تفاوت نور سخت و نور نرم در عکاسی

نورپردازی باعث ایجاد حالت بصری در عکس می شود و در عکاسی ، دو نوع نور اصلی وجود دارد: نور سخت و نور ملایم. یک عکاس ماهر باید تفاوت بین نور سخت و نور ملایم ، نحوه ایجاد هر یک و اینکه کدام یک برای عکس خاص بهتر کار می کند را بداند.

نور سخت چیست؟

نور سخت یک نور متمرکز ، غالباً روشن است که سایه های سختی ایجاد می کند و توجه را به قسمت خاصی از عکس جلب می کند.

در نور سخت ، انتقال بین نور و سایه بسیار سخت و تعریف شده است. وقتی سوژه شما در نور شدید غرق می شود ، سایه چشم آنها سایه ای سخت و مشخص را ایجاد می کند. به نور سخت مانند نحوه نگاه کردن در یک روز آفتابی ، با تابش مستقیم خورشید به یک شی فکر کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مفهوم CRI و کاربرد آن در رینگ لایت

 

نور سخت چگونه ایجاد می شود؟

نور سخت با تنظیم یک نقطه نور واحد ایجاد می شود که سایه های بسیار متفاوتی ایجاد می کند و با عکسبرداری تیز بین نور و سایه ، یک عکس با کنتراست بالا برای عکس شما ایجاد می کند.

فلاش دوربین نمونه ای از نوری است که نور سخت ایجاد می کند. می توانید برای ایجاد سایه های تند یا خارج از دوربین برای سایه های کم شدت از آن در دوربین استفاده کنید.

نور نرم چیست؟

نور ملایم نوعی نور با سایه های سخت است که روشن و در عین حال متعادل است. در نورپردازی ملایم ، انتقال بین نور و سایه ها بیشتر به صورت شیب دار و بسیار نرمتر انجام می شود. وقتی سوژه شما با نور ملایم غرق می شود ، سایه هایی روی صورت آنها کم و بدون سایه وجود دارد. و اگر سایه ای وجود داشته باشد ، به اندازه سایه هایی که در نور سخت قرار گرفته اند تاریک نیست.

به نور نرم فکر کنید که اوضاع در یک روز ابری یا یک روز ابری به نظر می رسد ، با ایجاد ابر در بین خورشید و یک جسم. ابر نور را از خورشید پخش می کند ، که از هر جهت جسم را روشن می کند و نوری نرم ایجاد می کند.

نور نرم چگونه ایجاد می شود؟

برای ایجاد یک نور نرم ، یک چراغ راه اندازی کرده و آن را از یک بازتابنده پرش کرده یا از طریق یک صفحه انتشار شلیک کنید. اگر تجهیزات روشنایی ندارید ، نور پنجره و نور طبیعی می توانند به عنوان منبع نور نرم عمل کنند ، هرچند مراقب باشید که خورشید خیلی سخت نباشد و مستقیماً به سوژه شما بتابد. رینگ لایت یکی از چراغ هایی است که نور نرم ایجاد می کند.

چه موقع باید از نور نرم یا از نور سخت استفاده کنیم؟

نور سخت و نور ملایم حالات بصری متفاوتی را ایجاد می کنند. در اینجا زمان استفاده از هرکدام آورده شده است:

نور سخت به سوژه های شما بعد ، عمق و پیچیدگی می بخشد. طبیعت با کنتراست بالا از نور سخت ، حس دراماتیکی را ایجاد می کند و به عکس های شما ظاهری برزخ و براق می دهد. عکاسان از یک منبع نور سخت استفاده می کنند تا سوژه های خود را قوی و جدی نشان دهند. همچنین برای ایجاد احساس خام و سخت لبه های لحظه ای در فیلم نوآر ، درام و فیلم های اکشن استفاده می شود.


نور نرم نسبت به نور سخت زیباتر است. طبیعی تر به نظر می رسد و موضوع شما را گرم ، پذیرا و دوستانه نشان می دهد. نور ملایم از نور سخت بیشتر بخشنده است و به روتوش کمتری نیاز دارد. این می تواند به چین و چروک پوست کمک کند ، آکنه را پنهان کند و نور چشم شما را بیرون بیاورد. از نور ملایم معمولاً در عکاسی از پرتره ، عکاسی از مد ، عکاسی در سفر و عکاسی از غذا استفاده می شود. در راهنمای کامل ما در اینجا درباره عکاسی پرتره بیشتر بدانید.


خواه تازه کار خود را شروع کنید یا آرزوی حرفه ای شدن را داشته باشید ، عکاسی به تمرین زیاد و دوز صبر سالم نیاز دارد. این را هیچ کس بهتر از عکاس افسانه ای آنی لیبوویتز که دهه ها صرف تسلط بر کار خود کرده است ، نمی داند. آنی در اولین کلاس آنلاین خود ، از طریق تصاویر خود نحوه کار کردن برای داستان پردازی را نشان می دهد. وی همچنین بینشی در مورد چگونگی ایجاد عکاسان در زمینه تولید مفاهیم ، کار با سوژه ها ، عکسبرداری با نور طبیعی و زنده کردن تصاویر در مرحله پس از تولید فراهم می کند.

مطالب مرتبط:  تفاوت لنز ماکرو، میکرو و کلوزآپ
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *