تکنیک های عکاسی از آبشار

در این مقاله ، ما نکاتی را در مورد عکاسی از آبشارها توضیح خواهیم داد و امیدواریم با خواندن این مطالب بتوانید عکسهای زیبایی را از آبشارها ثبت کنید. گرچه کار ساده ای به نظر می رسد ، اما عکس گرفتن از آبشارها و صاف جلوه دادن اب به نظر می رسد می تواند کمی چالش برانگیز باشد ، مخصوصاً اگر تجهیزات مناسبی ندارید.

اگرچه مطمئناً می توان  با دوربین دستی از آبشار عکاسی کرد ، اما بهترین شرط شما این است که از سه پایه پایدار استفاده کنید تا سرعت شاتر بسیار پایین را بدون معرفی لرزش دوربین فراهم کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در ZOOM

 

1. هدف شما – سرعت شاتر آهسته

برای اینکه آب صاف به نظر برسد ، باید از سرعت شاتر بسیار آهسته و چند ثانیه ای یا بیشتر استفاده کنید. سرعت کم شاتر باعث ایجاد جلوه “ghosting” می شود و موضوع را صاف و مبهم نشان می دهد ، دقیقاً همان چیزی که شما می خواهید. سرعت شاتر سریع فقط تصویر آب جاری را ثبت می کند و باعث می شود صحنه خیلی معمولی به نظر برسد.

 

در بالا تصویری از یک آبشار را می بینید که با سرعت شاتر نسبتاً سریع 1/250 ثانیه ثانیه ثبت شده است. اگر از سرعت شاتر پایین استفاده می کنید استفاده از یک ریموت شاتر در کاهش لرزشهای ناشی از فشردن دکمه شاتر دوربین به شما کمک خواهد کرد.

2. از سه پایه استفاده کنید

اگر می خواهید آب متحرک را ضبط کرده و آن را نرم و لطیف جلوه دهید ، باید از سه پایه استفاده کنید ، زیرا در هنگام استفاده از سرعت شاتر بسیار پایین امکان نگه داشتن دوربین بدون لرزش دست وجود ندارد. شاید بتوانید دوربین خود را بر روی سنگ یا شی دیگری قرار دهید ، اما نمی توانید به اطراف حرکت کنید و  محدود خواهید بود. اگر هنوز سه پایه ندارید ، توصیه می کنیم هرچه سریعتر آن را تهیه کنید.

 

3. از پایین ترین ایزو استفاده کنید

هنگامی که دوربین خود را روی سه پایه قرار دادید ، باید به کاهش سرعت شاتر ادامه دهید. پایین آوردن ISO دوربین به کمترین مقدار مانند ISO 100 نه تنها کیفیت تصویر را افزایش می دهد ، بلکه سرعت شاتر را نیز کاهش می دهد. به عنوان مثال ، کاهش ISO دوربین از ISO 800 به 100 در DSLR سرعت شاتر را با سه توقف کامل کاهش می دهد ، بنابراین اگر در 1/250 ثانیه عکس می گرفتید ، در نهایت با سرعت شاتر به 1/25 ثانیه می رسید. 

 

4- از فیلتر چگالی خنثی استفاده کنید

اگر قبلاً سعی کرده اید ISO دوربین خود را به کمترین مقدار کاهش دهید و دیافراگم خود را روی بزرگترین عدد تنظیم کنید و هنوز نمی توانید به چندین ثانیه نوردهی برسید ، به این معنی است که به احتمال زیاد در شرایط روز روشن عکس می گیرید و هنوز نور زیادی از طریق لنز وارد می شود.

 

تنها راه برای کاهش میزان عبور نور از لنز ، استفاده از یک فیلتر در جلوی لنز است که قسمت زیادی از نور ورودی را مسدود می کند. فیلترهای “ND” یا “Neutral Density” به طور خاص برای این منظور طراحی شده اند. انواع مختلفی از فیلترهای چگالی خنثی وجود دارد و بیشتر آنها از نظر نوری که از خود عبور می دهند متفاوت هستند. 

در بیشتر فیلترهای ND عددی در انتها وجود دارد که چیزی مانند “ND 0.3” یا “ND 1.8”. این اعداد نشان دهنده میزان نوری است که فیلتر مسدود می کند. به عنوان مثال ، فیلتر “ND 0.3” یک استاپ نور را مسدود می کند ، در حالی که “ND 1.8”  به اندازه 6 استاپ نور را مسدود می کند.

این استاپ ها به چه معناست؟ بگذارید بگوییم شما ISO خود را به 100 تغییر داده اید ، دیافراگم خود را به f / 16 تغییر داده و هنوز سرعت شاتر سریع 1/250 ثانیه را دارید.

اگر از فیلتر “ND 0.3” استفاده کنید ، سرعت شاتر شما به 1/125 ثانیه کاهش می یابد. اگر از فیلتر “ND 3.0” استفاده می کنید ، سرعت شاتر شما تا 4 ثانیه کاهش می یابد و فقط حدود 0.1٪ نور را انتقال می دهد! این یک تغییر بزرگ است که در 1/250 ثانیه تصویر آب فریز شده توسط یک فیلتر به آب ابریشمی تبدیل می شود.

البته لازم به یادآوری است که استفاده از فیلتر پولاریزه نیز باعث می شود که بازتاب های اضافی حذف شده و رنگها به صورت زنده تر در عکس ظاهر می شوند.

 

6. از لنزهای واید و تله فوتو استفاده کنید

برای عکاسی از آبشارها ، از لنزهای زوم زاویه واید و تله استفاده کنید. آبشارهای زیاد و قدرتمند می توانند مقدار زیادی رطوبت را در هوا آزاد کنند که ممکن است در قسمت جلوی لنز شما قرار گیرد یا حتی به تجهیزات شما آسیب برساند.

 

 

برای عکاسی از آبشار از فاصله دور از لنزهای تله فوتو مانند Nikon 70-200mm f / 2.8G VR II استفاده کنید و اگر آبشار کوچکتر است و نزدیک آن ایستاده اید از لنزهای با زاویه دید عریض مانند Nikon 16-35mm f / 4.0 VR استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط: عمق میدان در عکاسی چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *