خطای کما در لنز

خطای کما در لنز به طور سیستماتیک بر روی سطوح منظم خمیده لنزهای کروی ظاهر می شود و در وهله اول نمی توان از آن جلوگیری کرد. کما ناشی از قرار گرفتن مورب اشعه های موازی نور بر روی یک لنز کروی است ، آستیگماتیسم در اثر قرار گرفتن مورب در برابر اشعه های مختلف نور در سطح کروی ایجاد می شود.

این خطا را می توان در درجه اول با ترکیب پیچیده چندین لنز و استفاده از لنزهای کروی اصلاح کرد. تلاش فنی مورد نیاز برای اصلاح آن نیز توسط قیمت لنز مشخص می شود.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نورپردازی خلاقانه با استفاده از رینگ لایت

 

اگر یک پرتو (نور “موازی”) نه به صورت موازی بلکه با زاویه نسبت به محور نوری بر روی لنز قرار گیرد ، به دلیل خمیدگی های مختلف سطح ، پرتو از طریق سیستم نوری عبور می کند. در صورت بروز این خطای تصویربرداری ، اشعه ها دوباره در یک نقطه تصویر بسته نمی شوند. بنابراین نقاط کانونی در محور نوری نیستند بلکه به سمت حاشیه منتقل شده اند. در تصویر این خطا به عنوان یک تحریف یک طرفه قطره ای شکل قابل مشاهده است. همیشه در جهت شعاعی به سمت بیرون است. کما ناشی از انحراف کروی است.

کاربر می تواند با متوقف کردن این خطا ، آن را از بین ببرد. لنزهای خوب می توانند با طراحی هوشمندانه لنز از این خطا جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط:  عکاسی از آتشفشان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *