حافظه SSD چیست؟

حافظه اس‌اس‌دی (به انگلیسی: SSD) که به درایو حالت‌جامد یا درایو الکترونیکی نیز شناخته می‌شود، حافظه جانبی است که از تراشه ها برای ذخیره‌سازی دائم اطلاعات استفاده می‌کند.

حافظه اس اس دی SSD نیز همانند هارد دیسک HDD به دو دسته داخلی(INTERNAL) و خارجی(EXTERNAL) تقسیم بندی می شوند.

حافظه SSD از سیستم فلش برای ارائه عملکرد و دوام برتر استفاده می کنند.  در داخل حافظه HDD قسمتهای کوچک و متحرکی مانند هد مغناطیسی و صفحات چرخشی وجود دارد، مصرف انرژی و تولید گرما در حافظه های HDD زیاد است.

ولی در مورد SSD چنین نیست. SSD ها بدون قطعات متحرک هستند. بنابراین دوام بیشتری دارند ، خنک تر هستند و انرژی کمتری مصرف می کنند .

در ایران حافظه های SSD عموماً تحت عنوان “هارد SSD” خرید و فروش میشوند. در صورتی که استفاده از کلمه “هارد” قبل از “SSD” کاملا اشتباه است.

تلاش هایی از سوی وب سایت های مختلف برای تصحیح این اشتباه شده است ولی تا کنون هیچکدام از تلاش ها موفق نبوده و هنوز خریداران و فروشندگان از کلمه ” هارد SSD” به جای کلمه “SSD” یا ” حافظه SSD” استفاده می کنند.

 اس‌اس‌دی (SSD) توانسته جایگزین مناسبی برای هارد دیسک (Hard Disk Drive) یا اچ‌دی‌دی (HDD) شود.

مقایسه حافظه اس اس دی SSD با HDD

در واقع اس‌اس‌دی حافظهٔ مبتنی بر حافظه فلش است که در مقایسه با HDD برق کمتری مصرف می‌کند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. هارد دیسک ها (HDD) صفحاتی به نام پلاتر و هد دارند که این هد اطلاعات را از روی صفحات می‌خواند.

بر خلاف حافظه HDD حافظه اس اس دی (SSD) یک حافظه فلش است که بسیار محکم و بادوام است. در نتیجه در اثر سقوط یا پرتاب شدن و ضربه خوردن کاملاً مقاوم بوده و نسبت به اچ‌دی‌دی دوام بیشتری دارد.

از آنجایی‌که مزایای استفاده از اس‌اس‌دی قابل توجه است، به لحاظ قیمت نیز با هاردهای (HDD) کاملاً متفاوتند.

این نوع حافظه ها گران‌قیمت هستند و طبعاً کامپیوترهای مجهز به اس‌اس‌دی گرانتر از سیستم های مبتنی بر HDD هستند.

 اس‌اس‌دی هم به لحاظ سرعت عملکرد و هم از نظر میزان مصرف انرژی به مراتب بهتر از اچ‌دی‌دی است. اس‌اس‌دی هم سرعت عملکرد بیشتری دارد و هم از انرژی، برق کمتری مصرف می‌کند که بدنبال آن موجب افزایش عمر باتری لپ‌تاپ نیز می‌گردد. با این حال از نظر میزان ذخیره‌سازی داده‌ها نسبت به اچ‌دی‌دی ظرفیت کمتری دارد.

nvme

نسل جدید حافظه‌های اس‌اس‌دی SSD، اس‌اس‌دی‌های m.2 nvme می باشد که از لحاظ سرعت و خواندن و نوشتن و کارایی بسیار عالی هستند.

مقایسه ssd‌ها و هارد درایورها (HDD) سخت است. بنچمارک‌های سنتی ssd بر روی ویژگی‌های عملکردی تمرکز دارند.در صورتی کهHDDها در آن ضعیف هستند. از جمله این عملکردها می‌تواند به عملکرد تاخیر چرخش یا زمان جستجو اشاره کرد.

از آنجا که حافظه‌های اس اس دی SSD ، چرخشی نیستند و برای پیدا کردن داده‌ها نیاز به رفتن به مکان خاصی ندارند. در این تست‌ها ممکن است بسیار بهتر از HDDها باشند.

 حافظه های اس اس دی SSD با ترکیب خواندن و نوشتن مشکل دارند. و ممکن است که کارایی آن‌ها در طول زمان کاهش پیدا کند. تست اس اس دی SSD باید در حالتی باشد که دیسک پر باشد.

چون یک دیسک خالی ( یک دیسک تازه از جعبه باز شده) ممکن است از یک دیسک استفاده شده ( پر) کارایی بهتری داشته باشد. و بعد از چند هفته کارایی آن پایین بیاید. 

مزایا و معایب حافظه اس اس دی SSD

اکثر مزایای اس اس دی‌ها از دیسک‌های سنتی بیشتر است. در مقایسه با HDDها،دیسک‌های اس اس دی SSD کاملاً به صورت الکترونیکی به اطلاعات دسترسی دارند.

در حالی که HDDها به صورت الکترومکانیکی به داده ها دسترسی دارند. این باعث افزایش سرعت انتقال و استحکام مکانیکی بیشتری می‌شود. از طرف دیگر HDDها نسبت به ظرفیتی که ارائه می دهند قیمت کمتری دارند. .

اما باید توجه شود که حافظه اس اس دی SSD نسبت به قطع ناگهانی برق حساس است و امکان دارند که در مواردی تمام اطلاعات از بین برود.  قابلیت اعتماد در مدل‌های مختلف هر دو نوع حافظه مختلف است.

همانند HDDها، در مدل‌های مختلف اس اس دی SSD هم تعادلی بین مدل‌های مختلف آن است. اس اس دی‌های تک سطحی سلولی (SLC) در مقایسه با اس‌اس‌دی‌های چند سطحی سلولی (MLC) قیمت بیشتری دارند. در عوض سرعت بیشتری هم دارند.

در همان زمان، اس اس دی‌های مبتنی بر DRAM معرفی شدند که در حال حاضر پر سرعترین و گران قیمت‌ترین نوع اس اس دی SSD هستند. زمان پاسخ در آنها 10 میکروثانیه است.

در مقایسه با سایر اس اس دی‌ها که زمان پاسخ 100 میکروثانیه دارند این زمان فوق العاده ای است. دستگاهای فلش شرکتی (EFDs) به منظور ارائه قیمت مناسب تر نسبت به سایر انواع اس اس دی SSD و همچنین کارایی و زمان پاسخ مناسب طراحی شدند. 

در هاردهای سنتی، دوباره‌نویسی فایل دقیقا در همان فضای فیزیکی که قبلاً اشغال شده است انجام می‌گیرد. در حالی که در اس اس دی‌ها یک کپی از فایل را در سلول‌های دیگر انجام می دهند.

الگوریتم‌های سایش سطح پیچیده و مشکل هستند. یکی از علت‌های از دست رفتن اطلاعات در اس اس دی SSD همین است.

فناوری NAND در اس اس دی(SSD) چیست؟

فناوری 3D NAND امکان تولید حافظه با ظرفیت سه برابر را فراهم می کند. اینتل و میکرون که با هم روی 3D NAND کار کرده اند ، امیدوارند که روزی این پیشرفت ها منجر به SSD هایی به اندازه یک آدامس با بیش از 3.5 ترابایت فضای ذخیره سازی یا SSD های اندازه 2.5 لپ تاپ با بیش از 10 ترابایت فضای ذخیره سازی شود.

خرید حافظه جانبی اس اس دی(SSD) از فروشگاه مینیاتور

لینک های مرتبط

اس اس دی

حافظه اس اس دی

هارد اس اس دی

SSD

حافظه SSD

هارد SSD

برچسب ها:  اس اس دی ، قیمت اس اس دی، فروش اس اس دی ، خرید اس اس دی ، مرکز فروش اس اس دی ، مرکز فروش SSD ، مرکز خرید اس اس دی ، مرکز خرید SSD ، حافظه اس اس دی ، قیمت حافظه اس اس دی ، فروش حافظه اس اس دی ، خرید حافظه اس اس دی ، هارد اس اس دی ، قیمت هارد اس اس دی ، فروش هارد اس اس دی ، خرید هارد اس اس دی ، SSD ، قیمت SSD ، فروش SSD ، خرید SSD ، حافظه SSD ، قیمت حافظه SSD ، فروش حافظه SSD ، خرید حافظه SSD ، هارد SSD ، قیمت هارد SSD ، فروش هارد SSD ، خرید هارد SSD