خطاهای رایج در دوربین عکاسی نیکون

خطاهای رایج در دوربین های عکاسی DSLR نیکون به چند دسته تقسیم می شوند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: تاثیر رینگ لایت در عکاسی پرتره

 

خطاهای مربوط به کارت حافظه

1- Cannot record movie error

در بیشتر موارد این خطا به دلیل مشکل در کارت حافظه رخ می دهد. این حالت معمولا زمانی رخ می دهد که دوربین قادر به انتقال اطلاعات به کارت حافظه برای فیلمبرداری نباشد.

بهترین راه حل برای این خطا جایگزین کردن کارت حافظه جدید با کارت حافظه فعلی است. کارتی را انتخاب کنید که سرعت خواندن و نوشتن بیشتری دارد.

در صورتی که با جابجایی کارت حافظه مشکل حل نشد باید به یک تعمیرگاه مجاز دوربین های عکاسی مراجعه کنید.

 

2- خطای CHA/CHR چشمک زن

این خطا نیز احتمالا به کارت حافظه مربوط می شود. ممکن است این مشکل پس از کپی کردن تصاویر از کارت حافظه رخ دهد. راه حل آن فرمت کردن کارت حافظه از داخل دوربین است. اگر با فرمت کردن مشکل حل نشد. راه حل بعدی تعویض کارت حافظه است. اگر بازهم مشکل حل نشد باید به مرکز تعمیرگاه دوربین های عکاسی مراجعه کنید.

 

3- خطای عدم وجود کارت حافظه -E-

این پیام در دوربین های نیکون بیانگر عدم وجود کارت حافظه در داخل دوربین است. اولین قدم این است که کارت حافظه را داخل دوربین قرار دهید. در برخی موارد ممکن است کارت حافظه داخل دوربین باشد ولی دوربین قادر به خواندن آن نباشد.

در این موارد به آرامی محل اتصال کارت حافظه به دوربین را تمیز کنید. گام آخر تعویض کارت حافظه و پس از آن مراجعه به تعمیرگاه است.

 

خطاهای مربوط به لنز

1- خطای ERR چشمک زن

این خطا یکی از بدترین خطاها در دوربین عکاسی نیکون است. از آن بدتر این که ممکن است این خطا در یک دوربین کاملا نو ظاهر شود. ولی جای نگرانی نیست این خطا به دلیل کثیف شدن یا چرب شدن محل اتصال لنز و دوربین است.

در این موارد دوربین را خاموش کرده و لنز خارج کنید. سپس با محلول تمیز کننده و یک دستمال مخصوص محل اتصال لنز به دوربین را تمیز کنید و مجداد امتحان کنید. به احتمال زیاد مشکل حل خواهد شد. در غیر اینصورت باید به تعمیرگاه مجاز دوربین های عکاسی مراجعه کنید.

 

2- خطای FEE چشمک زن

این پیام در صورت استفاده از لنزهای قدیمی نیکون ظاهر می شود. لنزهای قدیمی نیکون دارای حلقه تنظیم دیافراگم هستند که معمولا با اعداد مشخص می شوند.

اگر حلقه تنظیم دیافراگم روی عددی غیر از عدد ماکسیم باشد این پیام خطا ظاهر می شود. برای حل این مشکل حلقه تنظیم دیافراگم را روی بالاترین عدد ممکن قرار دهید.

 

3- خطای F-or-fo-error

این مشکل به دلیل عدم تماس صحیح بین لنز و دوربین بوجود می آید. بنابراین لنز را باز کرده و مجداد به طور صحیح ببندید. البته ممکن است به خاطر استفاده از لنزهای قدیمی نیز باشد. در این صورت تماس الکترونیکی بین لنز و دوربین بوجود نمی آید.

4- خطای مثلث همراه با حرف F

این خطا معمولا به خاطر عدم تماس الکترونیکی لنز با دوربین عکاسی بوجود می آید. برای حل این مشکل لنز را باز کرده و محل اتصال لنز با دوربین را تمیز کنید و مجداد نصب کنید.

اگر مشکل حل نشد لنز را تعویض کنید و در نهایت اگر بازهم مشکل حل نشد به یک مرکز تعمیر مجاز دوربین های عکاسی مراجعه کنید.

 

خطاهای مربوط به شاتر

1- خطای Shutter released error

این خطا در اثر گیر کردن شاتر ظاهر می شود. برای حل این مشکل باید لنز را خارج کرده و شاتر را چک کنید. معمولا اگر جسم کوچکی بین مفصل شاتر گیر کرده باشد و یا شاتر به طور کامل آسیب ببیند این پیام ظاهر می شود.

برای حل این مشکل باید مفصل حرکتی شاتر را تمیز کنید. البته توصیه می شود که این کار را به تعمیرگاههای مجاز بسپارید.

 

2-خطای Press shutter release again

در صورت مشاهده این پیام باید دکمه شاتر را مجداد فشار دهید تا مشکل حل شود. اگر مشکل برطرف نشد همانند روش بالا عمل کنید.

 

خطاهای مربوط به باتری

1- خطای information icon error

این خطا به شکل حرف i در داخل یک دایره ظاهر می شود. این خطا می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اولین دلیل محتمل خالی شدن باتری است. بنابراین قبل از هر چیزی باتری را شارژ کنید.

دلیل دوم می تواند پرشدن کارت حافظه باشد بنابراین کارت حافظه را خالی کنید.

سایر خطاها

1- خطای This image cannot be deleted

این خطا زمانی اتفاق می افتد که شما می خواهید عکسی را از داخل دوربین حذف کنید که این عکس توسط دوربین محافظت می شود و نمی توانید این کار را انجام دهید. برای حل این مشکل باید پروتکل حفاظتی از روی آن عکس را بردارید.

عکس مورد نظر را بیابید سپس دکمه Key را فشار دهید تا قفل آن باز شود. در صورت عدم حل مشکل باید کارت حافظه را فرمت کنید. البته بهتر است قبل از این کار یک نسخه پشتیبان از کارت حافظه خود تهیه کنید.

2- خطای Stuck on R-number

این پیام از نظر فنی یک خطا نیست. اما در برخی موارد از گرفتن عکس جلوگیری می کند. این پیام زمانی ظاهر می شود که شما دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید.

این R می تواند هر عددی باشد. عدد R تعداد باقیمانده عکس هایی را که می توانید بگیرید نشان می دهد. با فشردن کامل دکمه شاتر باید این پیام از بین برود.

 

مطالب مرتبطبهترین لنزهای پرایم سری X فوجی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *