راهنمای عکاسی از بافت

از بافت در عکاسی استفاده کنید تا عکس‌های خود را با لایه‌ای از عمق زنده کنید. 

عکاسی از بافت اشیاء روزمره برای ایجاد تصاویر زیبا و منحصر به فرد را بیاموزید.

بافت در عکاسی چیست؟

در عکاسی، بافت تصویری بصری از تغییرات رنگ، شکل و عمق سطح یک شی است. شما می توانید با تنظیم نور – یا از طریق  پردازش در یک برنامه ویرایش، ظاهر بافت را برجسته کنید، اما نکته کلیدی برای عکاسی از بافت ، ابتدا دانستن نحوه عکاسی صحیح از بافت است.

5 راه برای ثبت بافت در عکاسی

1- برای جلوگیری از لرزش دوربین از سه پایه و تایمر استفاده کنید

عکاسی بافت نیاز به ثبت جزئیات واضح دارد، به این معنی که معمولاً باید از تنظیمات دیافراگم بالا استفاده کنید (f/6.0 یا بالاتر توصیه می شود). دیافراگم بالا یک عمق میدان کم به منظور فوکوس بر جزئیات کوچک بافت سطح ایجاد می کند. نکته منفی این است که دیافراگم بالا با سرعت شاتر آهسته همراه است، که بیشتر مستعد ایجاد عکس های تار به دلیل لرزش تصادفی دوربین است. برای جلوگیری از افتادن در این تله، از سه پایه استفاده کنید و با استفاده از عملکرد تایمر دوربین عکس های خود را بگیرید تا دوربین تا حد امکان ثابت بماند.

 

جهت مشاهده مطلب بر روی آن کلیک کنید:  <<< کاربرد انواع رینگ لایت >>>

 

2- از یک لنز ماکرو استفاده کنید

عکاسی از بافت های کوچک نیازمند استفاده از یک لنز ماکرو ویژه برای ثبت کامل جزئیات دقیق بافت است.

3- نور مناسب کلید اصلی است

برای عکاسی از بافت در فضای باز، در یک روز آفتابی که خورشید با زاویه به سوژه شما برخورد می کند، عکاسی کنید. این نورپردازی جانبی طبیعی به شما امکان می دهد از عمق ایجاد شده توسط سایه ها استفاده کنید. برای عکاسی از بافت داخلی، نور طبیعی را با استفاده از منبع نور مصنوعی با چندین تنظیمات روشنایی شبیه سازی کنید. تنظیم روشنایی آن به شما امکان می‌دهد نحوه تأثیر سطوح مختلف نور بر عکس‌هایتان را آزمایش کنید.

4- از زوایای مختلف امتحان کنید

عکاسی از زوایای مختلف نحوه برخورد نور با سوژه را تغییر می‌دهد و به طور بالقوه بر بافت‌هایی که از دیدگاه اصلی شما قابل مشاهده نبوده‌اند تأکید می‌کند.

5- در همه جا به دنبال الگوهای بافتی بگردید

تکرار اشکال و خطوط برخی از زیباترین تصاویر بافت را می سازد. ، و بسیاری از سوژه های بالقوه جدید را خواهید یافت.

چگونه بافت های جالب برای عکاسی پیدا کنیم؟

هنگامی که بدانید به دنبال چه چیزی هستید، متوجه خواهید شد که آموزش چشم برای تشخیص بافت های جذاب برای عکاسی آسان است.

1. در طبیعت

مهم نیست در چه آب و هوایی زندگی می کنید، فضای باز منبع شگفت انگیزی از بافت های الهام بخش و منحصر به فرد است – از چمن، ماسه، خاک و برف گرفته تا گیاهان و درختان. اگر می‌توانید با خیال راحت به حیات وحش نزدیک شوید، پوست حیوانات و فلس‌های ماهی نیز سوژه‌های جذابی می‌سازند. و برای یک عکس پیچیده تر، به دنبال بافت های مختلف مخلوط شده با هم باشید، مانند قطرات آب روی برگ گیاه یا شیره روی پوست درخت.

2. در منسوجات

شما می توانید بافت های بصری قابل توجهی را در پارچه های اطراف خانه خود بیابید. ژاکت های بافتنی، پیراهن های چهارخانه، فرش های بافته شده، پرده، حوله های حمام، پتو ، اثاثه یا لوازم داخلی مبلمان و موارد دیگر را در نظر بگیرید. ببینید چه منسوجات جالبی در اطراف خانه دارید و سپس آنها را به اشکال مختلف تا کنید تا ترکیبات جدیدی از سایه، نور و بافت ایجاد کنید.

3. در معماری

فضای داخلی و خارجی ساختمان ها با انواع بافت ها پر می شود. به اطراف نگاه کنید تا بافت هایی مانند دانه چوب، رنگ پوست کنده، دیوارهای آجری، بلوک های سیمانی، کاشی های برجسته و تخته چوب را بیابید.

4. در غذا

آشپزخانه مکانی آسان برای جمع آوری انواع بافت های عالی برای عکاسی از غذا است. پختن یک غذای کامل راهی عالی برای دادن رنگ‌ها، شکل‌ها و بافت‌های متعدد به خودتان است تا همه را در یک قاب به تصویر بکشید.

مطالب مرتبط: کادربندی در عکاسی پرتره
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *