تکنیکهای عکاسی در شب

عکاسی در شب می تواند برای مبتدیان بسیار چالش برانگیز باشد. باید ISO، دیافراگم و سرعت شاتر را در میان بسیاری از موارد دیگر دستکاری کنید. این تکنیک های مفید را برای کمک به عکاسی در تاریکی دنبال کنید. هنگامی که اصول اولیه را یاد گرفتید، متوجه خواهید شد که عکاسی در شب واقعا سرگرم کننده است. از آزمایش نترسید و با تصاویر خیره کننده ای که به آنها افتخار خواهید کرد پاداش خواهید گرفت.

 

قیمت انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت

 

01. یک سه پایه محکم ضروری است

قبل از پرداختن به عکاسی در شب، به یک سه پایه محکم نیاز دارید. گرفتن عکس در شرایط کم نور نیاز به نوردهی طولانی دارد، به این معنی که دوربین شما باید همیشه ثابت باشد. سه پایه ای بخرید که بتواند سنگینی دوربین را تحمل کند، ترجیحاً از آلومینیوم (یا فیبر کربن اگر پول بیشتری دارید) ساخته شده باشد، زیرا هم سبک و هم بادوام است.

برای تعیین اینکه آیا سه پایه شما صاف است یا خیر، از تراز حبابی سه پایه خود استفاده کنید. از طرف دیگر، می‌توانید افق مجازی دوربین خود را روشن کنید (معمولاً در منوی دوربین یافت می‌شود) تا مطمئن شوید که تجهیزات شما تراز است.

همچنین، خرید یک سه پایه کوتاه را برای زوایای دشوار در نظر بگیرید. گاهی اوقات، بهترین نقاط برای عکس های شبانه شما ممکن است در مکان هایی باشد که سه پایه های معمولی در آن جا نمی شوند. با یک سه پایه مینی می توانید عکس های زیبای شبانه را از روی زمین یا حتی روی میز بگیرید.

02. از فوکوس دستی استفاده کنید

فوکوس خودکار در دوربین های مدرن ممکن است بسیار قابل اعتماد باشد، اما هنوز هم بی اشتباه نیست. ضعف آن به ویژه هنگام عکس گرفتن در شب مشهود است، جایی که دوربین شما به دلیل تاریکی هوا برای تنظیم مشکل دارد. استفاده از فوکوس دستی تضمین می کند که دوربین شما به طور تصادفی روی هیچ بخشی از صحنه ای که عکاسی می کنید فوکوس نمی کند.

فوکوس دستی خود را روی بی نهایت قرار دهید (نماد ∞ روی لنز). برای اطمینان از واضح بودن صحنه‌ای که از آن عکس می‌گیرید، حالت نمایش زنده را روشن کنید و دکمه بزرگ‌نمایی (یکی که نماد لنز بزرگ‌نمایی دارد) را فشار دهید. سوژه‌ای را که می‌خواهید در فوکوس باشد، بزرگ‌نمایی کنید، سپس تنظیم کنید تا پین واضح شود.

عملکرد فوکوس خودکار را هیچ وقت در طول عکسبرداری روشن نکنید. در غیر این صورت، هر کاری را که به صورت دستی انجام داده اید لغو می کند. عادت کردن به این تکنیک ممکن است کمی طول بکشد، اما از فوکوس خودکار شما در نور ضعیف قابل اعتمادتر است.

03. در صورت امکان از ISO پایین استفاده کنید

به نظر می رسد استفاده از ISO بالا هنگام عکاسی در شب منطقی باشد، اما انجام این کار باعث افزایش نویز در تصاویر شما نیز می شود. جدیدترین دوربین های رده بالا این روزها بسیار پیشرفته هستند که به شما امکان می دهند با تنظیمات ISO بسیار بالا (تا ISO 3200 یا بیشتر) عکس های بدون نویز بگیرید. با این حال، برای اکثر دوربین‌های مصرف‌کننده با محدوده حساسیت محدود به نور، چسبیدن به ISO پایین‌تر عملی‌ترین رویکرد است.

محدودیت سطوح ISO دوربین خود را بیاموزید. برای انجام این کار، چند عکس تست در نور کم با تنظیمات ISO مختلف بگیرید. عکس ها را بررسی کنید و متوجه شوید که در کدام سطح ISO بیش از حد نویز می شود. اگر در ISO 1600 غیرقابل استفاده به نظر می رسد، تنظیمات پایین تر از آن را رعایت کنید.

فقط به این دلیل که دوربین شما می تواند تا ISO 25000 عکس بگیرد به این معنی نیست که باید از آن استفاده کنید. از آنجایی که از سه پایه استفاده می کنید، ایمن نگه داشتن ایزو خود را کم می کند. به جای افزایش ISO، از سرعت شاتر آهسته تر و دیافراگم بازتر استفاده کنید. ISO 100 ممکن است برای عکاسی در شب غیرعملی باشد، اما ISO 400، 800 یا حتی ISO 1600 باید در بیشتر شرایط کافی باشد.

04. در فرمت RAW عکس بگیرید

JPEG فرمت فایل عالی برای اکثر عکاسان معمولی است زیرا فضای زیادی از کارت حافظه شما را اشغال نمی کند. فایل های JPEG را نیز می توان بدون تبدیل به فایل دیگری آپلود کرد. با این حال، این فرمت فایل همچنین فایل های تصویری شما را به شدت فشرده می کند و در هنگام عکاسی از صحنه هایی با محدوده دینامیکی بالا مشکل ساز می شود.

هنگام عکاسی در شب، فایل‌های تصویری خود را در منوی دوربین به حالت RAW تغییر دهید. فایل های RAW فضای زیادی روی کارت حافظه شما اشغال می کنند و تصاویر شما باید بعد از آن ویرایش شوند، اما حداقل کیفیت هر تصویر حفظ می شود.

RAW بهترین گزینه برای جلوگیری از تصاویر نویزدار به دلیل نور کم و پردازش پس از آن است. برخلاف JPEG، فایل های RAW حتی پس از پردازش نیز کیفیت خود را حفظ می کنند. پس از ویرایش فایل تصویری خود، همیشه می توانید یک فایل RAW را به هر فرمتی که می خواهید تبدیل کنید، از جمله JPEG یا PNG.

05. عکس های آزمایشی بگیرید

بر خلاف عکس گرفتن در روز، عکاسی در شب نیاز دارد که مجرب تر باشید. وقتی در شرایط کم نور عکاسی می کنید نمی توانید به سادگی شاتر را فشار دهید. شما باید تنظیمات دقیق دوربین خود را بدانید و برای انجام این کار، باید چند عکس آزمایشی بگیرید.

گرفتن عکس های آزمایشی به شما امکان می دهد عکس های خلاقانه متفاوتی را آزمایش کنید. اگر نمی‌دانید که آیا امکان عکاسی از رگه‌های نور وجود دارد یا خیر، تنظیمات را به دقت بررسی کنید تا بفهمید چگونه می‌توانید به عکس مورد نظر خود برسید. همچنین می‌توانید برای جذاب‌تر کردن تصویر خود، پرسپکتیوهای مختلفی را امتحان کنید.

همچنین به شما امکان می دهد تنظیمات دوربین خود را به خوبی تنظیم کنید. اگر تنظیمات اولیه شما یک تصویر تیره ایجاد کرد، آن را دوباره تنظیم کنید تا نوردهی صحیح را پیدا کنید. با سطوح مختلف ISO، دیافراگم و سرعت شاتر بازی کنید. ابتدا یک عکس معمولی با دیافراگم یا اولویت سرعت بگیرید. به تنظیمات دیافراگم و سرعت شاتر توجه کنید، سپس به تدریج تنظیم کنید تا نوردهی ایده آل را پیدا کنید. اگر می‌خواهید روش سریع‌تر و دقیق‌تری داشته باشید، می‌توانید عکس‌های خود را نیز براکت کنید.

06. نوردهی براکت را انجام دهید

این می تواند چالش برانگیز باشد که هنگام عکاسی در شب، نوردهی کاملی داشته باشید. حدس زدن تنظیمات خود را با براکت کردن عکس های خود به حداقل برسانید. این تکنیک شامل گرفتن یک سری عکس در تنظیمات نوردهی مختلف است. هر عکسی که می گیرید به تدریج روشن تر یا تیره تر می شود. در حالت ایده آل، یکی از آن عکس ها نوردهی مورد نظر را به شما می دهد.

می توانید نوردهی خود را به صورت دستی یا خودکار براکت کنید. برای براکت کردن دستی، دوربین خود را روی اولویت دیافراگم یا اولویت سرعت تنظیم کنید. یک عکس معمولی بگیرید، سپس از دکمه جبران نوردهی (دکمه با علامت +/-) در تصاویر بعدی برای تنظیم نوردهی استفاده کنید. عملکرد براکتینگ خودکار در منوی عکسبرداری دوربین شما یافت می شود.

به غیر از ارائه مجموعه‌ای از نوردهی‌ها در دوربین، می‌توانید از تصاویر پرانتزی برای ایجاد تصاویر با محدوده دینامیکی بالا (HDR) نیز استفاده کنید. با ترکیب چندین تصویر در یک ابزار ویرایش، این تکنیک محدوده نوردهی و جزئیاتی را که یک دوربین معمولی قادر به ثبت آنها نیست، دوباره ایجاد می کند.

07. در حالت اولویت دیافراگم برای سوژه های ایستا عکس بگیرید

اگر هنوز به طور کامل نحوه عملکرد حالت دستی را درک نکرده‌اید، از اولویت دیافراگم استفاده کنید. عکاسی در این حالت به شما امکان می دهد دیافراگم مورد نظر خود را انتخاب کنید و به طور خودکار سرعت شاتر را انتخاب کنید.

اولویت دیافراگم سریعترین راه برای عکس گرفتن در شب است. هنگامی که دوربین خود را روی این حالت قرار دادید و دیافراگم باز را انتخاب کردید، آماده عکاسی هستید. تا زمانی که سوژه های متحرک ندارید، این حالت امن ترین راه برای گرفتن عکس های شبانه است.

همچنین برای عکسبرداری از صحنه های ثابت مانند ساختمان ها و مناظر عالی است. با این حال، از آنجایی که به شما اجازه نمی‌دهد سرعت شاتر را به صورت دستی تغییر دهید، تشخیص اینکه آیا سوژه‌های متحرک (مانند افراد یا اتومبیل‌ها) در عکس شما تار یا واضح هستند، دشوار است. اگر می خواهید کنترل بیشتری در عکاسی از اجسام متحرک داشته باشید، باید به حالت دستی یا حالت اولویت سرعت بروید.

08. با سرعت های شاتر مختلف بازی کنید

اگر می‌خواهید از اجسام متحرک مانند ماشین‌های موجود در تصویر بالا عکس بگیرید، به اولویت شاتر بروید. فقط سرعت شاتر را انتخاب کنید و دوربین به طور خودکار دیافراگم را انتخاب می کند.

این حالت به شما کمک می کند رگه های نوری چشمگیر و مناظر رویایی در شب ایجاد کنید. یک بار دیگر، عکس های آزمایشی برای دستیابی به اثری که می خواهید ایجاد کنید ضروری است. برای عکاسی از مسیرهای رنگارنگ، می توانید دوربین خود را روی سرعت شاتر پایین (از 1/30 تا 30 ثانیه) تنظیم کنید. فقط به خاطر داشته باشید که هر چه سرعت شاتر کمتر باشد، مسیر نور طولانی تر می شود.

استفاده از بازترین تنظیم دیافراگم برای نوردهی طولانی ضروری نیست. گاهی اوقات، ترکیبی از سرعت شاتر بسیار پایین و دیافراگم باز می تواند تصویر را بیش از حد در معرض دید قرار دهد. تعجب خواهید کرد که دوربین شما حتی در محیط های کم نور چقدر نور جمع می کند. هنگامی که در حالت اولویت شاتر هستید، کافی است به دیافراگم انتخاب شده دوربین خود نگاه کنید و خواهید دید که برای نوردهی چند ثانیه ای می تواند به اندازه f/22 باشد.

اولویت شاتر نیز برای عکاسی از آسمان شب عالی است. زمان نوردهی معمولی برای عکاسی از ستارگان بین 10 تا 30 ثانیه است. به یاد داشته باشید که ستارگان در سراسر آسمان حرکت می کنند، بنابراین اگر عکس خود را به اندازه کافی نوردهی کنید، شروع به دیدن ستاره های دنباله دار خواهید کرد.

09. حالت Bulb را آزمایش کنید

طولانی ترین سرعت شاتر برای اکثر دوربین ها حدود 30 ثانیه است. با این حال، گاهی اوقات خود را در موقعیت هایی می یابید که 30 ثانیه برای نوردهی مناسب کافی نیست. این زمانی است که حالت لامپ وارد می شود. این عملکرد به شما امکان می دهد تا زمانی که دکمه دوربین را فشار دهید، شاتر را باز کنید.

در اکثر دوربین ها، Bulb معمولاً بعد از 30ثانیه در حالت دستی یافت می شود. استفاده از حالت bulb به طور موثری هر عملکرد خودکار تنظیم شده توسط دوربین را لغو می کند، بنابراین برای استفاده از حالت دستی باید راحت باشید. (در بالا، عکاس کریس در واقع از یک GoPro استفاده کرد، آن را روی 30 ثانیه تنظیم کرد، حدود 1400 عکس را روی هم گذاشت و در نتیجه عکسی شگفت‌انگیز ایجاد کرد.)

از آنجایی که شاتر را برای بیش از 30 ثانیه باز می‌کنید، یک f-stop بزرگتر مانند f/8، f/11 یا حتی f/22 را برای نوردهی‌هایی که چند دقیقه طول می‌کشند انتخاب کنید. استفاده از دیافراگم کوچکتر احتمال نوردهی بیش از حد عکس شما را کاهش می دهد. برای زمان های نوردهی بسیار طولانی، می توانید از کمترین ISO ممکن برای دوربین خود استفاده کنید. مانند سایر حالت‌های مورد بحث در این مقاله، چند عکس آزمایشی بگیرید و بر اساس آن تنظیم کنید تا به عکس مورد نظر خود برسید.

حالت Bulb برای استفاده به اطمینان بیشتری نیاز دارد، اما همچنین به شما امکان می دهد آزادانه آزمایش کنید. از آنجایی که به شما امکان می دهد یک تصویر را بدون هیچ محدودیت زمانی نوردهی کنید، برای «نقاشی نور» که می توانید با استفاده از منابع نور مانند چراغ قوه در هوا «نقاشی» کنید، عالی است.

مطالب مرتبط: عکاسی از غذا با نور طبیعی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *