راهنمای کامل عکاسی سیاه و سفید (2)

1. هفت عنصر از بهترین عکس های سیاه و سفید

هنگامی که سیاه و سفید عکاسی می کنید، باید ماهیت سوژه خود را – از جمله رنگ ها و سایر ویژگی های آن – تنها از طریق سایه های روشن و تاریک منتقل کنید. بهترین عکس های سیاه و سفید با کامل کردن هفت عنصر زیر این کار را انجام می دهند.

1.1. سایه

یکی از اولین چیزهایی که باید در هنگام عکاسی سیاه و سفید به خاطر بسپارید این است که سایه ها تأثیر بسیار کمی دارند. آنها دیگر فقط مناطق تاریک تر یک عکس نیستند – آنها عناصر اصلی ترکیب بندی و گاهی اوقات خود سوژه شما هستند.

برخورد شما با سایه ها در عکاسی سیاه و سفید بر هر جنبه دیگری از نحوه ظاهر شدن یک عکس تأثیر می گذارد. آیا سایه ها بدون هیچ جزئیاتی سیاه هستند؟ این نشان دهنده احساس شدت و پوچی است. یا، از سوی دیگر، اگر سایه های شما ظریف و با جزئیات هستند، ممکن است به طور کلی عکس پیچیده تری ایجاد کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: راهنمای خرید رینگ لایت

 

توجه داشته باشید که هیچ چیز در مورد عکاسی سیاه و سفید به مناطق سیاه خالص نیاز ندارد تا خوب به نظر برسد (یا سفید خالص). این یک افسانه است که قبل از بهینه شدن یک عکس سیاه و سفید، به طیف کاملی از سایه های عمیق تا هایلایت های واضح نیاز دارید.

در عوض، فقط کاری را انجام دهید که به نظر شما بهترین است، اما مراقب سایه های کادر خود باشید. آنها اغلب در سیاه و سفید “کشش” قوی تری نسبت به رنگ دارند و ممکن است لازم باشد ترکیب شما بر این اساس تغییر کند.

1.2. کنتراست

بسیاری از مردم فکر می کنند که کنتراست تنها تفاوت بین روشن ترین و تاریک ترین قسمت های یک عکس است. با این حال، با این تعریف به تنهایی، این گرادیان نرم دارای کنتراست شدید است، زیرا حاوی هر دو رنگ سفید و سیاه است:

قیمت انواع رینگ لایت در فروشگاه مینیاتور

 

در عوض، کنتراست شامل یک جزء مجاورت نیز می شود. تفاوت در روشنایی بین دو جسم زمانی که در کنار هم ظاهر می شوند اغراق آمیز است. در عکس زیر، برج درخشان ایفل درست در مقابل پس زمینه سیاه قرار دارد. این تصویر کنتراست بسیار بیشتری نسبت به گرادیان بالا دارد.

کنتراست در عکاسی سیاه و سفید به دلیل پیامی که ارسال می کند اهمیت دارد. یک عکس با کنتراست بالا، مانند عکس بالا، حسی از شدت پویا را منتقل می کند – اغلب، دوباره، به دلیل سایه های تاریک. به همین دلیل است که عکاسان از افزودن کنتراست به عکس های تک رنگ خوششان می آید. به برجسته شدن تصاویر کمک می کند.

عکس‌های کم کنتراست توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کنند، اما کیفیت ملایم‌تر و کم‌ نویز آن‌ها می‌تواند به همان اندازه خوب کار کند. 

نکته کلیدی این است که سطح کنتراست یک عکس باید برای سوژه شما معنا داشته باشد – چیزی که می توانید حداقل تا حدی در پردازش آن را دقیق تر کنید. شاید اشتباه باشد که از یک روز ملایم و بهاری با کنتراست شدید عکس بگیرید که حال و هوای شما را منحرف می کند. به همین ترتیب، اگر از یک منظره قدرتمند عکس‌های تک رنگ می‌گیرید، کنتراست بالا یک انتخاب طبیعی برای برجسته کردن سوژه است.

1.3. تن ها (تاریک و روشن)

همه عکاسان از کلمه “تن” به یک شکل استفاده نمی کنند. در اینجا، می‌توانید آن را به معنای روشنایی، تاریکی و سایه‌های خاکستری زیرین که در یک تصویر ظاهر می‌شوند، در نظر بگیرید.

تن ها سنگ بنای هر تصویر سیاه و سفید هستند. اگر تا به حال عبارت «بالاکلید» یا «کم‌کلید» را در عکاسی شنیده‌اید، احتمالاً نمونه‌هایی از تون‌هایی را دیده‌اید که به شدت گرفته شده‌اند.

اگرچه اکثر عکس ها نه به خصوص روشن هستند و نه به خصوص تاریک – آنها جایی در این بین هستند – هنوز باید هنگام گرفتن عکس به تن ها توجه کنید. این به این دلیل است که، درست مانند کنتراست، تن ها می توانند پیامی قدرتمند در مورد حال و هوای عکس شما ارسال کنند.

به دو عکس زیر دقت کنید.

البته این همان تصویر است، اما دو نسخه متفاوت – تاریک و روشن. تصویر تاریک تر مرموزتر و پیشگویی است. تصویر روشن تر، اخلاقی تر و شادتر است.

اگرچه تفاوت‌های بالا بسیار زیاد هستند، حتی تغییرات کوچک در تن‌هایی که می‌گیرید، می‌تواند احساسات عکس را به‌طور قابل‌توجهی تغییر دهد. من شخصاً ظاهر عکس های تیره و بد خلق را دوست دارم، چه تک رنگ و چه رنگی. اما تن های خاصی که بهترین کار را انجام می دهند به صحنه ای که در حال عکاسی هستید بستگی دارد.

مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است: تن های تصویر شما – چه تیره و چه روشن – باید با شخصیت خود سوژه هماهنگ باشد. از آنها عمدا برای بیان داستانی که در ذهن دارید استفاده کنید.

1.4. شکل ها

هر عکس مجموعه ای از اشکال ساده یا پیچیده است. وقتی رنگ را از جعبه ابزار خود حذف می کنید، اشکال به عنوان بخشی از داستانی که می گویید اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

به عکس زیر دقت کنید. بله، آبشاری با درختان و صخره ها را به تصویر می کشد. اما در سطحی انتزاعی تر، مجموعه ای از اشکال است که روی بوم کنار هم قرار گرفته اند. این آبشار مستطیلی است که با خطوط و چندضلعی احاطه شده است. درخت بزرگ، لنگر انداخته در رودخانه، شبیه یک نت موسیقی است.

مردم به طور خودکار به سمت اشکال کشیده می شوند. اگر هیچ رنگی برای یک جسم وجود نداشته باشد، تنها راهی که آن را تشخیص می دهیم، شکل آن است. یک عکس تک رنگ از یک لامپ را تصور کنید. تنها رنگ های موجود در عکس می تواند سفید و سیاه باشد. هیچ سایه یا بافتی برای نشان دادن آنچه عکس نشان می دهد وجود ندارد. اما آیا شکی وجود دارد که شما به یک چراغ نگاه می کنید؟

شکل ها یک عکس را لنگر و ساده می کنند. برخی از مناظر معروف هر ساله توسط هزاران نفر عکس می گیرند، فقط به این دلیل که شامل کوه یا رودخانه ای با شکل دلپذیر هستند.

شخصاً وقتی تصویر زیر را گرفتم، چند دقیقه منتظر ماندم تا مه عبور کند تا بینندگان بتوانند شکل کل کوه را ببینند. اگر بخشی از مثلث پوشانده می شد، عکس در وهله اول خوب کار نمی کرد.

با عکاسی سیاه و سفید، هیچ رنگی برای آشناتر کردن تصویر (یا انتزاعی تر، اگر این هدف شما باشد) وجود ندارد. بنابراین، اشکال از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند – آنها یکی از راه‌های اصلی برای بیننده برای درک یک عکس هستند.

1.5. بافت

در حالی که اشکال “تصویر بزرگ” یک تصویر را ایجاد می کنند، بافت بقیه را پر می کند. و مانند تمام عناصر عکاسی سیاه و سفید که تاکنون به آن پرداخته‌ایم، بافت‌هایی که می‌گیرید قدرت تأثیرگذاری بر خلق و خو و احساسات عکس را دارند.

از سنگریزه‌های صاف گرفته تا چمن‌های درشت، و آلومینیوم براق تا زنگ‌زدگی، بافت اساس شخصیت یک تصویر است. گرفتن عکس های خشن از یک جریان ملایم بسیار مشکل است، به عنوان مثال، تا حد زیادی به دلیل بافت نرم آب. (اما اگر چنین هدفی داشتید، ممکن است بخواهید کنتراست را تقویت کنید و سایه‌های عمیق را ثبت کنید – با ایجاد شدت بیشتر عکس، بافت نرم را متعادل کنید.)

به بافت‌های موجود در دو تصویر زیر نگاهی بیندازید و به این فکر کنید که چگونه بر حال و هوای عکس‌ها تأثیر می‌گذارند:

در مقام مقایسه، عکس دوم دارای بافت های صاف و تکراری است که منجر به حس هماهنگی و تعادل می شود. هنگامی که نمی توانید برای تشکیل ستون عاطفی تصویر به رنگ تکیه کنید، بافت بسیار مهم تر است. این به سادگی تأثیر زیادی بر احساس عکس های سیاه و سفید شما دارد.

مطالب مرتبط: راهنمای کامل عکاسی سیاه و سفید (1)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *