دوربین بدون آینه چیست؟

در حالی که دوربین بدون آینه یک محصول تازه وارد در بازار است ، اما به نظر می رسد یک رقیب فوق العاده قوی در دنیای دوربین های دیجیتال است.

برای دهه ها ، دوربین DSLR به عنوان ابزار انتخاب عکاسان آماتور و حرفه ای ، برتر از همه سلطنت کرده است. اما اکنون همه چیز در حال تغییر است که دوربین های بدون آینه وارد تصویر شده اند. دوربین بدون آینه با ترکیب ویژگی های DSLR و قابلیت جابجایی دوربین point-and-shot ، یک دوربین کوچکتر ، سبک تر ، اما قدرتمندتر از دوربین قدرتمند DSLR ، در اختیار عکاسان قرار نمی دهد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نورپردازی خلاقانه با استفاده از رینگ لایت

 

دوربین بدون آینه چیست؟

یک دوربین لنز قابل تعویض بدون آینه (MILC) به عنوان یک سیستم دوربین جمع و جور تعریف شده است که دارای لنزهای قابل تعویض است و از یک سنسور تصویربرداری دیجیتال به جای آینه متحرک و پنتاپریسم استفاده می کند تا پیش نمایش دیجیتالی آنچه لنز از طریق منظره یاب الکترونیکی می بیند را منعکس کند ( EVF) فقدان مکانیسم آینه که معمولاً در دوربین های DSLR یافت می شود باعث می شود دوربین بدون آینه سبک تر و جمع و جورتر باشد که این بزرگترین نقطه فروش آن است. سنسورهای تصویربرداری در دوربین های بدون آینه در اندازه های مختلف وجود دارد: فول فریم ، APS-C ، میکرو چهار سوم و 1 اینچ.

دوربین بدون آینه در مقابل DSLR ها

چند تفاوت اساسی بین دوربین های بدون آینه و DSLR وجود دارد. به طور معمول دوربین های بدون آینه کوچکتر ، سبک تر و جمع و جورتر هستند و همین امر آنها را به گزینه ای مناسب برای مسافرت و استفاده روزمره تبدیل می کند. در گذشته دوربین های DSLR انتخاب بیشتری از لنزهای موجود داشتند ، اما با ورود بیشتر تولیدکنندگان عمده دوربین به بازار بدون آینه ، انتخاب لنزهای موجود به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

خوشبختانه بسیاری از شرکت ها مانند Canon و Nikon آداپتورهایی را برای استفاده از لنزهای DSLR روی بدنه های بدون آینه ارائه داده اند. دوربین های بدون آینه معاصر بسیاری از عملکردهای مشابه دوربین های DSLR را دارند ، بنابراین برای اکثر برنامه ها ، می توانید از آنها به جای یکدیگر استفاده کنید.

دوربین های بدون آینه چگونه کار می کنند؟

اگر با نحوه کار دوربین DSLR آشنا هستید ، تقریباً می دانید که چگونه دوربین های بدون آینه کار می کنند.

عکاسی با دوربین بدون آینه

با یک دوربین DSLR ، نور وارد لنز می شود ، از دهانه دیافراگم عبور می کند و به یک آینه رفلکس که در جلوی سنسور قرار دارد برخورد می کند. سپس آن نور (و همچنین تصویری که دوربین در حال مشاهده است) را به سمت پنج ضلع منعکس می کند ، سپس آن را به منظره یاب نوری منتقل می کند. اما از آنجا که دوربین های بدون آینه از آن مکانیزم آینه مکانیکی برخوردار نیستند ، نوری که از طریق لنز وارد می شود مستقیماً به سمت سنسور می رود و سپس اطلاعات دیجیتالی گرفته شده را به منظره یاب الکترونیکی یا صفحه LCD منتقل می کند.

اتوفوکوس

سه نوع سیستم اتوفوکوس برای دوربین های بدون آینه وجود دارد.

تشخیص فاز

تشخیص فاز در دوربین های DSLR معمول است و با استفاده از آینه نور ورودی را به جفت تصویر تقسیم می کند ، سپس آنها را مقایسه می کند. برای هدایت نور به سنسور فوکوس خودکار ، که در آن داده ها برای شناسایی فوکوس صحیح تجزیه می شود ، از شکاف پرتو استفاده می شود (متشکل از بخشی از آینه اصلی و آینه ثانویه کوچکتر)

تشخیص کنتراست

بیشتر دوربین های بدون آینه از تشخیص کنتراست استفاده می کنند که با اندازه گیری کنتراست بین پیکسل های سنسور ، فوکوس حاصل می شود. این سیستم هنگامی که حداکثر کنتراست بین پیکسل ها را تشخیص می دهد ، فوکوس صحیح را پیدا می کند.

فوکوس خودکار هیبریدی

هر دو سیستم AF مزایا و معایب خود را دارند. اما این روزها ، بیشتر دوربین های DSLR و دوربین های بدون آینه از یک سیستم فوکوس خودکار ترکیبی استفاده می کنند که ترکیبی از تشخیص فاز و تشخیص کنتراست است. همچنین مانند DSLR ، دوربین های بدون آینه دارای تعداد زیادی نقطه AF هستند که امکان انتخاب خودکار یا دستی AF را فراهم می کند.

سبک و کم حجم

همانطور که قبلاً ذکر شد ، دوربین های بدون آینه به دلیل اندازه کم و وزن قابل حمل ، نسبت به DSLR برتری دارند. این به ویژه در مورد MILC های Micro Four Thirds ، که کوچکتر و سبک تر از دوربین های بدون آینه APS-C است ، صادق است. بدون آینه و مکانیزم فوکوس خودکار که به طور معمول در دوربین های DSLR وجود دارد ، بدون آینه قادر است وزن و حجیمیت را به نفع طراحی کوچکتر و دوستانه تر برای سفر.

کارکرد بی صدا

با استفاده از قطعات و مکانیزم های کم تحرک ، دوربین های بدون آینه عموماً ساکت تر از دوربین های DSLR هستند ، که عامل مهمی برای عکاسانی است که به چیزی آرام و محجوب نیاز دارند.

کیفیت فیلم و فوکوس خودکار بهتر

وضوح تصویر بالا (4K و 1080p) در اکثر دوربین های بدون آینه ، از سطح پایین تا سطح بالا ، ذاتی است. اما با DSLR معمولاً باید سراغ مدل های رده بالاتر بروید تا بتوانید فیلم 4K یا Ultra HD بگیرید. مزیت دیگر MILC این است که به طور کلی برای فیلمبرداری بهتر هستند. دوربین های DSLR به دلیل بد بودن در فوکوس خودکار و فیلمبرداری مشهور هستند ، گرچه این عمدتاً یک امر کلی است زیرا برخی از مدل های DSLR در حالت تمرکز در حالت فیلمبرداری بسیار خوب عمل کرده اند ، مانند Canon EOS 70D و 80D.

منظره یاب الکترونیکی (EVF)
سرعت ضبط بالاتر

معایب دوربین های عکاسی بدون آینه

عمر باتری کوتاه

یکی از بزرگترین مشکلات دوربین های بدون آینه ، عمر باتری کمتر است. از آنجا که این دوربین ها هنگام عکسبرداری نیاز به استفاده از EVF یا صفحه LCD دارند ، به ناچار سریعتر باتری خود را خالی می کنید. همچنین ، دوربین کوچکتر به معنای باتری های کوچکتر است – که به معنی عمر باتری کمتر است.

محدودیت در انتخاب لنز

در بازار دوربین های دیجیتال که نسبتاً جدید هستند ، MILC ها دارای انتخاب کوچکتر و محدودتری از لنزهای قابل تعویض هستند. از طرف دیگر ، دوربین های DSLR در مارک های مختلف انتخاب گسترده و متنوعی دارند. در حال نوشتن ، سونی ، پنتاکس و سامسونگ محدودترین مجموعه لنزها را دارند ، در حالی که Olympus بیشترین تعداد لنزها را دارد. بنابراین ، مگر اینکه یک دوربین Olympus ، به ویژه یک دوربین با فرمت Micro Four Thirds داشته باشید ، در بخش لنز چیز زیادی برای انتخاب نخواهید داشت.

قیمت

دوربین های بدون آینه تقریباً با همان قیمت های DSLR خود قیمت دارند. بسیاری از دوربین های بدون آینه با بودجه بسیار خوب وجود دارد ، درست مثل دوربین های DSLR با بودجه. اما اگر بودجه شما کم است و شما باید در محدوده سطح مبتدی تا متوسط ​​باقی بمانید ، با DSLR صدای بیشتری خواهید دید.

این بدان دلیل است که اگرچه قیمت باید بین هر دو دوربین تقریباً یکسان باشد ، DSLR سطح ابتدایی معمولاً دارای ویژگی های بیشتر و مشخصات بهتری نسبت به نمونه بدون آینه خود خواهد بود. از طرف دیگر ، هنگام خرید در سطح سطح بالا ، هر دو دوربین DSLR و دوربین های بدون آینه از نظر قیمت و ویژگی ها به طور یکسان مطابقت دارند.

دوربین Mirrorless یا DSLR برای شما بهترین است؟

از آنجا که دوربین های بدون آینه و DSLR از لحاظ عملکردی بسیار شبیه به هم هستند ، تصمیم گیری در مورد انتخاب بهتر به ترجیح شخصی و انتخاب ویژگی بر می گردد. گزینه های بدون آینه و DSLR در هر محدوده قیمت برای همه از مبتدی تا حرفه ای وجود دارد.

عکاسانی که قصد استفاده از قابلیت فیلم برداری در محدوده 4K تا 8K را دارند ، دوربین های بدون آینه بیشتری را متناسب با نیازهای خود پیدا می کنند. اما عکس هایی که تجربه کلاسیک استفاده از منظره یاب نوری را ترجیح می دهند باید به دوربین های DSLR بچسبند. به نظر می رسد بسیاری از تولیدکنندگان دوربین در حال استفاده از دوربین های بدون آینه هستند ، بنابراین ممکن است در آینده دستیابی به فناوری جدید DSLR دشوار باشد.

هزینه دوربین های بدون آینه چقدر است؟

دوربین های بدون آینه در هر محدوده قیمتی وجود دارد ، از مدل های مقدماتی در محدوده 400-500 دلار تا دوربین های سطح حرفه ای با قیمت 6000 دلار و بالاتر. قیمت بدنه دوربین بدون آینه به اندازه سنسور ، ویژگی ها ، فریم در ثانیه ، درایو فوکوس خودکار ، قابلیت فیلمبرداری ، کیفیت منظره یاب الکترونیکی و سایر ویژگی ها و مشخصات آن بستگی دارد.

ساده ترین راه برای تعیین میزان هزینه ای که می توانید برای استفاده در یک دوربین بدون آینه هزینه کنید این است که در مورد اینکه چه ویژگی هایی برای شما بیشتر اهمیت دارد تصمیمات اساسی بگیرید. سپس نتایج جستجو را بر این اساس فیلتر کنید. با ادامه پیشرفت و گسترش این فناوری ، بسیاری از ویژگی های سطح حرفه ای در مدل های مصرف کننده با قیمت کمتری بیشتر نمایان می شوند.

بهترین مارک های دوربین بدون آینه کدامند؟

همه مدعیان برتر بازار DSLR جهشی به سمت بدون آینه داشته اند و برخی از تولیدکنندگان جدید نیز به این بازی پریده اند. کانن و نیکون هر دو توسعه محصولات جدید را متمرکز کرده اند تا بر رقابت با پیشنهادهای بدون آینه تمرکز کنند ، در حالی که سونی همچنان استانداردی را برای این صنعت تعیین می کند.

فوجی فیلم ، پاناسونیک و Olympus ثابت کرده اند که در صحنه بدون آینه نیز در حال طلوع هستند. سیگما اخیراً پس از سال ها تولید لنزهای قابل اعتماد ، با کوچکترین و سبک ترین دوربین بدون آینه در بازار بدنه دوربین نیز وارد شد.

بنابراین دوربین بدون آینه چیست؟ به زبان ساده ، یک دوربین DSLR در بسته بندی کوچکتر و سبک تر است. هر دو از سنسورهای بزرگ ، لنزهای قابل تعویض و سیستم های فوکوس خودکار پیچیده استفاده می کنند ، بنابراین تفاوت بیشتر در اندازه و مکانیسم های داخلی آنها است.

از نظر ویژگی ها و مشخصات ، دوربین های بدون آینه و DSLR اکثراً به طور یکسان مطابقت دارند. بنابراین ، اگر می خواهید بین DSLR یا بدون آینه یکی را انتخاب کنید ، مهم است که نیازهای خود را در نظر بگیرید. در بحث عالی Mirrorless در مقابل DSLR ، هیچ برنده مشخصی وجود ندارد. عادت های عکسبرداری ، سطح مهارت و جایگاه عکاسی که در آن قرار دارید تا حد زیادی تعیین می کند که کدام دوربین برای شما بهتر است.

مطالب مرتبطروش های افزایش کیفیت عکس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *