بوکه در عکاسی چیست؟

بوکه یا بوک یکی از معروفترین و محبوبترین موضوعات عکاسی است. بوکه باعث جذابیت بصری در عکس ها می شود و ما را مجبور می کند تا توجه خود را برروی منطقه خاصی از عکس متمرکز کنیم. این کلمه از زبان ژاپنی آمده است و معنای تاری است. بوکه در واقع اثری است که به خاطر عمق میدان کم در عکاسی بوجود می آید و نتیجه آن تار شدن پس زمینه و جدا کردن آن از پیش زمینه است.

عمق میدان کم نتیجه ایستادن نسبتا نزدیک به سوژه است. در حالی که از دیافراگم بزرگ استفاده می کنید.

به عکس زیر دقت کنید:

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مرکز خرید و فروش رینگ لایت در تهران

 

دایره های زردرنگ را در تصویر مشاهده می کنید. این حاصل بازتاب نور است و به شکل دایره دیده می شود زیرا لنز آنها را اینگونه بازتاب می دهد. در اینجا حالت نرم مناطق دایره ای همان چیزی است که آن را بوکه خوب می نامند.

برخی از عکاسان معتقدند که بوکه فقط مربوط به کیفیت بازتابش نور می باشد و برخی دیگر معتقدند که بوکه مربوط به کیفیت کل منطقه خارج از فوکوس است.

 

بوکه خوب و بوکه بد

به یاد داشته باشید که بوکه توسط لنز ارائه می شود نه دوربین. به دلیل طراحی های نوری منحصر به فرد لنزهای مختلف بوکه های متفاوتی را ارائه می دهند. به طور کلی لنزهای پرتره و تله فوتو با حداکثر دیافراگم نسبت به لنزهای زوم ارزان قیمت بوکه های زیباتری ارائه می دهند و این به دلیل تفاوت در طراحی نوراست. همه لنزها قادر به ایجاد تاری در مناطق خارج از فوکوس هستند. اما همه لنزها قادر به ارائه بوکه زیبا نیستند.

 

یک بوکه خوب و زیبا چشمان ما را نوازش می دهد. بنابراین تاری پس زمینه باید نرم و خامه ای به نظر برسد و دارای دایره های صاف و گرد و بدون لبه های سخت باشد.

 

به عکس فوق دقت کنید. نواحی خارج از فوکوس خامه ای به نظر می رسند و دایره ها گرد و نرم و بدون لبه های سخت هستند. این دقیقا همان چیزی است که بوکه خوب نامیده می شود.

اما بوکه بد چیست؟ اگر چه برخی از افراد استدلال می کنند که چیزی بنام بوکه بد وجود ندارد ولی بسیاری از عکاسان معتقدند آنچه را که حواس بیننده را پرت می کند در عکاسی (بد) نامیده می شود.

 

انواع شکلهای بوکه

شکل نور منعکس شده در مناطق خارج از فوکوس به دیافراگم لنز بستگی دارد. بسیاری از لنزهای قدیمی دارای 7 تیغه در دیافراگم خود هستند و منجر به ایجاد بوکه هپتاگون می شوند ولی امروزه لنزهایی تولید می شوند که دارای 9 تیغه هستند و بوکه های گرد ایجاد می کنند.

 

کدام لنزها بوکه های زیباتری ایجاد می کند؟

بیشتر لنزهای پرایم سریع با دیافراگم های تیغه ای گرد بوکه های زیبایی ایجاد می کنند مانند لنز نیکون 85-F1.4  یا کانن 85-F1.2  . هرچه دیافراگم بازتر باشد.

بوکه های چشم نوازتری ایجاد می شوند. لنزهای دیگری هم هستند که بوکه های خوبی ایجاد می کنند مانند لنز نیکون 85-F1.8 یا کانن 85-F1.8 .

در زیر نمونه هایی از بوکه های فوق العاده را مشاهده می کنید.

 

 

مطالب مرتبط: عکاسی از کودکان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *