راه های حفاظت از لنز دوربین

لنز دوربین نقش مهمی در شکل گیری تصویر دارد. بنابراین ، باید اطمینان حاصل کنید که لنزهای دوربین مرتب ، تمیز و به خوبی محافظت می شوند. اجازه دهید نگاهی به روش مراقبت از لنزهای دوربین بیندازیم.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: فاصله مناسب از رینگ لایت چقدر است؟

 

از فیلتر UV استفاده کنید

همیشه فیلتر UV شیشه ای شفاف را جلوی لنز دوربین خود قرار دهید. این به دو طریق از لنز دوربین شما محافظت می کند. اگر به طور تصادفی در جایی به لنز ضربه بزنید ، ابتدا فیلتر UV می شکند و در نتیجه لنز را حفظ می کند. در چنین شرایطی ، شما فقط باید فیلتر UV را با یک فیلتر جدید جایگزین کنید به جای تعمیر کل لنز ، که هزینه بر است. فیلتر UV همچنین از دوربین در برابر اشعه های مضر UV که برای چشم انسان مضر است محافظت می کند. از آنجا که فیلتر UV بخشی از عنصر جلویی در هنگام شکل گیری تصویر می شود ، فیلتر UV ارزان قیمت نخرید. این امر بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد. روی یک قطعه خوب فیلتر UV از شرکت هایی مانند Hoya سرمایه گذاری کنید.

از دمنده هوا برای تمیز کردن لنز استفاده کنید

همیشه توصیه می شود برای تمیز کردن لنز از دمنده هوا استفاده کنید. به آرامی هوا را در قسمت جلویی و کنار لنز دوربین بدمید تا ذرات ریز گرد و غبار و ذرات موجود حذف شود. هر زمان که در حال مسافرت و عکاسی در فضای باز هستید ، توصیه می شود برای پاک کردن لنز ، یک دمنده هوا در کیف خود داشته باشید.

از برس تمیزکننده لنز استفاده کنید

همیشه یک برس تمیز کننده لنز را در کیف دوربین خود داشته باشید. باور کنید ، این یک ابزار بسیار مفید برای تمیز کردن فوری دوربین شما است. به راحتی می تواند ذرات گرد و غبار را در جلوی لنز شما و همچنین از کناره ها حذف کند.

از قلم تمیزکننده لنز استفاده کنید

 ذرات گرد و غبار و اثر انگشت را نمی توان با استفاده از دمنده هوا حذف کرد. در چنین مواردی ، می توانیم از قلم تمیز کننده لنز برای تمیز کردن لنز دوربین استفاده کنیم. قلم تمیز کننده لنز دارای دو قسمت تمیز کننده در دو انتهای آن است. یک سر آن یک برس ساخته شده از فیبر است. این می تواند برای از بین بردن ذرات گرد و غبار فقط با برس کشیدن آن استفاده شود.

اثر انگشت و کمی ذرات گرد و غبار به شیشه لنز چسبیده و توسط قسمت برس قابل حذف نیست. در چنین شرایطی ، می توانید از نوک دیگری که دارای سر کربن است استفاده کنید. باید نوک قلم را روی قسمت اثر انگشت یا ذرات گرد و غبار قرار دهید و با استفاده از نوک قلم آن قسمت را به آرامی پاک کنید تا لنز دوربین تمیز شود.

از دستمال تمیزکننده لنز استفاده کنید

همیشه چند تکه پارچه تمیز کننده لنز را در کیف دوربین خود داشته باشید. این یک چیز بسیار مفید برای تمیز کردن دوربین شما است. یک تکه پارچه تمیز کننده خوب دوربین می تواند به شما در تمیز کردن لنز دوربین از خاک کمک کند.

انواع مختلفی از پارچه های تمیز کننده دوربین در بازار موجود است. شامل پارچه های میکروفیبر و پارچه های موسلین است. ما همیشه توصیه می کنیم به جای استفاده از دستمال های ارزان ، از یک پارچه با کیفیت خوب استفاده کنید. مزیت پارچه تمیز کننده لنز این است که می توانید چندین بار از آن استفاده کنید. توصیه می کنیم 2 تا 3 بار از آن برای تمیز کردن قسمت جلویی شیشه لنز استفاده کنید و سپس از آن برای تمیز کردن کناره های لنز استفاده کنید. با استفاده از پارچه تمیز کننده لنز دوربین می توانید نقاط خیس ، چربی و اثر انگشت کوچک را به راحتی تمیز کنید.

هرگز با دست شیشه لنز را تمیز نکنید

 تصور کنید که یک ذره ماسه در جلوی لنز خود دارید. اگر می خواهید آن را با انگشتان خود بردارید ، ممکن است شیشه لنز را به همراه ذرات ماسه خراش دهید. بنابراین ، این کار را امتحان نکنید. ابتدا از دمنده هوا استفاده کنید و سپس با قلم لنز یا برس تمیز کننده لنز تمیز کنید. از لنزهای دوربین مراقبت کنید تا بتوانید از کیفیت تصویر خوبدر طولانی مدت لذت ببرید.

از ژل سیلیکا استفاده کنید

همیشه 2 تا 3 بسته مواد خشک کننده مانند ژل سیلیکا را در کیف ها یا جعبه هایی که لنزهای دوربین را در آن می گذارید قرار دهید ، این امر در صورت وجود رطوبت را جذب می کند. شما باید اطمینان حاصل کنید که بسته ها را هر 6 ماه یکبار تغییر دهید. هنگامی که ماده خشک کننده به مرحله اشباع جذب رطوبت رسید. دیگر قادر به جذب نخواهد بود. بنابراین ، شما باید آن را عوض کنید. هنگامی که رطوبت جذب می شود ، رنگ های خشک کننده از یک رنگ به رنگ دیگر تغییر می کند.

 از هود لنز استفاده کنید

همیشه از هود لنز دوربین استفاده کنید. هود لنز نه تنها از لنز دوربین شما در برابر Lens Flare محافظت می کند ، بلکه از لنز در برابر آسیب ناشی از ضربه های تصادفی با هرگونه اجسام سخت محافظت می کند. 

از مایع تمیزکننده استفاده کنید

برای تمیز کردن لنز دوربین همیشه از محلول تمیز کننده لنز استفاده کنید. چند قطره روی پارچه تمیز کننده لنز دوربین خشک اسپری کنید و با استفاده از پارچه مرطوب لنز را برای تمیز کردن پاک کنید ، بیش از حد محلول تمیز کننده لنز را روی پارچه نریزید یا مایع تمیز کننده را مستقیماً روی لنز دوربین اسپری نکنید. همچنین ، هرگز از آب یا هرگونه مایع یا حلال غیر توصیه شده برای تمیز کردن لنز دوربین خود استفاده نکنید زیرا این امر می تواند به لنز دوربین شما آسیب برساند.

از تمیز کردن بیش از حد لنز خودداری کنید

از تمیز کردن بیش از حد لنز دوربین خود اجتناب کنید. این کار بیشتر از آسیب رساندن به لنز دوربین شما مفید خواهد بود. اگر بیش از حد لنز دوربین خود را تمیز کنید ، ممکن است باعث حذف روکش عنصر جلویی یا خراش عنصر جلویی شوید. اگر در تمیز کردن لنز دوربین خود مهارت ندارید، می توانید تمیز کردن آن را به مرکز خدمات واگذار کنید.

مطالب مرتبط:  عکاسی برای حفاظت از محیط زیست
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *