حداکثر دیافراگم در عکاسی چیست؟

دیافراگم به باز شدن دهانه لنز گفته می شود که نور از آن عبور می کند. در f/stop کالیبره شده است و عموماً به صورت اعدادی مانند 1.4، 2، 2.8، 4، 5.6، 8، 11 و 16 نوشته می‌شود. f/stopهای پایین‌تر نوردهی بیشتر و دیافراگم‌های بزرگ‌تر را نشان می‌دهند. اعداد بزرگتر نوردهی کمتری می دهند زیرا دیافراگم های کوچک تری را نشان می دهند. این ممکن است در ابتدا کمی متناقض به نظر برسد، اما با گرفتن عکس با f/stop های مختلف، واضح تر می شود. حتماً ابتدا دفترچه راهنمای خود را بررسی کنید تا یاد بگیرید که چگونه اولویت دیافراگم را برای دوربین خود تنظیم کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای استریم

 

چگونه دیافراگم بر عمق میدان تاثیر می گذارد؟

عمق میدان ناحیه وضوح قابل قبول در جلو و پشت سوژه ای است که لنز روی آن فوکوس شده است. به زبان ساده: ناحیه پشت سوژه شما چقدر واضح یا تار است.

هرچه f/stop کمتر باشد – هرچه باز شدن لنز بزرگتر باشد – عمق میدان کمتر باشد – پس زمینه تارتر می شود.

هر چه f/stop بیشتر باشد – هرچه باز شدن لنز کوچکتر باشد – عمق میدان بیشتر باشد – پس زمینه واضح تر است.

چگونه دیافراگم بر سرعت شاتر تاثیر می گذارد؟

استفاده از f/stop کم به این معنی است که نور بیشتری وارد لنز می‌شود و بنابراین برای ایجاد نوردهی صحیح که به سرعت شاتر سریع‌تر تبدیل می‌شود، نیازی به باز ماندن طولانی مدت شاتر نیست. باز هم، برعکس است: استفاده از f/stop بالا به این معنی است که نور کمتری وارد لنز می‌شود و بنابراین شاتر باید کمی بیشتر باز بماند که به سرعت شاتر پایین‌تر تبدیل می‌شود.

نحوه انتخاب دیافراگم

اکنون که می دانیم چگونه عمق میدان را کنترل کنیم، چه چیزی انتخاب های ما در انتخاب دیافراگم را تعیین می کند؟ ما از فوکوس و عمق میدان برای هدایت توجه به آنچه در عکس مهم است استفاده می کنیم و از عدم فوکوس برای به حداقل رساندن حواس پرتی استفاده می کنیم که نمی توان از ترکیب بندی حذف کرد. در حالی که هیچ قانونی وجود ندارد، دستورالعمل هایی برای انتخاب اولویت دیافراگم وجود دارد.

دیافراگم برای پرتره ها

برای پرتره کلاسیک، سوژه خود را با استفاده از “فوکوس انتخابی” از محیط اطراف جدا می کنیم. انتخاب دیافراگم بزرگ (f/stop پایین تر، مانند f2.8) عمق میدان بسیار کم را تنها با فوکوس سوژه یا فقط بخشی از سوژه ایجاد می کند. این کمک می کند تا توجه بیننده به سوژه هدایت شود.

دیافراگم برای عکاسی منظره

هنگام انتخاب لنز برای عکاسی منظره، معمولاً می‌خواهیم تا حد امکان جزئیات را از پیش‌زمینه تا پس‌زمینه ببینیم. ما می خواهیم با انتخاب یک دیافراگم کوچک (f/stop بالاتر، مانند f/8 یا f/11) به حداکثر عمق میدان برسیم.

دیافراگم برای عمق میدان متوسط

در حالی که می‌توانیم حداکثر یا حداقل عمق میدان را با کار در هر انتهای محدوده دیافراگم بدست آوریم، گاهی اوقات می‌خواهیم سطح عمق میدان متوسط‌تری داشته باشیم که فوکوس را به محدوده خاصی از فواصل در عکس کلی محدود می‌کند. یکی از راه های انجام این کار این است که یک f/stop میان رده مانند f/5.6 انتخاب کنید و از یک فریم آزمایشی عکس بگیرید. در پخش تصویر، از عملکرد بزرگنمایی LCD برای زوم و بررسی عمق میدان استفاده کنید. در صورت لزوم تنظیمات را انجام دهید و دوباره عکس بگیرید.

مطالب مزتبط: نکات مهم برای عکاسی پرتره سیاه و سفید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *