تکنیک زوم انفجاری یا ZOOM BURST

آیا می خواهید به عکسهای خود هیجان اضافه کنید یا دوست دارید عکسهای اکشن ثبت کنید؟

یکی از راه های گرفتن عکس های اکشن و خاص استفاده از تکنیک Zoom Burst یا زوم انفجاری است. این یک روش ساده و سرگرم کننده است که می توانید روی سوژه های خود به روشی نمایشی فوکوس کنید.

بیایید ببینیم برای افزودن این افکت خلاقانه به عکسهای خود چه کاری باید انجام دهیم؟

 

زوم انفجاری چیست؟

به زبان ساده زوم انفجاری یک افکت خلاقانه بر روی عکس می باشد یعنی وقتی که به عکس نگاه می کنید انگار سوژه اصلی در داخل یک تونل قرار دارد که دیواره های تونل تار به نظر می رسد. می توانید از این افکت برای ایجاد حس اغراق آمیز در عکس های خود استفاده کنید. این تکنیک به اثر انفجاری مربوط می شود که لنز شما هنگام حرکت ایجاد می کند.

 

زوم انفجاری یک تکنیک موثر برای هدایت چشم بیننده به مرکز تصویر است زیرا مرکز عکس از کناره های آن شارپ تر است.

زوم انفجاری در واقع ترکیبی از بزرگنمایی و کوچک نمایی لنز هنگام باز بودن شاتراست.

چه لنزهایی را برای زوم انفجاری استفاده کنیم؟

اولین قدم برای خلق یک عکس با زوم انفجاری استفاده از لنز مناسب است. متاسفانه شما نمی توانید با لنزهای پرایم این تکنیک را اجرا کنید زیرا فاصله کانونی آنها ثابت است. یک لنز کیت معمولی 55-18 برای ایجاد رگه های کوتاه کافی است.

اگر می خواهید رگه های تاری، بزرگتر و برجسته تر به نظر برسند از لنزهای زوم بزرگتر استفاده کنید. بیشتر افراد با 70-300 شروع می کنند اما می توانید از 200-18 یا 400-100 نیز استفاده کنید.

 

در حالت دستی عکاسی کنید تا از هر جنبه بر زوم انفجاری کنترل داشته باشید

اگر این حالت را قبلا امتحان نکرده باشید شاید کمی از این موضوع هراس داشته باشید. ولی در این حالت می توانید بهترین تنظیمات را خودتان انتخاب کنید.

اگر محیط روشن است دیافراگم را روی F/22 و سرعت شاتر را روی 1 ثانیه تنظیم کنید. اگر محیط تاریک است F/20 و سرعت شاتر 2 ثانیه را انتخاب کنید.

اگر دیدید که مقدار نوردهی باز هم کم است می توانید مقادیر را تغییر دهید تا به نوردهی مناسب برسید.

 

برای ایجاد جلوه تاری در عکس از سرعت شاتر پایین استفاده کنید

چرخاندن حلقه زوم لنز برای ایجاد اثر زوم انفجاری به تنهایی کافی نیست. راز واقعی ایجاد این اثر استفاده از سرعت شاتر پایین است. وقتی از سرعت شاتر طولانی استفاده می کنید دوربین عکاسی شما حرکت را به صورت اثر تار شدن در عکس ثبت می کند.

تنظیم سرعت شاتر بین 1 تا 5 ثانیه برای تولید اثر زوم انفجاری کافیست. سنسور دوربین شما برای ثبت لحظه چرخاندن لنز به همین مقدار زمان نیاز دارد.

 

دانستن سرعت شاتر مناسب و دقیق نیاز به آزمون و خطا دارد. اگر عکاسی در روز از سرعت شاتر1 تا 2 ثانیه استفاده کنید و اگر در شب عکاسی می کنید می توانید تا 3 ثانیه نیز امتحان کنید. البته انتخاب سرعت مناسب به طول لنز شما نیز بستگی دارد.

 

 

برای جلوگیری از نوردهی بیش از حد از دیافراگم های کوچک استفاده کنید

از آنجاییکه زمان نوردهی شما بیش از 1 ثانیه طول می کشد باید نور ورودی را محدود کنید در غیر اینصورت با پدیده اوراکسپوژر در عکس هایتان مواجه خواهید شد.

انتخاب دیافراگم مناسب برای زوم انفجاری کاملا به نور محیط بستگی دارد و شما می توایند حتی از F/2 تا F/22 را نیز انتخاب کنید. فقط مراقب باشید که منجر به نوردهی بیش از حد نشود.

 

اگر تصاویر شما هنوز دچار نوردهی بیش از حد هستند از فیلترهای ND استفاده کنید

فیلترهای ND درجه بندی های متفاوتی دارند. مثلا فیلتر ND2 می تواند نوردهی را تا 1 استاپ کاهش دهد، فیلتر ND4 تا 2 استاپ و ND8 تا سه استاپ نوردهی را کاهش می دهد.

 

سوژه خود را در مرکز عکس برای فوکوس نگه دارید

در زوم انفجاری فقط مرکز عکس مورد توجه قرار می گیرد. بنابراین منطقی است که سوژه اصلی خود را در همان موقعیت قرار دهید. اگر از یک سوژه ثابت عکس می گیرد برای اطمینان از قرار گرفتن در جای مناسب عکس های آزمایشی بگیرید.

برای اطمینان از وضوح سوژه فوکوس خودکار را خاموش کرده و زوم کنید. در مرحله بعد روی سوژه فوکوس کرده و زوم را به عقب برگردانید. اگر همه چیز در منظره یاب شما تار به نظر می رسد نگران نباشید. به محض چرخاندن لنز صحنه دوباره عادی به نظر می رسد.

 

برای سوژه های متحرک فوکوس خود را روی بی نهایت قرار دهید. هنگامی که سوژه شما در کادر قرار گرفت زوم کنید و عکس بگیرید.

اگر از سه پایه برای جلوگیری از لرزش دوربین استفاده می کنید به شما کمک زیادی خواهد کرد. استفاده از یک ریموت شاتر را نیز در نظر بگیرید.

با کمی تمرین به راحتی می توانید از تکنیک زوم انفجاری برای ایجاد عکس های زیبا استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط: تکنیک های عکاسی خیابانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *