راهنمای کامل عکاسی تایم لپس

عکاسی تایم لپس یک ابزار کلاسیک است که برای ثبت همه چیز از ترافیک شهر گرفته تا آسمان ابری استفاده می شود. در اینجا چند نکته عکاسی برای گرفتن ویدیوهای تایم لپس عالی آورده شده است – چه برای اولین بار باشد و چه یک حرفه ای باتجربه.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین سایز رینگ لایت

 

عکاسی تایم لپس یک تکنیک سینماتوگرافی است که در آن یک عکاس مجموعه‌ای از عکس‌های ثابت از یک کادر را در فواصل زمانی معین در یک بازه زمانی معین می‌گیرد و سپس کل سکانس را به سرعت پخش می‌کند. برای مثال، عکس‌های جداگانه‌ای که از یک گل در حال رشد در طول زمان گرفته می‌شود، به ویدیویی تبدیل می‌شود که نشان می‌دهد چگونه از نهال به شکوفه‌دهی کامل می‌رسد.

هدف از عکاسی تایم لپس ایجاد توهم حرکت با سرعت بالا است – دستکاری زمان تا به نظر برسد که سوژه به سرعت در حال حرکت است. عکاسی تایم لپس معمولاً برای ثبت فرآیندهای آهسته استفاده می شود که معمولاً اگر فقط با چشم انسان تماشا شوند چندان قابل مشاهده یا جالب نیستند (مثلاً طلوع و غروب خورشید، حرکت ستارگان در طول شب یا رشد گیاهان). با این حال، از تایم لپس ها نیز می توان برای ثبت حرکات سریع استفاده کرد و آنها را حتی سریعتر جلوه داد (به عنوان مثال، یک آبشار، یک پیاده رو شلوغ شهر، یا یک بزرگراه شلوغ).

برای عکاسی تایم لپس به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

عکاسی تایم لپس تنها به چند قطعه خاص نیاز دارد.

دوربین

در حالی که از نظر فنی می‌توان از هر دوربین یا گوشی هوشمند نقطه‌ای برای عکاسی تایم لپس استفاده کرد، آسان‌ترین آن‌ها برای کار با دوربین‌های DSLR یا بدون آینه هستند – برخی حتی دارای فاصله‌سنج درون دوربین هستند (که اغلب به آن ویژگی تایم لپس یا زمان می‌گویند. -حالت لپس)، به این معنی که برای گرفتن عکس های تایم لپس عالی به تجهیزات کمتری نیاز خواهید داشت.

سه پایه

یک سه پایه برای عکاسی تایم لپس ضروری است، زیرا دوربین باید کاملاً ثابت بماند تا بر حرکت ثابت سوژه شما تأکید کند و از عکس‌های بیش از حد تار جلوگیری کند.

فاصله سنج

فاصله سنج یک دستگاه خارجی (یا در برخی موارد، نرم افزاری است که می توانید آن را در دوربین خود دانلود کنید) که به دوربین می گوید در فواصل زمانی مشخص و برای مدت زمان مشخصی عکس بگیرد. این کار باعث می شود مجبور نشوید در کنار دوربین خود بایستید و هر چند ثانیه یک بار دکمه شاتر را به صورت دستی فشار دهید.

فیلترهای چگالی خنثی

فیلترهای با چگالی خنثی (ND) مانند عینک آفتابی برای دوربین ها هستند – آنها مقدار نوری را که از لنز عبور می کند بدون تغییر دمای رنگ کاهش می دهند و برای عکاسی تایم لپس به شدت مورد نیاز نیست، فیلترهای ND به شما امکان انعطاف پذیری بیشتری با سرعت شاتر می دهند، بنابراین می توانید از سرعت شاتر آهسته تر استفاده کنید و همچنان همان مقدار نور را داشته باشید.

کارت حافظه با ظرفیت بالا

عکاسی تایم لپس شامل گرفتن بسیاری از تصاویر با کیفیت بالا پشت سر هم می شود – و این به فضای زیادی نیاز دارد. برای بهترین نتیجه، با فرمت RAW عکس بگیرید، که تصاویر را با بالاترین وضوح با ابعاد واقعی تصویر می گیرد. باید برای ذخیره فایل های RAW بسیار بزرگ آماده شوید، بنابراین چندین کارت حافظه با ظرفیت بالا همراه داشته باشید.

بهترین تنظیمات دوربین برای ایجاد تایم لپس چیست؟

هنگام فیلمبرداری تایم لپس، بهترین نتایج را هنگام عکاسی در تنظیمات دستی به دست خواهید آورد، یعنی خودتان تنظیمات دوربین خود را انجام می دهید. اگر بخواهید با دوربین خود روی حالت خودکار یک ویدیوی تایم لپس بگیرید، دوربین برای شما تصمیم می‌گیرد که چگونه تغییر سطوح نور را تصحیح کنید—و در حالت خودکار، دوربین شما نمی‌تواند هر عکس را به‌طور مداوم تنظیم کند یا حتی ممکن است تغییرات نور را بیش از حد جبران کند و منجر به “سوسو زدن” شدید شود (زمانی که برخی از تصاویر بسیار روشن‌تر یا تیره‌تر از سایرین ظاهر می‌شوند و به ویدیوی شما جلوه “سوسوزن” می‌دهند).

عکاسی به صورت دستی اغلب می تواند عجیب به نظر برسد، به خصوص اگر در تنظیمات دوربین مبتدی هستید، اما این مرحله برای دریافت نور مناسب و صاف ترین تاری حرکت برای تایم لپس شما بسیار مهم است. در اینجا چیزی است که باید در نظر داشته باشید:

دیافراگم

دیافراگمی را انتخاب کنید که سوژه شما را در فوکوس نگه دارد و نور کافی را تامین کند. با دیافراگم خود آزمایش کنید تا به عمق میدان مناسب برای سوژه خود برسید.

سرعت شاتر

انتخاب بهترین سرعت شاتر به ظاهری که می خواهید به دست آورید بستگی دارد. اگر می‌خواهید هر عکس واضح به نظر برسد و سوژه‌های متحرک را به وضوح ثبت کند، دیافراگم سریع (1/100 یا سریع‌تر) به آن دست می‌یابد – اما اگر در یک منطقه شلوغ با سوژه‌های متحرک زیاد (مثلاً جاده) عکس می‌گیرید. یا ازدحام جمعیت)، ویدیو می‌تواند در نهایت همراه با پرش به نظر برسد، زیرا سوژه‌ها هر چند ثانیه یک‌بار در موقعیت‌های متفاوتی ضبط می‌شوند. اگر می‌خواهید ویدیویی روان‌تر داشته باشید، با دیافراگم‌های آهسته‌تر (1/50 یا کمتر) آزمایش کنید، که سوژه‌های متحرک را در حال حرکت ثبت می‌کند و تاری حرکتی به مسیر آنها اضافه می‌کند. یک سرعت شاتر استاندارد خوب برای عکاسی تایم لپس دو برابر نرخ فریم شماست (به عنوان مثال، اگر با سرعت 25 فریم در ثانیه عکاسی می کنید، سرعت شاتر شما باید 1/50 باشد).

ایزو

بهترین تنظیم ایزو به نور شما بستگی دارد. برای عکاسی تایم لپس، ایزوی پایین بهترین است، زیرا نویز عکاسی را کاهش می‌دهد، اما ایزوی پایین به تنظیم نور بالاتر نیاز دارد. اگر می‌خواهید تایم لپس در تنظیمات کم‌نور عکاسی کنید، به ایزوی بالاتری نیاز دارید تا دوربینتان نسبت به نور حساس‌تر شود، اما ویدیوی شما نویزدار خواهد بود.

فوکوس

دوربین و لنز خود را بر خلاف فوکوس خودکار روی فوکوس دستی تنظیم کنید. این یک فوکوس را ثابت برای هر شات حفظ می کند. اگر دوربین شما در فوکوس خودکار بود، سعی می‌کرد بین هر عکس روی یک سوژه جدید فوکوس کند – که می‌تواند در یک تایم لپس سریع مانند خیابان شلوغ مشکل‌ساز باشد.

فاصله زمانی (سرعت)

فاصله تایم لپس را به عنوان تعداد فریم در ثانیه (FPS) در فیلم تایم لپس خود در نظر بگیرید. وقتی تایم لپس خود را برنامه ریزی می کنید، باید سرعت سوژه را در نظر بگیرید تا فاصله تایم لپس خود را به درستی انتخاب کنید. حرکت سریع به فواصل کوتاه‌تر، بین یک تا سه ثانیه نیاز دارد – فضای بیش از حد بین هر تصویر و اشیاء سریع در یک صحنه، به نظر می‌رسد که در حال پرش است. با این حال، حرکت آهسته‌تر را می‌توان با فواصل طولانی‌تر (تا 30 ثانیه) بدون پرش به نظر رساند.

نحوه عکاسی تایم لپس

مکان خود را جستجو کنید

عکاسی تایم لپس یک کار طولانی مدت است، بنابراین قبل از اینکه شروع به عکاسی کنید، قطعاً باید از یک نقطه خوب بگذرید. در نظر داشته باشید که چگونه می‌خواهید سوژه خود را کادربندی کنید، نور منطقه چقدر است، و اینکه آیا وقفه‌های غیرمنتظره‌ای وجود خواهد داشت یا خیر.

تجهیزات را با دقت بسته بندی کنید

نه تنها باید تجهیزات عکاسی خود را بسته بندی کنید، بلکه باید به خاطر داشته باشید که در چه نوع محیطی کار می کنید – اگر هوا گرم و آفتابی است، یک کلاه و کرم ضد آفتاب نیز با خود بردارید. اگر هوا سرد است، یک ژاکت و دستکش بپوشید. مهم نیست کجا می روید، آب و تنقلات بیاورید.

تجهیزات خود را تنظیم کنید

مطمئن شوید که دوربین و سه پایه شما روی زمین محکم نصب شده اند. در غیر این صورت، فریم ها کمی متفاوت خواهند بود و تایم لپس شما به نظر می رسد که در حال لرزش است.

 

مطالب مرتبط: بررسی دوربین پاناسونیک S1H
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *