دلیل تار شدن عکس ها

چرا تصاویر من تار هستند؟ این یکی از سوالات متداولی است که مبتدیان می پرسند.

گرفتن عکس های واضح اغلب برای اکثر عکاسان آماتور به عنوان جام مقدس دیده می شود. گرچه در ابتدا به نظر پیچیده می رسد ، اما قوانینی اساسی وجود دارد که همه می توانند از آنها پیروی کنند.

در اینجا راهنمای ما در مورد چگونگی جلوگیری از عکسهای تار است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای کاشت ناخن

 

برای جلوگیری از لرزش دوربین ، یک سرعت شاتر سریعتر را انتخاب کنید

رایج ترین دلیل برای ایجاد عکس تار ، استفاده نادرست از سرعت شاتر است. هرچه سرعت شاتر شما بیشتر باشد ، احتمال لرزش دوربین کمتر است. این امر به ویژه هنگام عکسبرداری دستی صدق می کند.

هیچ راهی وجود ندارد که کسی بتواند دوربین را با سرعت کم شاتر به اندازه کافی ثابت نگه دارد. برای اکثر افراد ، این حد در حدود 1/60 ثانیه خواهد بود.

چقدر می توانید با دستی شاتر سرعت خود را کم کنید به سمت شما می آید. بهترین راه برای دانستن یقین ، آزمایش آن است. چندین عکس از یک صحنه بگیرید و هر بار سرعت شاتر خود را کاهش دهید. قبل از دیدن لرزش دوربین ، نتایج را بررسی کنید تا از کمترین سرعت شاتر مطلع شوید.

یک قانون کلی این است که سرعت شاتر را حداقل در فاصله کانونی لنز تنظیم کنید. اگر از لنز 200 میلی متری استفاده می کنید ، سرعت شاتر شما باید حداقل 1/200 ثانیه باشد. برای فاصله کانونی 20 میلی متر ، حداقل 1/20 ثانیه استفاده کنید. اگر لنز شما دارای لرزشگیر است ، می توانید سرعت شاتر خود را بیشتر کاهش دهید.

به خاطر داشته باشید که انتخاب سوژه در حداقل سرعت شاتر نیز تأثیر دارد. اگر از سوژه در حال حرکت عکاسی می کنید ، ممکن است به سرعت شاتر بیشتری نیاز داشته باشید.

برای عمق بیشتر میدان از دیافراگم وسیع تری استفاده کنید

عمق میدان نیز یکی از عناصر مهم در گرفتن عکس های واضح است. این یک ترکیب قابل پیش بینی از دیافراگم و فاصله کانونی شما است.

دیافراگم شما هر چه بیشتر (یعنی f / number کوچکتر) باشد ، عمق میدان کمتری خواهد داشت. این بدان معنی است که اگر از دیافراگم وسیع استفاده می کنید ، فقط قسمت کوچکی از تصویر شما واضح خواهد بود.

اگر یک عکس پرتره بگیرید ، می توانید چهره فرد را در حین تاری بودن پس زمینه تیز نگه دارید. اما اگر از یک صحنه منظره با دیافراگم وسیع عکاسی کنید ، می بینید که قسمت عظیمی از عکس تار است.

با دیافراگم حدود f / 8 شروع کنید و اگر عمق میدان بیشتری می خواهید از کوچکتر استفاده کنید.

بدون استفاده از آزمایش لنز ، از استفاده از دیافراگم های کوچک مطلع باشید. همانطور که می بینید ، دیافراگم بسیار باریک (بیش از f / 16) تأثیر مخربی بر وضوح عکس های شما دارد. به آن اثر پراش گفته می شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که استفاده از دیافراگم کوچکتر به معنای استفاده از سرعت شاتر کمتری است.

ISO خود را خیلی بالا نبرید

سومین جز component مثلث نوردهی تعیین کننده وضوح ، ISO است. ممکن است بالا بردن ISO شما وسوسه انگیز به نظر برسد تا بتوانید سرعت شاتر را سریعتر انتخاب کنید. اما نباید فراموش کنید که این به معنای نویز بیشتر در تصویر شما خواهد بود.

به دلیل نویز ، موضوع شما در بازرسی دقیق شروع به نرم شدن می کند. به عنوان مثال ، حتی یک عکس ثابت از کسی که با استاندارد ISO 6400 گرفته شده باشد ، باعث تار شدن چهره وی خواهد شد.

DSLR های جدید میزان نویز تولید شده در ISO های بالا را بهبود بخشیده اند. اما اگر واضح ترین عکس های ممکن را می خواهید ، ISO خود را تا آنجا که می توانید پایین نگه دارید.

یک روش خوب برای تست ISO دوربین این است که یک سری عکس از همان صحنه در ISO های مختلف بگیرید. با بزرگنمایی می توانید نتایج را در رایانه خود بررسی کنید تا تعیین کنید که چقدر می توانید ISO خود را تنظیم کنید.

دوربین خود را ثابت نگه دارید

اگر در حال شلیک دستی هستید ، باید اطمینان حاصل کنید که از وضعیت صحیح بدن استفاده می کنید. هدف این است که دوربین را تا حد ممکن ثابت نگه دارید.

با اطمینان از اینکه از دوربین خود پشتیبانی می کنید شروع کنید. با دست غیر غالب لنز را از پایین بگیرید. آرنج ها را به پهلو فرو کرده و از کشیده شدن آنها خودداری کنید.

باید سعی کنید نفس خود را نگه دارید و یا بازدم را خیلی آهسته انجام دهید تا لرزش را تا حد ممکن کاهش دهید. حتی اگر قبل از قرار گرفتن در معرض هوا ، هوا را تا نیمه بیرون دهید ، حتی بهتر است.

اگر در اطراف یک سطح جامد دارید ، می توانید از آن برای پایداری خود استفاده کنید. قرار دادن آرنج روی طاقچه یا تکیه دادن به دیوار به شما کمک می کند لرزش دوربین را به حداقل برسانید.

برای ثبات بیشتر از سه پایه استفاده کنید

اگر می خواهید واضح ترین تصاویر را ثبت کنید ، سه پایه ضروری است. استفاده از سه پایه به شما امکان می دهد با استفاده از دیافراگم کوچک و ISO پایین عکاسی کنید زیرا سرعت شاتر مسئله ای نخواهد بود. همچنین به شما کمک می کند تا تمرکز خود را به درستی انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که سه پایه خود را روی سطحی محکم نگه دارید. با عکسبرداری طولانی از مکانهایی مانند پل مراقب باشید. ممکن است وقتی دوربین شما شروع به لرزش علت عبور از ترافیک می کند ، یک تعجب ناخوشایند باشد.

همچنین اطمینان حاصل کنید که از سه پایه فیبر کربن با کیفیت خوب استفاده می کنید. باید آنقدر محکم باشد که بتواند در برابر وزن دوربین شما مقاومت کند. سه پایه ارزان از ارتعاشاتی رنج می برند که می تواند منجر به تاری عکس شود.

به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از سه پایه لرزشگیر تصویر خود را خاموش کنید. روشن نگه داشتن آن باعث می شود تا دوربین هنگامی که حرکتی وجود ندارد به دنبال حرکت باشد. این خود حرکتی ایجاد می کند ، که ممکن است به این معنی باشد که در نهایت با یک تصویر تار مواجه می شوید.

آینه خود را قفل کنید تا لرزش را به حداقل برسانید

هر زمان که عکس می گیرید ، آینه دوربین شما ورق می زند تا نور به سنسور شما برخورد کند. این باعث حرکتی اجتناب ناپذیر می شود که منجر به لرزش جزئی دوربین می شود.

با سرعت شاتر سریع ، این حرکت تصاویر شما را مختل نمی کند. با سرعت شاتر کمتر ، باعث لرزش های کوچک می شود و بر وضوح عکس های شما تأثیر می گذارد. هنگام استفاده از سه پایه برای عکاسی با نوردهی طولانی مدت ، باید آینه دوربین خود را قفل کنید.

قفل آینه – که فقط در دوربین های DSLR می توانید پیدا کنید – عملکرد مشابه دکمه شاتر شما را دارد. آینه را برای دوربین می چرخاند تا عکس بگیرد. اما به جای اینکه این کار را درست قبل از گرفتن عکس انجام دهید ، این کار را از قبل انجام می دهد. به این ترتیب این ویژگی به شما فرصتی می دهد تا لرزش ناشی از تلنگر آینه را از بین ببرید.

یک گزینه جایگزین استفاده از حالت نمایش زنده در دوربین است که آینه دوربین را نیز قفل می کند.

برای جلوگیری از لمس دوربین ، از یک کنترل از راه دور یا تایمر استفاده کنید

هنگام هدف گیری وضوح کامل ، مهم است که از لمس دوربین خودداری کنید. حتی فشار دادن دکمه شاتر باعث ایجاد حرکت جزئی می شود.

این بدان معنی است که شما می توانید همه موارد دیگر را به درستی انجام دهید ، و عکس شما ممکن است تا حدودی تار شود. با انتشار از راه دور یا استفاده از تایمر خودکار در دوربین ، اطمینان حاصل می کنید که مشکلی ایجاد نمی کند.

در حال حاضر حتی اگر دوربین شما دارای WIFI داخلی باشد می توانید از تلفن هوشمند خود به عنوان ریموت استفاده کنید!

مراقب باشید که بند دوربین خود را در باد می زند ، همچنین می تواند باعث لرزش کم دوربین شود.

به فوکوس برای نتایج شارپ توجه کنید

دلیل دیگر تار بودن عکس های شما عدم تمرکز روی قسمت صحیح تصویر است.

مهم است که بررسی کنید هدف فوکوس شما به سمت عنصر مناسب در عکس باشد. اگر در حال عکاسی پرتره هستید اما به طور تصادفی به پس زمینه اشاره می کنید ، دوربین در آنجا فوکوس می کند. به سوژه خود بروید و دکمه شاتر را تا نیمه بفشارید تا قبل از گرفتن عکس فوکوس شود.

برای اطمینان از شارپ بودن عکسهای خود ، باید از حالت فوکوس صحیح روی دوربین خود استفاده کنید. دوربین ها معمولاً دارای سه حالت اصلی فوکوس خودکار هستند.

تک شات – دوربین بر روی آنچه شما به آن اشاره می کنید تمرکز می کند. تا زمانی که دکمه را پایین نگه دارید ، در مکان دیگری دوباره تمرکز نمی شود.
فوکوس مداوم – این هنگامی که از چیزی در حال حرکت عکاسی می کنید گزینه خوبی است. پس از تنظیم فوکوس ، دوربین به ردیابی سوژه ادامه می دهد.
فوکوس خودکار – این حالت فوکوس بر اساس سوژه بین حالت تک و مداوم تغییر می کند. به خاطر داشته باشید که این همیشه قابل اعتماد نیست ، زیرا دوربین ممکن است اشتباه کند و روی قسمت اشتباه تصویر تمرکز کند.

برای گرفتن لحظه در حالت Burst Mode عکس بگیرید

نکته خوب دیگر برای ثبت عکس های واضح ، استفاده از حالت Burst Mode است.

به ویژه هنگام عکاسی از سوژه متحرک بسیار مفید است. نه تنها شانس عکس واضح را افزایش می دهد ، بلکه به این معنی است که می توانید در سکانس اکشن قاب مناسبی را انتخاب کنید. به همین دلیل است که حالت Burst Mode بیشتر توسط عکاسان ورزش و مسابقات استفاده می شود.

ممکن است گاهی اوقات متوجه شوید که اولین و آخرین عکسهای انبوه عکسها تار هستند. این به دلیل حرکت واقعی فشار دادن و آزاد شدن دکمه شاتر است. با انتخاب عکس های میانی از یک سکانس پشت سر هم می توانید از این مشکل جلوگیری کنید.

برای کنترل کامل از فوکوس دستی استفاده کنید

این روزها فوکوس خودکار روی دوربین ها عالی است ، اما هنوز هم برای چشم انسان مناسب نیست. تمرکز دستی می تواند اطمینان حاصل کند که شما دقیقاً بر روی آنچه می خواهید تمرکز کنید.

فوکوس دستی به ویژه هنگامی که از سه پایه استفاده می کنید ، مانند عکس گرفتن از یک صحنه منظره یا نمای نزدیک از گل ، بسیار مفید است. برای یافتن نقطه دقیق فوکوس ، از حالت مشاهده مستقیم دوربین استفاده کنید و در x5 یا x10 بزرگنمایی کنید. سپس به صورت دستی فوکوس کرده و تنظیمات جزئی را انجام دهید تا از بهترین وضوح اطمینان حاصل کنید.

همیشه به یاد داشته باشید که پس از اتمام حالت دستی ، به فوکوس خودکار برگردید. در غیر این صورت ، ممکن است خود را از دست بدهید.

برای جلوگیری از لکه گیری ، شیشه لنز خود را تمیز کنید

حتی اگر موفق شده اید هر آنچه را که در بالا نوشته شده دنبال کنید ، یک شیشه لنز کثیف هنوز هم می تواند تصاویر شما را خراب کند.

باید عادت کنید شیشه لنز خود را مرتب تمیز کنید. همین مورد در منظره یاب شما نیز صدق می کند. از تمیز بودن شیشه اطمینان حاصل کنید و دیوپتر را برای چشم خود تنظیم کنید.

قبل از ارسال کیفیت تصویر را بررسی کنید

بسیاری از عکاسان دریافتند که کیفیت عکس هنگام بارگیری یا بارگیری تصاویر کاهش می یابد. این مشکل رایج به دلیل برش خودکار عکس سایت ها است.

صفحات وب رسانه های اجتماعی به طور پیش فرض اندازه عکس ها را تغییر می دهند ، که منجر به بارگیری و آپلود با کیفیت پایین می شود. گاهی اوقات امکان بارگذاری عکس با وضوح بالاتر وجود دارد ، اما پیشنهاد نمی کنم روی آن حساب کنید.

با این حال ، سایت های ذخیره سازی ابری زیادی در دسترس است که می توانید عکس های خود را با کیفیت کامل به اشتراک بگذارید. در بیشتر موارد ، ثبت نام به صورت رایگان است و شما می توانید بلافاصله بارگذاری کار خود را شروع کنید.

مطالب مرتبطروش استفاده از رفلکتور (بازتابنده) در عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *