تفاوت لنز ماکرو، میکرو و کلوزآپ

عکاسی کلوزآپ چیست؟

اصطلاح “عکاسی از نمای نزدیک” هیچ تعریف علمی ندارد. به طور کلی به معنای هر عکسی است که سوژه را نزدیکتر و با جزئیات بیشتر از آنچه که ما عادت کرده ایم نشان می دهد.

خوب کلوزآپ چه می کند؟ می توانید آن را برای برش عکس ، گل پرچین یا حتی ماه استفاده کنید. این موضوع نه به نزدیکی سوژه بلکه برای میدان دید است.

حالا ، برای گرفتن عکس از نزدیک به چه لنزی احتیاج دارم؟ هر لنز می تواند از نزدیک عکاسی کند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که یا بزرگنمایی کنید یا نزدیک شوید.

به عنوان مثال ، می توانید برای بزرگ نمایی از ماه بزرگنمایی کنید. یا هنگام شلیک از اشیا small کوچک به سادگی در فاصله کمی شلیک کنید.

اما بیشتر لنزها در نهایت به حداقل فاصله کانونی خود خواهند رسید. این به این معنی است که اگر خیلی نزدیک شوید سوژه شما تار می شود.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در آرایش

 

 کلوزآپ در مقابل عکاسی ماکرو

برای عکاسی منظم ، اندازه تصویر تشکیل شده بر روی سنسور بسیار کمتر از خود سوژه است.

به عنوان مثال ، تصویر یک درخت 10 متری ممکن است فقط تصویری به طول 1 سانتی متر از سنسور تولید کند. این نسبت 1: 1000 است. هرچه به اجسام کوچک نزدیکتر می شویم ، اندازه تصویر روی سنسور به اندازه واقعی سوژه نزدیکتر می شود.

در نهایت ، می توانیم به اندازه کافی نزدیک شویم و همچنان موضوع را در کانون توجه قرار دهیم. به این ترتیب می توانیم تصویری با اندازه موضوع تهیه کنیم.

در آن مرحله ، نسبت 1: 1 خواهد بود. می توانید آن را در اندازه واقعی یا فقط بزرگنمایی X1 بنامید. این نقطه ای است که ما از تصاویر کلی نمای نزدیک به کلان واقعی می رسیم.

در عکاسی ، ماکرو به شرایطی اطلاق می شود که اندازه تصویر برابر یا بیشتر از سوژه باشد. اما دیدن یک لنز با برچسب “Macro” که فقط یک تنظیم از نزدیک است غیر معمول نیست.

برای اینکه یک لنز واقعی ماکرو باشد ، باید اندازه تصویر سنسور تولید کند که حداقل به اندازه سوژه باشد. اغلب تا فاکتور ده به یک بزرگتر است (X10 یا 10: 1).

این در مورد بالاترین بزرگ نمایی است که می توانید بدون توسل به میکروسکوپ بدست آورید.

برای عکاسی ماکرو به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

حلقه معکوس

ارزان ترین گزینه برای عکاسان ماکرو استفاده از یک حلقه آداپتور ساده است. بر روی قسمت جلوی لنز قرار می گیرد بنابراین می توانید به صورت عقب بر روی دوربین دیجیتال خود نصب کنید.

عیب این است که شما کنترل خودکار لنز را از دست می دهید. از آنجا که لنز عقب است ، دیگر از لحاظ برق به دوربین متصل نیست.

دیافراگم به محض باز کردن لنز از بدنه دوربین باز خواهد شد. در بعضی از لنزها می توانید دیافراگم دلخواه را قفل کنید. هنگام قطع لنز ، دکمه پیش نمایش عمق میدان را فشار دهید.

با انجام این کار ، اندازه گیری خودکار ناراحت می شود ، بنابراین باید دوربین را در حالت دستی کامل قرار دهید. سرعت شاتر و ISO را برای وضوح و وضوح تصویر دلخواه تنظیم کنید.

با یک حلقه معکوس می توانید از یک لنز سنسور برش در یک دوربین تمام فریم استفاده کنید. با انجام این کار می توانید برای بزرگنمایی ها از X4 بزرگنمایی کنید.

اکستنشن تیوب

اگر به موضوعی از حداقل فاصله تمرکز نزدیک شوید چه اتفاقی می افتد؟ اشعه های نور سعی می کنند پشت سنسور متمرکز شوند. در نتیجه ، تصویر شما تار به نظر می رسد.

استفاده از لوله های کششی لنزهای دوربین را از سنسور دورتر می کند. به عبارت دیگر ، صفحه کانونی یک بار دیگر روی حسگر قرار می گیرد تا یک تصویر واضح تولید کند.

تصویر بزرگتر تولید شده با استفاده از لوله های کششی به اندازه روشن نیست. می تواند معادل کاهش دو یا چند توقف در بزرگنمایی بیشتر باشد. و از آنجا که آنها هیچ اپتیکی ندارند ، هیچ افت کیفیتی وجود ندارد.

برای دستیابی به فواصل نزدیک تر می توانید لوله های کششی را روی هم قرار دهید. آنها معمولاً شما را به محدوده واقعی ماکرو می رسانند.

لنزهای ماکرو

اگر بخواهید بدون دردسر استفاده از پیوست ها عکاسی ماکرو انجام دهید ، چه می کنید؟ سپس خرید لنز ماکرو را در نظر بگیرید.

یک لنز ماکرو اختصاصی به شما امکان می دهد به اندازه کافی نزدیک باشید تا به اندازه تصویر 1: 1 بدون هیچ پیوست اضافی برسید. این نوع لنزها همچنین می توانند بر روی بی نهایت تمرکز کنند تا بتوانید از آن به عنوان لنز پرایم استاندارد استفاده کنید.

تصویر زیر با استفاده از لنز 60 میلیمتری ماکرو در دست گرفته و در نور طبیعی گرفته شده و سپس به 3404 22 2269 پیکسل بریده شده است.

اگر بزرگنمایی های بیشتری برای عکاسی ماکرو می خواهید ، می توانید لنزهای ماکرو را با پیوست ها ترکیب کنید.

Canon یک لنز ماکرو غیرمعمول ایجاد می کند که می تواند بین بزرگنمایی 1: 1 و 5: 1 بزرگنمایی کند. لنز ماکرو MPE-65mm f / 2.8 فاقد حلقه فوکوس است – فقط یک تنظیم بزرگنمایی است.

برای فوکوس ، یا باید سوژه یا دوربین را حرکت دهید. به همین دلیل انجام دقیق در بزرگ نمایی ممکن است چالش برانگیز باشد. سه پایه محکم و نوعی قفسه فوکوس ضروری است.

میکرو در مقابل ماکرو

میکرو فتوگرافی برای بزرگنمایی هایی که می توانید با استفاده از تجهیزات عکاسی ماکرو دریافت کنید بیشتر است

هیچ لنز «میکرو» وجود ندارد که بتوانید آن را به دوربین خود وصل کنید. برای رسیدن به بزرگنمایی های بسیار بالاتر از X5 ، به یک میکروسکوپ نیاز دارید. با این کار بسته به اپتیکال می توانید از X7 به X100 یا بیشتر بزرگنمایی کنید.

می توانید با کمتر از هزینه لنزهای ماکرو ، میکروسکوپ خریداری کنید. شاید همه کاره ترین برای عکاسی ، میکروسکوپ بازرسی باشد. این نوع دارای یک چراغ حلقه ای است تا سوژه را از بالا روشن کند.

اکنون برخی از آنها یک دوربین USB داخلی دارند ، اما وضوح تصویر آنها حتی از DSLR ارزان قیمت نیز بسیار کمتر است. به دنبال ابزاری باشید که دارای درگاه C-Mount باشد. به این ترتیب می توانید از دوربین خود به وسیله آداپتور مناسب استفاده کنید.

مطالب مرتبط:  انواع انکسارات لنز در عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *