راهنمای خرید لنز برای عکاسی منظره

لنزها برای عکاسان همانند قلم مو برای نقاشان هستند و بدون داشتن لنز مناسب امکان عکاسی ایده آل وجود ندارد. عکاسی منظره هم از این قاعده مستثنی نیست، بنابراین ما در این مقاله مهمترین نکاتی را که برای خرید لنز مناسب برای عکاسی منظره باید بدانید آورده ایم.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت رنگی RGB

 

فاصله کانونی

هنگامی که به دنبال یک لنز برای عکاسی منظره هستید، رایج ترین توصیه این است که با لنزهای واید شروع کنید. لنزهای واید به دلیل میدان دید وسیع و عمق میدان زیاد که هر دو ویژگی مطلوب برای اهداف عمومی منظره هستند، برای عکاسی منظره مناسب هستند. لنزهای واید به شما امکان می‌دهند کل کوه را در پس‌زمینه در کادر خود بگنجانید، می‌توان از آن‌ها برای نشان دادن مقدار زیادی از زمین و آسمان استفاده کرد، و می‌توان از آنها برای منحرف کردن پرسپکتیو برای تولید درام بیشتر استفاده کرد. میزان عمق میدانی که آنها فراهم می‌کنند همچنین به اطمینان از فوکوس واضح از پیش‌زمینه تا پس‌زمینه کمک می‌کند، که اغلب هنگام عکاسی از زمین‌های بزرگ مفید است.

دیافراگم

حتی با وجود اینکه بسیاری از لنزها به دلیل حداکثر دیافراگم خود مورد توجه قرار می گیرند و مطلوب هستند، خوشبختانه در عکاسی منظره بسیاری از عکاسان نیازی به توجه زیاد به آن ندارند. برخلاف عکاسی پرتره یا عکاسی رویداد با نور در دسترس، عکاسان منظره عموماً عمق میدان بیشتر را در صحنه را در اولویت قرار می‌دهند.

معمولاً برای عکاسان منظره معمولاً در وسط محدوده دیافراگم کار می‌کنند – از f/5.6 تا f/16 فکر می‌کنند – بنابراین نیاز به لنز f/1.4 چندان نیست. علاوه بر این، کار با سه پایه به تقویت تمایل به کار در دیافراگم‌های کوچک‌تر و متعاقباً سرعت شاتر بیشتر کمک می‌کند.

زوم یا پرایم؟

بحث بین زوم و پرایم هرگز از بین نخواهد رفت و این بحث به ویژه در حوزه عکاسی منظره مهم است.

محاسن لنز زوم:

هنگامی که در یک مکان بسیار خاص محصور هستید، واضح است که می توانید روی یک منظره زوم کنید. از سوی دیگر، با کمک لنزهای زوم‌ می توانید در یک نقطه بایستید و از نواحی مختلف عکاسی کنید، در حالی که کار با پرایم شما را مجبور می‌کند تا شاید کمی بیشتر پیاده‌روی کنید و به دنبال پرسپکتیو مفیدتری برای عکاسی از مناظر باشید. شما با پاهای خود “زوم” می کنید.

فوکوس خودکار یا دستی؟

مزایای لنزهای فوکوس خودکار مشخص است: آنها به طور خودکار، سریع و به طور کلی با دقت فوکوس می کنند و همچنین می توان آنها را به صورت دستی فوکوس کرد. پس چرا کسی بخواهد یک لنز فوکوس کاملا دستی تهیه کند؟ 

مطالب مرتبط: ایجاد بوکه با لنز 55-18
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *