تشخیص فاز در اتوفوکوس چیست؟

فوکوس خودکار چیست؟

بیایید با اصول شروع کنیم. دو نوع فوکوس وجود دارد: خودکار و دستی.

فوکوس دستی زمانی است که کاربر برای دستیابی به فوکوس باید با چرخاندن حلقه فوکوس به چپ یا راست فوکوس را کنترل کند. 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: کاربرد انواع رینگ لایت

 

فوکوس خودکار زمانی است که دوربین همه اینها را برای شما انجام می دهد. در این روش از CPU برای راه اندازی یک موتور کوچک استفاده می کند که حلقه فوکوس را روشن می کند.

شما حتی می توانید AF-MF را روی لنز یا داخل دوربین خود به عقب و جلو تغییر دهید. اگر دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید ، AF را فعال می کنید. بعد از این ، می توانید از حلقه فوکوس دستی برای تنظیم دقیق فوکوس خود استفاده کنید.

این حلقه فوکوس یک جز داخلی لنز را به داخل و خارج منتقل می کند. این عمل تکرار می شود تا زمانی که واضح ترین تصویر سوژه ارائه شود. اما اجازه دهید آن را در یک توضیح دقیق تر تجزیه و تحلیل کنیم.

همه دوربین های دیجیتال دارای هیستوگرام هستند. هیستوگرام وضعیت نوردهی آنچه را که عکاسی می کنید به شما نشان می دهد. 

فوکوس خودکار تشخیص کنتراست با ارزیابی این هیستوگرام (که با سنسور ارتباط برقرار می کند) کار می کند. سپس دوربین لنزها را به صورت افزایشی حرکت می دهد. مرتباً ارزیابی مجدد می کند تا ببیند آیا تضاد کم و بیش با آنچه در حال عکس گرفتن هستید وجود دارد یا خیر.

اگر دوربین میزان افزایش کنتراست را تشخیص دهد ، لنز را در جهت کنتراست بالاتر حرکت می دهد تا زمانی که به پتانسیل کامل خود برسد. در صورت کاهش کنتراست ، دوربین لنز را در جهت دیگر حرکت می دهد.

این فرآیند بارها و بارها تکرار می شود تا زمانی که کنتراست زیادی ایجاد شود. تشخیص کنتراست به شما کمک می کند تا با کنتراست بالا به تصویری کاملا متمرکز دست پیدا کنید.

 برای دوربین ، وقتی یک نقطه خاص در فوکوس کامل قرار بگیرد ، اشعه های نوری وجود دارد.

عکسی که در فوکوس قرار دارد دارای پرتوهای نوری خواهد بود که نوری را در دو طرف مخالف لنز قرار می دهد. این زمانی است که اصطلاح “در فاز” ایجاد می شود ، مانند نحوه کار فازهای ماه.

دوربین می تواند بفهمد وقتی فوکوس حاصل نمی شود زیرا طرف مقابل دیگر روشن نمی شود (معروف به فاز نبودن است). این اتفاق زمانی می افتد که لنز به درستی بر روی نقطه فوکوس نشده است. ممکن است در جلو یا پشت آن باشد.

چگونه می توان فوکوس خودکار تشخیص فاز را درک رد؟

منشورهایی در داخل دوربین شما قرار دارند. برای تشخیص فاز ، تصویری که مشاهده می کنید به منشور برخورد می کند و سپس به دو تصویر جدا می شود. اگر این تصاویر در کنار هم قرار بگیرند ، سوژه شما درفوکوس است. اگر آنها کنار هم قرار نگیرند ، موضوع شما از تمرکز خارج است.

بخشی از دلیل سنگین بودن دوربین های DSLR داشتن یک منشور واقعی در داخل آنها است. این منشور تصویر را بر روی سنسور فوکوس تقسیم می کند.

سنسور داخل دوربین می داند کدام یک از تصاویر تقسیم شده است. به همین ترتیب ، می تواند با دوربین ارتباط برقرار کند و به او اطلاع دهد که باید فوکوس را در کدام جهت حرکت دهد تا از تراز شدن تصاویر اطمینان حاصل کند.

اشعه های نور از لنز عبور می کنند و این نور توسط سنسور AF شناسایی می شود. سپس سیستم فوکوس خودکار می تواند تعیین کند که سوژه در جلو یا عقب فوکوس شده است. دوربین اطلاعات مستقیمی در مورد نحوه چرخاندن حلقه فوکوس برای قفل شدن روی سوژه دریافت می کند.

دوربین های بدون آینه کوچکتر و سبک ترند زیرا با انجام این کار بر روی سنسور به همان نتیجه می رسند.

پس از تراز شدن تصاویر ، سیستم یک پیام تأیید برای فوکوس سوژه ارسال می کند. و همه این پیچیدگی ها در کسری از ثانیه اتفاق می افتد!

سیستم تشخیص فاز برای گرفتن حرکت بسیار عالی است زیرا فوق العاده سریع است.

فوکوس خودکار تشخیص فاز برای چه منظوری استفاده می شود؟

این نوع فوکوس خودکار برای عکاسی اکشن بسیار مناسب است. وقتی با ردیابی تصویر و حالت های فوکوس مداوم / AI / AF از آن استفاده می شود ، بهترین عملکرد را دارد.

در چند سال گذشته نیز برخی از تکنیک های فوکوس جدیدتر معرفی شده اند. به عنوان مثال ، سیستم Sony’s Eye AF مخصوص عکاسی از حیوانات ساخته شده است. این سیستم در حال ردیابی چشم حیوان برای یافتن فوکوس است. سیستم AF تشخیص چهره همان کار را برای چهره های انسان می کند – و بسیار دقیق است.

تشخیص فاز برای انواع دیگر عکاسی نیز مانند پرتره ها و عکسهای طبیعت کار می کند. اما این سیستم برای عکاسان اکشن بسیار مفید خواهد بود.

فوکوس خودکار تشخیص فاز چندین مزیت دیگر نیز دارد. این موارد شامل سریع بودن و اجازه دادن به حسگر برای ارزیابی عمق میدان تصویر است.

همچنین می توانید قبل از اینکه عکس بگیرید ، دقیقاً از چگونگی عمق میدان مطلع شوید.

نکات منفی سیستم تشخیص فاز چیست؟

این یک فرایند پیچیده است که نیاز به دقت دارد. نرم افزار تشخیص فاز باید به درستی نصب و تراز شود. در غیر این صورت ، می تواند باعث خاموش شدن فوکوس خودکار شود. این امر باعث ایجاد مشکل تراز سنسور می شود.

هنگامی که دوربین این مشکل را تشخیص داد ، به طور خودکار نقاط فوکوس را کالیبره می کند. به همین دلیل بسیار مهم است که سیستم عامل دوربین خود را به روز کنید.

مطالب مرتبط:  حالت نیمه اتوماتیک در دوربین عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *