تفاوت زوم دیجیتال و زوم اپتیکال

روش های مختلف زوم کردن در عکاسی چیست؟

دو روش اساسی برای زوم کردن در عکاسی وجود دارد: زوم اپتیکال و زوم دیجیتال. زوم اپتیکال از تغییرات فیزیکی لنز برای تنظیم فاصله بین سنسور دوربین و سوژه استفاده می‌کند، در حالی که زوم دیجیتال از فناوری بزرگ‌نمایی برای بزرگ‌ کردن ناحیه‌ای از تصویر استفاده می‌کند (در نتیجه یکپارچگی تصویر با کاهش مگاپیکسل به خطر می‌افتد).

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: فاصله مناسب از رینگ لایت چقدر است؟

 

تفاوت بین زوم اپتیکال و زوم دیجیتال چیست؟

زوم اپتیکال شامل یک حرکت فیزیکی لنز دوربین است که با افزایش فاصله کانونی، نزدیکی ظاهری سوژه تصویر را تغییر می‌دهد. برای بزرگنمایی، لنز از حسگر تصویر دور می‌شود و صحنه بزرگ‌نمایی می‌شود. فکر کردن به زوم دیجیتال به عنوان نرم افزار پردازش عکس که در دوربین شما تعبیه شده است مفید است. با بزرگ‌نمایی پیکسل‌ها در مرکز عکس و برش دادن بقیه، زوم دیجیتال به شکل ظاهری بزرگ‌نمایی می‌کند و در عین حال وضوح و کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد.

کدام لنز دوربین می تواند زوم کند؟

هم دوربین‌های فیلم و هم دوربین‌های دیجیتال (از جمله دوربین‌های کامپکت، دوربین‌های DSLR، دوربین‌های بدون آینه، و دوربین‌های فیلمبرداری) بسته به لنز شما، امکان استفاده از زوم دیجیتال را دارند. دو نوع اصلی لنز وجود دارد: پرایم و زوم.

پرایم ها فاصله کانونی ثابتی دارند که باعث می شود سریعتر و واضح تر شوند.
زوم‌ها از مجموعه‌ای از عدسی ها استفاده می‌کنند تا فاصله‌های کانونی متفاوتی را از یک لنز منفرد ایجاد کنند، که باعث انعطاف‌پذیری بیشتر اما نه به آن سرعت می‌شود.
لنزها با فاصله کانونی آنها شناخته می شوند. اگر یک فاصله کانونی منفرد مانند 50 میلی‌متر ذکر شده باشد، این یک لنز پرایم است. اگر دو عدد وجود دارد، مانند 15 تا 35 میلی متر، این یک لنز زوم است که حداقل و حداکثر فاصله کانونی را فهرست می کند. چه از دوربین فیلمبرداری استفاده کنید یا از یک دوربین عکاسی دیجیتال، نمی‌توانید از زوم اپتیکال با لنز پرایم استفاده کنید، زیرا نمی‌توانید فاصله کانونی را تغییر دهید.

فاصله کانونی

فاصله کانونی با نزدیکی ظاهری سوژه ارتباط دارد و بر حسب میلی متر اندازه گیری می شود. در دو انتهای طیف فاصله کانونی، لنزهای تله فوتو و لنزهای واید قرار دارند. به لنزهایی با فاصله کانونی 60 میلی متر یا بیشتر لنز تله فوتو می گویند. هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد، زاویه دید باریکتر و لنز قدرت بزرگنمایی بیشتری دارد. تله فوتو نوع لنزی است که می‌خواهید هنگام عکاسی از چیزی دور، مانند حیات وحش، استفاده کنید. لنزهای واید (35 میلی متر و کمتر) فاصله کانونی کوتاه تری دارند و برای عکاسی از مناظر محبوب هستند. وقتی با یک لنز زوم اپتیکال بزرگنمایی می کنید، از انتهای لنز واید به انتهای تله فوتو می روید.

نسبت بزرگنمایی

اینکه چقدر می توانید بزرگنمایی یا کوچکنمایی کنید به حداکثر و حداقل فاصله کانونی شما بستگی دارد. نسبت این دو طول، نسبت بزرگنمایی نامیده می شود، و این عددی است که اغلب با دوربین های کامپکت که به صورت عدد و حرف X بیان می شود، تبلیغ می شود. لنزهایی با نسبت زوم بسیار بالا گاهی اوقات لنزهای سوپرزوم نامیده می شوند. به خاطر داشته باشید که نسبت بزرگنمایی زیاد لزوماً به این معنا نیست که می‌توانید عکس‌های بسیار نزدیک بگیرید، زیرا نسبت بزرگ‌نمایی بیشتر معیاری برای تطبیق پذیری لنز است تا قابلیت بزرگنمایی آن.
حتی اگر زوم اپتیکال در مورد لنزها باشد، برخی از فناوری های دیجیتال وجود دارد که بر زوم اپتیکال شما تأثیر می گذارد. برخی از دوربین‌های دیجیتال دارای ویژگی بزرگ‌نمایی به نام زوم صاف هستند که به شما امکان می‌دهد در هر نقطه بین فواصل کانونی زوم جزئی داشته باشید، در حالی که برخی دیگر در موقعیت‌های خاصی در امتداد لنز توقف دارند. لنزهای زوم طولانی گاهی اوقات ممکن است با لرزش دوربین دچار مشکل شوند که دوربین های دیجیتال سعی می کنند با لرزشگیر تصویر آن را برطرف کنند.

کدام بهتر است: زوم اپتیکال یا زوم دیجیتال؟

اگر می‌خواهید عکس‌هایی با وضوح بالا بگیرید، از زوم اپتیکال استفاده کنید، که رزولوشن تصویر را بدون توجه به اینکه چقدر بزرگ‌نمایی می‌کنید یکسان نگه می‌دارد. اکثر عکاسان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند از زوم دیجیتال استفاده نکنند، در عوض عکس‌برداری با فرمت RAW و زوم را انتخاب می‌کنند. بعداً در نرم افزار ویرایش عکس برش دهید.

با زوم دیجیتال، میزان بزرگنمایی شما به مگاپیکسل دوربین یا تعداد پیکسل هایی که یک تصویر را تشکیل می دهند و وضوح را تعیین می کند بستگی دارد. زوم هوشمند نوع جدیدی از زوم دیجیتال است که اندازه تصویر را کاهش می دهد، به طوری که تصاویر با زوم دیجیتال کیفیت بالاتری دارند. با این حال، زوم دیجیتال درون دوربین می‌تواند مفید باشد، زیرا به شما امکان می‌دهد در لحظه دورتر را ببینید، به‌طوری‌که تصور بهتری از آنچه در حال عکاسی هستید، به‌خصوص زمانی که با سوژه‌های متحرک کار می‌کنید، داشته باشید. همچنین معمولاً تنها نوع زوم موجود هنگام استفاده از دوربین تلفن هوشمند است، در حالی که زوم اپتیکال تنها نوع زوم موجود برای دوربین های آنالوگ است.

مطالب مرتبط: در عکاسی منظره فوکوس خودکار بهتر است یا دستی؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *