تاثیر نور کلیدی بر عکس ها

در دنیای فیلم ها، مانند دنیای واقعی، نور و سایه بر حال و هوا، محیط و فضا تأثیر می گذارد. فیلمبرداران با دقت تنظیمات نور را برای بازآفرینی این جلوه‌ها انتخاب می‌کنند، که می‌توانند از اسرارآمیز و ناراحت‌کننده تا شاداب و مطبوع متغیر باشند.

نور کلیدی منبع اصلی نور مصنوعی است که فیلمبردار هنگام تصویربرداری از یک صحنه از آن استفاده می کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: موارد استفاده از رینگ لایت

 

چراغ کلیدی نوع خاصی از تجهیزات روشنایی نیست. این می تواند هر چیزی باشد، از فلاش دوربین گرفته تا لامپ.
هنگامی که یک فیلمبردار از بیش از یک منبع نور مصنوعی در یک عکس استفاده می‌کند – اضافه کردن «نور پرکننده» برای کاهش سایه‌ها و/یا «نور پس‌زمینه» برای طرح کلی سوژه‌ها و ایجاد حس عمق، نور کلیدی بیشترین تأثیر را بر روی عکس می‌گذارد. تصویر، برجسته کردن ابعاد و فرم سوژه.
یک فیلمبردار ممکن است از چندین نور کلیدی در یک صحنه برای روشن کردن یک سوژه متحرک در لحظات خاص استفاده کند.
نورپردازی کلیدی در صنعت فیلم شروع شد اما اکنون در عکاسی نیز رایج است.

هدف از نور کلیدی چیست؟

نورهای کلیدی فرم و ابعاد سوژه های روی صفحه را برجسته می کند و به سینماگران اجازه می دهد تا فضای یک صحنه را کنترل کنند. تعداد منابع نوری که استفاده می‌کنند، ویژگی‌های خاص آن چراغ‌ها (دمای رنگ، روشنایی و غیره)، و محل قرارگیری آن‌ها می‌تواند طیف گسترده‌ای از حالات را ایجاد کند، از مرموز و دراماتیک گرفته تا نور و خوش‌بینانه.

چگونه از نور اصلی استفاده کنیم؟

فیلمبرداران از نورهای کلیدی به طرق مختلف استفاده می کنند و تنظیماتی را برای ترسیم جلوه های مختلف انجام می دهند.

 • فیلمبرداران بسته به اینکه سایه‌های خیره‌کننده یا تصویری متعادل‌تر با جزئیات بیشتر می‌خواهند، از نور کلیدی «سخت» (فوکوس‌شده) یا «نرم» (پراکنده) استفاده می‌کنند.
 • آنها بسته به تنظیمات مورد نظر، کلید را در زوایای مختلف روی پایه نور نسبت به سوژه قرار می دهند.
 • در تنظیم نور سه نقطه‌ای رایج، فیلمبردار نور کلیدی را در زاویه افقی 30 تا 60 درجه از دوربین قرار می‌دهد تا سایه‌های جالبی روی صورت سوژه ایجاد کند. بنابراین، اگر سمت راست روشن باشد، سمت چپ سایه خواهد داشت.
 • رایج ترین حالت عمودی برای نور کلید در زاویه 30 درجه، کمی بالاتر از خط چشم است، اما سینماگران برای ایجاد جلوه های مختلف، نور کلید را بالاتر یا پایین تر قرار می دهند.
 • نور طبیعی یا محیطی معمولاً بالای سر است، بنابراین هنگامی که در موقعیت کم قرار می گیرد، به نظر می رسد نور کلیدی ویژگی های بازیگر را مخدوش می کند. این تحریف هم در ترسناک (برای احساس ناراحت کننده از نابهنجاری) و هم در کمدی (برای خنده) به خوبی کار می کند.
 • هنگامی که نور بالا قرار می گیرد، باعث برجسته تر شدن استخوان گونه و سایه های بلند بینی می شود.
  فقط استفاده از یک نور کلیدی صحنه ای با کنتراست بالا ایجاد می کند، به خصوص زمانی که هیچ نوری پس زمینه را روشن نمی کند.
 • در صورت استفاده، نور پرکننده یا بازتابنده کنتراست را کاهش می دهد و جزئیات را به نواحی تاریک صحنه اضافه می کند.
  نور کلید نباید مستقیماً سوژه را روشن کند. برای اینکه یک صحنه از نظر بصری جذاب‌تر شود، یا مکان سوژه را نشان دهد، یک فیلمبردار ممکن است نور خود را از فیلترها، صفحه‌نمایش‌ها، بازتابنده‌ها و موانعی مانند برگ درختان و شیشه‌های پنجره عبور دهد.
 • نور کلیدی نیز نباید نور سفید باشد. فیلمبرداران گاهی اوقات از یک کلید رنگی با نورهای پرکننده و نور پس‌زمینه رنگ‌های دیگر استفاده می‌کنند تا عمق احساسی بیشتری به صحنه بیفزایند.
 • فیلمبرداران ممکن است از نورپردازی داخلی یا خارجی استفاده کنند و دمای رنگ (اندازه گیری بر حسب درجه کلوین) ظاهر متفاوتی ایجاد می کند. نورپردازی در فضای باز اغلب حدود 5600K است، در حالی که روشنایی داخلی معمولاً 3200K است. خط تقسیم 5000 کلوین است، با دمای رنگ بالاتر از دمای سرد و آبی مایل به آبی و دمای پایین‌تر به رنگ نارنجی «گرم».
 • فیلمبرداران ممکن است از خورشید یا نورگیر (در یک روز ابری) به‌عنوان نور کلیدی برای عکس‌برداری در فضای باز استفاده کنند و آن را با منبع نور دیگری به عنوان نور پرکننده تکمیل کنند یا برعکس.
 • آنها همچنین ممکن است از لامپ ها، وسایل روشنایی، آتش، شمع ها و سایر منابع نور طبیعی به عنوان چراغ های کلیدی استفاده کنند، اگر به اندازه کافی روشن باشند. حتی گاهی اوقات آنها در صحنه ها به عنوان تکیه گاه ظاهر می شوند.
 • در حالی که چراغ کلید استاندارد است و برای تازه کارها توصیه می شود، سینماگران همیشه از آن استفاده نمی کنند. کنار گذاشتن یک نور کلیدی می تواند جلوه ای جذاب ایجاد کند.

نور کلیدی ملایم چیست؟

بسته به حالتی که یک فیلمبردار می‌خواهد ایجاد کند، از نورپردازی با نور کلیدی شدید یا ملایم استفاده می‌کند. هر کدام ویژگی های متمایز خود را دارند.

 • نورپردازی با نور کلیدی ملایم از سایه‌ها، رنگ‌های تیره‌تر و سیاه‌های عمیق استفاده می‌کند، با حداقل میزان رنگ‌های میانی و سفید.
 • برای خلق اثر، سینماگران اغلب فقط از یک نور کلیدی استفاده می کنند که گاهی با نور پرکننده یا بازتابنده کنترل می شود. این کار خطوط سوژه را برجسته می کند و باعث ایجاد سایه می شود.
 • وقتی از نور پرکننده استفاده می‌کنند، سینماگران مطمئن می‌شوند که نور کلید غالب است و نسبت نور بالایی مانند 8:1 به نفع کلید ایجاد می‌کند.
 • نور کاهش یافته تصاویری با تضادهای چشمگیر بین نور و تاریکی ایجاد می کند که به عنوان “اثر کیاروسکورو” شناخته می شود. این امر به ویژه در کلاسیک های سیاه و سفید بداخلاق مانند Nosferatu (1922) و Metropolis (1927) مهم بود.
 • نور کلیدی ملایم حالتی دراماتیک و مرموز ایجاد می کند و می تواند طیف وسیعی از احساسات منفی عمیق را به نمایش بگذارد. معمولاً حس بیگانگی بیننده را افزایش می دهد.
 • در درام های تاریک، هیجان انگیز و ترسناک رایج است.

نورپردازی با نور کلیدی شدید چیست؟

نورپردازی با کلید بالا از طیفی از رنگ‌های سفید و روشن استفاده می‌کند، با حداقل رنگ‌های میانی و مشکی. رنگ های میانی سفید و رنگ های سفید سفیدتر می شوند.

 • به طور سنتی، سینماگران با نورپردازی سه نقطه‌ای – کلید، پر و نور پس‌زمینه (همچنین «ریم لایت» نیز نامیده می‌شود) به نورپردازی بالا دست می‌یابند که یک الگوی نورپردازی یکنواخت ایجاد می‌کند. این روزها، چندین منبع نور داغ با نورهای فلورسنت بسیار کارآمدتر جایگزین می شوند که اثر مشابهی را ارائه می دهند.
 • فیلمبرداران همچنین ممکن است از یک “نور حلقه” استفاده کنند که روشنایی مداوم با سایه های کمی قابل مشاهده ایجاد می کند.
 • تنظیمات کلید بالا نسبت روشنایی بسیار کمتری دارند، با تعادل بین پر و کلید که می تواند به 1:1 نزدیک شود.
 • نورپردازی با کلید بالا سودمند است زیرا نیازی به تنظیم برای هر صحنه ندارد و به تولیدات اجازه می دهد تا با سرعت بیشتری حرکت کنند. با این حال، از آنجایی که بخش‌های خاصی را برجسته‌تر از سایر قسمت‌ها روشن نمی‌کند، نورپردازی با کلید بالا به همان شیوه‌ای که نورپردازی با کلید پایین انجام می‌دهد، به عکس‌ها معنا یا درام نمی‌بخشد.
 • نورپردازی با کلید بالا حالتی خوش بینانه، شاداب، جوان، سبک و مطبوع ایجاد می کند.
 • در کمدی ها و کمدی ها رایج است.

مطالب مرتبط: 9 روش نورپردازی برای عکاسی پرتره
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *