دوربین بدون آینه یا با آینه؟

دوربین بدون آینه یا با آینه؟

هنگامی که دوربین‌های بدون آینه برای اولین بار در سال 2009 وارد بازار شدند، به یک حریف بالقوه برای دوربین قدرتمند DSLR تبدیل شدند. سپس یک بحث شدید در دنیای عکاسی در مقایسه دوربین‌های بدون آینه و DSLR مطرح شد. کدام برتر است؟

قیمت انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

دوربین بدون آینه یا با آینه

دوربین بدون آینه یا با آینه

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: روش های خلاقانه در استفاده از رینگ لایت

 

این بحث به روز رسانی مداوم را طلب می کند. دوربین های بدون آینه همچنان روز به روز بهتر می شوند. هم دوربین‌های بدون آینه و هم دوربین‌های DSLR با جدیدترین نوآوری‌ها در فناوری دوربین به تکامل و پیشرفت خود ادامه می‌دهند. در این راهنما در مورد مقایسه دوربین های بدون آینه در مقابل دوربین های DSLR صحبت خواهیم کرد. در پایان باید نتیج گیری کنید که آیا دوربین دیجیتال بدون آینه بریا شما بهتر است یا DSLR ؟

تفاوت دوربین DSLR و بدون آینه

DSLR مخفف بازتاب دیجیتالی تک لنز است. در واقع این، نسخه دیجیتال یک دوربین SLR آنالوگ است، به این معنی که به جای فیلم عکاسی از یک سنسور تصویربرداری دیجیتال برای ثبت تصاویر استفاده می کند. نور از طریق لنز وارد می شود و از آینه ای در بدنه دوربین منعکس می شود که نور را به منظره یاب بازتاب می دهد. هنگامی که روی شاتر کلیک می کنید، آینه به سمت پایین می چرخد و سنسور دیجیتال را در معرض نور قرار می دهد که نور را جذب کرده و تصویر را ثبت می کند.

با یک دوربین بدون آینه، فقدان آینه به این معنی است که یک راه طبیعی برای پیش نمایش تصویر از طریق منظره یاب وجود ندارد. اما طراحی ساده تر و کارآمدتر، امکان داشتن دستگاه بسیار کوچکتر و قابل حمل را نیز فراهم می کند.

مقایسه بدون آینه و DSLR

برای مقایسه کامل دوربین‌های بدون آینه و دوربین‌های DSLR، بیایید نگاهی به تفاوت آنها در مورد مهم‌ترین مشخصات و ویژگی‌های دوربین بیندازیم:

اندازه و وزن

اندازه و وزن همیشه در مورد دوربین ها مهم هستند. در بیشتر موارد، شما از آن‌ها در موقعیت‌هایی استفاده خواهید کرد که احتمالاً به حرکت در اطراف نیاز دارید، بنابراین هرچه دوربین قابل حمل‌تر باشد، بهتر است.

یکی از نکات اصلی فروش دوربین های بدون آینه نسبت به دوربین های DSLR، قابل حمل بودن و وزن بدنه بسیار سبک تر آن است. اما این همیشه چیز خوبی نیست، زیرا وزن اکثر لنزهای بدون آینه تقریباً با لنزهای DSLR برابر است، بنابراین اگر تمایل دارید از لنزهای حجیم زیادی استفاده کنید، احتمالاً به دلیل این واقعیت، دوربین بزرگتر و سنگین تر، گزینه بهتری خواهد بود. که تعادل بین یک دوربین سبک وزن و یک لنز سنگین بسیار دشوارتر است.

دوربین‌های DSLR معمولاً بزرگ‌تر و سنگین‌تر از دوربین‌های بدون آینه خود هستند، زیرا در بدنه آنها یک آینه، یک پنتاپریسم و یک آینه فوکوس خودکار ثانویه و همچنین سایر بخش‌های سیستم فوکوس خودکار تعبیه شده است. با این حال، برخی از دوربین های DSLR APS-C نیز می توانند سبک وزن باشند.

قیمت

وقتی صحبت از قیمت به میان می آید، DSLR برنده بازی است. شما می توانید یک دوربین DSLR سطح پایه تا متوسط را با قیمتی مقرون به صرفه خریداری کنید و همچنان از مشخصات خوب و مجموعه ای از ویژگی ها برخوردار شوید. در دوربین‌های بدون آینه، هر چه قیمت ارزان تر باشد، وضوح، عمر باتری کمتر بوده و منظره یاب نیز نخواهد داشت.

با این حال، در دوربین‌های حرفه‌ای‌تر و بالاتر، دوربین‌های DSLR و بدون آینه به طور مساوی با هم مطابقت دارند. شما در یک دوربین بدون آینه یا DSLR، ویژگی و قدرت و عملکرد تقریباً مشابه خواهید دید و محدوده قیمت تا حد زیادی یکسان خواهد بود.

لنزها

از آنجایی که دوربین‌های DSLR دارای سابقه طولانی تری هستند، مسلم است که آن‌ها مجموعه وسیع‌تری از لنزها را دارند که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. در حال حاضر، اگر داشتن لنزهای بیشتر برای شما مهم است، دوربین DSLR گزینه بهتری است. اما همانطور که محبوبیت دوربین های بدون آینه همچنان در حال افزایش است، لنزهای ارائه شده آنها اکنون به آرامی در حال افزایش است.

دوربین‌های با فرمت میکرو چهارسوم در حال حاضر تعداد فزاینده‌ای لنز دارند که می‌توان آنها را از Olympus و Panasonic خریداری کرد. اگر کاربران دوربین های بدون آینه نیاز به استفاده از لنزهای اندازه DSLR داشته باشند، می توان از آداپتور استفاده کرد.

با این حال، انجام این کار می تواند بر برخی از ویژگی های دوربین بدون آینه شما تأثیر بگذارد، مانند:

نقطه کانونی
کیفیت زوم
کاهش سرعت فوکوس خودکار
پس چه کسی برنده این دور شد؟ DSLR یا بدون آینه؟ در این مورد DSLR برنده است.

عمر باتری

دوربین بدون آینه همچنان در اینجا ضعیف است، که می تواند یک امتیاز منفی برای عکاسانی باشد که برای مدت طولانی در میدان عکاسی می کنند. دوربین بدون آینه دارای بدنه کوچک‌تر با باتری‌های کوچک‌تر هستند، و حسگرهای دوربین بدون آینه همیشه فعال هستند، که می‌تواند عمر باتری را کاهش دهد. باتری های اضافی گران نیستند، اما حمل آنها سخت خواهد بود.

منظره یاب

برتری منظره یاب تا حدی به ترجیح شخصی بین این دو سیستم باز می گردد. با استفاده از یک DSLR، تصویری که از طریق منظره یاب نشان داده می شود، همان چیزی است که در واقع از لنز می آید. آینه درون DSLR تصویر را تا منظره یاب منعکس می کند. سیستم بدون آینه ، چون آینه ندارد، بنابراین تصویر منظره یاب به صورت الکترونیکی ایجاد می شود.

اگرچه این یک فرآیند ساده نیست، اما این سیستم منظره یاب بدون آینه دارای مزیت انعکاس تصویر با در نظر گرفتن سرعت شاتر، ISO، تعادل رنگ سفید و سایر تنظیمات داخل دوربین است.

عکاسی میدانی

سه عاملی که تعیین می‌کنند چقدر دوربین در میدان آسان است، اندازه آن، توانایی آن در عکاسی در محیط‌های کم نور و قابلیت فوکوس خودکار آن است. 

دوربین‌های بدون آینه از نظر بهتر هستند، اما این موضوع به دلیل وجود دوربین‌های DSLR کامپکت‌، کمرنگ می‌شود. لنزهای حجیم نیز در این میان نقش تعیین کننده ای دارند. با این حال، اگر به دنبال حجم کمتر هستید، دوربین بدون آینه انتخاب بهتری است.

در مورد فوکوس خودکار و عکاسی در نور کم، دوربین‌های DSLR از لحاظ تاریخی حکمفرما بوده‌اند، اما این برتری با تولید برخی از دوربین های بدون آینه مانند Sony a7S III شروع به تغییر کرده است. سیستم‌های فوکوس خودکار بدون آینه نیز بسیار بهبود یافته‌اند و دوربین‌هایی مانند Sony A6400 اکنون از سرعت فوکوس خودکار بی‌نظیری برخوردار هستند. با این حال، دوربین‌های DSLR همچنان برای فوکوس خودکار روی اهداف با حرکت سریع مانند عکاسی ورزشی یا حیات وحش، برتر هستند.

کیفیت عکس

هم دوربین‌های DSLR و هم دوربین‌های بدون آینه می‌توانند کیفیت تصویر فوق‌العاده‌ای داشته باشند، به این دلیل که هر دو سیستم قادر به استفاده از جدیدترین و بهترین سنسورهای فول فریم موجود در بازار هستند. به هر حال اندازه سنسور بزرگترین عاملی است که کیفیت تصویر را تعیین می کند. در حالی که مواردی مانند فوکوس خودکار، عکاسی در نور کم و وضوح دوربین همگی در کیفیت تصویر نهایی تاثیرگذار هستند، هیچ یک از دوربین ها برتری نسبت به دیگری ندارند. اگر بخواهید کیفیت تصویر را بین دو دوربین DSLR و بدون آینه در یک محیط کنترل شده مقایسه کنید، خواهید دید که تقریباً یکسان هستند.

اگر می خواهید بین یک دوربین بدون آینه یا DSLR تنها بر اساس اندازه سنسور تصمیم بگیرید، به خاطر داشته باشید که هر دو اندازه سنسور یکسانی دارند، مانند چهار سوم، APS-C، 35 میلی متر فول فریم، و حتی مدیوم فرمت (بله،دوربین های بدون آینه مدیوم فرمت وجود دارند). یک دوربین DSLR با سنسور APS-C تقریباً کیفیت تصویر یکسانی با دوربین های بدون آینه APS-C خواهد داشت و همین امر در مورد یک DSLR فول فریم و نمونه مشابه بدون آینه آن صدق می کند.

کیفیت ویدئو

ضبط ویدیو یک ویژگی است که امروزه هر دوربینی می‌تواند آن را انجام دهد، اما همه اینها به کیفیت ویدیویی که این دو دوربین مختلف می‌توانند تولید کنند خلاصه می‌شود.

دوربین‌های DSLR ممکن است طیف وسیعی از انتخاب‌ها را در مورد لنزها داشته باشند، اما فقط مدل‌های DSLR سطح بالا می‌توانند ویدیوهایی با کیفیت ۴K یا Ultra HD تولید کنند. به همین دلیل است که در این مورد، دوربین های بدون آینه دارای مزیت هستند زیرا توانایی تولید چنین کیفیتی را حتی در برخی از مدل های ارزان نیز دارند.

پخش تصویر و ویدئو

با وجود تفاوت‌هایی که بین دوربین‌های بدون آینه و دوربین‌های DSLR وجود دارد، در این نبرد بین DSLR و بدون آینه، در پخش تصویر و ویدیو هیچ برنده مشخصی وجود ندارد. هر دو دارای LCD معمولی 3 اینچی هستند که برای کاربران کافی است.

مزایای دوربین بدون آینه

دوربین‌های بدون آینه، صرف‌نظر از فرمت، تقریباً همیشه کوچک‌تر و سبک‌تر از دوربین‌های DSLR هم رده هستند، زیرا به باکس آینه‌ای نسبتاً حجیم و سنگین و مکانیسم‌های مورد نیاز برای حرکت آینه بازتابی به داخل و خارج از مسیر نور نیاز ندارند. در نتیجه، قطعات متحرک کمتری دارند، نسبت به دوربین‌های DSLR سنتی کم‌صداتر عمل می‌کنند، و ذاتاً کمتر مستعد ایجاد لرزش هستند.
برترین دوربین‌های بدون آینه امروزی از EVF‌های با وضوح بالا یا EVF‌های OLED با نرخ تازه‌سازی فوق‌العاده سریع (60 بار در ثانیه و بالاتر) استفاده می‌کنند که پوششی درخشان، 100 درصدی، بزرگنمایی بالا و تصویری در سطح چشم ارائه می‌کنند که با اکثر منظره‌یاب‌های اپتیکال (OVF) رقابت می‌کند. ، و تصویر مداوم را بدون خاموشی لحظه ای و حتی با روشن شدن شاتر فراهم می کند.
EVFها در دوربین‌های بدون آینه این مزیت را دارند که به کاربران امکان می‌دهند پیش‌نمایش عکس‌های گرفته شده (کامل با تصحیح نوردهی و تنظیمات سفارشی) را در زمان واقعی داشته باشند. به عنوان مثال، گرفتن سوژه ها در نور بسیار کم آسان تر می شود، زیرا نور تصویر به طور خودکار افزایش می یابد تا آنها را بیشتر نمایان کند.
دوربین‌های بدون آینه معمولاً شامل سیستم‌های فوکوس خودکار ترکیبی هستند که مزایای فوکوس خودکار تشخیص فاز روی سنسور (PDAF) و دقت تشخیص کنتراست AF (CAF) را ترکیب می‌کنند و عملکرد AF خود را به سطحی فراتر از دوربین‌های فوکوس خودکار می‌رسانند که در دوربین های DSLR سطح متوسط وجود دارد.
مزایای دیگر سیستم‌های ترکیبی CAF/PDAF در دوربین‌های بدون آینه شامل توانایی ارائه فوکوس خودکار مداوم و ردیابی فوکوس قبل و در حین نوردهی، یک فاکتور حیاتی در هنگام عکاسی تصاویر ثابت با سرعت بالا، یا گرفتن فیلم‌های HD  است.
دوربین های بدون آینه لایه بندی اطلاعات منظره یاب مانند تنظیمات دوربین، سطوح، هیستوگرام، پیک فوکوس و غیره را امکان پذیر می کنند و همچنین می توانند تصویر زوم فوری از ناحیه فوکوس ارائه دهند و امکان پخش تصاویر و فیلم ها را در EVF فراهم کنند.
دوربین های بدون آینه با استفاده از آداپتورهای مانت ساده امکان استفاده یکپارچه از لنزهای موجود را فراهم می کنند. این امکانات شامل نصب مانت از سیستم‌های لنز دیگر، لنزهای فاصله‌یاب کلاسیک و لنزهایی از سیستم‌های منسوخ یا مبهم است.
فاصله کوتاه‌تر پشت فلنج (مانت تا سنسور) دوربین‌های بدون آینه، طراحی لنزهای با کیفیت بالا، به‌ویژه زاویه‌های عریض را آسان‌تر می‌کند، که روشنایی بهتر لبه‌ها و گوشه‌ها و راندمان انتقال بیشتر نور را فراهم می‌کند.
سیستم‌های فوکوس خودکار ترکیبی در دوربین‌های بدون آینه، ناحیه وسیع‌تری از سنسور را پوشش می‌دهند و قابلیت فوکوس خودکار را به لبه‌ها و گوشه‌های قاب نزدیک‌تر می‌کنند و انعطاف‌پذیری کلی AF را افزایش می‌دهند.
دوربین‌های بدون آینه Live View پیوسته را از طریق LCD یا EVF ارائه می‌کنند و با استفاده از هر یک از سیستم‌های مشاهده هنگام فیلم‌برداری، بدون از دست دادن قابلیت AF، پیش‌نمایش را ارائه می‌کنند.

در بهترین حالت، دوربین‌های سیستم بدون آینه مزیت‌های دوربین‌های DSLR و کامپکت را با هم ترکیب می‌کنند و قابلیت تعویض لنز، کیفیت تصویر فوق‌العاده بالا و کل مجموعه ویژگی‌های سطح بالا از دوربین‌های DSLR متوسط و بالاتر را در ابعاد کوچک‌تر و سبک‌تر ارائه می‌کنند. 

مزایای دوربین DSLR

مدل‌های حرفه‌ای سطح متوسط و بالا با منظره‌یاب‌های اپتیکال پنتاپریسم شیشه‌ای جامد، تصویر تماشایی درخشانی را ارائه می‌کنند که هیچ EVF بدون آینه نمی‌تواند با آن مطابقت کند. این که آیا این برای شما مهم است، البته ذهنی است، اما بسیاری از عکاسانی که به منظره یاب اپتیکال عادت دارند، آن را یک مزیت قطعی می دانند.
دوربین‌های DSLR عموماً بزرگ‌تر از دوربین‌های بدون آینه هستند و این باعث می‌شود تا فضای بیشتری برای قرار دادن کنترل‌های اختصاصی برای عملکردهای مختلف دوربین مانند ISO، جبران نوردهی، تعادل رنگ سفید و غیره وجود داشته باشد. 
استفاده از باتری های بزرگتر ظرفیت بیشتری را نسبت به باتری های کوچکتر فراهم می کند. با اکثر دوربین‌های DSLR با کالیبر حرفه‌ای، می‌توانید در تمام طول روز بدون تمام شدن باتری عکاسی کنید، و این همیشه در مورد دوربین‌های بدون آینه مشابه صادق نیست.
عکاسان با دست های بزرگ اغلب دوربین های DSLR را ترجیح می دهند. دوربین‌های DSLR به شکلی بسیار ارگونومیک تبدیل شده‌اند و برخی از آن‌ها نسبت به نمونه‌های بدون آینه‌شان راحت‌تر هستند. برخی از عکاسان احساس می‌کنند که یک دوربین سنگین‌تر، مانند DSLR، پلتفرم تصویربرداری پایدارتری نسبت به برخی از دوربین‌های بدون آینه کوچک‌تر و سبک‌تر فراهم می‌کند. باز هم این موضوع ذهنی است و تصمیم شخصی است.
شکستن رکورد دوام، قابلیت اطمینان و عملکرد ثابت در شرایط نامناسب یک DSLR دشوار است. علاوه بر این، دوربین‌های DSLR سیستم‌های تثبیت‌کننده تصویر درون بدنه یا روی لنز را ارائه می‌کنند تا اثرات لرزش دوربین ناشی از آینه را به حداقل برسانند. به همین دلیل است که بسیاری از حرفه ای ها تمایلی به تغییر ندارند.
دوربین‌های DSLR سیستم‌های لنز بسیار توسعه‌یافته‌ای را ارائه می‌کنند که شامل لنزهای پرایم و زوم حرفه‌ای متعددی است که عملکرد تصویربرداری فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌کنند. در حالی که سیستم‌های بدون آینه هنوز با آرایه‌های نوری خارق‌العاده موجود برای سیستم‌های DSLR پیشرو مطابقت ندارند، این امر زودتر اتفاق می‌افتد زیرا هم سازندگان دوربین و هم سازنده‌های مستقل لنز به سرعت در حال گسترش و ارتقای محصولات خود هستند.

بدون آینه در مقابل DSLR: کدام دوربین بهتر است؟

دوربین های DSLR و بدون آینه دو محصول متفاوت با نقاط قوت و ضعف خاص خود هستند. DSLR به لطف منظره یاب اپتیکال، انتخاب وسیع تری از لنزهای قابل تعویض، عمر باتری بیشتر و عکاسی بهتر در نور کم را ارائه می دهد. از سوی دیگر، دوربین‌های بدون آینه سبک‌تر، قابل حمل‌تر هستند، کیفیت فیلم‌برداری بهتری را حتی در مدل‌های پایین‌تر ارائه می‌دهند و می‌توانند تصاویر بیشتری را با سرعت شاتر سریع‌تر ثبت کنند.

دوربین‌های بدون آینه و دوربین‌های DSLR امروزی هر دو نشان می‌دهند که فناوری دوربین‌های دیجیتال چقدر پیشرفت کرده است، زیرا هر دو توانایی تولید تصویری با کیفیتی که قبلاً دیده نشده‌اند با عملکرد و راحتی خیره‌کننده را دارند. دوربین‌های DSLR ممکن است امروز برتر باشند، اما با سرعت سریعی که فناوری عکاسی در حال پیشرفت است، چه کسی می‌داند عکاسان فردا چه چیزی را ترجیح می‌دهند.

فقط با گذشت زمان می توانیم بفهمیم کدامیک برنده می شود: DSLR یا بدون آینه؟

آیا دوربین بدون آینه بهتر از دوربین DSLR است؟

وقتی صحبت از دوربین بدون آینه در مقابل DSLR می شود، برنده مشخصی وجود ندارد. هر کدام نقاط قوت خود را دارند و ممکن است برای یک موقعیت یا گردش کار خاص انتخاب بهتری باشند. بهترین دوربینی که یک عکاس می تواند داشته باشد، دوربینی است که با مهارت های فنی، سبک هنری و محیط عکاسی او مطابقت داشته باشد.

دوربین بدون آینه سبک، بی صدا و سریع است. به شما این امکان را می دهد که مورد توجه قرار نگیرید و دوربین را همیشه در دست داشته باشید. یک دوربین DSLR دارای منظره یاب نوری است که نمای واقعی را ارائه می دهد. همچنین دارای عمر باتری بیشتر و گزینه های لنز بیشتری است. علاوه بر همه چیز، یک ترجیح شخصی قوی وجود دارد که هر عکاس حق دارد داشته باشد.

آیا حرفه ای ها از DSLR یا Mirrorless استفاده می کنند؟

یکی از موارد مورد بحث بدون آینه و DSLR این است که آیا عکاسان حرفه‌ای فقط از دوربین‌های DSLR استفاده می‌کنند. بسیاری از عکاسان حرفه ای هنگام عکاسی از مناظر یا حیات وحش دوربین بدون آینه را ترجیح می دهند زیرا حمل آن آسان، سریع و بی صدا است. عکاسان مسافرتی نیز معمولا از دوربین DSLR استفاده می کنند. در عین حال، عکاسانی را خواهید یافت که برای همیشه عاشق دوربین‌های DSLR خود هستند.

در دنیای عکاسی حرفه ای، راه حل سوال بدون آینه در مقابل DSLR داشتن یکی از هر کدام است. می توانید دو مجموعه دوربین، لنز، فیلترها و تنظیمات را آماده داشته باشید. به خصوص وقتی از یک سوژه غیرقابل پیش بینی مانند حیات وحش عکاسی می کنید، آماده بودن تفاوت را ایجاد می کند.

مطالب مرتبط: بررسی دوربین جدید Pixii
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *