تکنیک لنز معکوس برای عکاسی ماکرو

تکنیک لنز معکوس شامل چرخش لنز به گونه ای است که عنصر عقب به سمت خارج قرار گیرد و عنصر جلو رو به بدنه دوربین قرار دارد. برای اتصال لنز معکوس به بدنه دوربین یا لنز دیگری می توانید از آداپتورهای ویژه استفاده کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت بزرگ

 

اگر قبلاً این عمل را مشاهده نکرده باشید ، انجام آن کاری عجیب به نظر می رسد. اما کار می کند نمودار بالا دلیل آن را نشان می دهد. در استفاده معمول ، یک لنز 50 میلی متری نور را از فاصله بسیار دور متمرکز می کند تا تصویر بسیار کوچکتر باشد و توسط حسگر دیجیتال یا فیلم ضبط شود.

لنز را معکوس کنید و عکس آن اتفاق می افتد. لنز 50 میلی متری آنچه را می بیند بزرگ می کند و تقریباً تصویر در اندازه واقعی را ارائه می دهد.

1- تک لنز معکوس ماکرو

برای اتصال لنز معکوس به دوربین خود از یک حلقه معکوس استفاده کنید .

این آداپتورها را می توانید ارزان خریداری کنید. یک طرف مانند فیلتر به انتهای لنز شما پیچ می شود ، طرف دیگر به مانت دوربین شما متصل می شود.

عکس بالا نحوه عملکرد آن را نشان می دهد.

اگر لنزی با حلقه دیافراگم دستی داشته باشید ، این روش به خوبی کار می کند. با نزدیک شدن به سوژه عمق میدان کاهش می یابد.

اگر لنز معکوس شما دارای حلقه دیافراگم دستی نیست ، مجبورید در حداکثر دیافراگم لنز خود کار کنید. 

2- لنز معکوس دوقلو ماکرو

برای اتصال لنز معکوس خود به لنز دیگری از یک حلقه اتصال استفاده کنید.

لنز معکوس مانند یک فیلتر کلوزآپ قدرتمند عمل می کند.

لنز 50 میلیمتری معکوس دارای مقاومت +20 دیوپتر است. یک لنز معکوس 24 میلی متری دارای مقاومت دیوپتر +41.6 است. با توجه به قدرتمندترین لنز کلوزآپ که از دیوپتر +10 می دانیم ، می توانید قدرت این تکنیک را ببینید.

عکس بالا نحوه استفاده از این روش را نشان می دهد. یک لنز 50 میلی متری معکوس به لنز پرایم 85 میلی متری وصل می کنیم. در این تنظیمات ، لنز 85 میلی متری لنز اولیه و لنز معکوس لنز ثانویه نامیده می شوند.

این را می توانید با هر لنز به عنوان لنز اصلی امتحان کنید. هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد ، به بزرگنمایی بیشتری دست خواهید یافت. نکته مهم این است که اندازه های فیلتر با یکدیگر مطابقت داشته باشند یا به یکدیگر نزدیک باشند ، بنابراین شما یک حلقه اتصال خریداری می کنید که آنها را به هم متصل می کند. شما می توانید در صورت نیاز از یک حلقه اتصال به همراه حلقه پله ای استفاده کنید.

مزیت ماکرو معکوس لنز دوقلو این است که می توانید لنز معکوس را در وسیع ترین دیافراگم باز بگذارید. در عوض برای افزایش عمق میدان ، لنز اصلی را متوقف می کنید.

بسته به عدسی که لنز معکوس را به آن متصل می کنید ، می توانید تا 3 برابر در اندازه واقعی عکس تولید کنید. این تقریباً سه برابر بیشتر لنزهای ماکرو است.

همیشه باید از لنزهای معکوس مراقبت کنید تا از خراشیدن جلوگیری شود.

اگر یک اکستنشن تیوب دارید ، می توانید آن را به لنز معکوس وصل کنید (عکس بالا را ببینید). این به محافظت از عنصر عقب کمک می کند و همچنین به عنوان کاپوت لنز عمل می کند.

تکنیک لنز معکوس آنقدر شما را به سوژه نزدیک می کند که عکاسی در حالت دستی تقریباً غیرممکن است. برای دستیابی به بهترین نتیجه ، از سه پایه برای ثابت نگه داشتن دوربین و از کابل ریموت شاتر استفاده کنید.

بهترین کار این است که از این تنظیمات در داخل خانه استفاده شود ، مخصوصاً برای سوژه های ظریف مانند گل. اگر بیرون آن را امتحان کنید ، کمترین نسیم گل را به حرکت در می آورد و عکس را خراب می کند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه (از نظر وضوح تصویر) ، لنز اصلی را حداقل تا f4 متوقف کنید. این کار عمق میدان را افزایش می دهد.

مطالب مرتبط:  عکاسی تجاری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *