تکنیک دالی زوم در عکاسی

Dolly Zoom ، همچنین به عنوان افکت سرگیجه ، روشی است که در آن دوربین به جلو یا عقب کشیده می شود در حالی که زوم لنز در جهت مخالف کشیده می شود.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت عکاسی

 

وقتی به درستی زمان بندی شود ، تأثیر این تکنیک به نوعی است که در آن شخصیت های کادر همان اندازه باقی می مانند در حالی که پیش زمینه و پس زمینه فشرده می شوند یا از حالت فشرده خارج می شوند ، بسته به این که دوربین در کدام جهت حرکت می کند. این تکنیکی است که تقریباً 60 سال بخشی از زبان سینمایی بوده و به همین ترتیب با گذشت زمان تکامل یافته است. 

در مدرسه فیلم ، چندین بار به من گفتند که هنگام تلاش برای عکاسی از کارهای جدی ، باید به هر قیمتی از Dolly Zoom پرهیز کرد. گرچه مطمئناً می توان مواردی را برای موثر بودن ایجاد کرد ، مخصوصاً وقتی که به طرز چشمگیر و موثر استفاده شود ، من فکر می کنم که مورد حتی قوی تری هم وجود دارد که این تکنیک ، با هدف قوی و دقت فنی زیاد به کار رود ، می تواند ابزاری بسیار موثر سینمایی در فیلم سازی نمایشی باشد.

در ویدئوی واشی ، چند مورد وجود دارد که در آن از این روش برای تأثیر خیره کننده استفاده می شود. موردی که بیشتر اوقات درباره آن صحبت می شود – و بیشتر اوقات او را بزرگترین نمونه می دانند – مربوط به صحنه غذاخوری در Goodfellas مارتین اسکورسیزی است که در آن دنیرو و لیوتا در قاب ثابت باقی می مانند در حالی که نمای بیرونی غذاخوری به آرامی تار می شود در پشت جفت. نمونه دیگری که کاملاً خارق العاده است مربوط به Road to Perdition است که توسط کنراد هال به طرز خیره کننده ای از آن عکس گرفته شده است.

وقتی درک کردید که چرا Dolly Zoom یک ابزار سینمایی موثر در شرایط خاص است ، می توانید از آن استفاده کنید.

مطالب مرتبط:  کاربرد LUT در عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *