راهنمای کامل عکاسی لانگ اکسپوژر

آیا تصاویری را دیده اید که در آن آب نرم و ابریشمی و تقریبا غیر واقعی به نظر می رسد؟ یا چراغ‌های عقب خودروها به خطوط قرمز طولانی با ابرهای تار و کشیده در آسمان تبدیل شده است؟

 

قیمت انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نور جایگزین رینگ لایت

 

شاید فکر کرده باشید که این تصاویر به شدت در یک ویرایشگر عکس پیشرفته دستکاری می شوند، اما اینطور نیست. این در واقع نتیجه یک تکنیک نسبتا آسان دوربین است.

این تکنیک به عنوان عکاسی لانگ اکسپوژر شناخته می شود. تکنیکی که از سرعت پایین شاتر برای ایجاد تصاویر خلاقانه و منحصر به فرد بهره می برد. معمولاً در بین عکاسان منظره، عکاسان معماری، عکاسان پرتره و خیابانی و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

در این مقاله، تمام نکات ضروری عکاسی با نوردهی طولانی را یاد خواهید گرفت. فقط در چند مرحله آسان شما آماده خواهید بود تا عناصر متحرک را محو کنید، به آب ظاهری ابریشمی بدهید یا آسمان را با ابرهای بلند و کشیده‌اش خیره کننده جلوه دهید.

عکاسی لانگ اکسپوژر چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است، این یک سبک عکاسی است که شامل استفاده از نوردهی طولانی یا سرعت شاتر آهسته است. با انجام این کار، می‌توانیم عناصر متحرک مانند آب، ماشین‌ها یا ابرها را محو کنیم.

تعریف دقیق تا حدی مبهم است، اما اکثر عکاسان موافقند که نوردهی طولانی زمانی شروع می‌شود که سرعت شاتر برای گرفتن یک تصویر دستی واضح بسیار پایین باشد. این سرعت شاتر دقیق بر اساس دوربین و فاصله کانونی متفاوت است.

فقط عکاسان منظره نیستند که این تکنیک را دوست دارند. همچنین در میان ژانرهای دیگر مانند معماری، خیابان، عکاسی انتزاعی و فرهنگی محبوب است. این تکنیک در زمینه های خاصی از عکاسی رایج تر است، اما می توان از روش های مختلفی استفاده کرد.

فقط عکاسان منظره نیستند که این تکنیک را دوست دارند. همچنین در میان ژانرهای دیگر مانند معماری، خیابان، عکاسی انتزاعی و فرهنگی محبوب است. این تکنیک در زمینه های خاصی از عکاسی رایج تر است، اما می توان از روش های مختلفی استفاده کرد.

سرعت شاتر چیست؟

عکاسی با نوردهی طولانی تکنیکی است که به سرعت شاتر آهسته نیاز دارد. برای درک کامل اصول اولیه این تکنیک، درک تنظیمات اساسی دوربین، به ویژه سرعت شاتر، ضروری است.

سرعت شاتر مقدار زمانی است که شاتر دوربین باز است. این دوره بر حسب ثانیه یا کسری از ثانیه اندازه گیری می شود. یک مخرج بزرگتر، مانند 1/1000، سرعت شاتر سریعتری نسبت به مخرج پایین تر مانند 1/10 دارد.

دوربین تا زمانی که شاتر باز است، هر چیزی را که در یک قاب حرکت می‌کند ثبت می‌کند، به همین دلیل است که آب تار به نظر می‌رسد، ابرها در آسمان کشیده می‌شوند و ماشین‌ها ردهای نوری از خود به جای می‌گذارند.

نکته مهم: تمرین عملی برای درک سرعت شاتر و عکاسی با نوردهی طولانی
وقتی تازه وارد عکاسی می شوید، درک سرعت شاتر می تواند کمی پیچیده باشد. اما داشتن این دانش اولیه برای استفاده کامل از تکنیک عکاسی با نوردهی طولانی ضروری است.

در زیر یک تمرین آسان و عملی برای مشاهده اینکه چگونه سرعت شاتر بر عکس تأثیر می گذارد آورده شده است:

1- دوربین را روی سه پایه، میز یا مکان دیگری قرار دهید که بتواند ثابت بماند.
2- سرعت شاتر را روی 1/1000 تنظیم کنید و از کسی بخواهید که از فریم عبور کند (یا از شاتر تاخیری استفاده کنید و خودتان این کار را انجام دهید)
3- سرعت شاتر را روی 1/500 تنظیم کنید و تکرار کنید.
4- دوباره تکرار کنید، اما این بار با استفاده از سرعت های شاتر پایین تر مانند 1/200، 1/20، 1/5 و پایان با 1 ثانیه.

تفاوت زیادی بین چند تصویر اول وجود ندارد (مگر اینکه شخص با سرعت در اتاق قدم زده باشد). با این حال، زمانی که سرعت شاتر به 1/5 ثانیه می رسد، تصویر متفاوت به نظر می رسد.

در 1 ثانیه، شخصی که در سراسر اتاق راه می رود تار است، برخی می گویند شبیه یک روح است!

این یک تمرین آسان است که می توانید آن را در هر جایی انجام دهید تا ببینید وقتی زمان نوردهی را طولانی می کنید دقیقاً چه اتفاقی می افتد. یک سه پایه بیاورید و به نزدیک ترین رودخانه بروید و می توانید ببینید که چگونه تکنیک عکاسی با نوردهی طولانی می تواند بر عکاسی منظره شما تأثیر بگذارد.

تجهیزات ضروری برای عکاسی لانگ اکسپوژر

موضوع «تجهیزات ضروری برای عکاسی» نظرات زیادی دارد و به شدت داغ می شود. من قویاً معتقدم که می توان تصاویر عالی را با هر دوربینی ثبت کرد، اما درک محدودیت های تجهیزات شما مهم است. وقتی صحبت از عکاسی با نوردهی طولانی به میان می‌آید، این واقعیت وجود دارد که ابزارهای کمی وجود دارند که بدون آنها به نتایج خوبی نخواهید رسید.

1- دوربین با عملکردهای دستی

لازم نیست بگوییم که برای عکاسی به دوربین نیاز است، اما به هر حال به آن اشاره می کنم.

تکنیک عکاسی با نوردهی طولانی را می توان با استفاده از اکثر دوربین های دیجیتال (یا حتی جدیدترین گوشی های هوشمند) به دست آورد. نیاز اصلی این است که امکان تنظیم دستی تنظیمات دوربین مانند ISO، دیافراگم و سرعت شاتر را داشته باشد.

دوربین هایی که دارای حالت Bulb یا Time هستند برای دستیابی به سرعت شاتر بالای 30 ثانیه بسیار مفید هستند. با این حال، این یک الزام نیست.

2- یک سه پایه محکم

سه پایه برای عکاسی با نوردهی طولانی ضروری است. 

برخی ممکن است خلاق باشند و از سنگ یا اشیاء دیگر برای ثبات دوربین استفاده کنند، اما ما می دانیم که راه حل مطمئنی نیست. به خاطر داشته باشید که این تکنیک نیاز به استفاده از سرعت شاتر آهسته دارد که اغلب به چند ثانیه یا حتی چند دقیقه کشیده می شود. در چنین شرایطی، گرفتن تصاویر واضح به صورت دستی غیرممکن است.

نیازی نیست که سه پایه گران ترین و باکیفیت ترین نسخه موجود در حال حاضر باشد، اما توصیه می کنم روی نسخه ای سرمایه گذاری کنید که تا حدودی محکم باشد. ممکن است وسوسه انگیز باشد که ارزان ترین گزینه را از فروشگاه عکاسی محلی خود تهیه کنید، اما آنها به راحتی شکسته می شوند. به خصوص زمانی که در فضای باز استفاده می شود.

یک سه پایه محکم باید چیزی باشد که حتی اگر به عکاسی با نوردهی طولانی علاقه ندارید، داشته باشید. این ابزار مفیدی است که دستیابی به چندین تکنیک را که اجرای آن قبلا ممکن نبود، ممکن می‌سازد.

3- یک ریموت شاتر از راه دور

هنگامی که از حالت Bulb Mode استفاده می کنید، شاتر از راه دور به کارتان می آید. هنگام عکاسی با زمان نوردهی کمتر از 30 ثانیه ضروری نیست، اما توصیه می کنیم همیشه از شاتر از راه دور یا عملکرد شاتر تاخیری دوربین استفاده کنید. این یک گام مهم در کاهش لرزش های ناخواسته دوربین است.

دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا شاتر از راه دور برای عکاسی با نوردهی طولانی ایده آل است:

1- از لرزش دوربین ناشی از فشار دادن دکمه شاتر دوربین جلوگیری می کند
2- با استفاده از حالت Bulb در دوربین خود به سرعت شاتر بیش از 30 ثانیه کمک می کند.
هر چند نگران نباشید. از دوربینتان گرانتر نگیرید! رها کردن شاتر از راه دور ساده بیش از حد کافی است. مدل هایی که دارای تایمر و امکان قفل هستند می توانند هنگام کار با نوردهی طولانی مفید باشند.

4- فیلترهای چگالی خنثی

آخرین ابزار ضروری برای عکاسی با نوردهی طولانی، فیلترهای چگالی خنثی است. کسانی که با این تکنیک آشنا هستند ممکن است بگویند که امکان دستیابی به نوردهی طولانی بدون فیلتر نیز وجود دارد. این صد در صد درست است، در برخی شرایط.

فیلترهای تراکم خنثی بیشتر به عنوان فیلترهای ND شناخته می شوند. اینها فیلترهای تیره ای هستند که به منظور کاهش میزان نوری که به شاتر می رسد روی لنز نصب می شوند. هرچه فیلتر تیره‌تر باشد، برای گرفتن عکسی با نوردهی خوب، به سرعت شاتر کمتری نیاز است.

این فیلترها هنگام عکاسی در تاریکی ضروری نیستند. در حال حاضر زمان زیادی طول می کشد تا نور در شب به سنسور برسد. با این حال، فیلترها برای عکاسی با نوردهی طولانی در طول روز ضروری هستند. بسیاری از عکاسان ترجیح می دهند از آنها در ساعت طلایی نیز استفاده کنند.

فیلترهای چگالی خنثی در چند شکل و اشکال مختلف وجود دارند. 

فیلتر تاریکی و عکاسی با نوردهی طولانی

ذکر این نکته ضروری است که تمام فیلترهای تراکم خنثی یکسان نیستند. قبلاً اشاره کردیم که چند سیستم مختلف وجود دارد، اما آنها در درجات تاریکی نیز متفاوت هستند.

سطح تاریکی با عباراتی مانند 2 استاپ، 6 توقف و 10 استاپ توصیف می شود. دو اصطلاح دیگر نیز وجود دارد: چگالی نوری و فاکتور ND. 

این عبارات توضیح می‌دهند که فیلترها تا چه حد تیره هستند و برای اینکه بتوانید به همان نوردهی بدون فیلتر برسید، چقدر باید زمان نوردهی را افزایش دهید. به عنوان مثال، یک فیلتر تراکم خنثی 10 استاپ از شما می‌خواهد از سرعت شاتری که 10 استاپ یا 1000 بار کمتر است استفاده کنید. یعنی سرعت شاتر اصلی 1/60 ثانیه به 16.7 ثانیه تبدیل می شود.

یک اشتباه رایج در میان مبتدیان عکاسی با نوردهی طولانی این است که فقط روشن‌ترین فیلترها را خریداری می‌کنند، مانند 1 یا 2 توقف. اینها کمی ارزانتر هستند اما در اکثر سناریوها نیز تأثیر زیادی ندارند. آنها فقط در ساعت آبی زمانی که هوا نیمه تاریک است مفید می شوند.

فیلترهای 6 و 10 استاپ بیشتر برای کاهش سرعت شاتر استفاده می شوند. هنگامی که در ساعت طلایی استفاده می شود، می توان سرعت شاتر را تا چند دقیقه افزایش داد. این فیلترهای تیره تر همان چیزی است که در بیشتر تصاویری که با آب ابریشمی یا ابرهای کشیده می بینید استفاده می شود.

راه اندازی و عکاسی با نوردهی طولانی

اکنون که می دانید ابزار ضروری و توصیه شده چیست، زمان آن رسیده است که به جنبه های کاربردی تر عکاسی با نوردهی طولانی بروید. این جایی است که سرگرم کننده آغاز می شود.

قبلاً اشاره کردیم که این تکنیک معمولاً در چندین ژانر عکاسی استفاده می شود. تکنیک ها صرف نظر از صحنه یکسان است. فقط رویکرد ترکیبی متفاوت است.

در زیر دقیقاً 8 مرحله برای عکاسی با نوردهی طولانی را به اشتراک می‌گذاریم که برای گرفتن بهترین نتیجه باید دنبال کنید. اطمینان حاصل کنید که هر مرحله را قبل از حرکت به طور کامل دنبال کنید.

1- ترکیب را بسازید

اگر می خواهید تصویری جذاب ایجاد کنید، داشتن یک ترکیب بندی قوی مهم است. این مورد برای عکاسی به طور کلی است و هنگام استفاده از سرعت شاتر آهسته به همان اندازه مهم است. زمانی که می بینید برخی از عناصر در کادر خود چقدر چشمگیر به نظر می رسند، فراموش کردن این موضوع آسان است، اما از شما می خواهیم که ترکیب بندی را نادیده نگیرید. 

دوربین را روی سه پایه نصب کنید و هنگامی که ترکیب جالبی پیدا کردید، شاتر از راه دور را وصل کنید. اطمینان حاصل کنید که سه پایه به درستی تنظیم شده است و در حین گرفتن تصویر کاملا ثابت می ایستد.

توجه: صحنه هایی که در آن ابر یا عناصر متحرک وجود ندارد، به ندرت از نوردهی طولانی بهره می برند. هیچ عنصری وجود ندارد که اثر را نشان دهد.

2- تنظیمات عادی را اعمال کنید

مرحله دوم در تنظیم تصویر با نوردهی طولانی، اعمال تنظیمات “عادی” است. در این مرحله، باید یک ترکیب پیدا می‌کردید و دوربین را روی سه‌پایه نصب می‌کردید.

فرقی نمی‌کند که تنظیمات را با استفاده از حالت دستی یا یکی از حالت‌های نیمه خودکار دوربین تنظیم کنید. مهمترین نکته این است که توجه داشته باشید که برای گرفتن عکسی با نوردهی خوب به چه سرعت شاتری نیاز است. 

مطمئن شوید که ISO را روی مقدار کم مانند 64 یا 100 نگه دارید. دیافراگم به مناظر بستگی دارد، اما در بیشتر موارد، بهترین تنظیم بین f/7.1 و f/13 است. این دو تنظیمات در کل فرآیند یکسان باقی می مانند.

3- یک شات آزمایشی بگیرید

وقتی تنظیمات اعمال شد، باید یک عکس آزمایشی بگیرید. به پیش نمایش تصویر نگاهی بیندازید و مطمئن شوید که نوردهی خوب به نظر می رسد. روی پیش نمایش زوم کنید تا مطمئن شوید که فوکوس نیز واضح است.

اگر تصویر خوب به نظر می رسد، سرعت شاتر دقیق استفاده شده را یادداشت کنید. این مهم است. در چند مرحله به این اطلاعات نیاز خواهید داشت.

4- به فوکوس دستی و تنظیمات بروید

این زمانی است که همه چیز کمی پیچیده تر می شود (و هیجان انگیزتر!)

اگر قبلاً از این حالت برای تنظیم ISO، دیافراگم و سرعت شاتر استفاده نکرده‌اید، با تغییر به حالت دستی کامل شروع کنید. مهم است که تا پایان فرآیند در این حالت بمانید.

سپس به فوکوس دستی می روید. تصویر باید از قبل در فوکوس باشد زیرا ما یک عکس آزمایشی گرفته‌ایم و دوبار بررسی کرده‌ایم که همه چیز خوب به نظر می‌رسد. استفاده از فوکوس خودکار در طول دوره آزمایش اشکالی ندارد، اما قبل از ادامه باید آن را به حالت دستی برگردانید.

به سرعت متوجه خواهید شد که فیلترهای تاریک چگالی خنثی، نمای زنده یا منظره یاب را کاملا سیاه می کنند. هنگام کار با این فیلترهای تاریک، دوربین برای تنظیم فوکوس تلاش می کند زیرا هیچ نقطه مرجعی ندارد. که منجر به تصاویر خارج از فوکوس می شود. این اشتباهی است که هنگام برخورد با سرعت شاتر چند دقیقه ای با آن مواجه می شوید.

5- فیلتر را جلوی لنز نصب کنید

مرحله بعدی این است که فیلتر را روی دوربین خود نصب کنید. بیشتر فیلترها در جلوی لنز قرار می‌گیرند، بنابراین وقتی آن را پیچ می‌کنید یا آن را داخل نگهدارنده فیلتر می‌کشید مراقب باشید. شما نمی خواهید به طور تصادفی حلقه فوکوس را بچرخانید یا دوربین را حرکت دهید.

اطمینان حاصل کنید که فیلتر به درستی سفت شده است و هیچ شکافی بین آن و لنز وجود ندارد. شکاف های کوچک منجر به نشت نور می شود. این به ندرت در فیلترهای پیچی اتفاق می افتد، اما اغلب در فیلترهای مربعی که به اشتباه در آداپتور نصب شده اند، اتفاق می افتد.

6- سرعت شاتر جدید را محاسبه کنید

پس از نصب فیلتر تراکم خنثی 10 استاپ، به احتمال زیاد وقتی از منظره یاب نگاه می کنید چیز زیادی نخواهید دید. همین امر در مورد دوربین نیز صدق می کند. اگر اکنون سعی می کنید عکسی بگیرید، به احتمال زیاد سیاه خالص است.

به همین دلیل است که باید سرعت شاتر جدید را محاسبه کنیم. دو روش اصلی برای انجام این کار وجود دارد:

الف) از یک برنامه عکاسی با نوردهی طولانی استفاده کنید

اولین روش برای محاسبه سرعت شاتر جدید، استفاده از اپلیکیشن عکاسی با نوردهی طولانی برای گوشی هوشمند است. این به قدری آسان است که تقریباً شبیه تقلب است.

بسیاری از برنامه های رایگان مانند Long Exposure Calculator وجود دارد که به طور خودکار سرعت شاتر جدید را محاسبه می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که سرعت شاتر اصلی و فیلتر تراکم خنثی مورد استفاده را وارد کنید. به همین دلیل مهم است که سرعت شاتری که در تصویر آزمایشی استفاده کرده اید را یادداشت کنید.

برخی از برنامه‌های نوردهی طولانی یک تایمر داخلی نیز دارند که می‌توانید از آن برای پیگیری مدت زمان باز بودن شاتر استفاده کنید. این در هنگام استفاده از حالت Bulb و سرعت شاتر بیش از 30 ثانیه مفید است.

ب) سرعت شاتر را به صورت دستی محاسبه کنید

روش دوم کمی سخت تر است. با این حال، بخش مهمی از درک آنچه اتفاق می افتد است. وابستگی به برنامه های گوشی هوشمند مشکلی ندارد، اما یادگیری نحوه محاسبه سرعت شاتر مناسب نیز مفید است. این به شما کمک می کند تا یاد بگیرید که از کدام سرعت شاتر بر اساس روشنایی بیرون استفاده کنید.

بیایید وارد آن شویم. واقعا آنقدرها هم که به نظر می رسد سخت نیست. ابتدا باید بدانید فیلتر شما چقدر تاریک است. در اینجا رایج ترین گزینه ها وجود دارد:

ND0.3 یا 1 توقف = سرعت شاتر 2 برابر
ND0.6 یا 2 استاپ = سرعت شاتر 4 برابر
ND0.9 یا 3 استاپ = سرعت شاتر 8 برابر
ND1.8 یا 6 استاپ = سرعت شاتر 64 برابر
ND3.0 یا 10 استاپ = سرعت شاتر 1000x
بر اساس اطلاعات بالا، اکنون می دانیم که یک فیلتر 10 استاپ، 1000 برابر نور کمتری را از خود عبور می دهد. این بدان معناست که زمان نوردهی باید 1000 برابر افزایش یابد تا به همان میزان نور به سنسور برسد. سرعت شاتر اصلی 1/125 ثانیه اکنون باید 8 ثانیه باشد. سرعت شاتر 1/30 ثانیه باید به 32 ثانیه افزایش یابد.

7- سرعت شاتر جدید را اعمال کنید

پس از محاسبه سرعت شاتر جدید، نوبت به تنظیم تنظیمات دوربین می رسد. اگر سرعت شاتر محاسبه شده کمتر از 30 ثانیه است، باید بتوانید این کار را انجام دهید، همانطور که معمولاً آن را تنظیم می کنید. اگر بیشتر از 30 ثانیه است، باید حالت Bulb یا Time Mode را وارد کنید. این ممکن است از دوربینی به دوربین دیگر متفاوت باشد.

اگر سرعت شاتر بیش از 30 ثانیه است، باید از ریموت شاتر استفاده کنید. برخی از دوربین ها به شما امکان می دهند یک بار شات بزنید تا عکس را شروع کنید و یک بار دیگر برای پایان دادن به نوردهی. در سایر دوربین ها باید دکمه شاتر را تا زمانی که زمان نوردهی باید به صورت دستی نگه دارید. برای آن شرایط، شاتر از راه دور با حالت قفل ترجیح داده می شود.

8- عکس بگیرید و تنظیمات را انجام دهید

اکنون که ترکیب بندی کامل شده و تنظیمات اعمال شده اند، نوبت به گرفتن عکس می رسد.

پس از اتمام نوردهی به پیش نمایش تصویر نگاهی بیندازید. اکنون باید ارزیابی کنید که آیا نوردهی درست به نظر می رسد یا خیر. برخی از فیلترها کمی تیره‌تر از آنچه که تبلیغ می‌شود هستند و ممکن است به یک استاپ اضافی در سرعت شاتر نیاز داشته باشند. اگر اینطور است، سرعت شاتر را تنظیم کنید و یک عکس دیگر بگیرید.

مثال ها و ایده های عکاسی لانگ اکسپوژر

در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده از عکاسی با نوردهی طولانی در منظره و فضای باز آورده شده است. هر یک از تصاویر دارای تنظیمات دوربین هستند، بنابراین می بینید که چگونه سرعت شاتر بر عکس تأثیر می گذارد.

نتیجه

عکاسی لانگ اکسپوژر بسیار سرگرم کننده است و راهی عالی برای ثبت تصاویر جالب و منحصر به فرد است. با این حال، به برنامه ریزی کمی بیشتر از عکاسی معمولی نیاز دارد و هر اشتباهی حتی بیشتر نمایان می شود. بنابراین، بیایید یک خلاصه سریع از 8 مرحله برای کامل کردن تصاویر شاتر آهسته خود را انجام دهیم:

  • ترکیب را همانطور که معمولاً انجام می دهید تنظیم کنید
  • تنظیماتی را اعمال کنید که بهترین عملکرد را برای عکس بدون فیلتر دارند
  • یک عکس آزمایشی بگیرید و مطمئن شوید که نوردهی و فوکوس خوب است
  • به فوکوس دستی و تنظیمات بروید
  • فیلتر را روی لنز خود نصب کنید
  • سرعت شاتر جدید را به صورت دستی یا با استفاده از یک برنامه محاسبه کنید
  • سرعت شاتر جدید را بدون تغییر تنظیمات دیگر اعمال کنید
  • تصویر را بگیرید و در صورت نیاز سرعت شاتر را تنظیم کنید 

مهم است که این فرآیند را مرحله به مرحله دنبال کنید. اطمینان حاصل کنید که زمان کافی را برای درست کردن کارها صرف می کنید، زیرا هر اشتباهی ممکن است برای شما وقت گرانبهایی داشته باشد.

مطالب مرتبط: عکاسی لانگ اکسپوژر چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *