چیزهایی که می خواهید یاد بگیرید بررسی کنید.

حالت پشت سرهم

می توانید یک به یک عکس بگیرید. یا ، می توانید حالت پشت سر هم را روشن کنید و دوربین تا زمانی که دکمه را پایین نگه دارید ، یا تا زمانی که بافر پر نشود (که روشی فانتزی برای گفتن این است که دوربین دیگر نمی تواند پردازش کند) ، به عکاسی ادامه می دهد. سرعت عکاسی بر اساس دوربین شما متفاوت است ، برخی از آنها سریعتر از دیگران است. 

عمق میدان

عمق میدان یک اصطلاح عکاسی است که به میزان فوکوس تصویر اشاره دارد. دوربین روی یک فاصله متمرکز می شود ، اما فاصله ای در جلو و پشت آن نقطه وجود دارد که تیز باقی می ماند – این عمق میدان است. پرتره ها اغلب دارای زمینه ای نرم و بدون تمرکز هستند – این عمق میدان کم است. از طرف دیگر ، چشم اندازها اغلب تصویر بیشتری را در فوکوس قرار می دهند – این یک عمق میدان بزرگ است ، با فاصله وسیعی از فاصله که همچنان واضح باقی می ماند.

دیجیتال در مقابل اپتیکال

دیجیتال و اپتیکال اصطلاحات مهمی هستند که هنگام خرید دوربین جدید باید بدانید. دیجیتال به این معنی است که اثر از طریق نرم افزار به دست می آید ، نه از طریق قسمتهای فیزیکی دوربین. اپتیکال همیشه بهتر از دیجیتال است. این اصطلاحات معمولاً هنگام اشاره به لنزهای زوم (در دوربین فشرده) و همچنین تثبیت کننده تصویر استفاده می شوند.

نوردهی

نوردهی به این معنی است که یک تصویر چقدر روشن یا تیره است. هنگامی که سنسور دوربین (یا نوار فیلم) در معرض نور قرار می گیرد ، یک تصویر ایجاد می شود – این اصطلاح از آنجا سرچشمه می گیرد. یک عکس تیره کم نور در نظر گرفته می شود یا در معرض نور کافی قرار نگرفته است. یک عکس روشن بیش از حد در معرض نور زیاد قرار می گیرد. نوردهی از طریق دیافراگم ، سرعت شاتر و ISO کنترل می شود.

فرمت فایل

فرمت فایل این است که چگونه لنز دوربین شما تصویر یا فایل تصویری را ضبط می کند. فایل های خام حاوی اطلاعات بیشتری نسبت به JPG هستند ، که این امر آنها را برای ویرایش عکس در نرم افزارهای مختلف ویرایش مناسب تر می کند.

فاصله کانونی

فاصله کانونی فاصله میلی متری بین لنز و تصویری که روی فیلم ایجاد می کند را توصیف می کند. در اصل ، فاصله کانونی نحوه نمایش “بزرگنمایی” تصاویر شما است.

فوکوس

وقتی چشمان شما روی یک شیء نزدیک شما فوکوس می شود ، اجسام دور تار به نظر می رسند. اصطلاح عکاسی متداول “فوکوس” به یک معناست. چیزی که در فوکوس قرار دارد واضح است ، در حالی که شیئی که خارج از فوکوس است واضح نیست. مناطق مختلف فوکوس تعیین می کنند که آیا دوربین بر روی چند نقطه یا یک نقطه انتخاب شده توسط کاربر فوکوس می کند.

همگام سازی فلاش

احتمالاً می دانید که فلاش یک انفجار نور است – همگام سازی فلاش زمان روشن شدن فلاش را تعیین می کند. به طور معمول ، فلاش در ابتدای عکس روشن می شود ، اما تغییر حالت همگام سازی فلاش زمانی که این اتفاق می افتد تنظیم می شود. به عنوان مثال ، حالت همگام سازی فلاش پرده عقب ، فلاش را در انتهای عکس به جای ابتدا روشن می کند.

کفشک گرم (hot shoe)

هات شو شکاف بالای دوربین برای افزودن لوازم جانبی ، مانند فلاش است.

ایزو

ISO میزان حساسیت دوربین به نور را تعیین می کند. به عنوان مثال ، ISO 100 بدین معنی است که دوربین چندان حساس نیست – برای عکاسی در نور روز عالی است. ISO 3200 به این معنی است که دوربین به نور بسیار حساس است ، بنابراین می توانید از ISO بالاتر برای گرفتن عکس در نور کم استفاده کنید. تصاویر با ایزوی بالا نویزدار هستند و جزئیات کمتری دارند. ISO با دیافراگم و سرعت شاتر متعادل شده است تا نوردهی مناسبی داشته باشد.

نوردهی طولانی

نوردهی طولانی تصویری است که به مدت طولانی در معرض نوردهی قرار گرفته یا از سرعت شاتر طولانی استفاده می کند. این تکنیک برای عکاسی از اشیاء ثابت در نور کم (که اغلب توسط عکاسان منظره استفاده می شود) ، یا تبدیل اشیاء متحرک به یک عکس تار هنری مفید است.

حالت دستی

حالت دستی به عکاس اجازه می دهد تا نوردهی را به جای این که دوربین به صورت خودکار انجام دهد ، به صورت دستی تنظیم کند. در حالت دستی ، دیافراگم ، سرعت شاتر و ISO را انتخاب می کنید و این انتخاب ها بر روشن یا تاریک بودن تصویر تأثیر می گذارد. حالتهای نیمه دستی شامل اولویت دیافراگم (که در آن فقط دیافراگم را انتخاب می کنید) ، اولویت شاتر (که در آن فقط سرعت شاتر را انتخاب می کنید) و خودکار برنامه ریزی شده (که ترکیبی از دیافراگم و سرعت شاتر را با هم انتخاب می کنید به جای تنظیم جداگانه). 

سرعت شاتر

شاتر بخشی از دوربین است که باز و بسته می شود تا نور وارد شده و عکس بگیرد. سرعت شاتر مدت زمانی است که آن شاتر باز می ماند و در ثانیه یا کسری از ثانیه نوشته می شود ، مانند 1/200 ثانیه. یا 1 “، با” نماد اغلب برای تعیین یک ثانیه کامل استفاده می شود. هرچه شاتر بازتر بماند ، نور بیشتری وارد می شود. اما ، هر چیزی که در حالی که شاتر باز است حرکت می کند ، محو می شود و اگر کل دوربین در حالی که شاتر باز است حرکت کند ، کل تصویر تار می شود – به همین دلیل است سه پایه برای سرعت شاتر طولانی تر ضروری است.

تایم لپس

تایم لپس ویدئویی است که از دوختن چندین عکس با هم در یک زمان مختلف تهیه شده است. تایم لپس را با نوردهی طولانی که یک تصویر واحد با سرعت شاتر طولانی است اشتباه نگیرید.

منظره یاب

آن حفره ای است که برای گرفتن عکس به آن نگاه می کنید. برخی از دوربین های دیجیتال یک دوربین ندارند و فقط از صفحه نمایش استفاده می کنند ، اما همه دوربین های DSLR و اکثر دوربین های بدون آینه از آنها استفاده می کنند.

تعادل رنگ سفید (وایت بالانس) 

چشمان شما به طور خودکار با منابع مختلف نور تنظیم می شود ، اما دوربین نمی تواند این کار را انجام دهد – به همین دلیل است که گاهی اوقات عکس می گیرید و بسیار آبی یا بسیار زرد به نظر می رسد. استفاده از تنظیمات تراز سفیدی مناسب باعث می شود آنچه در زندگی واقعی سفید است در عکس سفید به نظر برسد. یک تنظیم خودکار تعادل سفید وجود دارد ، اما مانند هر تنظیم خودکار ، همیشه دقیق نیست. می توانید بر اساس نورهایی که در آن مانند لامپ های خورشیدی یا تنگستن عکاسی می کنید ، از یک پیش تنظیم استفاده کنید ، یا می توانید از یک شیء سفید عکس بگیرید و تعادل سفید را به صورت دستی تنظیم کنید.

مطالب مرتبط:  استفاده از فلاش برای ثبت پرتره های زیبا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *