دوربین فیلمبرداری

دوربین فیلمبرداری وسلیه ای الکترونیکی و قابل حمل است که برای ضبط تصویر و صدا بکار می رود. این وسلیه هم شامل دوربین و هم شامل دستگاه ضبط صدا است. البته در ابتدا این دو قسمت در یک دستگاه جاسازی نشده بودند.

برخلاف دوربین عکاسی که هر بار تنها یک تصویر را ثبت می کند. دوربین فیلمبرداری تعداد زیادی از عکس ها را ثبت می کند و بعد که این تصاویر پشت سرهم پخش می شوند تبدیل به یک فیلم می شوند.

دوربین های فیلمبرداری به دو بخش عمده تقسیم می شوند:

1- دوربین های فیلمبرداری سینمایی

2- دوربین های فیلمبرداری ویدئویی

دوربین های فیلمبرداری سینمایی

دوربین های فیلمبرداری سینمایی در ابتدا از مکانیزم حرکت نگاتیو برای ضبط تصاویر استفاده می کردند. یعنی با حرکت نگاتیوهای بهم چسبیده حرکت برروی یک فریم ضبط می شد و در پایان با حرکت دادن پیوسته این فریم ها با یک سرعت ثابت از مقابل یک منبع نور تصاویر متحرکی مانند فیلم ایجاد می شد. ولی امروزه استفاده از نگاتیو منسوخ شده و دوربین های دارای سنسورهای دیجیتالی جایگزین آنها شده اند که کیفیت بسیار بالا و امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهند.

دوربین های فیلمبرداری ویدئویی

دوربین های فیلمبرداری ویدئویی که در ابتدا برای پخش تلویزیونی طراحی شده بودند بزرگ و سنگین بودند و فقط در استودیو استفاده می شوند ولی بعدها این تکنولوژی به خارج از استودیو منتقل شد و دوربین های ویدئویی قابل حمل اختراع شدند.

در سال 1983 سونی اولین دوربین ویدئویی با نام Betacam را به بازار ارائه کرد. این دوربین فیلمبرداری برای ضبط تصاویر از نوار کاست استفاده می کرد که فرمت آن 0.5 اینچ بود.

چند سال بعد اولین دوربین فیلمبرداری با فرمت VHS توسط کمپانی JVC اختراع شد و شرکت های دیگر از جمله پاناسونیک و هیتاچی در راستای تکامل آن به تولید دوربین فیلمبرداری پرداختند.

در اوایل قرن بیستم دوربین های فیلمبرداری دیجیتال به مرور جایگزین دوربین های فیلمبرداری آنالوگ شدند. امروزه دوربین های فیلمبرداری دیجیتال ساخته شده اند که قابلیت فیلمبرداری با کیفیت 4K یا UHD با سرعت 120 فریم در ثانیه را دارند.

خرید تجهیزات فیلمبرداری از فروشگاه مینیاتور

لینک های مرتبط

دوربین فیلمبرداری

دوربین فیلمبرداری حرفه ای

دوربین فیلمبرداری خانگی

قیمت دوربین فیلمبرداری

فروش دوربین فیلمبرداری

خرید دوربین فیلمبرداری

برچسب ها: دوربین ، دوربین فیلمبرداری ، دوربین فیلمبرداری حرفه ای ، دوربین فیلمبرداری خانگی ، قیمت دوربین فیلمبرداری ، فروش دوربین فیلمبرداری ، خرید دوربین فیلمبرداری ، قیمت دوربین فیلمبرداری حرفه ای ، فروش دوربین فیلمبرداری حرفه ای ، خرید دوربین فیلمبرداری حرفه ای ، قیمت دوربین فیلمبرداری خانگی ، فروش دوربین فیلمبرداری خانگی ، خرید دوربین فیلمبرداری خانگی ، دوربین هندی کم ، قیمت دوربین هندی کم ، فروش دوربین هندی کم ، خرید دوربین هندی کم ، دوربین فیلمبرداری هندی کم ، قیمت دوربین فیلمبرداری هندی کم ، فروش دوربین فیلمبرداری هندی کم ، خرید دوربین فیلمبرداری هندی کم