راهنمای کامل عکاسی سیاه و سفید (1)

در این مقاله، عکاسی سیاه و سفید را که به آن عکاسی تک رنگ نیز می‌گویند، معرفی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چگونه عکس‌های سیاه و سفید بهتری بگیرید – از جمله نحوه تبدیل صحیح تصاویر B&W در نرم‌افزارهایی مانند Lightroom و Photoshop.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت RGB و کابرد آن

 

1. عکاسی سیاه و سفید چیست؟

عکاسی سیاه و سفید هنر استفاده از رنگ های مختلف خاکستری، از سفید تا تیره، برای ایجاد تصاویر جذاب است. این ژانر سابقه بسیار طولانی دارد – به اندازه خود عکاسی. زمانی که عکاسان اولین تصویر رنگی دائمی را در سال 1861 ثبت کردند، عکس های تک رنگ به مدت 35 سال وجود داشت.

با این حال، اگرچه عکاسی رنگی جدیدتر است، اما جایگزین هنر سیاه و سفید نشده است. رنگ می تواند باعث حواس پرتی شود. می تواند کسل کننده و بی روح باشد. یکی از وظایف عکاسان ساده کردن یک تصویر، تقطیر یک صحنه تا ماهیت آن است. گاهی اوقات، آن روش بی رنگ کردن است.

انسل آدامز، در مورد تفاوت‌های بین این دو نوع عکاسی، گفت: «من می‌توانم حس «رنگ» را از طریق یک تصویر سیاه و سفید به خوبی برنامه‌ریزی‌شده و اجرا شده نسبت به آنچه که تاکنون با عکاسی رنگی به دست آورده‌ام، به دست بیاورم.

البته در دنیای امروز اکثریت قریب به اتفاق عکس ها رنگی گرفته می شوند. شاید این بدان معناست که ما بخشی از زیبایی و تخیل را که انسل آدامز می‌خواست عکاسی منتقل کند، از دست داده‌ایم. امیدواریم تکنیک های موجود در این مقاله به شما کمک کند تا آن را به دست آورید.

خرید رینگ لایت از فروشگاه مینیاتور

 

2. روش مناسب برای انجام عکاسی سیاه و سفید

فقط یک عکس سیاه و سفید خوب می تواند خوب باشد. شما نمی‌توانید با زدن یک فیلتر «Noir» روی یک تصویر فاجعه‌بار، آن را اصلاح کنید، اگرچه این یک روش محبوب است.

هفت عنصر ضروری برای عکس های سیاه و سفید درجه یک وجود دارد که به زودی آنها را خواهید دید. با این حال، اولین چیزی است که باید به خاطر بسپارید: باید دلیلی برای عکاسی سیاه و سفید داشته باشید.

هر موضوعی در سیاه و سفید خوب کار نمی کند. بنابراین، همیشه از خود بپرسید: چرا رنگ را از یک عکس خاص حذف می کنید؟ چه چیزی اینقدر مهم است که از سوژه خود به این شکل عکس بگیرید؟

عکس‌های سیاه و سفید می‌توانند عالی به نظر برسند، اما همیشه اینطور نیستند. شما باید از قبل بدانید که چرا به جای رنگی، سیاه و سفید عکس می گیرید. اگر نمی توانید دلیل خوبی را مشخص کنید، شاید عکس شما تک رنگ نباشد.

3. سیاه و سفید در مقابل تک رنگ

شاید متوجه شده باشید که دو اصطلاح رایج وجود دارد که به یک چیز اشاره دارد: سیاه و سفید (B&W) و تک رنگ. با این حال، حتی اگر می بینید که این کلمات به جای یکدیگر استفاده می شوند، آنها یکسان نیستند!

کلمه تک رنگ به معنای “یک رنگ” است. بنابراین، عکس‌های تک رنگ می‌توانند ته رنگی داشته باشند، با فرض اینکه فقط یک رنگ باشند. به عکس زیر دقت کنید. دارای رنگ قهوه ای برای افزایش شخصیت است، اما تمام رنگ های دیگر حذف شده اند. اگرچه این تک رنگ به حساب می آید، اما سیاه و سفید نیست. عکس های سیاه و سفید واقعی اصلا رنگی ندارند. آنها کاملاً سیاه، خاکستری و سفید هستند.

4. تجهیزات دوربین

به طور کلی، زمانی که عکس‌های سیاه و سفید می‌گیرید، فقط باید از دوربینی که از قبل دارید استفاده کنید. آن را به همان اندازه برای تصاویر تک رنگ و در رنگ کار می کند. اما هنوز چند ملاحظات تجهیزات دوربین برای عکاسی سیاه و سفید مهم هستند که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

4.1. دوربین ها

ابتدا ذکر این نکته ضروری است که برخی از دوربین‌ها فقط عکس‌های تک رنگ می‌گیرند. آنها بسیار گران قیمت هستند، مانند Leica M Monochrome که 8000 دلار به فروش می رسد. اگرچه گاهی اوقات افرادی را پیدا می‌کنید که دوربین‌های معمولی را برای عکس‌برداری سیاه و سفید تغییر می‌دهند، این فرآیند گران و دشوار است، بنابراین دیدن آن معمول نیست.

چرا کسی برای دوربینی که فقط B&W عکاسی می کند چنین تلاشی می کند؟ خوب، بیشتر مردم این کار را نمی کنند. اما دوربین‌های تک رنگ تصاویر سیاه و سفید واضح‌تر و تمیزتر از آنچه از دوربین‌های رنگی دریافت می‌کنند ارائه می‌کنند، بنابراین به نظر نمی‌رسد که مزایای آن صفر باشد. با این حال، برای اکثر مردم، کاربردی بودن یک دوربین رنگی معمولی، آن را به انتخابی بدیهی تبدیل می کند.

4.2. عکسبرداری سیاه و سفید در مقابل عکسبرداری رنگی و تبدیلی

اکثر دوربین ها حالت سیاه و سفید دارند که یک سوال جالب را به وجود می آورد: آیا بهتر است عکس ها را رنگی بگیرید و آنها را در پس پردازش تبدیل کنید یا از همان ابتدا با حالت تک رنگ بروید؟

پاسخ ساده این است که همیشه باید ابتدا عکس ها را رنگی بگیرید و بعداً در مرحله پس از تولید به سیاه و سفید تبدیل کنید، فقط به این دلیل که هیچ هزینه ای برای انجام این کار وجود ندارد. و اگر زمانی نظر خود را تغییر دادید و به جای آن نسخه رنگی را می خواهید، همیشه این گزینه را دارید که به عقب برگردید.

همچنین، اگر با یک فایل رنگی شروع کنید، انعطاف‌پذیری زیادی به دست می‌آورید – زیرا همچنان می‌توانید «رنگ‌ها» را در مراحل پردازش تنظیم کنید، حتی پس از تبدیل به سیاه و سفید. به عنوان مثال، می توانید کانال آبی را تیره کنید تا آسمان در تصاویر تک رنگ شما تیره تر به نظر برسد. اگر فایل خارج از دوربین شما از قبل سیاه و سفید باشد، این امکان پذیر نیست.

4.3. JPEG در مقابل RAW

بخش قبلی در واقع یک معضل نادرست بود. خیلی ساده، در وهله اول برای بسیاری از عکاسان مرتبط نیست. به این دلیل که – امیدواریم – شما به جای JPEG از فایل‌های RAW عکس می‌گیرید و عکس‌های RAW که با دوربین رنگی گرفته می‌شوند همیشه اطلاعات رنگی را حفظ می‌کنند.

اگر در مورد بحث RAW و JPEG چیزی نشنیده اید، به مقاله خاص ما در این زمینه نگاهی بیندازید. اما نگاه کلی این است که فایل‌های RAW اطلاعات و کیفیت تصویر بیشتری دارند، در حالی که JPEG فایل‌های کوچک‌تر با داده‌های کمتر هستند. بنابراین، به دلایل واضح، عکاسانی که به دنبال تصاویر باکیفیت هستند، تمایل به عکاسی RAW دارند.

بنابراین، اگر در حال عکاسی با فرمت RAW هستید، می‌توانید «تک رنگ» را در دوربین خود فعال کنید و شروع به گرفتن عکس کنید. تصاویر روی صفحه LCD دوربین سیاه و سفید ظاهر می شوند، اما وقتی آنها را در نرم افزار پس پردازش باز می کنید، به رنگی تبدیل می شوند! فایل RAW هیچ یک از آن داده ها را دور نمی اندازد.

شما می توانید از این به نفع خود استفاده کنید. بگویید که در حال گرفتن عکس هستید و انتظار دارید بیشتر عکس های RAW خود را به سیاه و سفید تبدیل کنید. اگر حالت تک رنگ را فعال کنید، یک پیش‌نمایش سیاه و سفید روی LCD دوربین خود می‌بینید که می‌تواند به شما در تجسم بهتر تصویر کمک کند. اما نکته کلیدی این است که همه این عکس‌ها در واقع رنگی هستند، زیرا فایل‌های RAW هستند، بنابراین اگر بعداً تصمیم بگیرید که نسخه رنگی را ترجیح می‌دهید، انعطاف‌پذیری خود را از دست نمی‌دهید.

4.4. فیلترها

وقتی در حال یادگیری تجهیزات دوربین برای عکاسی سیاه و سفید هستید، ممکن است با اطلاعاتی در مورد فیلترها مواجه شوید. با فیلم سیاه و سفید – یا اگر با دوربین دیجیتال تک رنگ فقط عکس می گیرید – استفاده از فیلترهایی در جلوی لنز برای تغییر کنتراست و تن ها در تصاویر مهم است.

نگاهی به مقایسه زیر بیندازید تا متوجه شوید که فیلترهای رنگی چگونه بر یک تصویر تأثیر می‌گذارند. این عکس‌ها با فیلترهای آبی، سبز و قرمز گرفته شده‌اند – فیلترهای شیشه‌ای فیزیکی که به لنز متصل هستند.

همانطور که می بینید، انتخاب فیلتر روی هر عکس سیاه و سفید تاثیر عمده ای دارد. فیلتر آبی نور قرمز را مسدود می کند و چیزهایی مانند برگ ها و زمین را تیره می کند. فیلتر سبز هر چیزی را که سبز است روشن می کند (که در بالا شامل عناصر کوچک درخت است). در نهایت، یک فیلتر قرمز، آسمان و سایر عناصر آبی عکس را تاریک می کند، در حالی که هر چیزی که قرمز است را به نسبت روشن می کند.

علیرغم تفاوت های عمده نشان داده شده در بالا، امروزه عکاسان دیجیتال به ندرت از فیلترهای رنگی برای عکاسی سیاه و سفید استفاده می کنند. دلیل آن صرفاً این است که آنها تأثیر زیادی بر عکس های رنگی دارند و به طور بالقوه تبدیل مجدد و دریافت چیزی که ظاهر خوبی دارد غیرممکن می کند. همچنین، می‌توانید بسیاری از اثرات مشابه را در پس پردازش با تنظیم کانال‌های رنگ جداگانه تقلید کنید.

پیوریست ها هنوز از فیلترهای رنگی برای عکس های سیاه و سفید خود استفاده می کنند، زیرا افکت ها در نرم افزار کاملاً قابل تکرار نیستند. اما کمتر و کمتر رایج می شود و به احتمال زیاد نیازی به سرمایه گذاری در سیستم فیلتر رنگی برای عکاسی تک رنگ خود ندارید.

مطالب مرتبط: بررسی تخصصی دوربین کانن 750D
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *