تفاوت فیلتر ND با GND

فیلتر ND چیست؟

فیلترهای ND (فیلتر چگالی خنثی) فیلترهایی هستند که در جلوی لنز نصب می شوند تا میزان نور ورودی به سنسور دوربین را مسدود کنند. این به فیلتر ND عکاس اجازه می دهد تا از سرعت شاتر پایین برای ایجاد تاری حرکت و عمق میدان کمتری استفاده کند.

یک فیلتر ND باعث کاهش نور در کل تصویر می شود.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت اورجینال

 

فیلتر GND چیست؟

همانند ND Filter ، فیلتر GND (Graduated Neutral Density) می تواند باعث ورود نور کمتری به دوربین شود. به عنوان یک فیلتر ND مدرج با یک نیمه شفاف و یک نیمه تاریک ، این امکان را برای شما فراهم می کند تا بخشی از نور را کاهش دهید. تفاوت این 2 فیلتر در این است که فیلترهای GND فقط بخشی از تصویر را تاریک می کنند در حالی که فیلتر ND کل تصویر را تاریک می کند.

فیلتر ND گرد و فیلتر ND مربع

فیلترهای حلقوی ND مستقیم در جلوی لنز دوربین شما قرار می گیرند. هر فیلتر قطر خاصی دارد (به عنوان مثال 55 میلی متر ، 82 میلی متر و غیره). بنابراین نصب آن بسیار است. شما فیلتر ND را روی لنز دوربین پیچ می کنید.

فیلتر ND مربعی به شما امکان می دهد فیلترهای مختلفی را داخل نگهدارنده قرار دهید. شما می توانید همزمان یک فیلتر Gnd و یک فیلتر پلاریزه را در یک فیلتر ND قرار دهید. جوانب مثبت و منفی هر یک را بررسی کنید.

فیلتر ND گرد 
مزایا:
1: اتصال ایمن ؛
2: بدون نشت نور ، وینتینگ کمتر
3: از عناصر لنز محافظت می کند
معایب:
1: نصب فیلترها بیشتر طول می کشد
2: گران تر

فیلتر ND مربع

مزایا:

1: چند فیلتر را خیلی سریع روی هم قرار دهید

معایب:

1: نشت نور

2: وینتینگ در فاصله کانونی گسترده تر

3: فیلترها روی نگهدارنده قفل نمی شوند

چه زمانی از فیلتر GND استفاده می کنیم؟

یکی از سوالات متداول در مورد عکاسی این است که چگونه می توان پیش زمینه و آسمان را به خوبی در معرض دید قرار داد.
بیشتر مواقع آسمان کاملاً سفید است یا منظره خیلی تاریک است. شما همچنین در تلاش هستید تا کل تصویر را به درستی نشان دهید. برای حل مشکل دو راه حل وجود دارد: ترکیب چندین تصویر و فیلترهای GND.
حتی اگر فیلترهای GND بتوانند آسمان به درستی در معرض دید قرار دهند ، همیشه بهترین انتخاب نیست. به یاد داشته باشید که انتقال بین قسمت تاریک و واضح فیلتر توسط یک خط افقی تعریف می شود. هر چیزی بالای آن خط تیره می شود. این چیزی نیست که شما در هر عکس بخواهید. اگر کوه ، درخت یا سر شخصی در بالای افق وجود داشته باشد ، تحت تأثیر قرار می گیرد.

مطالب مرتبط:  تکنیک لنز معکوس برای عکاسی ماکرو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *