تکنیک فوکوس و ترکیب مجدد

هنگام عکاسی با دوربین دیجیتال، گاهی اوقات به دلیل محدودیت های دوربین، فوکوس بر لبه های کادر غیرممکن است. برای اینکه بتوانند مشکل را حل کنند، عکاسان می توانند از تکنیکی به نام «فوکوس و ترکیب مجدد» استفاده کنند. در این مقاله، تکنیک فوکوس و ترکیب مجدد را بررسی می‌کنم، که می‌تواند هنگام عکاسی در محیط‌های مختلف بسیار مفید باشد – چه عکاسی در شرایط کم‌نور یا عکس‌برداری از سوژه در گوشه کادر.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در آرایش

 

ترکیب مجدد به چه معناست؟

قبل از اینکه در مورد این تکنیک صحبت کنیم، اجازه دهید ابتدا توضیح دهیم که کلمه “Recompose” در عکاسی به چه معناست. وقتی عکس می گیرید، قبل از گرفتن عکس، عکس خود را با دقت کادر بندی می کنید و سوژه خود را در جایی از کادر قرار می دهید. به عبارت دیگر، شما شات را می سازید. ترکیب مجدد به این معنی است که ابتدا عکس خود را کادربندی کنید (مثلاً برای به دست آوردن فوکوس)، سپس دوربین خود را حرکت دهید تا سوژه خود را در جای دیگری در کادر تغییر دهید.

به عنوان مثال، فرض کنید با قرار دادن سوژه در مرکز کادر و فوکوس روی چشمان سوژه شروع به کار کرده اید. به جای گرفتن یک عکس خسته کننده با سوژه خود در نقطه مرده، می توانید سوژه را کمی در کنار هم قرار دهید و در نهایت ترکیب بندی بهتری داشته باشید. به عبارت دیگر، شما در حال ترکیب مجدد شات خود هستید.

چرا نیاز به ترکیب مجدد داریم؟

به طور معمول، اکثر مردم هنگام استفاده از دوربین‌های دیجیتال مدرن، از ترکیب مجدد عکس‌های خود خسته نمی‌شوند. بسیاری از دوربین‌های DSLR، حتی ابتدایی‌ترین مدل‌های سطح پایه، دارای تعداد زیادی نقاط فوکوس هستند که همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌شود، در منظره یاب پراکنده شده‌اند:

هنگام ثبت یک عکس، ساده ترین کار معمولاً این است که نقطه فوکوس را به ناحیه مورد نظر منظره یاب (محل قرارگیری سوژه) منتقل کنید، فوکوس را به دست آورید و سپس عکس بگیرید. اما یک مشکل معمولی در اینجا نهفته است – نقطه فوکوس اغلب برای پوشش ناحیه مورد نظر بسیار کوچک است یا ممکن است جایی نباشد که شما می خواهید. نگاهی دیگر به منظره یاب بالا بیندازید – مجبور هستید سوژه خود را در جایی قرار دهید که 11 نقطه فوکوس از پیش تعریف شده قرار دارند.

اما اگر می‌خواهید انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشید و بخواهید سوژه خود را آزادانه در هر نقطه از کادر حرکت دهید ، دوربین‌های سطح بالاتر نقاط فوکوس بیشتری برای کار در موقعیت‌هایی مانند این دارند، اما به ندرت کل کادر را پوشش می‌دهند، زیرا سیستم تشخیص فاز دوربین محدودیت‌هایی دارد. گاهی اوقات داشتن نقاط فوکوس بیش از حد ممکن است هنگام تنظیم مجدد عکس ها سرعت شما را نیز کاهش دهد، زیرا باید نقاط فوکوس را بسیار جابجا کنید.

علاوه بر این، نقطه فوکوس مرکزی همیشه در تمام دوربین های DSLR دقیق ترین است، همانطور که قبلا در مورد گرفتن عکس های واضح اشاره کردیم. این بدان معناست که وقتی شرایط نور ضعیف است، تنها انتخاب شما برای دریافت تصاویر واضح و قابل قبول استفاده از نقطه فوکوس مرکزی است. 

روشهای فوکوس و ترکیب مجدد

راه های مختلفی برای فوکوس و ترکیب مجدد عکس هایتان وجود دارد. بیایید هر روش را مرور کنیم و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم. فرض کنید دوربین و لنز شما روی فوکوس خودکار تنظیم شده‌اند. دستورالعمل های زیر در حالت فوکوس دستی کار نمی کنند.

روش فوکوس single servo

اولین و ساده ترین راه این است که دوربین خود را روی حالت فوکوس خودکار Single Servo یا “AF-S” قرار دهید. هنگامی که دوربین شما روی حالت Single Servo تنظیم شده است، با نیم فشار دادن دکمه شاتر فقط یک بار فوکوس می کند. در حالی که نقطه فوکوس را در مرکز قرار می دهید، دوربین خود را به سمت سوژه خود بگیرید، فوکوس را با فشار دادن نیمی از دکمه شاتر قفل کنید و منتظر بمانید تا دوربین آن را تأیید کند (با یک بوق یا با یک نشانگر در فوکوس)، سپس دوباره ترکیب کنید و عکس بگیرید اگر دوربین شما از گرفتن عکس امتناع کرد، به این معنی است که روی حالت انتشار “فوکوس” تنظیم شده است. فقط به منوی دوربین رفته و آن را روی “Release” در حالت AF-S / Single Servo تنظیم کنید و مهم نیست که آن را به کجا بکشید، باید بتواند عکس بگیرد.

این روش روی اکثر دوربین ها عالی عمل می کند، اما لازم است دوربین خود را روی حالت Single Servo / AF-S تنظیم کنید. اگر با دوربین DSLR سطح پایه نیکون عکاسی می کنید، تا زمانی که سوژه شما حرکت نمی کند، حالت پیش فرض AF-A نیز باید عالی کار کند. اگر می خواهید بتوانید فوکوس را در هر حالت فوکوس خودکار قفل کنید، روش بعدی را ببینید.

روش قفل فوکوس خودکار

تقریباً هر دوربین دیجیتال مدرن با لنز قابل تعویض، از جمله مدل‌های ابتدایی، دارای دکمه‌ای در پشت دوربین است که به قفل کردن نوردهی دوربین و فوکوس خودکار اختصاص دارد. در دوربین های نیکون، این دکمه “AE-L / AF-L” نامیده می شود و تقریباً در هر مدل دوربین آن را خواهید یافت. به طور پیش فرض، دکمه برای قفل کردن نوردهی و فوکوس برنامه ریزی شده است که برای تکنیک فوکوس و ترکیب مجدد عالی عمل می کند.

بدون نگرانی در مورد اینکه دوربین شما در کدام حالت فوکوس خودکار قرار دارد، فقط با نیم فشار دادن دکمه شاتر روی سوژه خود فوکوس می کنید، سپس پس از تایید فوکوس، دکمه AE-L / AF-L را در پشت دوربین فشار داده و نگه دارید. در حالی که به نیم فشار دادن شاتر ادامه می دهید. سپس عکس خود را دوباره ترکیب می کنید و عکس می گیرید (به نگه داشتن هر دو دکمه ادامه دهید). انجام این کار به دو چیز می رسد: نوردهی شما قفل می شود و تغییر نمی کند (که می تواند هنگام عکاسی از افراد در نور چالش برانگیز بسیار مفید باشد) و تمرکز شما روی سوژه باقی می ماند.

AF-ON / روش دکمه برگشت

آخرین روش، کار کردن با دکمه‌ای در پشت دوربین برای دستیابی به فوکوس است – تکنیکی که به نام «فوکوس با دکمه‌های پشتی» شناخته می‌شود. با انتقال عملکرد فوکوس دوربین به این دکمه، نیازی به نیمه فشار دادن دکمه شاتر در هنگام گرفتن فوکوس را از بین می برید – از دکمه شاتر فقط برای گرفتن عکس استفاده می شود.

این یک روش عالی است زیرا مجبور نیستید دائماً به فشردن دکمه قفل فوکوس خودکار یا قرار گرفتن در حالت Single Servo فکر کنم. علاوه بر این، مجبور نیستید دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید، که ممکن است به طور تصادفی آن را فعال کنید. و برای فوکوس و ترکیب مجدد عکس های شما عالی عمل می کند.

باز هم، تمام دوربین های DSLR مدرن و دوربین های بدون آینه می توانند این کار را انجام دهند. اگر یک دوربین دیجیتال رده بالا دارید، ممکن است یک دکمه AF-ON در پشت آن داشته باشید که انگشت شست شما به آن برسد. دکمه “AF-ON” را می توان در منوی دوربین پیکربندی کرد تا عملکرد فوکوس را به آن منتقل کند.

ابتدا مطمئن شوید که در یک حالت فوکوس خودکار هستید – باید بتوانید نقاط فوکوس را در منظره یاب خود جابجا کنید. در مرحله بعد، به “Custom Setting Menu” -> “Autofocus” بروید، سپس آیتم منو “AF Activation” را پیدا کنید. آن را به «فقط AF-ON» تغییر دهید. پس از تنظیم، سعی کنید دکمه شاتر را نیمه فشار دهید – هیچ کاری انجام نمی دهد. اما به محض اینکه دکمه AF-ON را با انگشت شست خود فشار دهید، دوربین شروع به فوکوس می کند.

اگر دوربین نیکون سطح پایه دارید، ممکن است دکمه اختصاصی AF-ON نداشته باشد. با این حال، ناامید نشوید، زیرا همان دکمه “AE-L / AF-L” که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، می تواند برای انجام همان کار پیکربندی شود:

تنظیم در یک مکان منوی متفاوت قرار دارد. به “Custom Setting Menu” -> “Controls” -> “Assign AE-L/AF-L button” یا به “Setup Menu” -> “Buttons” بروید و گزینه ای را مشاهده خواهید کرد که می گوید “AF-ON” . فقط آن گزینه را انتخاب کنید و OK را فشار دهید. پس از انجام این کار، ابتدا دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید – نباید سعی کنید فوکوس را به دست آورید. سپس، دکمه AE-L/AF-L را فشار دهید و دوربین باید فوکوس خودکار را شروع کند.

ما در مقاله فوکوس دکمه پشتی خود به بسیاری از مارک های دیگر دوربین می پردازیم، بنابراین حتماً آن را بررسی کنید.

هنگامی که عملکرد فوکوس را به این دکمه برگشت منتقل کردید، نحوه استفاده از آن در اینجا آمده است:

از انتخابگر نقطه فوکوس استفاده کنید و نقطه فوکوس مورد نظر را روی سوژه خود قرار دهید
برای به دست آوردن فوکوس، دکمه AF-ON / Back را با انگشت شست خود فشار دهید
دکمه AF-ON / Back را رها کنید تا فوکوس را در جایی که هست نگه دارید و قفل کنید
عکس خود را دوباره ترکیب کنید و عکس بگیرید.

مشکلات بالقوه فوکس

یکی از مواردی که همیشه باید هنگام استفاده از این تکنیک به خاطر بسپارید این است که در هنگام ترکیب مجدد تهاجمی، عکاسی در دیافراگم های بسیار بزرگ و فواصل نزدیک، در نهایت با تصاویری با فوکوس بد مواجه می شوید. به یاد داشته باشید، هنگام ترکیب بندی مجدد، سطح فوکوس شما تغییر می کند، بنابراین اگر عمق میدان بسیار کم دارید و خیلی نزدیک به سوژه خود می ایستید، ترکیب مجدد بیش از حد می تواند منجر به یک سوژه با ظاهری نرم و بدون فوکوس شود.

اگر نمی توانید تصویر واضحی دریافت کنید، سعی کنید نقطه فوکوس را تا حد امکان به سوژه نزدیک کنید و سپس کمی ترکیب بندی کنید. جابجایی کمتر به معنای تغییر کمتر در صفحه فوکوس است. اگر با لنزهای بلند در فواصل طولانی عکاسی می کنید، لازم نیست نگران این موضوع باشید. 

مطالب مرتبط: چگونه با نیکون D5600 عکس های خوب بگیریم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *