تکنیک های مهم در عکاسی پرتره

1- پس زمینه مناسب برای عکس خود انتخاب کنید

در عکاسی پرتره پس زمینه بسیار مهم است. یک پس زمینه شلوغ یا پریشان باعث می شود توجه بیننده از موضوع اصلی پرتره دور شود. معمولا عکاسان برای عکاسی پرتره یک پس زمینه خنثی انتخاب می کنند که توجه مخاطب را از سوژه پرتره منحرف نکند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نور جایگزین رینگ لایت

با این حال لازم نیست یک پس زمینه کاملا ساده را انتخاب کنید. به عنوان مثال یک دیوار یا حصار جالب می تواند یک رنگ یا بافت خارق العاده ایجاد کند.

روش دیگر این است که یک شی را در پس زمینه قرار دهید تا به زیبایی پس زمینه اضافه شود. به عنوان مثال یک هنرمند در مقابل صندلی خود، یک ماهیگیر در مقابل یک قایق یا یک نوازنده جلوی گیتار خود قرار گیرد.

2- سوژه پرتره خود را برای عکاسی آماده کنید

شما حتی اگر بهترین مدل به عنوان سوژه، گرانترین تجهیزات و دوربین عکاسی را در اختیار داشته باشید اگر سوژه راحت و آرام نباشد و احساس خوبی نداشته باشد نتایج ضعیفی به همراه خواهد داشت. عکاسی یک تجربه نا آشنا و استرس زا برای مدل شما خواهد بود بنابراین وظیفه شما به عنوان عکاس این است که این تجربه را ساده، سرگرم کننده و عاری از استرس انجام دهید.با سوژه خود صحبت کنید و سعی کنید با او ارتباط دوستانه برقرار کنید.

در عکاسی پرتره از کودکان باید یا آنها بازی کنید تا یک ارتباط بین شما و او برقرار شود. از سوژه خود بخواهید که لباس هایی با رنگ خنثی یا ترجیحا رنگ تیره بپوشد. زیرا این کار کمک می کند که چهره سوژه در عکس زیباتر نمایان شود.

 

3- با سوژه خود همانند یک حرفه ای رفتار کنید

اکنون که سوژه شما برای عکاسی آماده شد در طول عکاسی با اطمینان و آرام کار کنید و هنگام عکاسی به سوژه خود دستورالعمل هایی واضحی بدهید.

هرگز به سوژه دستور العمل هایی سخت و پیچیده ندهید بلکه فقط آنها را وادار به انجام تنظیمات ساده کنید. یک نکته مهم این است که اگر سوژه کمر خود را از دوربین دورکند، یعنی کمی با زاویه نسبت به دوربین بایستد کمر او باریک تر به نظر می رسد.

4- اطمینان حاصل کنید که نور کافی برای عکاسی وجود دارد

اگر شما استودیویی اختصاصی ندارید نور خورشید جذاب ترین منبع نور برای عکاسی پرتره است. اگر نور خورشید مستقیم به سوژه بتابد ممکن است باعث ایجاد سایه های عمیق و خشن شود.

 

در این مواقع می توانید از رفلکتور و بازتابنده های مخصوص این کار استفاده کنید تا سایه های صورت را پر کند. البته در برخی موارد استفاده از نور فلاش نیز موثر خواهد بود. اگر از نور پنجره استفاده می کنید سعی کنید تا حد ممکن سوژه را به پنجره نزدیک کنید تا نور بیشتری به صورت او بتابد.

5- از لنزهایی با فاصله کانونی مناسب استفاده کنید

استفاده از لنزهایی با فاصله کانونی نامناسب می تواند تاثیر منفی برروی عکس شما داشته باشد. اما از کجا بدانیم که کدام فاصله کانونی را برای لنز خود انتخاب کنیم؟

عکاسی پرتره با لنز 50 میلی متر

عکاسی با لنز 50میلی متر دقیق ترین تصویر از چهره سوژه را به شما نشان می دهد زیرا هیچ گونه تغییری در چهره او ایجاد نمی کند.

اگر با لنزی با فاصله کانونی زیر 50میلی متر عکاسی کنید برخی از تحریفات نامطلوب را در عکس مشاهده خواهید کرد. مثلا اندازه دهان، بینی و پیشانی او بزرگتر از اندازه واقعی بنظر خواهند رسید و سایر قسمت های سر مانند گوش و چانه کوچکتر دیده خواهند شد.

استفاده از لنزهایی با فاصله کانونی بیش از 50 نیز تا حدودی مطلوب است ولی اگر لنزهایی با فواصل کانونی خیلی طولانی استفاده کنید صورت سوژه بیش از حد مسطح دیده خواهد شد. لنزهای با فاصله کانونی 80 و نهایتا 100 میلی متر نیز برای عکاسی پرتره مناسب هستند.

6- با استفاده از حالت الویت دیافراگم پس زمینه را محوکنید

یکی از راههای زیباتر شدن عکس پرتره تار کردن پس زمینه است. با تنظیم دیافراگم می توانید عمق میدان را روی دوربین عکاسی خود کنترل کنید. هرچه عدد دیافراگم کوچکتر باشد دیافراگم بازتر شده و پس زمینه بیشتر تار می شود. معمولا F4 دیافراگم مناسب برای عکاسی پرتره می باشد ولی عکاس بنا به سلیقه خود می تواند عدد کمتر یا بیشتر را انتخاب کند.

7- برروی چشم ها تمرکز کنید

احتمالا دوربین عکاسی شما دارای چندین نقطه فوکوس است که در منظره یاب قابل مشاهده هستند. با استفاده از گزینه AF نقطه فوکوس مرکزی را برروی یکی از چشمان سوژه خود قرار دهید.

مطمئن شوید که منبع نور در چشمان سوژه بازتاب دارد. استفاده از رفلکتورها باعث می شود تا یک پرتره خسته کننده و بی روح به یک پرتره خاص تبدیل شود که به این عمل Catch light می گویند. برای زیبایی هرچه بیشتر از یک Catch light به ازای هرچشم استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط

تکنیک های عکاسی از ماه

مطالب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *