تنظیمات مناسب برای عکاسی منظره

اگر می خواهید با بالاترین کیفیت عکس منظره بگیرید ، باید دوربین خود را به درستی تنظیم کنید. با این حال ، با وجود طیف گسترده ای از گزینه ها و تنظیمات منو که امروزه در دوربین ها وجود دارد ، پیدا کردن تنظیمات بهینه آسان نیست. این مقاله بهترین تنظیمات دوربین برای استفاده در عکاسی منظره را شامل می شود.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مقایسه انواع رینگ لایت

 

نوع فایل

اولین مورد نوع فایل است – یکی از مهمترین تصمیماتی که باید هنگام تنظیم دوربین خود بگیرید. در اینجا ، روشی ساده است: فایلهای با جزئیات بیشتر فضای بیشتری را اشغال می کنند. برای اکثر عکاسان منظره ، این مهم است. فضای ذخیره سازی ارزان است و عکاسان منظره معمولاً حجم عظیمی از عکس ها را نمی گیرند.

RAW در مقابل JPEG

در مرحله اول ، برای عکاسی از منظره ، ترجیحا عکس RAW است. این به سادگی بهترین کیفیت ممکن را به شما می دهد. هنگامی که JPEG می گیرید ، به کیفیت فنی هر عکسی که می گیرید لطمه ای جبران ناپذیر وارد می کنید و مقدار قابل توجهی اطلاعات را دور می اندازید که مهمترین دلیل این است که فایل های JPEG برای شروع فضای کمتری را اشغال می کنند). برای بحث کامل در مورد این موضوع  مقاله کامل RAW و JPEG ما را بررسی کنید.

فوکوس

فوکوس یک موضوع پیچیده است ، اما عکاسان منظره آن را بسیار آسان می کنند. اگرچه ممکن است در انتها عکاسی از برخی از صحنه های سریع مانند امواج اقیانوس را انجام دهید ، اما اکثریت قریب به اتفاق مناظر دیدنی ساکن هستند. که تا حد زیادی کمک می کند. با این وجود ، اگر می خواهید نتایج مطلوب را به دست آورید ، باید به تنظیمات فوکوس خود توجه کنید. ما یک مقاله کامل در مورد فوکوس در عکاسی منظره داریم ، اما اطلاعات زیر نیز باید به شما کمک کند:

فوکوس دستی یا خودکار

برای عکاسی منظره می توانید از فوکوس دستی یا فوکوس خودکار استفاده کنید و نتایج خوبی بگیرید. بسیاری از این موارد به ترجیح شخصی عکاس بستگی دارد. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید ، توصیه ما این است که از فوکوس خودکار استفاده کنید مگر اینکه برای موقعیت خاص شما نادرست باشد (به عنوان مثال ، اگر بیرون هوا تاریک شود).

اگر فوکوس دستی را انتخاب می کنید ، باید از سه پایه استفاده کنید و به صفحه LCD خود (نمای مستقیم یا منظره یاب الکترونیکی) با بزرگنمایی 100٪ نگاه کنید. مگر اینکه تمرینات زیادی را با فوکوس دستی انجام داده اید ، نباید از منظره یاب نوری DSLR برای کار دقیق فوکوس دستی استفاده کنید.

از نظر فوکوس خودکار ، انعطاف پذیری بیشتری دارید. نمای زنده ، منظره یاب های نوری و منظره یاب های الکترونیکی همگی برای فوکوس خودکار به خوبی کار می کنند و هر کدام لیستی از جوانب مثبت و منفی خود را دارند. اگر زمان و عمر باتری بیشتری دارید ، معمولاً ترجیحاً استفاده از نمای زنده (یا منظره یاب الکترونیکی) برای فوکوس خودکار است.

رنگ – کنتراست – نویز – وضوح

دوربین شما دارای تنظیمات رنگ و کنتراست زیادی است که می توانید آنها را تنظیم کنید. خبر خوب این است که اگر عکس RAW بگیرید ، اکثر آنها روی عکس نهایی شما تأثیر نمی گذارند.

تراز و وایت بالانس

با استفاده از فایل های RAW ، می توانید تراز و رنگ سفید خود را هرطور که می خواهید تنظیم کنید و می توانید آنها را به راحتی در پس پردازش تنظیم کنید. به عبارت دیگر ، نگران عکسبرداری با تراز سفید یا رنگ “اشتباه” در زمین نباشید.

با این حال ، هنگام بررسی یک تصویر در این زمینه ، این تنظیمات هنوز روی پیش نمایش تأثیر می گذارد. هنگام بارگذاری عکس در رایانه ، آنها همچنین به عنوان مقادیر پیش فرض نشان داده می شوند. به همین دلیل ، ممکن است بخواهید تنظیمات خودکار را انتخاب کنید اگر می خواهید عکس ها هنگام بازبینی عادی به نظر برسند ، یا اگر می خواهید تغییراتی در نور مشاهده کنید ، یک تنظیم تعادل سفید ثابت وجود دارد.

تنظیمات مرور عکس

گزینه پخش (مرور) دوربین شما ابزاری ارزشمند است و چند راه برای بهینه سازی آن و سهولت زندگی شما وجود دارد. هیچ یک از این تنظیمات به طور مستقیم بر داده های RAW واقعی که می گیرید تأثیر نمی گذارد.

نوردهی و تنظیمات مرتبط با نوردهی

بدون شک مهمترین تنظیمات دوربین شما تنظیمات مربوط به نوردهی و روشنایی تصویر نهایی شما هستند. این شامل موارد واضح – سرعت شاتر ، دیافراگم و ISO – و مواردی مانند اندازه گیری و جبران نوردهی است. برخی از تنظیمات نوردهی باید به طور مداوم تنظیم شوند.

دیافراگم

دیافراگم مهمترین تنظیم در تمام عکاسی منظره است ، زیرا بر روی قسمتهای مختلف تصویر ، از جمله نوردهی و عمق میدان تأثیر می گذارد.

برای عکاسی منظره ، به احتمال زیاد ، هدف شما بدست آوردن بیشترین عمق میدان ممکن و در عین حال از دست دادن کمترین میزان جزئیات به دلیل پراش است. این یک عمل متعادل کننده پیچیده است ، اما نتیجه معمولی این است که شما حداقل در طول روز از f-stop در حدود f/8 تا f/16 (معادل فریم کامل) برای اکثر مناظر استفاده می کنید. در شب ، احتمالاً لازم است از دیافراگم های وسیع تری استفاده کنید تا نور کافی را وارد کنید ، حتی با استفاده از سه پایه.

یک روش ریاضی دقیق برای متعادل کردن عمق میدان و پراش وجود دارد ، همانطور که قبلاً توضیح دادیم. اما این یک تکنیک نسبتاً پیشرفته است و هنوز تکنیکی نیست که مبتدیان نگران آن باشند.

نکته اصلی این است که دیافراگم شما از منظره به منظره متفاوت است. اگر به عمق میدان زیادی نیاز دارید ، از دیافراگم کوچکتر مانند f/11 یا f/16 استفاده کنید. اگر سعی می کنید آخرین نور را برای عکاسی در شب ثبت کنید ، ممکن است بخواهید از بزرگترین دیافراگم لنز خود استفاده کنید – چیزی مانند f/1.8 یا f/2.8.

سرعت شاتر

در کنار دیافراگم ، دیگر تنظیمات دوربین که بر میزان نورگیری شما تأثیر می گذارد ، سرعت شاتر است. این به سادگی مدت زمانی است که سنسور دوربین شما در هنگام عکاسی در معرض دید جهان قرار می گیرد. این یک موضوع مهم برای هر نوع عکاسی است ، نه فقط منظره.

در بیشتر مواقع ، ترجیح می دهید پس از انتخاب دیافراگم ، سرعت شاتر خود را انتخاب کنید ، زیرا در اصل راهی برای جبران هرگونه توقف f است. این به این دلیل است که سرعت شاتر تقریباً به اندازه دیافراگم بر متغیرهای عکس تأثیر نمی گذارد. با سه پایه ، معمولاً مهم نیست که در 1/4000 ثانیه نوردهی هستید یا 4 ثانیه ، تا زمانی که نوردهی عکس خوب به نظر برسد.

یک استثنا این است که منظره شما دارای مقدار قابل توجهی حرکت باشد و نگران این هستید که تار شدن حرکت به تصویر شما آسیب برساند. در این حالت ، ممکن است برای محدود کردن سرعت شاتر محدود به منظور ثبت یک عکس واضح ، و در نتیجه یک عکس بیش از حد تاریک باشید. در این حالت ، شما باید عکس خود را به روش دیگری روشن کنید. اینجاست که ISO وارد می شود.

ایزو

پس از رسیدن به محدوده دیافراگم و سرعت شاتر ، واضح ترین راه برای روشن کردن عکس ، بالا بردن ISO است.

ISO بخشی از نوردهی درخشان شما نیست ، زیرا بر میزان نوری که به سنسور دوربین می رسد تأثیر نمی گذارد. اما بر روشنایی عکس نهایی شما تأثیر می گذارد-نتیجه ای مشابه برای روشن شدن عکس در مراحل بعد از پردازش (هر چند معمولاً با کیفیت بهتر).

بنابراین ، از چه ISO باید استفاده کنید؟ در حالت ایده آل ، شما باید از ISO پایه دوربین خود استفاده کنید و نور بیشتری را از طریق سرعت شاتر ثبت کنید. اگر این کار نمی کند – مانند عکاسی منظره در شب – ممکن است لازم باشد ISO خود را بالا ببرید تا یک عکس به اندازه کافی روشن بگیرید.

مطالب مرتبط:  عکاسی معماری داخلی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *