تکنیک زاویه هلندی در عکاسی

ما در این مقاله نحوه استفاده از عکاسی زاویه هلندی را به شما نشان خواهیم داد.

 

شکستن قوانین ترکیب همیشه چیز بدی نیست. حتما شما همیشه سعی کرده اید که کادر افقی و عمودی خود را حفظ کنید. خط افق واقعا باید در بسیاری از عکس ها مستقیم باشد اما نه در همه آنها، در اینجا نحوه شکستن قوانین عکاسی با استفاده از زاویه هلندی را توضیح خواهیم داد.

 

زاویه هلندی چیست؟

زاویه هلندی یک سبک ترکیبی نسبتا غیر سنتی است. این بدان معناست که خطوط عمودی و افقی در عکس با لبه های کادر موازی نخواهند بود. یعنی شبیه به صحنه ای که انگار سر خود را به پهلو خم کرده اید.

 

زاویه هلندی یا شیب هلندی با عناوین کادر کانتدی یا عکاسی با زاویه مایل نیز شناخته می شود. حتی برخی آن را با عنوان زاویه بتمن می شناسند، این به دلیل استفاده های اغراق آمیز سریال های تلویزیونی بتمن از آن است. برخلاف نامش منشا پیدایش این تکنیک آلمان است که در اواسط قرن بیستم توسط فیلمسازان آلمانی استفاده شد. این تکنیک در واقع از چرخش دوربین عکاسی بدست می آید.

چگونه از عکاسی زاویه هلندی استفاده می شود؟

زاویه هلندی بیشتراز اینکه یک قانون ترکیب باشد یک تکنیک است. استفاده از این تکنیک بسیار آسان است. تمام کاری که شما باید انجام دهید که این است که دوربین خود را از محور خارج کنید.

 

هنگام استفاده از زاویه هلندی طوری نشان دهید که این کار از روی عمد انجام شده است. زیرا اگر این تکنیک خیلی ظریف باشد به نظر اشتباه می رسد.

 

با استفاده از تکنیک زاویه هلندی قادر به ایجاد احساس ترس، مستی و تحریک در عکسهای خود خواهید بود. همچنین می توانید احساس آزادی یا سرگرمی را ایجاد کنید.

 

ترکیب زاویه هلندی با سایر قوانین ترکیب در عکاسی می تواند عکس های خلاقانه ای ایجاد کند. استفاده از خطوط هدایتگر شیب هلندی اغلب تاثیر بیشتری دارد. به این دلیل که شما از دو تکنیک استفاده می کنید. این کار توجه بیننده را به مهمترین قسمت عکس شما جلب خواهد کرد.

 

هنگامی که می خواهید کل صحنه را در کادر دوربین داشته باشید و امکان جابجا شدن را هم ندارید استفاده از زاویه هلندی می تواند به شما کمک کند. همانطور که می دانید اندازه قطر مستطیل از اضلاع آن بیشتر است. بنابراین گاهی اوقات با یک چرخش دوربین می توانید کل جزئیات صحنه را در کادر دوربین خود داشته باشید.

 

شما با استفاده از تکنیک زاویه هلندی می توانید یک عکس کاملا معمولی و بدون هیجان را به یک عکس هیجان انگیز و پربیننده تبدیل کنید و این کار به برجسته تر شدن عکس های شما کمک می کند.

در عکس فوق عکاس برای اینکه بتواند بازتاب ساختمان را در حوضچه نمایش دهد از تکنیک زاویه هلندی استفاده کرده است. خطوط تیره و شدید درختان نخل به اغراق در اثر کمک می کند.

 

مطالب مرتبط: عکاسی فوکال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *