عکاسی اکشن از مواد غذایی

عکاسی اکشن از مواد غذایی باعث می شود که عکسهای غذاها پویاتر و واقع بینانه تر شود. در صورتی که برای کتاب آشپزی عکس می گیرید باید جنبش بیشتری داشته باشید مثل ریختن پاشیدن و هم زدن.

همه عاشق دیدن دونات های تازه هستند که روی آنها پودر قند پاشیده می شود. اما چگونه می توان عکسهای اکشن از مواد غذایی گرفت؟ برای بهبود عکاسی از آشپزی باید به نکات مهمی که در ادامه مطلب خواهید دید توجه کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای تاتو

 

برای جلوگیری از لرزش از سه پایه استفاده کنید

استفاده از سه پایه در عکاسی آشپزی ضروری است. برای انجماد حرکت باید از هرگونه لرزش دوربین خودداری کنید. ممکن است دست شما بسیار پایدار باشد اما هیچگاه مانند سه پایه بدون لرزش نخواهد بود. خوبی سه پایه این است که شما فقط یکبار دوربین خود را برای یک صحنه تنظیم می کنید.

بهتر است قبل از گرفتن عکس اکشن، از صحنه اولیه یک عکس بگیرید و به عنوان نسخه پشتیبان آن را نگه دارید تا در مواقع ضروری با کمک ویرایش از آن استفاده کنید. چون ممکن است هنگام گرفتن عکس اکشن همه صحنه در اثر پاشش غذا به این طرف و آن طرف بهم بریزد و در صورتی که عکس شما باب میلتان نباشد، بازسازی صحنه برای عکاسی مجدد کاری دشوار و وقت گیر خواهد بود.

 

سرعت شاتر را تنظیم کنید

چگونه می توانید شربت شکلاتی خامه ای را که در حال ریختن است عکاسی کنید؟ یا آردی که در هوا پخش شده است؟

شما باید تصویر را با تنظیم سرعت شاتر فریز کنید. می توانید با سرعت 1/125 یا 1/160 ثانیه عکس بگیرید. هرچه سرعت شاتر بیشتر باشد فریز کردن تصویر راحت تر است. به خاطر داشته باشید که برای این شرایط به نور کافی نیاز دارید. سپس ایزو خود را تنظیم کنید. سعی کیند با ایزوی 400 یا 800 عکاسی کنید تا نور کافی به سنسور برسد ولی مراقب باشید که باعث ایجاد نویز در تصویر نشود. در انتها دیافراگم خود را تنظیم کنید. برای تنظیم عمق میدانی که می خواهید بدست آورید می توانید از نمای زنده استفاده کنید.

 

از نور طبیعی استفاده کنید

شما برای دستیابی به نتایج چشمگیر در عکاسی آشپزی به نور طبیعی نیاز دارید. ممکن است بخواهید از فلاش یا نور مصنوعی استفاده کنید ولی این کار ممکن است رنگ های سوژه های غذایی را خراب کند یا باعث ایجاد بازتاب نور در ظروف غذایی شود.

اگر می توانید نزدیک پنجره یا بیرون باشید. نور طبیعی باعث ایجاد عکس های واقع گرایانه می شود. اگر نور خیلی روشن است می توانید از یک کاغذ یا رفلکتور برای نرم کردن نور استفاده کنید.

 

از فوکوس دستی استفاده کنید

این حرکت ممکن است فوکوس خودکار دوربین شما را در حین عکاسی به اشتباه بیندازد. بجای آن از فوکوس دستی استفاده کنید.

برای تنظیم فوکوس دستی دو گزینه دارید:

1- می توانید یک جسم را در مکان محل پاشیدن یا ریختن غذا قرار دهید سپس روی جسم فوکوس کرده و آن را از کادر خارج کنید.

2- تمرکز برروی نقطه ای است که غذای در حال حرکت به سوژه غیر متحرک می رسد.

 

با حرکت آزمایش کنید

اگر در عکاسی آشپزی مبتدی هستید چند بار حرکت را آزمایش کنید. ببینید چگونه و کجا می خواهید مایع یا شربت را بریزید. اگر سس خیلی چسبناک است کمی آب به آن اضافه کنید تا مایع شود. ممکن است یک دستیار یا یک آشپز واقعی همراه داشته باشید. شما می توانید طوری آنها را هدایت کنید که بتواند انواع حرکت در حالتهای مختلف را امتحان کنید و بهترین را انتخاب کنید. ممکن است بخواهید علاوه بر ریختن و پاشیدن و بهم زدن، عکاسی از آرد را هم تجربه کنید. مشهورترین از این نوع عکاسی عکسهایی است که بهم زدن دست های آغشته به آرد را نشان می دهد. عکاسی از آرد می تواند بسیار کثیف باشد.

 

درحالت پیوسته و با تایمر خودکار عکاسی کنید

برای عکاسی از آشپزی که شامل عکسهای اکشن است، هنگام عکاسی از حالت پیوسته استفاده کنید. با این کار می توانید در مدت زمان کوتاهی چندین عکس بگیرید. استفاده از تایمر خودکار به شما این اجازه را می دهد که زمان کافی برای ورود به موقعیت خود را داشته باشید. همچنین می توانید در برخی موارد از ریموت استفاده کنید. ولی بیشتر عکاسان از این حالت اجتناب می کنند.

 

بهترین زاویه را انتخاب کنید 

انتخاب زاویه مناسب در عکاسی از غذاها بسیار مهم است. شما باید فضای کافی برای شروع حرکت داشته باشید ولی نیازی نیست که فضای خالی خیلی بزرگی داشته باشید. ریختن و پاشیدن به زوایای مختلفی احتیاج دارد. مشاهده اینکه شربت کارامل از بالای یک قاشق می چکد می تواند در بیننده ایجاد ولع و هیجان کند. بنابراین ریختن را از یک نقطه بلند آغاز کنید.

 

 

اگر از ارتفاع خیلی کم شربت را بریزید هیجانی در بیننده ایجاد نخواهد کرد. درست همانند تصویر زیر:

 

در تصویر سوم همه چیزعالی به نظر می رسد. فضای کافی برای مایع طلایی وجود دارد تا یک قطره کشیده ایجاد کند. اما اگر جریان مایع طولانی تر شود ممکن است از هیجان آن کاسته شود.

 

به پس زمینه نیز بسیار توجه کنید. یک پس زمینه آشفته یا یک آشپزخانه شلوغ و بهم ریخته می تواند هیجان تصویر را از بین ببرد.

 

شما می توانید عکسهای اکشن بدون حرکت واقعی ایجاد کنید. ممکن است بخواهید هنگام عکاسی از غذا از حرکات ضمنی استفاده کنید. حرکات ضمنی می تواند بریدن سبزیجات، پخش کردن کره یا ورز دادن خمیر باشد. تمام اینها می توانند حس حرکت را در بیننده ایجاد کنند.

 

 

مطالب مرتبط

EV یا جبران نوردهی در عکاسی چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *