راهنمای استفاده از رفلکتور در عکاسی

عکاسی چیزی فراتر از درک نحوه کار با دوربین است. درک نور، راه های انتشار و جهت آن نیز ضروری است. برخی از اجسام نور را جذب می کنند، برخی دیگر آن را در جهت دیگری بازتاب می کنند. رفلکتور ابزاری است که به عکاس کمک می کند تا با فراهم کردن سطح دیگری برای بازتاب نور، نور را دستکاری کند. رفلکتورها ابزارهای ارزان قیمتی هستند که می توانند تاثیر زیادی روی تصاویر شما بگذارند.

رفلکتور چیست؟

رفلکتور در عکاسی ابزاری است که نور را منعکس می کند. یک بازتابنده مانند فلاش نور ایجاد نمی کند، بلکه به سادگی نور موجود را تغییر جهت می دهد.

درک این موضوع به دو دلیل مهم است. اولین مورد این است که نور یک رفلکتور روشن‌تر از چیزی نیست که قبلاً وجود داشته، بنابراین نمی‌توانید از آن برای روشن کردن یک پرتره در شب به تنهایی استفاده کنید، مگر اینکه از فلاش یا منبع نور دیگری نیز استفاده کنید. نکته دوم این است که کیفیت نور با کیفیت نوری که در صحنه است مطابقت دارد. به عنوان مثال، اگر هنگام غروب خورشید عکس می‌گیرید، نوری که از رفلکتور منعکس می‌شود همان رنگ نارنجی را خواهد داشت.

اما، چند استثنا وجود دارد. رفلکتور ها انواع و رنگ های مختلفی دارند و رنگ سطح بازتابنده ممکن است نور برگشتی را تغییر دهد. یک بازتابنده سفید سنتی به سادگی نور را منعکس می کند و آن نور خوب و نرم است. یک بازتابنده نقره‌ای رنگ نور را زیاد تغییر نمی‌دهد، اما کمی روشن‌تر از نور بازتاب‌شده از نور سفید است. بازتابنده های طلایی برای تغییر رنگ نور به رنگ گرم  طراحی شده اند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: << نورپردازی خلاقانه با استفاده از رینگ لایت >>

 

از آنجایی که بازتابنده ها نور ایجاد نمی کنند، هدف اصلی آنها رفع سایه ها است. اگر در طول روز در حال عکاسی پرتره در فضای باز هستید، می‌توان از یک بازتابنده برای رفع سایه‌های عجیب روی صورت استفاده کرد. اساساً در این روش از یک رفلکتور به عنوان جایگزینی برای فلاش پر استفاده می شود.

اما بازتابنده ها ابزار بسیار همه کاره ای هستند. بیش از یک کاربرد برای آنها وجود دارد. در نورپردازی تخت، یک بازتابنده می تواند جذابیت یا درام را به عکس اضافه کند. برخی از عکاسان از بازتابنده ها به عنوان نور مو در فضای باز استفاده می کنند. بسیاری از بازتابنده ها دارای یک سمت سیاه هستند که می توان از آن برای جلوگیری از انعکاس نور استفاده کرد. انعکاس‌دهنده‌ها همچنین برای پرتاب فلاش در زمانی که چیزی در اطراف وجود ندارد عالی هستند. چندین احتمال وجود دارد که چگونه تغییر جهت نور می تواند عکس بهتری داشته باشد یا جایگزین سایر تجهیزات نورپردازی شود.

5 نکته مهم برای استفاده از رفلکتور

1. رفلکتور را دقیقا مقابل منبع نور نگه دارید

اگر بازتابنده را دقیقاً در مقابل منبع نور بگیرید، بیشترین یا درخشان ترین نور را دریافت خواهید کرد. بسته به میزان نور اغلب می توانید نور را از زوایای و موقعیت های دیگر منعکس کنید. فقط نور زیادی منعکس نمی شود.

2. از یک رفلکتور برای پر کردن سایه ها استفاده کنید

بازتابنده ها برای رفع سایه های عجیب و غریب عالی هستند. اگر نور مستقیماً در پشت سوژه قرار دارد، استفاده از یک بازتابنده مستقیماً در جلوی سوژه به جلوگیری از ایجاد شبح کمک می کند. اگر نور از یک طرف می آید، استفاده از یک بازتابنده در سمت مقابل به پر کردن سایه ها کمک می کند. گاهی اوقات، نور توسط اجسام بزرگ مسدود می شود. قرار دادن یک بازتابنده نزدیک به جسم می تواند کمک کننده باشد.

3. زوایای مختلف را امتحان کنید

بازتابنده را فقط به زوایای عمودی محدود نکنید. قرار دادن رفلکتور روی زمین در مقابل سوژه هنگام عکاسی پرتره می تواند به جلوگیری از سایه های زیر چشم کمک کند.

4. رفلکتور را به پایه متصل کنید

البته، گاهی اوقات غیرممکن است که بازتابنده را در زاویه کامل نگه دارید و همچنان عکس بگیرید. اگر می توانید کمک بگیرید یا بازتابنده را به پایه وصل کنید یا آن را در مقابل چیزی قرار دهید.

5. فاصله را در نظر بگیرید

به یاد داشته باشید، فاصله نیز مهم است. به خاطر داشته باشید که یک منبع نور بزرگ و یک منبع نور نزدیک، نرم ترین نور را ایجاد می کند.

مطالب مرتبط: بهترین لنزها برای عکاسی از غذا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *