ترکیب بندی در عکاسی منظره

اگر می خواهید عکاسی منظره خود را به سطوح بالا برسانید، برای ایجاد مناظر شگفت انگیز نیازی به خرید تجهیزات گران قیمت جدید ندارید. یکی از بهترین راه ها برای ایجاد مناظر خیره کننده بصری ، تسلط بر هنر ترکیب است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: دلایل استفاده از رینگ لایت

 

بدون شک ترکیب بندی یکی از مهمترین ویژگی های عکاسی است. این قلب و روح عکاسی از منظره است و همه چیز را برای تأثیر بیشتر به هم پیوند می دهد. یادگیری نحوه استفاده موثر از تکنیک های ترکیب بندی یکی از بهترین راه ها برای ایجاد تصاویر منظره استادانه است.

اگر می خواهید عکس های منظره خود را به سطوح جدیدی برسانید ، این نکات را برای ساخت تصاویر منظره شگفت انگیز بررسی کنید.

نور مناسب

نورپردازی عالی ، راز  شناخته شده ای در پشت برخی از شگفت انگیزترین عکسهای منظره است. نور مناسب می تواند شگفتی هایی برای عکاسی منظره شما ایجاد کند و بسیاری از عکاسان حرفه ای به اهمیت نور در ترکیبات خود اشاره می کنند.

نور چشمگیر پس از طوفان یا درخشش ملایم و زیبا در طی ساعت طلایی می تواند تفاوت ایجاد کند و اغلب این چیزی است که یک عکس کم نور را از یک تصویر واقعا برجسته جدا می کند.

برای یافتن نور مناسب ، یادگیری کار با نور موجود به همان اندازه مهم است. توجه به جهت و کیفیت نور می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید از کدام تنظیمات استفاده کنید ، از کدام زاویه ها عکس بگیرید و به کدام ابزارها نیاز دارید تا ترکیبات خود را در نور بهتر قرار دهید. نور مناسب می تواند تفاوت ایجاد کند. آن را امتحان کنید ، و تفاوت عکس های خود را ببینید.

در ترکیب خود تعادل ایجاد کنید

اهمیت یک ترکیب متعادل غالباً نادیده گرفته می شود ، اما مهم یک ترکیب خوب است. همه عناصر موجود در یک ترکیب باید با هم کار کنند تا تصویری ایجاد کنند که از نظر بصری متعادل باشد. اطمینان حاصل کنید که یک طرف تصویر عناصری بیش از حد ندارد که باعث می شود کنار عکس بسیار سنگین باشد ، ترکیبات خود را متعادل کنید.

قانون یک سوم

به دنبال تعادل در نظر داشتن قانون یک سوم می تواند به ایجاد ترکیبات منظر متعادل از نظر بصری کمک کند. قانون یک سوم یک تکنیک ترکیبی شناخته شده است که می گوید نقطه کانونی اصلی خود را به جای مرکز ، در کنار تصویر قرار دهید. این امر اغلب منجر به عکس های طبیعی و متعادل می شود.

در حالی که قانون یک سوم شروع خوبی است ، اما گاهی اوقات باید این قانون شکسته شود.

جذابیت بصری ایجاد کنید

به دنبال راه هایی برای ایجاد جذابیت های بصری جالب باشید. تصاویر خوب توجه شما را به خود جلب می کنند و شما را به سمت تصویر می کشانند.

با عکاسی از مناظر ، روش های مختلفی وجود دارد که می توانید جذابیت در تصویر ایجاد کنید. یکی از بهترین راه ها یافتن یک سوژه قوی مانند قایق ، غروب خورشید ، درخت یا کوه است. و سپس به دنبال عناصر پشتیبانی باشید که کانون توجه را به سوژه معطوف دارند. یا به دنبال جزئیات متضاد باشید. مثلا پره های ظریف چمن که با کوهی استوار رقابت می کنند. کنتراست راهی عالی برای ایجاد جذابیت بصری است.

استفاده  از فضای منفی

نیازی نیست که تمام کادر را با جزئیات پر کنید. تصاویر اغلب با فضای منفی چشمگیرتر هستند. یک فانوس دریایی تنها در برابر پس زمینه ای کمرنگ و مه آلود یا یک درخت تنها در برابر آسمان آبی بدون ابر هر دو نمونه ای از کاربردهای موثر فضای منفی در تصاویر منظره است.

 می توان از فضای منفی برای ایجاد عکسهای منظره چشمگیر استفاده کرد.

از خطوط هدایتگر استفاده کنید

به دنبال فرصت هایی برای ترکیب خطوط اصلی در تصاویر منظره خود باشید. خطوط می توانند روشی موثر برای کمک به هدایت چشم بینندگان شما از طریق تصویر باشند و می توانند به جلب توجه به نقطه کانونی کمک کنند. نمونه هایی از خطوط پیشرو شامل جاده ها ، مسیرهای پیاده روی یا رودخانه ها یا امواجی است که به خط ساحلی می شکند.

به دنبال فرصت هایی بگردید که خطوطی را به خود جلب کند که به طور طبیعی چشم شما را از طریق ترکیب جلب می کند.

از عناصر جذاب در پیش زمینه استفاده کنید

گفته شده است که “منظره چشم انداز بدون مقدمه نیست.” گنجاندن بخشی از پیش زمینه در ترکیبات منظره ، روشی عالی برای تنظیم زمینه و معرفی صحنه به بینندگان است است.

از جمله پیش زمینه می تواند به جلب توجه بیننده کمک کند و آنها را به سمت تصویر بکشاند ، و باعث ایجاد احساس علاقه می شود. 

مطالب مرتبط:  صحنه سازی در عکاسی خیابانی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *