تکنیک های فوکوس در عکاسی

یکی از تکنیک های مهم برای درک عکاسی به خصوص هنگامی که کار خود را شروع می کنید مفهوم فوکوس است. اگر به درستی فوکوس نکنید حتی در صورت صحیح بودن سایر تنظیمات دوربین با عکسهای تار مواجه خواهید شد. فوکوس می تواند بسته به موضوع شما آسان یا دشوار باشد. مثلا یک سوژه غیر متحرک یا یک پرنده که در حال پرواز سریع است. این مقاله همه مواردی را که برای فوکوس مناسب و ثبت تصاویر شارپ باید بدانید پوشش می دهد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای آراییشگاه

 

در هر عکسی که با دوربین ثبت می کنید یک بخشی وجود دارد که در کانون توجه قرار خواهد گرفت و دوربین این بخش از تصویر را با وضوح بیشتری ثبت می کند که به این عمل فوکوس می گویند. با تجهیزات مدرن امروزی فوکوس به طور معمول در لنز شما انجام می شود. این لنزها دارای عناصر شیشه ای هستند که می توانند به جلو وعقب حرکت کرده و مسیر نور را تغییر دهند. فوکوس یا به صورت دستی انجام می شود یا به صورت خودکار. فوکوس خودکار بدین صورت است که دوربین با استفاده از یک موتور عناصر موجود در لنز شما را برای تغییر فوکوس حرکت می دهد. برای فوکوس دستی باید حلقه فوکوس یا مکانیزم مشابه آن را روی لنز بچرخانید.

 

فوکوس دستی در مقابل فوکوس خودکار

سالها پیش در دنیای عکاسی لنزها فقط با قابلیت فوکوس دستی تولید می شدند. فوکوس خودکار یک اختراع نسبتا جدید در دنیای عکاسی است که اولین بار در سال 1977 ظاهر شد. با این وجود یک اختراع بسیارمهم است. سیستم های فوکوس خودکار از یک موتور در دوبین عکاسی یا لنز استفاده می کنند تا روی سوژه ای که انتخاب کرده اید فوکوس کنند و این با فشردن یک دکمه روی دوربین انجام می شود. امروزه بیشتر عکاسان از فوکوس خودکار استفاده می کنند و دلیل آن راحت بودن است. فوکوس خودکار سریع تر انجام می شود و حتی در بسیاری از موارد دقیق تر از فوکوس دستی است. به همین دلیل عکاسان ورزشی و حیات وحش همواره از فوکوس خودکار استفاده می کنند. ولی فوکوس دستی هم در عکاسی کاربرد دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

در برخی موارد مانند عکاسی ماکرو به دلیل نزدیک بودن لنز به سوژه ممکن است سیستم فوکوس خودکار دچار خطا شود و یا بطور کلی نتواند فوکوس را انجام دهد بنابراین در اینجا فوکوس دستی میتواند بسیار کاربردی باشد.

برای استفاده از فوکوس خودکار باید دوربین یا لنز شما یک موتور فوکوس خودکار داشته باشد. همیشه تمام لنزهای فوکوس خودکار و دوربین های موجود در بازار یک موتور داخلی ندارند. بنابراین هنگام خرید لنز باید دقت کنید. مثلا اگر از دوربین نیکون D3500 یا D5600 استفاده می کنید لنزی را خریداری کنید که دارای علامت AF-S یا AF-P باشد.

 

 

مکانیسم فوکوس خودکار به دو صورت می باشد:

1-تشخیص فاز (PHASE DETECTION)

2-تشخیص کنتراست (CONTRAST DETECTION)

تشخیص فاز – PHASE DETECTION

تشخیص فاز در ردیابی سوژه های متحرک بسیار سریع و خوب است زیرا به کار محاسباتی زیادی در دوربین شما نیاز ندارد. با این حال بیشتر در معرض خطا و مسائل عدم تطابق داخلی است. بعضی از دوربین ها به شما این امکان را می دهند که سیستم تشخیص فاز خود را کالیبره کنید تا خطا ها را به حداقل برسانید.

تشخیص کنتراست – CONTRAST DETECTION

برای تشخیص کنتراست دوربین شما نیاز به پردازش داده های بیشتری دارد به این معنی که معمولا قفل کردن فوکوس بیشتر طول می کشد. در نتیجه در ردیابی سوژه های متحرک مهارت خوبی ندارند. با این حال تشخیص کنتراست دقیق تر است زیرا مستقیما داده های حسگر دوربین را اندازه گیری می کند که این در عکاسی منظره و پرتره بسیار مناسب است.

اما از کجا بدانیم کدامیک از این سیستمها در دوبین ما فعال است؟

در بیشتر دوربین های عکاسی DSLR هر زمان که فوکوس خودکار از طریق منظره یاب دوربین انجام شود تشخیص فاز  اتفاق می افتد و هر زمان که از طریق LCD دوربین انجام شود تشخیص کنتراست رخ می دهد بیشتر دوربین های بدون آینه فقط یک سیستم دارند.

 

فوکوس مداوم یا پیوسته در مقابل فوکوس تکی

CONTINIOUS AUTO FOCUS  VS SINGLE-SERVO AUTO FOCUS

دو گزینه مهم و رایج، فوکوس خودکار پیوسته و فوکوس خوکار تکی هستند.

فوکوس پیوسته در دوربین های عکاسی کانن با نام ALL SERVO و در دوربین های عکاسی نیکون با نام AF-C شناخته می شوند. اساسا به این معنی است که هر زمان شما دکمه شاتر را تا نیمه بفشارید دوربین شما فوکوس را به طور مداوم تنظیم می کند و سوژه شما مدام در فوکوس خواهد بود که این برای سوژه های متحرک مناسب است.

فوکوس تکی در دوربین های عکاسی کانن با نام ONE-SHOT و در دوربین عکاسی نیکون با نام AF-S شناخته می شود. در این حالت زمانی که دکمه شاتر را تا نیمه بفشارید فوکوس برروی سوژه انجام می شود و تا زمانی که دکمه را رها نکنید تنظیم مجدد انجام نمی شود.

بعضی از دوربین ها حالت سوم دارند که ترکیبی از فوکوس پیوسته و تکی می باشد. یعنی خود دوربین بسته به ساکن یا متحرک بودن سوژه فوکوس پیوسته یا تکی را انتخاب می کند. البته در این حالت ممکن است دوربین دچار اشتباه شود.

 

حالت های فوکوس خودکار – AUTO FOCUS AREA MODES

بخش عمده فوکوس انتخاب حالت درست فوکوس است. این جایی است که به دوربین خود می گویید کدام استراتژی فوکوس را می خواهید اعمال کنید تا بهترین تصمیم را در مورد ردیابی و دنبال کردن فوکوس روی سوژه شما بگیرد.

نکته مهم این است که سیستم فوکوس خودکار از مجموعه ای از نقاط فوکوس تشکیل شده است.

معمولا هرچه تعداد نقاط فوکوس بیشتر باشد بهتر است و ردیابی سوژه های متحرک راحت تر انجام می شود.

1-فوکوس خودکار تک نقطه – Single point Auto focus

در این حالت دوربین از یک نقطه کانونی برای فوکوس خودکار استفاده می کند – نقطه کانونی که شما انتخاب کرده اید. این حالت برای زمانی که دوربین و سوژه حرکت نمی کنند خوب است. ولی برای سوژه های متحرک در حالت فوکوس پیوسته نیز می تواند کاربرد داشته باشد ولی قابلیت ردیابی ندارد.

 

2-فوکوس خودکار پویا – Dynamic Auto focus

در این حالت شما یک نقطه فوکوس را برای استفاده دوربین انتخاب می کنید. دوربین در این حالت می تواند سوژه شما را ردیابی کند و در برخی از نقاط اطراف حرکت کند.

 

3-فوکوس خودکار سه بعدی – 3D Tracking Auto focus

در این حالت سیستم فوکوس سوژه شما را دنبال می کند. ولی برخلاف حالت پویا نیازی نیست که دوربین خود را به اطراف بچرخانید. این حالت نیز برای عکاسی حیات وحش مناسب است. فوکوس سه بعدی به اندازه فوکوس پویا سریع و دقیق نیست.

 

4-فوکوس خودکار گروهی – Group-Area Auto focus

در این حالت دوربین از چندین نقطه فوکوس به طور همزمان استفاده می کند. تمام این نقاط اولویت یکسان دارند و روی نزدیکترین جسم واقع در هر یک از این نقاط فوکوس انجام خواهد شد. این حالت برای عکاسی از پرندگان در حال پرواز مناسب است.

5-حالت اتوماتیک –  Auto-Area Auto focus

در این حالت دوربین به طور خودکار صحنه را اسکن کرده و در مورد سوژه تصمیم می گیرد. ما این حالت را توصیه نمی کنیم زیرا کنترل کمتری به شما می دهد.

به یاد داشته باشید که همه دوربین های عکاسی از قابلیت های فوق الذکر برخوردار نیستند و ممکن است در این موارد متفاوت باشند. به هر حال استفاده از حالت های فوق نیاز به تمرین و مهارت دارد و چیزی نیست که بتوان یک شبه آن را یاد گرفت.

دکمه AF-ON

به طور پیش فرض هنگامی که دکمه شاتر به صورت نیمه بفشارید بیشتر دوربین ها فوکوس خودکار را انجام می دهند. اما در برخی موارد عکاس می خواهد که دکمه فوکوس و دکمه شاتر ازهم جدا باشند. برای این منظور اکثر دوربین های عکاسی با اختصاص دادن دکمه دیگری به نام AF-ON این امکان را به شما می دهند. مزیت دکمه AF-ON این است که با نگه داشتن آن فوکوس شما قفل می شود و شما می توانید چندین عکس را در همان حالت ثبت کنید. ما توصیه می کنیم که تا حد امکان از دکمه AF-ON استفاده کنید.

 

فوکوس انباشته – Focus Stacking

یکی از تکنیک هایی که ممکن است هر از گاهی در مورد آن بشنوید انباشته شدن فوکوس نامیده می شود. با استفاده از این روش شما چندین عکس را در نقاط مختلف می گیرید وسپس شارپ ترین بیت های هر عکسی را با هم ترکیب می کنید تصویر حاصل تصویری است که تمام نقاط آن کاملا شارپ خواهد بود.

 

مطالب مرتبط

پرسپکتیو (PERSPECTIVE )در عکاسی چیست و چه کاربردی دارد؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *