تفاوت 4K و FULL HD

ما می دانیم که بسیاری از مارک ها ادعا می کنند که نمایشگرهایشان مانند تلویزیون خانگی ، پروژکتور خانگی و مانیتور کامپیوتر با کیفیت 4K UHD (Ultra HD) ارائه می شود. اما “4K UHD” در واقع به چه معناست؟ چه تفاوتی بین 4K UHD و Full HD شناخته شده وجود دارد؟ 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مفهوم لومن در رینگ لایت چیست؟

 

FULL HD چیست؟

Full HD و 4K UHD هر دو وضوح نمایشگر را نشان می دهند. وضوح در اصطلاح به عنوان تعداد پیکسل در تصویربرداری مورب در نظر گرفته می شود. وضوح تصویر Full HD به معنای واقعی 1920 پیکسل در عرض و 1080 پیکسل در ارتفاع است. با این حال ، اگر می خواهیم از تصاویر Full HD واقعی لذت ببریم ، علاوه بر تلویزیون Full HD یا پروژکتور ، باید صفحه نمایش را از طریق کابل HDMI و البته یک دیسک Blu-ray  به یک پخش کننده Blu-ray Full HD وصل کنیم. 

4K یا UHD چیست؟

از اواسط سال 2013 ، صنعت تصویربرداری جهانی به سمت 4K حرکت کرد و نمایشگرهای پشتیبانی کننده 4K UHD یکی پس از دیگری راه اندازی شدند. این موضوع منجر به پدیده ای شد که همه مارک ها خود را وقف توسعه محصولات 4K UHD کردند. 4K UHD به یک صفحه نمایش افقی یا وضوح تصویر به ترتیب 4000 پیکسل اشاره دارد.

آنچه با Full HD متفاوت است این است که مشخصات 4K UHD در زمینه های حرفه ای متفاوت است و بنابراین منجر به تعریف های مختلفی از پیکسل های افقی و پیکسل های عمودی می شود. نمایشگرهای خانگی را به عنوان مثال در نظر بگیرید ، مشخصات 4K UHD به یکی از دو تعریف بالا اشاره دارد: 3840 × 2160 پیکسل و 4096 × 2160 پیکسل. در طی سالهای گذشته ، نمایشگرهای اصلی 4K UHD از 3840 × 2160 پیکسل پشتیبانی می کنند و فقط تعداد کمی از محصولات از 4096 × 2160 پیکسل پشتیبانی می کنند.
اگر می خواهید تجهیزات نمایشگر کاملاً با محتوای 4K مطابقت داشته باشد ، علاوه بر یک صفحه 4K ، همچنین باید مطمئن شوید که تجهیزات مربوطه کاملاً مطابقت دارند یا خیر. به عنوان مثال ، یک کابل HDMI 2.0 (قابلیت انتقال سیگنال های 4K / 60p) ، اطمینان حاصل کنید که از یک پخش کننده استفاده می کنید که از کدگذاری ویدئویی با کارایی بالا H.265 پشتیبانی می کند (در مقایسه با H.264 ، H.265 میزان ترافیک مورد نیاز هنگام پخش را کاهش می دهد) فیلم 4K) و یک HDCP 2.2 و همچنین تجهیزات سازگار با HDCP 1.4 . اینها همه مشخصاتی است که باید هنگام خرید نمایشگر 4K به آنها توجه کنید. هرچه مشخصات کامل تری دریافت کنید ، می توانید از محتوای 4K از دستگاه پخش 4K ، فایل USB و یک پلت فرم ویدیویی آنلاین لذت ببرید.

آیا تفاوت زیادی بین 4K UHD و Full HD وجود دارد؟

آیا هنگام مشاهده فیلم های 4K UHD و Full HD تفاوت زیادی وجود دارد؟ در واقع ، این سوالی است که افراد هنگام مشاهده دیسک های Blu-ray Full HD پرسیده اند. “آیا ما واقعاً به Full HD نیاز داریم؟ کیفیت DVD به هر حال به اندازه کافی خوب است. ” با این حال ، حقیقت این است که مخاطب وقتی کیفیت Blu-ray را تجربه کند به آن عادت می کند.

درباره 4K UHD و Full HD نیز همینطور است. پس از مقایسه ، می توانید تفاوت بین مشخصات قدیمی و جدید را تشخیص دهید. 4K UHD نه تنها می تواند تصویری واضح و طبیعی تر به ارمغان بیاورد ، بلکه مخاطب را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد.
از منظر علمی ، ما می توانیم تفاوت بزرگ بین 4K UHD و Full HD را حتی با سهولت بیشتری تشخیص دهیم. میدان دید افقی انسان حدود 100 درجه است. هر درجه می تواند حداکثر 60 پیکسل را بپذیرد. به عبارت دیگر ، 6000 پیکسل می تواند حداکثر میدان دید افقی و وضوح تصاویر مشاهده شده را برآورده کند.

بنابراین مطابق مشخصات Full HD ، وضوح افقی در حدود 1920 است ، که در صورت تبدیل به میدان دید افقی برابر با “32 درجه” است ، که حتی از نیمی از حداکثر میدان دید افقی باریک تر است. برای به دست آوردن زاویه پوشش بیشتر ، باید فاصله چشم و تصویر را کوتاه کنید. هرچه چشم ها به تصویر نزدیکتر باشند ، فواصل پیکسل را راحت تر تشخیص می دهند.
ما با استفاده از تلویزیون ها و پروژکتورهای بزرگ ، بهترین تجربه را دنبال می کنیم. بدیهی است که جلوه تصویری که توسط Full HD به ارمغان آورده است محدودیت های زیادی دارد. در مقایسه ، تعداد پیکسل تصویر نشان داده شده روی صفحه نمایش 4K UHD 4 در صفحه نمایش یکسان، بیشتر از تعداد Full HD است. بنابراین با همان فضای واحد ، بینندگان می توانند نزدیک به صفحه نمایش بنشینند و زاویه بیشتری از پوشش را بدست آورند. مطمئناً ، بینندگان به طور طبیعی از یک تجربه تماشای عمیق تر لذت خواهند برد.

مطالب مرتبط:  روش کاهش نویز در عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *