راهنمای کامل عکاسی سیاه و سفید (3)

1.1. ترکیب بندی

بهترین عکس‌ها معمولاً یک حس اساسی از هدف دارند – اشاره‌ای به این که عکاس عمداً صحنه را به این شکل خاص گرفته است نه به روشی دیگر. تصویر ساختار و نظم دارد. این فقط یک عکس فوری نیست. به عبارت دیگر ترکیب قوی دارد.

ما در گذشته بسیار گسترده تر در مورد ترکیب بندی نوشته ایم، اما نکته کلیدی در این زمینه این است که عناصر عکس شما در سیاه و سفید در مقابل رنگ تغییر می کنند. برای مثال، اگر عکس‌های پرتره را به صورت رنگی می‌گیرید، سوژه‌تان ممکن است چشم‌های واضحی داشته باشد که بر ترکیب شما تأثیر قابل‌توجهی می‌گذارد. همین امر در عکاسی منظره نیز صادق است، در این صورت یک آسمان طلایی می تواند کل تصویر را به سمت بالا بکشد. در هر دو مورد، اگر در عوض سیاه و سفید عکس می‌گیرید، باید عکس خود را متفاوت ثبت کنید – و اینها تنها نمونه‌ها نیستند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت حرفه ای

 

مواقع دیگر، ممکن است بخواهید از طبیعت تخیل محور عکاسی سیاه و سفید به نفع خود استفاده کنید. در مثال زیر، ترکیب بندی فشرده برخی از زمینه صحنه را حذف می کند. کمبود رنگ به این حس می‌افزاید و باعث می‌شود بینندگان لحظه‌ای بیشتر به عکس نگاه کنند تا بفهمند چه خبر است. این نوع افکت در سیاه و سفید راحت تر از رنگی انجام می شود.

خرید رینگ لایت از فروشگاه مینیاتور

 

البته، بسیار مهم است که عکس های خود را به خوبی ترکیب کنید، مهم نیست چه رنگی و چه سیاه و سفید. این چیزی نیست که با تبدیل یک عکس تغییر کند. با این حال، وقتی عکس‌های سیاه و سفید می‌گیرید، فکر کردن به صحنه از روی یک ذهنیت تک رنگ کمک می‌کند. وقتی این کار را انجام می‌دهید، اغلب متوجه می‌شوید که تصمیم‌های متفاوتی در مورد ترکیب خود می‌گیرید.

1.2. احساسات

در برخی از سطوح، احساسات مهمترین بخش عکاسی است – که آن را راهی عالی برای تکمیل این لیست می کند. همه عناصری که تا اینجا بحث کردیم، در درجه اول به این دلیل مهم هستند که ابزار احساس هستند. آنها به شما کمک می کنند حال و هوا و پیام عکس های سیاه و سفید خود را مشخص کنید.

برای مطالعه موردی، به دو عکس زیر که صحنه های کاملا متفاوتی را به نمایش می گذارند، نگاهی بیندازید. اولی تصویری از معماری در پاریس است و دومی عکسی از کوه های نیوزلند. با این حال، با وجود موضوعات بسیار متفاوت، احساسات این عکس ها کاملاً مشابه است:

چرا اینطور است؟ امیدواریم پاسخ واضح باشد – هر دو عکس‌های شلوغ و با کنتراست بالا با بافت‌های خشن و سایه‌های عمیق هستند. هر دو ترکیب شامل ترکیبی از اشکال و تن های مشابه هستند. چه کسی اهمیت می دهد که موضوعات متفاوت است؟ احساس هر تصویر مسلماً مشابه است، زیرا عناصر زیربنایی آنها بسیار شبیه به هم هستند.

آن را با عکس زیر مقایسه کنید که از بسیاری جهات برعکس است. 

احساسات متغیر جداگانه ای نیست که برای گرفتن عکس های سیاه و سفید خوب به درستی آن نیاز داشته باشید. در عوض، این نقطه اوج ابزارهایی است که ما تاکنون در مورد آن بحث کرده ایم. اگر به خوبی از شش عنصر دیگر عکاسی سیاه و سفید استفاده کنید، می توانید پیام احساسی خود را به گونه ای شکل دهید که در بینندگان طنین انداز شود و چیزی ارزش دیدن را به آنها نشان دهد.

2. پردازش

بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه می توانید تصاویر رنگی را با استفاده از لایت روم، فتوشاپ و نرم افزارهای دیگر به سیاه و سفید تبدیل کنید.

2.1. نحوه ایجاد یک تصویر سیاه و سفید در لایت روم

چند راه برای تبدیل عکس‌ها به سیاه و سفید در لایت روم وجود دارد، اما ساده‌ترین راه این است که گزینه «سیاه و سفید» را در بالای پانل Basic تغییر دهید یا فقط «v» را روی صفحه‌کلید خود فشار دهید.

همچنین می‌توانید با کاهش میزان اشباع به -100 یا (در برخی دوربین‌ها) با تغییر نمایه زیر «Camera Calibration» به تک رنگ، یک عکس را به سیاه و سفید تبدیل کنید. اما این روش‌ها بهینه نیستند، زیرا برخی از گزینه‌های زیر تب HSL را برای تنظیم رنگ‌های فردی در ترکیب سیاه و سفید حذف می‌کنند.

اگرچه زبانه HSL برای تنظیم دقیق عکس‌های سیاه و سفید بسیار ارزشمند است، اما توجه داشته باشید که تنظیمات شدید اغلب سطوح بالایی از نویز را به تصاویر شما اضافه می‌کنند. این را می توان تا حدودی در پانل کاهش نویز به حداقل رساند (مخصوصاً کاهش “صدای رنگ”)، اما بهترین کار این است که تنظیمات خود را به حداقل برسانید.

2.2. چگونه یک تصویر سیاه و سفید در فتوشاپ ایجاد کنیم

شما حتی در تبدیل عکس سیاه و سفید در فتوشاپ نسبت به لایت روم انعطاف بیشتری دارید، تا جایی که هرکسی روش ترجیحی متفاوتی دارد.

با این حال، شما گزینه های زیادی دارید. یکی از روش‌های رایج ایجاد یک لایه تنظیم «میکسر کانال» است که به شما امکان کنترل کانال قرمز، آبی و سبز را در تصویر سیاه و سفید شما می‌دهد.

همچنین می توانید با یک لایه تنظیم سیاه و سفید بروید، میزان اشباع را به طور کامل کاهش دهید یا حتی عکس را در افزونه ای باز کنید که تبدیل سیاه و سفید را انجام می دهد. به طور خلاصه، راه‌های زیادی برای دریافت یک تصویر سیاه و سفید در فتوشاپ وجود دارد، و آزمایش برخی از این روش‌ها برای خودتان مفید است تا تصمیم بگیرید کدام یک را بیشتر دوست دارید.

2.3. تبدیل عکس ها در سایر نرم افزارهای پس پردازش

این روزها استفاده از نرم افزارهای اختصاصی برای تبدیل عکس به سیاه و سفید بسیار محبوب شده است. محبوب‌ترین آنها Nik Silver Efex Pro است که بسیاری از عکاسان از آن استفاده می کنند، زیرا برای چند سال متوالی رایگان بود. 

 نرم افزاری مانند Silver Efex عملکرد قابل توجهی بهتری در مدیریت تنظیمات شدید بدون اضافه کردن نویز انجام می دهد، بنابراین می تواند برای برخی از عکس ها بسیار مفید باشد. و نمی توان انکار کرد که افزونه هایی مانند این انعطاف پذیری بسیار بیشتری نسبت به گزینه های داخلی لایت روم دارند.

3. الهام و ایده

اگر می خواهید چند عکس سیاه و سفید عالی بگیرید، بیرون بروید و این کار را انجام دهید! بهترین راه برای ارتقای مهارت‌هایتان، تمرین کردن است. به زودی متوجه خواهید شد که به دنیا به صورت تک رنگ نگاه می کنید و دقیقاً تصویر سیاه و سفید صحنه مقابل شما را تجسم می کنید. در اینجا چند ایده کوتاه برای شروع شما وجود دارد.

7.3. عکاسی پرتره سیاه و سفید

از آنجایی که عکاسی پرتره در دسترس است، یکی از بهترین راه‌ها برای شروع گرفتن عکس‌های سیاه و سفید است. هنگام گرفتن پرتره های تک رنگ به تعامل نور و سایه توجه ویژه ای داشته باشید. می‌توانید از نورپردازی دقیق برای شکل دادن به شکل صورت سوژه‌تان یا جلب توجه به برخی ویژگی‌ها، مانند نگاه در چشم‌ها یا بافت دست‌ها استفاده کنید. اگر به خوبی انجام شود، نتایج خوبی به همراه واهد داشت.

همچنین، می توانید از سیاه و سفید به عنوان راهی برای تقطیر احساسات سوژه خود استفاده کنید. اگر پرتره های رنگی می گیرید، هر لباسی در عکس ممکن است بیش از آنچه باید توجه را جلب کند و پیام شما را از بین ببرد. تک رنگ به شما کمک می کند در عوض روی چیزهایی مانند حالات چهره و حرکات تمرکز کنید.

3.2. عکاسی منظره سیاه و سفید

تصاویر مناظر تک رنگ دارای حس خامی هستند که به آنها کمک می کند توجه را جلب کنند. آنها برای روایت داستان به ویژگی های اساسی صحنه – نور و زمین – تکیه می کنند. در کنار آن، معمولاً مناظر با رنگ‌های بی‌شماری سرکش می‌شوند و از پیامی که می‌خواهید منتقل کنید منحرف می‌شوند. اغلب، سیاه و سفید بهترین راه حل است.

با این حال، مواقعی وجود خواهد داشت که رنگ ها در یک منظره کاملاً خوب هستند، اما تصویر همچنان در سیاه و سفید بهتر به نظر می رسد. دلیلش این است که، به عنوان یک عکاس، اغلب سعی می کنید جوهر یک صحنه را بیش از یک کپی دقیق از آنچه دیدید، ثبت کنید. گاهی اوقات، این ذات بیشتر در مورد سایه، بافت، شکل و کنتراست است تا در مورد رنگ های خاص.

3.3. عکاسی خیابانی سیاه و سفید

آخرین ژانر عکاسی خیابانی است – شاید تنها ژانر عکاسی که در آن مردم بیشتر به رنگ تک رنگ عکاسی می کنند تا رنگی. چرا اینگونه است؟

به نوعی، این به تاریخچه عکاسی خیابانی مربوط می شود. افرادی مانند هانری کارتیه برسون و ویویان مایر زندگی خیابانی را منحصراً سیاه و سفید به تصویر کشیدند و تأثیر آنها به بسیاری از افراد که امروزه عکس می گیرند منتقل شده است.

اما در یک سطح عمیق تر، رنگ می تواند حواس را از صحنه های خیابانی منحرف کند به گونه ای که در ژانرهای دیگر نادرتر است. اگر می‌خواهید بینندگان روی یک تعامل یا جناس بصری ظریفی که ثبت کرده‌اید تمرکز کنند، مطمئناً نمی‌خواهید چشم‌شان را با پاشیدن رنگ‌ها (به ویژه در شهرها، جایی که موقعیت رنگ‌ها در کادر مشخص می‌شود) از آن صحنه دور کنید. اغلب تصادفی). این بدان معنا نیست که همه عکاسی های خیابانی خوب باید سیاه و سفید باشند، اما نباید تعجب آور باشد که بسیاری از آن ها هستند.

4. نتیجه گیری

عکاسی سیاه و سفید به طرز فریبنده ای دشوار است. اگرچه هنگام حذف رنگ، متغیرهای زیادی برای دستکاری ندارید، در عوض یک چالش جدید ایجاد می کنید: گرفتن عکس های قدرتمند بدون ابزار مهمی که در اختیار دارید! اگر عکس‌های معمولی رنگی می‌گیرید، ممکن است بتوانید در غروب آفتاب به ابرهای زنده تکیه کنید تا تصویری چشمگیر ثبت کنید. یا برای عکاسی پرتره، می‌توانید با به تصویر کشیدن رنگ چشم‌ها، موها و پوست آن‌ها با حس واقع‌گرایی بیشتر، سوژه خود را واقعی‌تر کنید.

هیچ کدام از اینها با عکاسی سیاه و سفید امکان پذیر نیست. در عوض، باید با نور، سایه و عناصر ترکیب بندی کار کنید تا داستانی را روایت کنید و احساساتی را که در ذهن دارید ثبت کنید. اگرچه این کار به تمرین نیاز دارد، اما ارزش تلاش را دارد. برخی از پیام‌ها صرفاً برای انتقال تک رنگ هستند.

مطالب مرتبط: راهنمای کامل عکاسی سیاه و سفید (2)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *