تفاوت در انواع مانت لنزهای سونی

تفاوت لنزهای A-mount ، E-mount ، NEX-mount و FE سونی چیست؟

مکن است طرفدار برند سونی باشید یا حتی مالک دوربین های بدون آینه سونی باشید و این احتمال وجود دارد که هنوز از وجود مانت های مختلف متفاوت در سونی آگاهی نداشته باشید.

اگر چنین حالتی دارید ممکن است از خود بپرسید که چه تفاوتی بین لنزهای A-mount Sony و Sony E-mount وجود دارد.

شاید شما در مورد لنزهای NEX چیزی شنیده باشید و از خود بپرسید که تفاوت لنزهای E-mount با سونی NEX چیست؟ و خط FE چطور؟ کجای آن قرار می گیرد؟ چرا برخی از دوربین های آلفا سونی از A-Mount و برخی از Alpha Sonys E-Mount استفاده می کنند؟ 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مقایسه انواع رینگ لایت

 

همه در نظر گرفته شده ، آنچه سونی در بازار فروش دوربین دیجیتال مشتری و حرفه ای بدست آورده است بسیار چشمگیر است ، زیرا تبدیل به سریعترین شرکت در بازار دوربین های بدون آینه شده است. سردرگمی در نصب لنزها و خطوط لنز آن ناشی از تلاش سونی برای ماندن در بازار دیجیتال با تغییر سریع و تغییرات نام تجاری در چند سال اخیر است.

اولاً ، ما می توانیم به این سوال خیلی کوتاه پاسخ دهیم و این تنها چیزی است که شما برای دانستن سیستم های مانت Sony باید بدانید ، در صورتی که به قسمت سابقه آن علاقه ندارید.

سونی دارای 2 پایه است ، Sony A-mount و Sony E-mount. خودشه. سونی A-mount در چندین خط DSLR که بین سال های 2006 و 2010 معرفی شده بودند مورد استفاده قرار گرفت. و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد ، اما تا سال 2010 تنها پایه لنز مورد استفاده بود.

Sony E-Mount توسط Sony تولید و در سال 2010 با نام تجاری “Sony Alpha NEX” معرفی شد. تفاوت بین NEX و E-mount چیست؟ هیچ یک. NEX یک مارک تجاری است که سونی به زودی فقط با نامیدن دوربین های دیجیتال بدون آینه خود “آلفا” ، مارک تجاری خود را که تقریباً از ابتدای ساخت DSLR دیجیتال خود در سال 2006 همیشه استفاده می کرد ، حذف کرد.

خط جدیدی از لنزهای E-mount برای قاب بدون آینه در فریم کامل طراحی شده است. بنابراین آنها فقط نوعی سوار E هستند. برخی از لنزهای A-mount Sony دارای برچسب “DT” به نام خود هستند و این بدان معنی است که فقط با دوربین های حسگر APS-C قابل استفاده است.

در آخر ، می توانید از لنزهای A-mount Sony بر روی بدنه های E-mount همراه با آداپتور استفاده کنید. اما نمی توانید لنزهای E-mount Sony را بر روی دوربین A-mount نصب کنید.

سونی وارد بازی DSLR می شود

در اوایل دهه 2000 غول فناوری سونی حتی در صورت موفقیت آمیز ساختن دوربین سایبر شات موفق از دوربین های عکاسی و عکسبرداری ، در بازار دوربین های حرفه ای حضور نداشت.

در سال 2006 سونی و یک شرکت بزرگ فناوری ژاپنی ، کونیکا مینولتا ، به منظور توسعه خط جدیدی از DSLR ، همکاری را اعلام کردند.

این مشارکتی بود که برای هر دو منطقی بود زیرا از یک طرف سونی می توانست بدون نیاز به توسعه فناوری جدیدی از ابتدا وارد بازار DSLR شود و کونیکا مینولتا می تواند به منابع سونی و سهم بازار دوربین دیجیتال دسترسی داشته باشد.

در سالهای گذشته کونیکا مینولتا ، که در سال 2003 از ادغام شرکت های عکاسی مینولتا و کونیکا تشکیل شد ، چندین DSRL دیجیتال را معرفی کرد که سعی در رقابت (ناموفق) با کانن و نیکون مانند Maxxum 7D و Maxxum 5D داشت.

فناوری DSLR مینولتا حتی به سال 1995 برمی گردد که اولین دوربین SLR دیجیتال با نام RD-175 را معرفی کرد. اما تا سال 2006 این شرکت در تلاش بود تا سهم بازار خود را در بازار DSLR بدست آورد و بنابراین همکاری با سونی شکل گرفت.

 

این همکاری دیری نپایید که کونیکا مینولتا در نهایت فروش دوربین دوربین به سونی را به منظور تمرکز بر روی محصولات تصویربرداری تجاری و تجاری خود به پایان رساند. فناوری سونی که از کونیکا مینولتا به دست آورد شامل “نوع A” بود که توسط مینولتا در سال 1985 ساخته شده است.

اولین سونی DSLR ، سونی آلفا A100 (که ما آن را اجاره می دهیم ، در صورتی که به دنبال یک DLSR ارزان قیمت 10MP هستید یا فقط در واقع ، دارای مونتاژ A-Type مینولتا بود که اکنون سونی آن را “A-mount” می نامد.

و نامی که سونی برای DSLR های خود انتخاب کرد ، نام “Alpha” نیز از میراث کونیکا مینولتا ناشی شد زیرا آنها از نام Alpha برای برخی از DSLR های خود استفاده کردند (Maxxum 7D در ژاپن Alpha-7 نامیده می شد).

 سونی خط NEX را با E-mount معرفی می کند

پس از آلفا A100 سونی با مدل های دیگر و چندین خط دوربین از جمله APS-C و دوربین های فول فریم ، همه با استفاده از A-mount پیگیری کرد. سپس در سال 2010 سونی با استفاده از فناوری پیشرفته خود با Sony Alpha NEX-3 و NEX-5 ، اولین دوربین بزرگ بدون آینه سونی با یک نصب کاملاً جدید ، “E-mount” اولین قدم بزرگ خود را در بازار برداشت.

نام تجاری “NEX” هنوز تحت خط آلفا قرار گرفت اما هدف آن ارتقا E E mount جدید آنها بود ، “NEX” در واقع مخفف “New E-mount eXperiece” است.

بنابراین ، این تقریباً به این سوال پاسخ می دهد که تفاوت E-mount با NEX چیست. آنها یک چیز هستند. اما داستان به اینجا ختم نمی شود.

اگر در اصل تصور این بود که سونی بخواهد مدل های آلفا از مدل های A-mount و Alpha NEX استفاده کند ، E-mount که به زودی با تصمیم سونی (غیررسمی) تغییر نام تجاری “NEX” با معرفی Alpha a3000 تغییر یافت ، که دارای E-mount بود.

اکنون تمام دوربین هایی که از E-mount استفاده می کنند با نام تجاری “آلفا” شناخته می شوند ، “NEX” تنها یک مارک تجاری کوتاه مدت بوده است.

 

لنزهای Sony FE

بنابراین اگر پس از معرفی a3000 به دنبال خرید دوربین سونی بودید ، به برخی از دوربین های سونی آلفا که دارای A-mount هستند ، برخی با E-mount نگاه می کنید. برخی از آنها NEX ، برخی فقط آلفا نامیده می شوند.

شما در مورد تفاوت بین E-mount و NEX تعجب خواهید کرد. سپس سونی خط FE لنزهای E-mount را که برای استفاده در دوربین های بدون آینه تمام فریم طراحی شده است ، معرفی کرد.

خط G Master FE تاکنون چشمگیرترین (و گران ترین) لنزهای سونی است که منتشر کرده است و نشانه واضحی است که به نظر می رسد این شرکت در حال نصب E-mount است.

اگر لنزهای Sony FE با هر مدل Mount E-Sony (APS-C یا تمام فریم) کار می کنند ، لنزهای معمولی NEX E-mount بدون گرفتن vignetting با فریم کامل کار نمی کنند.

اما برخلاف لنزهای Canon EF-S که حتی نمی توانند روی بدنه Canon با فریم کامل سوار شوند ، لنزهای Mount NEX E سونی می توانند بر روی بدنه های سونی کامل مانند Sony A7، A7ii یا A7s ii سوار شوند و همچنین می توانند مورد استفاده قرار گیرند اگر دوربین را در حالت APS-C تنظیم کنید.

2 سیستم مانت Sony وجود دارد

A-mount – مانت اصلی سونی که از طریق خرید Minolta به ارث رسیده است. لنزهای A-mount Sony “DT” فقط با دوربین های سونی حسگر برش خورده قابل استفاده هستند.

E-mount – توسط سونی توسعه یافته و در سال 2010 با نام تجاری NEX معرفی شده است. NEX و E-mount همان چیز هستند.

لنزهای FE E-mount برای دوربینهای سونی بدون آینه فول فریم طراحی شده اند و در صورت استفاده در دوربین های سنسور برش دار ، لنزهای فاصله کانونی طولانی تری دارند. لنزهای معمولی NEX E-mount هنوز هم می توانند روی بدنه های فول فریم استفاده شوند اما دوربین باید در حالت APS-C تنظیم شود.

سرانجام می توان از لنزهای A-mount Sony بر روی بدنه دوربین E-mount با آداپتور استفاده کرد اما عکس آن کار نخواهد کرد.

 

مطالب مرتبطرفلکتور در عکاسی چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *