تکنیک های عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی در ظاهر می تواند یک تمرین ساده به نظر برسد اما در واقعیت عکاسی خیابانی یکی از سخت ترین ژانرهای عکاسی است زیرا اغلب باید برای مدت بسیار طولانی منتظر بمانید تا آن لحظه مورد نظرتان اتفاق بیفتد و ممکن است قبل از گرفتن عکس آن لحظه را از دست بدهید.

 

ولی عکاسی خیابانی غیرممکن هم نیست. تمرین هایی که در زیر به تشریح آنها خواهیم پرداخت به شما کمک می کند تا بهتر عکاسی کنید.

ایزوی خود را بالا ببرید

صحنه های خیابانی اغلب خیلی سریع اتفاق می افتند و رد می شوند، برخی از بهترین صحنه ها در یک لحظه در مقابل شما ظاهر و ناپدید می شوند. برای جبران این مسئله باید دوربین خود را تنظیم کنید تا بتوانید این صحنه ها را شکار کنید.

یکی از مهمترین تنظیمات مربوط به سرعت شاتر است. سرعت شاتر مناسب برای عکاسی خیابانی معمولا 1/250 ثانیه است که شارپ بودن عکس های شما را تضمین می کند.

در شب می توانید از سرعت پایین تر استفاده کنید مثلا 1/160 تا 1/125 ثانیه. ولی اگر از سرعت پایین تری استفاده منید ممکن است موجب تارشدن عکس شود.

 

در صورت امکان از دیافراگم کوچکتر استفاده کنید تا عمق میدان بیشتری داشته باشید. اگر فوکوس روی سوژه اصلی را از دست بدهید عمق میدان بیشتر احتمال خراب شدن عکس را به حداقل می رساند.

اگر در معرض تابش مستقیم آفتاب باشید تنها راه استفاده از سرعت شاتر سریع و دیافراگم کوچک بالا بردن ایزو است.

بسیاری ازعکاسان از ایجاد نویز ناشی از ایزوی بالا هراس دارند ولی این امر در دوربین های دیجیتال امروزی بسیار بهبود یافته است.

ایزوی پیشنهادی در نور خورشید 400، در سایه روشن 800، درسایه تیره 1600 و هنگام شب 3200-6400 است.

برخی از پرتره های خیابانی را امتحان کنید

اگر شما یک عکاس مبتدی هستید و در عکاسی خیابانی کمی سردرگم و عصبی می شوید یکی از بهترین راههای حل این مشکل گرفتن عکس پرتره خیابانی است. این کار باعث می شود احساس راحتی کنید و به عکاسی از مردم عادت کنید.

 

در صورت امکان جلوی برخی از افراد را بگیرید و به آنها بگویید که در حال انجام پروژه هستید و چهره آنها برای کار شما مناسب به نظر می آید و سعی کنید در ایجاد ارتباط مهارت پیدا کنید. در عین حال به پس زمینه و پیش زمینه نیز دقت کنید و سعی کنید شخصیت آنها را در عکس به تصویر بکشید. آنها از تلاش شما سپاسگزار خواهند بود.

 

اجازه دهید سوژه ها به سمت شما بیایند

یکی از مهمترین نکات مربوط به عکاسی خیابانی کاهش سرعت است. برخی از عکاسان با سرعت از مکانی به مکان دیگر می روند و انرژی خود را صرف حرکت می کنند. شما باید انرژی خود را صرف نگاه کردن به اطراف کنید نه حرکت تند و سریع.

معمولا ترکیب ها به صورت پویا ایجاد می شوند. با حرکت مردم و اشیاء و تغییر وزن بصری می توانید صبرکنید تا یک صحنه متعادل ایجاد شود.

 

با انتخاب مکان مناسب برای عکاسی به جای اینکه شما وارد فضای افراد شوید به آنها اجازه دهید که وارد فضای شما شوند. این امر باعث می شود تا مردم کمتر به شما توجه کنند و عکاسی از آنها را راحت تر می کند. معمولا وقتی اتفاق جالبی در یک مکان می افتد موقعیت بهتری برای عکاسی از آنها خواهید داشت .

 

هنگام عکاسی زیرکانه و سریع عمل کنید

باید هنگام عکاسی زیرک باشید و کمی هم نقش بازی کنید. نقش بازی کردن هنگام عکاسی یک تکنیک خارق العاده است. شما می خواهید عکس های خوب بگیرید اما نمی خواهید که بیش از حد مردم را ناراحت کنید. همیشه وانمود کنید که متوجه سوژه های خود نمی شوید.

مثلا وقتی می خواهید از شخصی که نزدیک شما قرار دارد عکاسی کنید دوربین را به سمت بالا یا به سمت یک ساختمان بگیرید و در آخرین لحظه دوربین را به موقعیت مورد نظر چرخانده و عکس خود را بگیرید.

 

لنزهای 35 و 50 را امتحان کنید

لنزهای پرایم 35 و 50 میلی متری اغلب برای عکاسی خیابانی در نظر گرفته می شوند اما همه عکاسان خیابانی از لنزهای پرایم استفاده نمی کنند. لنزهای پرایم سبک و جمع و جور هستند و همچنین باعث می شوند که دوربین زیاد به چشم نمی آید.

استفاده از لنزهای 35 و 50 باعث می شود که شما مجبور شوید به صحنه نزدیک تر شوید و این حس در بیننده ایجاد می شود که شما بخشی از صحنه هستید بجای اینکه به نظر برسد شما مردم را از دوردست دنبال می کنید.

 

 عکس های توصیفی از منطقه خود ایجاد کنید

هر چقدر در مورد عکاسی خیابانی بخوانید یا به کارهای عکاسان خیابانی نگاه کنید ، چیزی بهتر از تکرار ناب باعث پیشرفت شما نخواهد شد.
مهم نیست که چه کاری انجام می دهید ، هر روز یا یک روز در میان چند عکس بگیرید. بارها و بارها به همان مکانها برگردید ، مهم نیست کجا هستید.
در واقع مناطقی که وقت زیادی را در آنها می گذرانید همان مکان هایی هستند که باید از آنها عکاسی کنید. حتی اگر فکر می کنید آنها مناطق خسته کننده ای برای عکاسی هستند.

برای ادامه این کار ، اگر فکر می کنید منطقه ای برای عکاسی جالب نیست ، این باید دلیلی برای رفتن به آنجا و عکاسی از آن باشد. از اینکه چرا فکر می کنید خسته کننده است عکس بگیرید. ممکن است در حین انجام موارد جالب و جالب توجهی در مورد آن کشف کنید.

خواه افراد حضور داشته باشند یا نه ، سعی کنید اصل مکانهایی را که در آنها رفت و آمد می کنید به تصویر بکشید. سعی کنید تصاویری بدست آورید که نشان می دهد منطقه واقعاً مربوط به چه چیزی است و با گذشت زمان نمونه کارهای این مجموعه را بسازید.

 

مطالب مرتبط:  نمودار هیستوگرام چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *